خود ارضایی در کودکان چیست و چه رفتاری در مقابل آن داشته باشیم؟

2 147

در دوره نوپایی، بچه ها همزمان با رشد جسمی و عمومی و آشنایی بیشتر با محیط اطراف به کشف نقاط مختلف بدن خود می پردازد و در می یابند که لمس بعضی از نقاط بدن با لذت همراه است. خود ارضایی در کودکان چیزی بیش از کنجکاوی در مورد اندامهای جنسی است و ممکن است کودک یکبار در هفته و یا گاهی حتی تا چندین بار در روز به آن بپردازد.

کودک با تکرار این رفتار و تحریک اندام تناسلی خود به احساس لذت بخشی دست می یابد. حرکاتی مانند خوابیدن روی شکم و مالیدن خود به زمین یا عروسک و سایر اشیا (بویژه دختر بچه ها) بسیار معمول است و ممکن است کودک در دوره های استرس و خستگی و زمانهای که از چیزی ناراحت است به آن بپردازد و یا با دست، اقدام به تحریک اندام جنسی خود نماید.

خودارضایی در سنین 2 تا 3 سالگی شایعتر است و در میان دختران بیش از پسران دیده می شود. معمولا بصورت ناگهانی آغاز می شود و والدین ، پسر بچه ها را در حالت کشیدن آلت و دختر بچه ها را در حال مالیدن ناحیه تناسلی غافلگیر می کنند. کودک ممکن است گر گرفته و عرق کرده به نظر برسد و در حال خر خر کردن باشد و یا تنفس نامنظمی داشته باشد. و یا در یک وضعیت خاص مثل خم شدن روی چیز خاصی و یا مالیدن خود روی اشیا، لبه میز و یا عروسک غافلگیر شود.

کودک ممکن است بیمار به نظر برسد و یا حالتهای عصبی شبیه به تشنج را از خود نشان دهد. این رفتار ممکن است تا زمانی که کودک از استرس رهایی بیابد، ادامه یابد اما معمولا کاملا برطرف نمی شود. و بعضی از کودکان این رفتار را تا 6-5 سالگی در خلوت خود ادامه می دهند. و ممکن است در زمان بلوغ با افزایش هورمونهای جنسی شدت پیدا کند.

مادر نباید کودک را در این وضعیت غافلگیر کند و یا کودک را بترساند و یا رفتارهای خشن و ترساننده به کار ببرد.

تشخیص سایر علل تحریک پذیری دستگاه تناسلی نیز در این مرحله خیلی مهم است . وجود کهیر و یا ترشحات بد بو در ناحیه تناسلی و یا خوب شسته نشدن آن ناحیه و یا پوشاندن لباس تنگ برای کودک از مواردی است که باید در نظر گرفته شود. سایر علل منجر به تحریک پذیری این عضو، که می تواند از بروز عفونتهای ادراری دختران تا بعضی از عفونتهای قارچی متفاوت باشد.

خود ارضایی در کودکان عصبی و گوشه گیر نیز بسیار مشاهده می شود. سوالات بسیاری در مورد علل این رفتار کودکان همچنان بی پاسخ مانده اند ولی مسلم آن است که این پدیده دراین سنین به نظر بی ضرر می رسد. ( و برخلاف عقیده عوام باعث کور و یا دیوانه شدن بچه در آینده نخواهد شد). والدین این رفتار را باید به عنوان بخشی از مراحل رشد و نموی کودک بپذیرند و با آن بصورت طبیعی برخورد کنند.

زمینه های فرهنگی و مذهبی خانواده نیز باید در نظر گرفته شود. کسب تاریخچه ای در مورد زمان و محل خود ارضایی و نحوه پاسخگویی والدین به این رفتار کودک مفید می باشد. نیازی نیست که مادر هروقت می بیند بچه دستهایش را به سمت ناحیه تناسلی می برد، دستهای او را چک کند و مثلا بگوید: دستهاتو بیار بالا ببینم. و یا او را از دمر خوابیدن و خوابیدن روی شکم منع کند. بلکه پرت کردن حواس کودک از این رفتار و مشغول کردن او به کارهایی که دستهایش را مشغول نگه می دارد ، توصیه می شود. و اینکه کودک تنها رها نشود کودک باید بفهمد که این رفتار جامعه پسند نبوده و نباید آن را تکرار کند. این ادراک باید در محیطی آرام و بدون ترس ایجاد شود.

چون خستگی و تنهایی و بی توجهی علت شایعی برای این رفتار در کودک است مادر می تواند وقت بیشتری برای او گذاشته و او را بیشتر در آغوش بگیرد. نکته مهم اینکه این رفتار نیز نباید جنبه تشویق پیدا کند. زیرا کودک ممکن است برای جلب توجه و محبت مادر شروع به آغاز این رفتار نماید.

اگر همچنان این رفتار کودک ادامه پیدا کرد مادر باید ناحیه تناسلی کودک را برای بررسی موارد غیر طبیعی مورد معاینه قرار بدهد. اگر مورد خاصی دیده نشد، می تواند به پزشک مراجعه کند چون ممکن است مواردی مانند سواستفاده جنسی دلیل ادامه رفتار کودک باشد. با این حال در اغلب موارد علت خاصی برای این پدیده یافت نمی شود.

در موارد زیر مشورت پزشکی ضروری است:

کودک به خودارضایی در مکانهای عمومی ادامه بدهد.

مادر فکر می کند کودک این رفتار را از فردی دیگر آموخته است.

کودک سعی کند دیگران را تحریک کند.

تکرار رفتار و طول کشیدن تا6-5 سالگی

 

منبع :

درسنامه اختلالات جنسی تالیف: دکتر شایسته جهانفر، میترا مولائی نژاد

2 Comments
 1. ahad says

  با سلام مرسی از سایت خوبتون خیلی خوب و آموزنده هست من یه مشکلی پیش اومده برام …به دخترم که 9 سالشه تو کوچه بچه ها عکسهای مستهجن نشون دادن در حالی که بهم اصلا نمیگه بچه ها اینا رو به من نشون دادن من نمیدونم چی کار کنم که از ذهنش بیرون بیاد خیلی هم دروغ میگه خیلی ساده هست همه چی رو میروه تو مدرسه پیشه دوستاش میگه حتی این عکس های مذخرفو پیشه دوستاش گفته اونا هم رفتن به مادراشون گفتن منم رو هم به مدسه احظار کردن من ممنون میشم یه پیشنهادی یا راه چاره ای به من من بدید..با تشکر از همکاری شما

  1. مریم عبدالهی says

   سلام و روز به خیر
   با توجه به اینکه گفتید که اصلا به شما حرفی نمیزنه چه طور این موضوع رو متوجه شدین؟
   دوم اینکه رابطه شما و دخترتون باید خیلی نزدیک صمیمی باشه که دخترتون بتونه حرفهاش رو راحت به شما بزنه
   برای رفتار دروغگویی هم ارتباط شما و همسرتون باید بررسی بشه
   الان شما بهش این اطمینان رو بدین که با هر رفتار و عملکردی برای شما مهم و دوست داشتنی
   و ببینید چه اطلاعاتی داره و چه عکسهایی دیده و اطلاعاتش تا چه اندازه ای و اینکه در همان حد اطلاعاتی که داره بهش توضیح بدین و در زمینه بقا نسل
   و حتما از مشاوره حضوری کمک بگیرید این مسئله خیلی مهم و سرنوشت سازه اگه بچه ها در این سن موضوعی رو بد متوجه بشن در آینده شون به شدت تاثیر میزاره

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.