همه چیز درباره بیماری اوتیسم

نشانه ها و روش های درمان اوتیسم

0 ۲۰۴

بیماری اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD)، به طیف وسیعی از شرایط اشاره دارد که با چالش هایی با مهارت های اجتماعی، رفتارهای تکراری، گفتار و ارتباط غیر کلامی مشخص می شود. شاخص های اوتیسم معمولا در سن 2 یا 3 سالگی ظاهر می شود. برخی تاخیرهای مرتبط با توسعه حتی زودتر ظاهر می شوند و اغلب اوایل 18 ماهگی نیز قابل تشخیص است. در این مقاله راجع به این بیماری که از اختلالات رفتاری کودکان است، بیشتر خواهید دانست.

بیماری اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک بیماری نیست بلکه یک اختلال رشد در عملکرد مغز است. افراد اتیستیک سه نوع علامت را نشان می دهند روابط اجتماعی ضعیف ، مشکلاتی در ارتباط کلامی وغیر کلامی ونیز علائق وفعالیت های محدود، این علائم در سه سال اول زندگی بروز می کند وبه نظر می رسد که در سرتاسر زندگی ادامه پیدا می کند ، اگرچه داروی خاصی برای درمان اوتیسم وجود ندارد ولیکن شروع زودتر آموزش ضروری است چرا که ممکن است موجب بهبود رشد اجتماعی وکاهش رفتار های نامطلوب گردد واحتمال دارد افراد اوتیسم بتوانند زندگی نرمالی داشته باشند.

علائم و نشانه های اوتیسم

 1. خودآزاری و رفتار پرخاشگرانه
 2. مشکلات ارتباطی (چون دیر زبان باز کردن مشخصه بارز بیماری اوتیسم است و زبان استفاده شده این کودکان از نظر کیفی با کودکان عادی متفاوت است) و بیشتر به صورت گفتارهای بیشتر تکراری و تک گویی است.
 3. کمبود ارتباط اجتماعی مناسب (به ارتباط با کودکان دیگر علاقه نشان نمی دهند و تماس چشمی نامعمول و حالات چهره محدودی دارا هستند و به اشیای بی جان و ارتباط با آن علاقه بیشتری دارند)
 4. رفتارها و علائق محدود و تکراری (رفتار های قالبی که رفتار های طبیعی تر را مختل می کنند و می توانند نوسان منظم بدن، پرش، تکان سر، بازو و یا دست را شامل شود)
 5. در دوست یابی ناتوانند و توانایی شروع و یا ادامه مکالمه را ندارند.
 6. گریه، خنده و یا ناراحتی بدون دلیل واضح
 7. بیش فعالی یا کم فعالی قابل توجه
 8. عدم پاسخ به علائم کلامی (در حالیکه در تست شنوایی کاملا سالم هستند، رفتاری نظیر ناشنوایان نشان می دهند)
 9. عدم تمایل در آغوش گرفته شدن و بالعکس کسی را در آغوش بگیرند.
 10. آستانه تحریک و پاسخ به درد بالاتر یا پایین تر از عادی، رفتار منزوی، اشکال در آمیختن با دیگران و…
بیماری اوتیسم
بیماری اوتیسم

دلائل اصلی اوتیسم چیست؟

تاکنون هیچ علت مشخصی برای اوتیسم کشف نشده است و محققین علت ژنتیکی را قویا مطرح می کنند اگرچه احتمال اثر عوامل محیطی را هم رد نمی کنند، بچه های اوتیسم با اختلال به دنیا می آیند. اوتیسم با داشتن والدین بد یا بی عاطفه یا بی تفاوتی رابطه ندارد و البته افرادی از هر نژاد، سطح اجتماعی، اقتصادی و هر جنس را مبتلا می کند و نکته قابل توجه این است که کودکان اوتیسم لوس و بی ادب نیستند که رفتار غلطی را انتخاب کرده باشند.

تشخیص اوتیسم

معمولا به خاطر بروز اختلال عملکرد پایدار در همان اوایل کودکی یعنی در سن 3سالگی وقبل از آن تشخیص داده می شود، تشخیص صحیح مبتنی بر بررسی ارتباطات، رفتار ها وسطح رشد وتکامل کودک توسط یک گروه حرفه ای صورت می گیرد. آزمون پزشکی برای اوتیسم وجود ندارد. با این حال که بسیاری از رفتار های اوتیسم با سایر اختلالات مشترک است ، آزمون های پزشکی باید برای رد سایر علل اجتماعی انجام شود.

عوامل متعددی ممکن است بر رشد اوتیسم تأثیر بگذارد و اغلب با حساسیت های حسی و موضوعات پزشکی مانند اختلالات دستگاه گوارش (GI) ، تشنج یا اختلالات خواب و همچنین چالش های سلامت روان مانند اضطراب، افسردگی و مشکلات توجه همراه است.

انواع روشهای درمان اوتیسم

 • دارو درمانی (اگر دارو درمانی محتاطانه با دیگر اشکال مداوا ترکیب شود،می تواند در درمان برخی از بیماران تاحدی موثر باشد.
 • گفتار درمانی، کار درمانی، بازی درمانی، موسیقی درمانی، روان درمانی
 • رفتار درمانی
 • آموزش
 • حمایت از خانواده

اگر کودک شما مظنون به اوتیسم است برای یک تشخیص دقیق در درمان به یک تیم متخصص نیاز دارد که تیم متخصص متشکل شده است از :

 1. متخصص رشد در اطفال: مشکلات سلامتی ورشد در کودکان را درمان می کند.
 2. روانپزشک کودک: در تشخیص اولیه کمک کرده ودر صورت نیاز داروهائی برای کمک به کودک تجویز کند.
 3. روانشناسی کودک: درشناخت عادات وحالات روانی کودک کمک کرده وناتوانی های کودک در زمینه های رشد ذهنی،روانی واجتماعی را بررسی کند وهمچنین در بهبود رفتاری کودک وافزایش مهارت های اجتماعی کودک به شما کمک می کند.
 4. رفتار درمانگر: این شخص می تواند علاوه بر کمک به بهبودی توانایی های کودک در کارهای روزانه مانند لباس پوشیدن ،غذا خوردن وسایر کارهای استقلالی، همچنین در بهبود وضعیت حواس پنجگانه، قدرت تشخیص وسایر توانایی های کودک او را یاری کند.
 5. کار درمانی: در استفاده درست از عضلات واندام های بدن برای انجام کار های بزرگ وکوچک بدنی می تواند یاری کند.
 6. گفتار درمانگر: این شخص می تواند در بهبود وضعیت گفتار کودک وافزایش توانایی او در مهارت های کلامی بسیار موثر است.
 7. مشاور خانواده: می تواند علاوه بر راهنمایی در امر روابط شما با کودک خود،شما را در بهروری بهتر از منابع ومراکز موجود در جامعه برای کمک به درمان کودک کمک کند.

باور های نادرست درباره اوتیسم

 • کودکان اوتیسم هرگز ارتباط چشمی برقرار نمی کند.
 • کودکان اوتیسم نبوغ ندارند.
 • کودکان اوتیسم هرگز صحبت نمی کنند.
 • کودکان اوتیسم قادر به نشان دادن محبت خود نیستند.
 • کودکان اوتیسم نمی توانند به دیگران لبخند بزنند.
 • کودکان اوتیسم تماس جسمی محبت آمیز برقرار نمی کنند.
 • اوتیسم یک بیماری روانی است.

کلیات درباره اوتیسم

اوتیسم یک اختلال دائمی است وبا توجه باز به ارائه خدمات مطلوب همچون خدمات آموزشی ، حمایت از خانواده ورفتار درمانی در پیامد های اجتماعی بیماری تفاوت اساسی به وجود آورد ولی قادر نیست کمبود های اساسی ناشی از بیماری را برطرف کند. کودکان مبتلا به اوتیسم با یکدیگر متفاوتند اما احتمال استقلال کامل بیمار محدود است.

یک نکته مهم

آزمایشات نشان داده اند استفاده از مکمل های ویتامین دی در برنامه روزانه بیماران اوتیسم به میزان بالایی دربهبودی آن ها موثر بوده است.

گروه مشاوره نیک همراه در تشخیص بیماری اوتیسم، درمان اوتیسم و دیگر اختلالات کودکان همواره در کنار خانواده ها خواهد بود.

021-28424894

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.