چگونه “نه” گفتن را به کودک مان آموزش دهیم

0 511

در یادداشت قبلی به برخی از دلایل اهمیت آموزش مهارت نه گفتن به کودکان پرداختم. شما را به خواندن ادامه این یادداشت دعوت می کنم.

کودکانی که در جریان معادلات ساده زندگی مهارت نه گفتن را یاد می گیرند در سال های جوانی بدون ترس از قطع شدن رابطه و یا طرد شدن به خواسته دوستی که به او سیگار تعارف می کند نه می گوید و یا در برابر توقع های نابه جای همسرش در سال های بعد بدون ترس از اینکه رابطه اش در زندگی مشترک به خطر بیفتد جواب منفی می دهد.
وقتی که کودکتان جواب منفی برای خواسته اش می شنود و مدام خواسته اش را تکرار می کند از سر بی حوصلگی و یا ترحم حرفتان و نظرتان را عوض نکنید. در چنین مواقعی هر چند بار به خواسته او جواب منفی بدهید و بارفتاری خوب و مهربانانه برای او توضیح دهید که در صورت تکرار خواسته کسی قرار نیست، او حرفش را عوض کند و در صورتی که منطق و احساسش به او می گوید باید پاسخ منفی دهد دلیلی ندارد جواب نه خود را تغییر دهد.

چگونه به کودکمان “نه” بگوییم

دیکتاتور نباشید 

هنوز هم هستند پدر و مادرهایی که سبک فرزند پروری دیکتاتوری را دارند و به این باورند که به خاطر نقش پدر و یا مادر بودن دلیلی برای اینکه فرزندان خود را قانع کنند و علت موضوعی را برای فرزندان خود توضیح دهند وجود ندارد. فقط کافی است تشخیص دهند و بگویند نه. درست است که کودک شما تا سالهای نوجوانی توانایی و ابزاری برای مقاومت در برابر پدر و مادر خود ندارند و خواسته و یا ناخواسته از والدین اطاعت می کنند اما وقتی والدین برای تصمیمات و حرف خود دلیل نمی آورند و توضیح نمی دهند در آینده هم این کودکان نمی توانند در مواردی که با آنها مخالف هستند سربلند و پیروز بیرون بیایند و نمی توانند هنگام نه گفتن منطق خود را بکار گیرند.

به همین دلیل توصیه می کنیم وقت نه گفتن به فرزندتان، دلیل این تصمیم را هم توضیح دهید. مثلا به کوچولوی تان بگویید «نه برایت چیپس نمی خرم، چون دیروز خورده بودی و زیاد خوردنش برایت ضرر دارد»، همین جملات ساده و قابل فهمی که به زبان کودک تان آنها را ادا می کنید، تکلیف او را در آینده در بسیاری از موقعیت هایی که باید نه بگوید روشن می کند.

کوپن های تان را نسوزانید

گفتیم کودک تان در کنار کسب کردن مهارت «نه شنیدن»، «نه گفتن» را هم یاد می گیرد، به همین دلیل باید مراقب زمان و شرایطی که کلمه «نه» را به زبان می آورید باشید. برای شروع باید تعداد دفعاتی که پاسخ منفی به زبان می آورید را محدود کنید. یادتان نرود که شما هر روز چند کوپن نه در اختیار دارید و نباید با ولخرجی، کوپن های تان را بسوزانید.
اگر مکرر و بیهوده از این کلمه استفاده کنید باعث میشود که این کلمه در ذهن کودکتان بی ارزش و بی اعتبار شود و همچنین این خطر را دارد که خودش هم نتواند به جا و قاطعانه از این کلمه سرنوشت ساز استفاده کند .

«نه» سرنوشت ساز است

اگر این نکته ها را بخوانید می فهمید چرا باید به کودک تان نه گفتن را آموزش دهید. اگر به کودک تان یاد دهید به موقع و بجا از این کلمه استفاده کند، آینده اش را بیمه کرده اید. چرا که باعث شده اید او فکرش را به کار بیندازد و تصمیم گیری کند . از خودش در برابر خطرات و سوء استفاده ها محافظت می کند . موفقیت بیشتری را بدست می آورد و همیشه به دنبال موقعیتی بهتر و تصمیم درست تر است و اعتماد به نفس او تقویت می شود و مستقل بودن را یاد می گیرد .

 

 

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.