اهمیت آموزش مهارت نه گفتن به کودکان

0 442

مسلما شما هم دوست دارید که کودک حرف گوش کنی داشته باشید که حرفهای شما را بدون توجیه و لجبازی قبول کند ولی قطعا دوست ندارید که فرزندتان به خاطر همین ویژگی در آینده آسیب ببیند.

پس لازم است مهارت نه گفتن را به کودک دلبندتان آموزش دهید

اغلب والدین و حتی مربیان مهد کودک ها و مدارس به کودکان می آموزند که همیشه باید به حرف بزرگترها گوش دهند و حق با بزرگترهاست و هر زمانی که حرف بزرگترها را کودکان گوش می دهند بسیار تشویق و تحسین می شوند ولی باید بدانید که این آموزش کاملا غلط است و کودک باید یاد بگیرد که گاهی هم به خواسته دیگران و بزرگترها نه بگوید چرا که اگر این کار را انجام ندهد کودک تسلیم خواسته های بیمار گونه و آزاد دهنده ای خواهد شد و همچنین کودک باید آموزش ببیند که گاهی نیاز و خواسته او از اهمیت بالایی برخوردار است و او باید تا جایی به خواسته و نیاز دیگران پاسخ بگوید که حقوق خودش پایمال نشود .

اگر نمی خواهید که کودکتان قربانی زور گویی دیگران شود باید از همین امروز مهارت نه گفتن را به او آموزش دهید و این کار را از خانه خودتان شروع کنید

سعی کنید زمانی که فرزند دلبندتان در مقابل حرف شما می ایستد و خواسته هایی را که در نظرش منطقی نیستند را رد می کند به جای از کوره در رفتن و عصبانی شدن و داد زدن این رفتار او را جشن بگیرید و خوشحال باشید که کودکتان توانایی و جرات بیان نظرات خود را دارد.

اگر از او خواسته اید برای رفتن به پارک فلان لباس یا فلان کفش را بپوشد و او مخالفت می کند به جای اینکه او را مجبور کنید که رفتاری را انجام دهد که دوست ندارد به او حق انتخاب بدهید و با گفت و گو و همفکری به دنبال انتخاب گزینه مناسب تری باشید .

مهارت نه گفتن از مهم ترین مهارت هایی است که باید به کودکتان بیاموزید

با هم گفتگو کنید

اگر فرزندتان در سنی است که توانایی نوشتن را دارد از او بخواهید که هر آنچه برای او اتفاق در طول روز اتفاق افتاده و تجربه هایش در کلاس و در کنار دوستانش و حتی در زمانی که در خانه کنار شما داشته را بنویسد و بعد مواردی را که خلاف میلش کاری را انجام داده و یا اینکه می خواسته بگوید نه ولی نتوانسته و آن را انجام نداده در آن با رنگ قرمز مشخص کند و بعد از آن در مورد اینکه چرا نتوانسته نه بگوید و یا اینکه سکوت کرده یا دلیل اینکه کاری را خلاف میل خود انجام داده را با هم گفتگو کنید و با او در مورد گزینه های مختلفی که او می توانسته انجام دهد را بررسی کنید و با هم بهترین راه برای نه گفتن به موقعیت هایی که باید به آنها نه می گفته را انتخاب کنید

به موقع نه بگویید

کودکی که به موقع نه می شنود، مهارت نه گفتن را هم آسان تر کسب می کند. پس بهتر است به جای برآورده کردن همه خواسته های کودک تان در لحظه یا به جای بی جواب گذاشتن آنها، او را گاهی با پاسخ منفی تان روبه رو کنید.

اگر وقتی دست تان بند است از شما آب می خواهد، به او بگویید «الان نمی توانم، باید چند دقیقه صبر کنی!» کودکی که به موقع نه می شنود، یاد می گیرد به موقع، نه بگوید و بی توجه به شرایط، خواست و امکاناتش خواسته های دیگران را برآورده نکند.

بگویید نه متشکرم

قرار نیست همه تقاضاهای کودک تان را اجابت کنید. وقتی به شما خوراکی تعارف می کند و میل ندارید، به جای اینکه از سر ترحم خودتان را مجبور به خوردن آن بکنید، با خنده بگویید «نه، متشکرم».

به کودکتان یاد بدهید که گفتن «نه» به این معنی زیر سوال بردن شخصیت او و تصمیم هایش نیست بلکه فقط به این معنی است که نظرهایی متفاوت از نظر او هم وجود دارد و این نه گفتن و نه شنیدن آسیبی با رابطه او با کسانی که دوستشان دارد وارد نمی کند .

ادامه دارد

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.