راه های پیشگیری از کودک آزاری

چگونه می توان از آزار کودکان جلوگیری کرد؟

0 108

جلوگیری از کودک آزاری در تمام اشکال آن، از جمله غفلت و خشونت خانوادگی، یک چالش مهم در همه جوامع است. هر ساله میلیون ها کودک قربانی سوء استفاده و غفلت می شوند. بدرفتاری با کودک، سوءاستفاده جنسی و غفلت از نیازهای کودک به طور کلی از اقداماتی است که سبب آسیب جدی به کودک می شود. در اینجا راه های پیشگیری از کودک آزاری ذکر کرده ایم که بسیار ساده هستند اما می تواند تاثیر بسیار بزرگی داشته باشد.

راه های پیشگیری از کودک آزاری

کودک آزاری می تواند عاطفی، جسمی یا جنسی باشد. کودک آزاری اثرات فوری بر سلامت و رفاه جامعه و نیز عواقب طولانی مدت دارد. کودکانی که قربانی بدرفتاری هستند، بیشتر در معرض سوء مصرف مواد، افسردگی، بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سرطان و مرگ زودرس هستند.

به دلیل اینکه مسئله کودک آزاری اثر مستقیم بر بهداشت عمومی و سلامت جامعه دارد، بنابراین تمرکز ویژه ای بر آن وجود دارد. سه نوع پیشگیری در موضوع کودک آزاری وجود دارد.

 • پیشگیری اولیه – جلوگیری از سوء استفاده قبل از آن که رخ دهد.
 • پیشگیری ثانویه – تمرکز بر گروه هایی که خطرات خاص دارند، مانند معلولان.
 • پیشگیری ثالثا – درمان کسانی که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند برای به حداقل رساندن آسیب های بیشتر.

در ادامه راهکارهایی که به کاهش کودک آزاری کمک می کند را لیست کرده ایم.

علائم را شناسایی کنید

اولین قدم در کمک به جلوگیری از آزار کودکان، تشخیص نشانه ها است. ممکن است تشخیص اینکه یک کودک مورد آزار قرار گرفته است، دشوار باشد، زیرا نشانه ها همیشه با چشم قابل مشاهده نیستند. در واقع، خشونت خانگی همیشه فیزیکی نیست. انواع دیگر سوء استفاده ها عبارتند از آزار کلامی، آزار عاطفی و آزار اقتصادی. در کنار این، احتمال دارد که کودکان رنج دیده سخن نگویند، زیرا بسیاری از کودکان در سکوت رنج می برند.

برگزاری کلاس ها و آموزش والدین

یکی از بهترین راه های جلوگیری از کودک آزاری، آموزش پیشگیری از کودک آزاری به والدین و همچنین کودکان و استراتژی های فرزندپروری و یا کمک به حمایت اقتصادی و ثبات در زمان مشکلات می باشد. هنگامی که والدین و خانواده ها در هنگام مراقبت از کودکان مجهز به استراتژی، حمایت و مهارت باشند، خشونت علیه کودکان می تواند کاهش یابد.

حمایت از کودکان

اغلب کودکان، تقلید کننده های بزرگ هستند. آنها اغلب آنچه را که از بزرگسالان یاد می گیرند و تجربه می کنند، الگو می کنند. بزرگترین الگوی فرزند اغلب پدر و مادر است. آن دسته از کودکان که در حال تماشای یک والدین خشن هستند، در بزرگسالی خود با همسران یا فرزندانشان تکرار می کنند. بعلاوه داروها و سوء مصرف الکل در زندگی آنها نیز احتمالا راحت است. برای جلوگیری از این چرخه آتی از سوء استفاده، ما باید برای این کودکان، حمایت ، روان درمان و مشاوره خانواده ارائه می کنیم.

افزایش آگاهی

دانش قدرت است و آگاهی دفاع به ارمغان می آورد. در مورد سوء استفاده و خشونت خانگی آموزش ببینید. آنچه را که در مورد پیشگیری از کودک آزاری می دانید را به دوستان و اطرافیانتان آموزش دهید.

جامعه خود را سازماندهی کنید

سازمان های مذهبی، گروه های مدنی، مدارس، رهبران جامعه و … همگی می توانند به پیشگیری از کودک آزاری بپردازند. شما نیز می توانید یک گروه پیشگیری از سوء استفاده از کودکان را در منطقه و یا شهر خود ایجاد کنید.

یک مدافع باشید

شاید بزرگترین تأثیری که می تواند در جلوگیری از آزار کودکان و خشونت علیه کودکان باشد، تبدیل شدن به یک مدافع قوی است. با برقراری ارتباط با قانون گذاران، سیاستمداران و عوامل تبلیغاتی از طریق ایمیل، نامه، تماس تلفنی و سایر وسائل ارتباطی از جمله مقاله، وب سایت ها، انجمن های عمومی و غیره می توان به نیازهای این کودکان که انواع اشکال سوء استفاده را دارند، توجه شود و اطلاعات را می توان به عموم مردم منتقل کرد.

در صورت مواجهه با کودک آزاری سریعا گزارش کنید

اگر شما مظنون به سوءاستفاده و یا خشونت علیه کودکی هستید، تعلل نکنید. زمان، تاریخ، محل، و اطلاعات بسیار مهم است، به محض شک در موارد آزار کودکان با پلیس و یا اورژانس اجتماعی تماس بگیرید. این کار کمک بسیاری به پیشگیری از کودک آزاری و همچنین حمایت کودک می باشد.

پیشگیری از کودک آزاری
پیشگیری از کودک آزاری

هشدارهایی برای پیشگیری از آزار جنسی کودکان

 • با کودکان صحبت کنید . به کودکان اطمینان دهید که همیشه حق داشتن امنیت را دارند و اگر آنها در موقعیت های سوء استفاده قرار بگیرند، گناه آنها نیست. وقتی بچه ها بدانند که در صورت مواجهه با آزار گناهکار نیستند، راحت تر گزارش خواهند کرد.
 • در فعالیت های فرزند خود شرکت کنید و دوستان فرزندتان را بشناسید.
 • هرگز فرزند خود را بدون مراقبت، خصوصا در ماشین بگذارید.
 • وقتی کودک شما به شما می گوید که نمی خواهد با کسی باشد، این می تواند یک هشدار باشد.
 • به حرف های کودکان گوش کنید و هر چه را که می گوید باور کنید.
 • به تغييرات رفتار يا نگرش فرزندتان توجه کنید.
 • او را تنها به خانه همسایگان، دوستان و اقوام نفرستید.
 • کودک خود را با نام های صحیح قسمت های بدن آشنا کنید.
 • قسمت های خصوصی بدن را به کودک آموزش دهید و به او یاد دهید که هیچکس نباید قسمت های خصوصی بدنش را ببیند یا لمس کند.
 • به کودک آموزش دهید که در صورتی که کسی او را لمس کرد و یا مخفیانه بوسید سریعا از محل فرار کند و جیغ بزند.
 • به هر حرفی که نشان از بلوغ جنسی زودرس است، آگاه باشید.
 • به کسی که علاقه غیرمعمول به کودکتان دارد بیشتر توجه کنید.

نکاتی برای جلوگیری از کودک آزاری

 • والدین پرورش دهنده باشید

کودکان باید بدانند که آنها خاص و دوست داشتنی هستند و قادر به پیروی از رویاهای خود هستند.

 • ارتقاء برنامه ها در مدرسه

آموزش کودکان، والدین و مربیان می تواند به حفظ امنیت کودکان کمک کند.

 • نظارت بر تلویزیون، ویدئو و اینترنت

بیش از حد تماشای فیلم های خشونت آمیز، برنامه های تلویزیونی و فیلم ها می تواند به کودکان جوان آسیب برساند. والدین همچنین باید بر فضای مجازی فرزندان نظارت داشته باشند.

کودک آزاری از مواردی است که کودک یا نوجوان آزار دیده حتما باید تحت نظر روانشناس و متخصص قرار گیرد. درمان به موقع، می تواند راه نجات کودک از مشکلات احتمالی در آینده باشد. مرکز مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری و تلفنی کمک بسیاری به خانواده ها و کودکان آسیب دیده می باشد.

021-28424894

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.