ازدواج های بی عشق چه بلایی سر کودک می آورد؟

وقتی والدین درگیر اختلافات بین خود هستند، قادر به دادن انرژی احساسی که بچه‌ها به آن نیاز دارند نیستند

0 ۴۲۰

اگر شما ازدواجی کرده اید که از عشق و دوست داشتن در آن خبری نیست باید به این نکته توجه داشته باشید که ازدواج‌های بی‌عشق می‌تواند بر رشد کودکانی که به واسطه آن متولد می‌شوند تاثیر بگذارد. با اینکه همه ازدواج‌هایی که کمبود عشق دارند تاثیر منفی بر بچه‌های این خانواده‌ها نمی‌گذارند ، اما هرچه تضاد و تعارضات بین مرد و زن در خانواده بیشتر باشد، احتمال اینکه بچه‌ها بخواهند نقش فرد بزرگسال را بر عهده بگیرند بیشتر بوده و تاثیر منفی که بر آنها در طولانی مدت گذاشته می‌شود، بالاتر می‌رود.

ازدواج های بی عشق؛ الگوبرداری

همه ما می دانیم که طلاق اثرات مخربی بر بچه ها میگذارد ولی آیا ادامه دادن یک زندگی و ازدواج بدون عشق تاثیر مخربی بر فرزاندان ما ندارد؟

چون بچه ها از والدین خود رفتارها را یاد می گیرند و آنها را الگو و سرمشق خود قرار می دهند، وقتی که در خانه ای که ازدواج و زندگی والدین بدون عشق باشد درک آنها از رابطه بین زن و مرد و روش حل مشکلات در خانواده شکل می گیرد و در بزرگسالی برای عشق ورزیدن و زندگی با عشق دچار مشکل می شوند .

تاثیر روی کودکان

طبق گزارشی که در سال ۲۰۰۱ در مجله پزشکی خانواده در امریکا به چاپ رسید، محققان با مشاهده مشکلاتی در بچه‌های طلاق، موضوع را تا قبل از طلاق والدین آنها دنبال کردند.

این مشکلات به صورت افت تحصیلی و مشکلات رفتاری و پرخاشگری در مدرسه نشان داده شده بودند.

این بچه‌ها به طور قابل ملاحظه ای میزانی از دشمنی و خشمی که بین والدین خود دیده بودند را جذب کرده بودند.

والدینی که سعی می‌کنند ازدواج خود را به هر صورت پابرجا نگه دارند هم به صورت غیرمنطقی و غیرمعقول و دمدمی‌مزاجانه‌ای کودکانشان را تربیت می‌کنند که این پیام‌هایی متفاوت به بچه‌ها می‌فرستد و آنها را دچار تعارض و تضاد می کند و برای رشد آنها مضر است.

مضرترین ازدواج‌ها

طبق همین گزارش، ازدواج‌های بی‌عشق با میزان اختلاف والدین ارتباط مستقیم دارد. ازدواج‌هایی که بدترین تاثیر را روی بچه‌ها دارد ازدواج‌هایی هستند که کودک احساس می‌کند بین والدین خود گیر افتاده است و والدین کودک را هم صحبت خود قرار می دهند و ازبدی های همسر خود برای کودک حرف میزنند و با کودک را واسطه بین خود و همسرشان قرار می دهند و یا زمانی که والدین با خشونت و حتی تنبیه فیزیکی با بچه‌ها برخورد می‌کنند.

  • وقتی والدین درگیر اختلافات بین خود هستند، قادر به دادن انرژی احساسی که بچه‌ها به آن نیاز دارند نیستند و آنقدر مشغول و درگیر مشکلات بین خودشان هستند که نقش اصلی خود بعنوان پدر یا مادر را فراموش می‌کنند.

وارد کردن بچه‌ها به این اختلافات زناشویی هم باعث می‌شود کودک نقش خود بعنوان کسی که باید مورد مراقبت و توجه قرار بگیرد را فراموش کرده و هم خود را تحت فشار سنگین احساسی و روانی حس کند.

راه‌حل

متخصصین بر این عقیده‌اند که والدینی که شاد نیستند بچه‌هایی بزرگ می‌کنند که آنها هم نمی‌توانند احساس شادی کنند. با اینکه خیلی مهم است که اختلافات زناشویی مورد بررسی قرار گیرند، اما گاهی اوقات طلاق برای سلامت همه اعضای خانواده بسیار بهتر خواهد بود.

اما با این حال اگر یک ازدواج بدون عشق باز هم بتواند محیطی حمایت‌کننده و سالم برای بچه‌ها فراهم کند، باز هم می‌تواند بچه‌هایی موفق و سالم وارد جامعه کند. بهترین حالت برای بچه‌ها این است که اختلافات زناشویی در کمترین میزان ممکن باشد و میزان عشق و توجه به بچه ها در حد معمول وجود داشته باشد و تحت هیچ شرایطی بچه به عنوان قاضی بین والدین قرار نگیرد.

از اینها گذشته، به هیچ عنوان تصور نکنید که می‌توانید مشکلات ازدواج بدون عشق خودتان را از چشم فزرندان خود پنهان کنید. وقتی بچه‌ها به صورت مرتب در معرض برخی رفتارها قرار گیرند، خیلی راحت متوجه اختلافات و ارتباط بین شما خواهند شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.