آیا تفاهم زوجین به معنی نداشتن اختلاف نظر است؟

0 636

بسیاری از زوجین تفاهم را به معنی نداشتن هیچ گونه اختلاف نظری می دانند حال آنکه تفاهم به معنی اختلاف نداشتن و توافق كامل با طرف مقابل نیست بلكه تفاهم یعنی درک و پذیرش تفاوت ها و همچنین فهمیدن و فهماندن.

از آنجا كه سوء تفاهم به معنی فهم مطلبی بر خلاف واقعیت است پس تفاهم یعنی فهم درست واقعیت‏ها.

تفاهم بین زوجین یعنی

فهم درست شخصیت همسر و پذیرش بی قید و شرط همسر همانگونه که هست.

فهماندن و بروز دادن واقعیت درونی خود به همسر؛ به این معنا که از احساسات و عواطف و هیجاناتمان صحبت کنیم نه اینکه انتظار داشته باشیم طرف مقابل از رفتار ما خودش متوجه درون ما شود.

شخصیت افراد را همان طور كه هست بشناسیم

با توجه به مجموعه شرایط محیط زندگی، فرهنگ خانوادگی، وضع شغلی، تفاوت‏های فردی و جنسیتی و ویژگی‏های مهم دیگر را که در واقعیت وجود دارد بشناسیم و بپذیریم.

بسیاری از توقعات بی‏جا، سوء تفاهم‏ ها، قضاوت‏ های منفی، نگرانی ‏های بی‏ مورد، مقایسه‏ های غلط و مشكلات دیگری كه باعث كدورت و مشاجره می ‏شود و فضای عاطفی خانه را آلوده می‏ كند، برخواسته از شناخت نادرست زن و شوهر از یكدیگر است و نداشتن آگاهی از تفاوتهای شخصیتی زن و مرد می باشد.

كمترین فایده شناخت درست برای زنان و مردان این است كه در فضایی سالم‏تر و آرام‏تر و به دور از ترس و اضطراب می‏ توانند درباره ی رفتارهای خود و همسرشان بیندیشند.

مردان وقتی ببینند توسط همسرشان درست شناخته شده ‏اند، آرامش بیشتری دارند و بهتر می‏ توانند با همسرشان ارتباط برقرار كنند؛ بر عكس وقتی مردی احساس كند كه همسرش در باره ی او اشتباه می‏ كند، در مقابل او رفتاری نابهنجار و عصبی خواهد داشت.

یك روانشناس فرانسوی در این باره می ‏نویسد:

«به محض اینكه شوهری احساس كند كه تشخیص اخلاقی همسر از وی به طور افراطی شكل گرفته است و هیچ چیزی نمی ‏تواند نظرش را تغییر دهد تمام صراحت و ابراز احساسات شخصی وی به نابودی خواهد گرایید. در چنین موقعی است كه شوهر ممكن است سر صحبت را با خانمی باز كند كه در اداره یا باشگاه ورزشی ملاقات می‏ كند. چه بسا با وی راجع به مسائلی صحبت كند كه مدت‏هاست جرأت بروز آنها را پیش همسرش نداشته است و بعد از مدتی احساس تفاهم و احساس خویشاوندی را كه همه ی انسان‏ها با ولع دنبال آن هستند در خود مجددا كشف كند و حتی ممكن است مشكلات زناشویی خود را نیز بیان كند. مردها با بیان ناكامی‏ها و شكست‏ها در ازدواج به سهولت قلب زن‏ها را به ترحم وا می‏دارند. بعید نیست چنین مردی بعد از مدتی به دفتر مشاوره بیاید و بگوید:

من بدون این زن جوان نمی‏توانم زندگی كنم. او خیلی خوب مرا درك می‏كند در حالی كه همسرم از درك من عاجز است.»

فهماندن و بروز دادن واقعیت درونی خود به همسر

شناخت روحیات و ویژگی‏های زن نیز به اندازه ی شناخت مرد توسط زن با اهمیت است. وظیفه ی زنان در این مورد آن است كه با بروز دادن واقعیت درونی خود و صراحت و صداقت در گفتار و رفتار، به شناخت بهتر و بیشتر كمك كنند. برخی معتقدند:

در سرتاسر جهان زیادند افرادی كه از نبود تفاهم رنج می ‏برند ولی وقتی وضع آنها را از نزدیك بررسی كنیم مشخص می‏ شود حداقل تا حدودی خودشان مقصرند یعنی اگر دیگران آنها را درك نمی‏ كنند به علت این است كه خود را بروز نداده ‏اند.

بسیار دیده شده است كه بعضی افراد احساسات و درونیات خود را مخفی می‏ كنند، علاقه خودشان را به دیگران نشان نمی‏ دهند و یا از چیزی ناراحتند اما چیز دیگری را بهانه می‏ كنند و خلاصه آنكه دیگران را در مورد خود به اشتباه می ‏اندازند. بعضی روانشناسان این حالت را بیشتر به زنان نسبت می‏ دهند.

«مهم‏ترین علت شروع مشاجرات از جانب زنان، عدم صراحت در بیان احساسات‏شان است. زن به جای اینكه مستقیما ناراحتی خود را مطرح سازد، ایرادهای بی‏ ربط می‏ گیرد تا ناراحتی خود را نشان دهد .

پس برای داشتن تفاهم در زندگی زناشویی نیازمند آن هستیم که طرف مقابل مان را به خوبی بشناسیم و بپذیریم و به دنبال تغییر دادن او نباشیم.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.