بهترین سن ازدواج چه سنی است؟

بهترین سن ازدواج

0 188

ازدواج را نمی توان محدود به سن خاصی کرد ولی با این حال برای این تصمیم بزرگ و سرنوشت ساز یک دوره طلایی وجود دارد که زودتر یا دیرتر از آن اقدام کردن، شانس موفقیت را پایین می آورد و امکان دارد فرد را با مشکلاتی مواجه کند.

بهترین زمان و سن ازدواج

سن مناسب ازدواج برای زن و مرد وقتی تعریف می شود که مرد و زن از نظر عقلى و ذهنى و عاطفی به چنان رشدى رسیده باشند که بتوانند به‌راحتى از والدین خود جدا شوند. در واقع به خودکفایى دوران بزرگسالى رسیده باشند و بتوانند جایگاه اجتماعی و شغلی مناسبی پیدا کرده باشند.

منظور از جایگاه شغلی و اجتماعی، ثروت و شغل پر درآمد نیست بلکه بدانند چه کسی هستند، چه کاره هستند و قرار است در زندگی چه کاره باشند.

کسی که هنوز نمی داند به چه شغلی علاقه دارد یا نمی تواند بگوید حرفه اش چیست و چه کاره است، به بلوغ شغلی و اجتماعی نرسیده است.

بهترین سن ازدواج
بهترین سن ازدواج

شرط بعدی، صمیمیت عاطفى و تعهد به شریک زندگی است که باید با رشد عاطفی و بلوغ در این زمینه به دست بیاید.

زن و مرد باید توانایى تعهد را در مواجهه با فشارهاى قدرتمند بدنى، روانى و محیطى دارا باشند؛ با افراد، در سنین مختلف روابط دوستانه برقرار کنند؛ قدرت پذیرش نقش همسر و به تبع آن پدر یا مادر بودن را از ابعاد مختلف روان‌شناختى و زیستى دارا باشند. سن ازدواج به عوامل مختلفى ارتباط دارد که عبارتند از:

  • بلوغ جسمى و فکرى
  • توانایى کسب درآمد
  • پیشرفت تحصیلى و… .

اعتقاد عمومى بر این است که بهترین زمان براى ازدواج بعد از بیست سالگى است زیرا در این سن زندگى افراد از ثبات بیشترى برخوردار خواهد بود و آمادگى پذیرش مسئولیت‌هاى بیشترى را دارند، درصد طلاق در این افراد به کمترین حد خود مى‌رسد. به هر حال باید به زمان بهتری برای ازدواج رسید.

افراد مختلف در سنهای متفاوتی به این خودکفایی عقلی و ذهنی و اجتماعی و عاطفی میرسند و نمی توان برای همه افراد یک سن را مناسب دانست، که معمولا این سن بین24 سال تا 28 سال برای دختران و 26 سال تا 30 سال برای پسران میباشد. کاش مطلب ما در مورد بهترین زمان مشاوره ازدواج را هم مطالعه می کردید.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.