هنر شناخت مغز یک زن

راه های شناخت طرز فکر خانم ها

0 ۶۶۳

بگذارید از همین گام اول با هم رو راست باشیم .قرار نیست اینجا همه چیز را در مورد مغز زنان و مردان باز کنیم و در موردش حرف بزنیم. می دانید که فقط راجع به مواردی حرف می زنیم که مربوط به ارتباط موثر بین زن و مرد است.

اگر خیلی ساده به دو مغز برخوردید و قرار باشد یکی از آنها را انتخاب کنید و بگویید کدام زنانه و کدام مردانه است می دانید که هیچ ویژگی تمیز دهنده ای وجود ندارد. یکی از مغزها آبی و دیگری صورتی نیست، یکی از صدف و مروارید و پر ساخته نشده و دیگری از سنگ و کلوخ.

مغز زنان و مردان هر دو سه بخش دارد:  لوب پیشانی، لوب آهیانه،  لوب گیجگاهی و لوب پس سری.

مغز انسان بزرگ سال چه زن چه مرد از صد میلیارد نورون تشکیل شده است که صد تریلیون نقطه متصل هستند. مغز مرد ها ده درصد از مغز زنان بزرگ تر است. اما این هیچ گواهی بر تفاوت میزان هوش زن و مرد نیست . دستان مردان نیز ده درصد بزرگتر است و خلاصه اینکه همه ارگان هان بدن یک مرد حدود ده درصد از همان ارگان ها در زن بزرگتر است و مغز نیز از این قاعده مستثنی نیست.

تا زمانی که موضوع هوش در میان باشد، اندازه مغز عامل تعیین کننده نیست. ضمن اینکه مغز یک زن تمام ویژگی ها و قسمت های مغز یک مرد را دارد.

اما در این دو حوزه مهم ضرب آهنگ و ترس تفاوت عمل می کند .

کافی است اهمیت این تفاوت ها را درک کنید تا بتوانید قهرمان زندگی زن مورد علاقتان شوید.

ضرب آهنگ

تمام انسان ها و پستانداران به روش های مختلف ریتمیک هستند. ما ریتمیک نفس می کشیم، قلبمان ریتمیک می زند، روش راه رفتن ما ریتمیک است، امواج ذهن ما ریتمیک کار می کند، سیکل خواب و بیداری ما ریتمیک است و بیشتر سیستم هورمونی ما نیز ریتمیک است.

بنابر این زنان از نظر ضرب آهنگ پیچیده تر از مردان هستند، زیرا سطوح هورمون در آن ها در طول سیکل قاعدگی هر ماه فراز فرود دارد.

همه اینها درست است. ما می خواهیم در مورد سیکل قاعدگی حرف بزنیم.
سیکل و ریتم هورمون های زنانه را بشناسیم و این ترتیب شما بفهمید که چرا زنان در این دوره رفتارهای خاصی از خودشان می دهند.

هورمون های سه گانه زنان یعنی استروژن، پروژسترون و تستسترون واقعیت روزانه زنان را تعیین می کنند:

  • چه چیزهایی برای او ارزشمند است
  • او چه میزان فعالیت دارد
  • نیازهایش چیست و در چه زمانی به چه شیوه ای و حتی به چه کسی نیاز دارد.

تعجب نکنید ، تستسترون که اغلب هورمونی مردانه نامیده شده است برای زنان نیز به همان اندازه اهمیت دارد.

در طول دو هفته اول قبل از سیکل قاعدگی زمانی که استروژن بالاست زنان صمیمی تر، حراف تر، اجتماعی تر، آرام تر و از نظر عاطفی هم دل تر هستند.

در طول دو هفته دوم زمانی که پروژسترون بالاست زنان حساس تر، نگران تر و نا آرام تر هستند و ترجیح می دهند تنها باشند. آنها بیشتر درون گرا و البته خلاق تر می شوند.

البته این یک نتیجه کلی است و می توانید در برخی از زنان متفاوت باشد. این مسئله با بالارفتن سن زن و نزدیک شدن به دوران قبل یائسگی تفاوت بیشتری می کند.
بسیاری از زنان در دوره پیش از یائسگی یعنی اواسط چهل سالگی تا اواسط پنجاه سالگی افزایش در تحریک پذیری و بی خوابی را تجربه می کنند؛ که این دو با بیشتر شدن استرس و تنش افزایش می یابد.

یک قهرمان می تواند در این شرایط به همسر خود کمک کند تا بیشتر بخوابد و بیشتر مراقب خودش باشد. نیازها و عواطف زنان در طول دوران قاعدگی متفاوت و متغییر هستند. هر چند این نوسانات بیشتر برای خود زنان و کمتر برای دیگران قابل درک و شناخت هستند.

زنان در برخی دوران حساس تر اند
زنان در برخی دوران حساس تر اند.

زنان در زمان تخمک گذاری احساساتی تر هستند و بیش از قبل تمایل به رابطه جنسی دارند. بسیار طبیعی است که زنان قبل از قاعدگی حساسیت عاطفی، تنش غم و تحریک پذیری زیادی را به دلیل پایین آمدن پروژسترون تجربه کنند. این حالت سندروم قبل از قاعدگی نامیده می شود و می تواند فقط یک روز دوام داشته باشد، البته در برخی افراد تا دو هفته قبل از قاعدگی وجود دارد.

این علائم شامل افسردگی و اضطراب خفیف تا حاد است. نشانه های فیزیکی این سندروم شامل سر درد، کمر درد، گرفتگی عضلات و نفخ است.

برای به حداقل رساندن این حالات زنان می توانند کارهایی از جمله نرمش، دوری از کافئین، استفاده از ویتامین ب و سبزیجات، استفاده از قرص های پروژستون زیر نظر پزشک و یا داروی ضدافسردگی انجام دهند.

اما شما به عنوان مرد نیز می توانید با شنیدن احساسات او خود داری از ربط دادن حالات عاطفی او در دوران قاعدگی و کوشش نکردن برای حل مشکل به همسرتان کمک کنید. راهنمایی تان می کنیم. همیشه این پاسخ را از مردان می شنویم. به شما پیشنهاد میکنم در این پاسخ بازنگری کنید.

اشتباه :

تو هر ماه این موقع که می شود، همین حال را پبدا می کنی. دیگر باید عادت کرده باشی. از خودت بیشتر مراقبت کن و این قدر همه چیز را سخت نگیر.

درست :

به نظر می رسد این روزها حال خوبی نداری. بیا با هم حرف بزنیم. دوست دارم همین حالا رو به رویم بنشینی و از ناراحتی ها و نگرانی هایت برایم حرف بزنی.

درست است که او با کم کردن میزان کافئین و افزایش نرمش می تواند حالش را بهتر کند، اما اگر شما می خواهید به او امنیت عاطفی بدهید، پیشنهادی به او ندهید یک روش برای کمک و حمایت از او در چنین شرایطی این است که برخی مسئولیت ها را شما بپذیرید تا او زمانی برای خودش داشته باشد .
تمام زنان علائم قبل از قاعدگی را ندارند. سلامتی عمومی، سطح استرس و دارو هایی که یک زن استفاده می کند مانند قرص های ضد بارداری می تواند سیکل زنانه را هم از نظر مدت زمان، هم از نظر فشار روانی تغییر دهد.

خلاصه اینکه هیچ قانون از پیش تعیین شده ای وجود ندارد که برای همه زنان کارآیی داشته باشد و بهترین کار این است که شما با این سیکل و نیازهای همسر خود در این شرایط خاص آشنا شوید. آنچه باشد به خاطر بسپارید این است که همسر یک هفته پیش شما در شرایط قاعدگی هفته جاری، زنی کاملا متفاوت خواهد بود. تنها عامل ثابت، همین تغییر خلق است و تا زمانی که این تغییر خلق را شخصی نکنید قهرمان زندگی او باقی خواهید ماند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.