تلاش برای رابطه خوب داشتن

برای داشتن یک رابطه خوب چه کنیم؟

0 150

رابطه عاشقانه، احساسی و فیزیکی با کسی می تواند واقعا شگفت انگیز باشد. اما تنها عشق کافی نیست. برای حفظ رابطه تلاش هر دو طرف لازم است. کارهای زیادی وجود دارد که به ایجاد یک رابطه خوب کمک می کند. در این مقاله راه های تلاش برای رابطه خوب ذکر شده است.

راه های تلاش برای رابطه خوب چیست؟

هیچ رابطه ای کامل نیست. اما در یک رابطه سالم، هر دو نفر در بسیاری از اوقات احساس خوبی دارند. یک رابطه عالی بیش از عشق و جاذبه نیاز به کار کردن و تلاش دارد و این تلاش باید به وسیله هر دو نفر صورت بگیرد. در اینجا چند نکته برای ایجاد یک رابطه سالم وجود دارد:

 • خودت را دوست داشته باش: در رابطه تان با کسی اگر به خودتان احترام بگذارید او نیز به شما اجترام خواهد گذاشت.
 • ارتباط برقرار کن: با همسرتان درباره احساساتتان صحبت کنید. سوالات بپرسید و به پاسخ ها گوش دهید. صحبت کردن ایجاد اعتماد می کند و رابطه شما را قوی تر می کند.
 • صادق باش: در مورد آنچه شما انجام می دهید، یا احساس می کنید، با یکدیگر صادق باشید. صداقت اعتماد ایجاد می کند و دروغ باعث بر هم زدن رابطه می شود.
 • به یکدیگر زمان اختصاصی بدهید: زمانی که زوج ها با هم می گذرانند عالی است، اما لازم است که زمانی را برای خودشان داشته باشند و گاهی با دوستان خود صرف کنند.
 • ببخشید و درخواست بخشش کنید: هرکسی میتواند اشتباه کند. اگر شریک شما از شما عذرخواهی کرد، او را ببخشید. اگر هم خودتان کار اشتباهی انجام دادید، عذرخواهی را فراموش نکنید.
 • از یکدیگر حمایت کنید: اگر شریکتان کار خوبی انجام می دهد، به او بگویید و از او حمایت کنید. همسرتان هم باید همین کار را برای شما انجام دهد.
 • صحبت در مورد رابطه جنسی: به طور آشکار و صادقانه. به شریک زندگیتان بگویید که چه احساسی در مورد رابطه جنسی دارید و چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را نه. اهمیت رابطه جنسی به حدی است که داشتن یک رابطه خوب کمک می کند. هرگز شریک زندگی خود را به انجام کاری که دوست ندارد، مجبور نکنید – رضایت لازم است.

چنانچه موفقیت رابطه مستلزم کار و تلاش زیاد باشد آیا به این معناست که رابطه دچار مشکل است؟

 • بارها دچار تردید می شوم که آیا ازدواجم درست بوده یا نه و اینکه آیا همسرم شریک مناسب من هست یا نه؟ رابطه ی ما به ندرت دور از درگیری و مشکل بوده و حفظ آن مستلزم کار سخت و تلاش زیاد است. ما یکدیگر را خیلی دوست داریم و ظرف 8 سال گذشته از بسیاری جهات رشد و تغییر کرده ایم. اما به نظر میرسد همیشه مشکلی برای حل کردن وجود دارد. انگار مسائل ما تمام شدنی نیست. مدام مجبوریم نیازها و خواسته هایمان از یکدیگر را متعادل کنیم. بیاموزیم چگونه خواسته ها و نیازهایمان را از هم مطالبه کنیم و به یکدیگر توجه و محبت کنیم یا در پی آرامش و سکون و خلوت شخصی خود باشیم. آیا این امر به راستی تا این درجه سخت و مشکل و پیچیده است؟  آیا پا گرفتن رابطه ای خوب باید تا این حد سخت باشد؟

روش های تلاش برای یک رابطه

البته همینطور است. هرگز نخواهید توانست رابطه و ازدواجی را به من نشان دهید که آسان و ساده پا گرفته باشد.

چنانچه زن و شوهری در ازدواج خود به کار و تلاش جهت بهبود وارتقای روابطشان نیاز نداشته باشند، یا مرده اند یا درحال انکاربه سر میبرند! ایجاد رابطه ای خود آگاهانه و شکوفا مستلزم آگاهی و کار وتلاش سخت است.

چنین رابطه ای مدام شما را مجبور می کند بر ترس های خود چیره شوید. ترس هایی که بر زندگیتان سایه انداخته بود و باعث می شد در مقابل نامزد/همسرتان آسیب پذیر باشید. کنار زدن این گونه ترس ها به معنای آن است که خود واقعیتان را فاش سازید و خود خواهی را کنار بگذارید.

 • بخشنده باشید.
 • در عین وجود خشم، دوست بدارید و عشق بورزید.
 • گرم و مهربان و با محبت باشید و یکدیگر را سرزنش نکنید.
تلاش برای رابطه خوب داشتن
تلاش برای رابطه خوب داشتن

به عبارت دیگر، چنین رابطه ای که به راستی عمیق، صادقانه و متعهدانه باشد به طرزی مستمر و مداوم با تمامی بخش های منفی وجودتان در تعارض و رویارویی قرار خواهد گرفت و مجبورتان خواهد کرد فراتر از محدودیت هایتان قدم بردارید و بتوانید بر خود خواهی خویش چیره شوید.

هیچ یک از  کارهای زندگی مشترک ساده و آسان نیست و بدون اینکه شما را موظف نکند و به زحمت نیندازد، میسر نخواهد بود.

اشتباهی که به عقیده ی من خیلی ها مرتکب می شوند این است که خیال می کنند رابطه و ازدواج خوب آن است که در تمامی اوقات و تمامی شرایط و احوال به شما احساس خوبی بدهد. به همین دلیل، تا اوضاع بد می شود خیال می کنند رابطه و ازدواجشان غلط بوده است.

چه باید کنیم؟

این در حالی است که اغلب هنگام بروز مصائب، سختی ها و دشواری هاست که شما به لحاظ شخصیتی رشد می کنید و بهترین اتفاقات زندگیتان در همین مواقع سختی رخ می دهد. چرا که همین سختی ها هستند که شما را مجبور می کنند با خود واقعیتان رو به رو شوید و الگوهای ارتباطی میان خود و همسرتان را تغییر دهید و هنگامی که موفق می شوید و این الگوهای رفتاری را تغییر می دهید رابطه تان به مراتب مستحکم تر و با ثبات تر از قبل خواهد شد.

ممکن است احساس کنید همه چیز خراب شده، اما واقعیت آن است که رابطه و ازدواج شما رو به اصلاح و ترقی و بهبود است. هنگام بروز همین مشکلات و سختی هاست، که باید دیدی واقع بینانه تر نسبت به رابطه و ازدواج خود داشته باشید و به غلط، سختی ها را به بدبختی و بیچارگی تعبیر نکنید.

باید این سختی ها را فرصت هایی جهت رشد و تغییر بینگارید. البته به شرطی که فرد مناسبی را برای خود انتخاب کرده باشید.

 • بسیارمهم است که هم زن و هم شوهر، هر دو مایل باشند برای تداوم ازدواج خود زحمت بکشند.
 • بسیار ضروری است که درک و تصویر ذهنی مشترکی از آینده و اهداف رابطه و ازدواج خود داشته باشید تا هنگامی که این مشکلات و سختی ها ظاهر می شوند فراموش نکنید که برای چه باهم هستید و می خواستید چه کاری انجام دهید.

نکاتی برای حفظ رابطه عاشقانه

به خاطر داشتن موارد مهم زیر برای تمامی زوج هایی که دوست دارند از سختی ها و مشکلات استفاده کنند و به آن ها به دید فرصت هایی جهت رشد بنگرند، مفید خواهد بود.

 1. ما بدین منظور در زندگی سر راه هم قرار گرفته ایم که به رشد و تعالی یکدیگر کمک کنیم و آموزگار یکدیگر باشیم.
 2. رابطه و ازدواج ما موهبت و هدیه ای بس گرانبهاست که تمامی آن چه را باید در جهت خود آگاهی و انسانیت هرچه بیشتر بیاموزیم، به ما خواهد آموخت.
 3. چالش ها، سختی ها و دشواری هایی که در رابطه و ازدواج خود با آن ها مواجه می شویم، همواره مفیدترین و روشنگرترین درس های زندگی ما خواهند بود.

چگونه بفهمم رابطه من سالم است؟

زمانی را بگذارید و بررسی کنید که رابطه شما به چه صورتی است. سوالات زیر به روابط عاشقانه و جنسی متمرکز است، اما می توانند به نوع دیگری از روابط نیز اعمال شوند. پس از اینکه خودتان این سؤالات را پاسخ دادید، می توانید نظر شریک را درباره آن ها نیز بدانید.

 • آیا همسرتان به ایده های شما گوش می دهد؟
 • آیا شریکتان زمانی را با دوستان و خانواده خود صرف می کند؟
 • آیا زمانی برای تفریح دارید؟
 • آیا زمانی که ناراحت و خشمگین هستید، به راحتی می توانید ابراز کنید؟
 • آیا به راحتی می توانی افکار و احساسات خود را با او به اشتراک بگذاری؟
 • آیا می توانی در مورد رابطه جنسی به راحتی با او صحبت کنی؟
 • آیا شریک زندگیتان زمان زیادی را با خانواده و دوستان خود می گذراند؟
 • آیا همسرتان از موفقیت های شما خوشحال شده و به آن افتخار می کند؟
 • آیا شریک زندگیتان به تفاوت های شما احترام می گذارد؟

روابط می تواند پیچیده باشد، اما اگر به تمام این سؤالات “بله” پاسخ دهید، شانس خوبی است که رابطه تان سالم است. اگر به چند سؤال “نه” گفته اید، باید تغییر رویه دهید و برای رابطه تان وقت بیشتری بگذارید.

حفظ رابطه در شکل عالی قطعا طول می کشد. با همسرتان درباره چیزهایی صحبت کنید که فکر می کنید بهتر باشد. آنچه که شما را ناراحت می کند را روشن و واضح بیان کنید.

اگر در مسیر تلاش برای رابطه خود مشکل دارید، ممکن است از کسی که در خارج از رابطه است، کمک بگیرید. گاهی اوقات صحبت کردن با یک مشاوره ازدواج یا درمانگر می تواند به زوج ها در بهبود روابط و حل مسائل کمک کند. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، تلفنی و آنلاین به تقویت رابطه زوجین کمک زیادی خواهد بود.

021-28424894

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.