چنانچه موفقیت رابطه مستلزم کار و تلاش زیاد باشد آیا به این معناست که رابطه دچار مشکل است؟

چه ازدواج و رابطه ای موفق شمرده می شود؟

0 126

بارها دچار تردید می شوم که آیا ازدواجم درست بوده یا نه و اینکه آیا همسرم شریک مناسب من هست یا نه؟

رابطه ی ما به ندرت دور از درگیری و مشکل بوده و حفظ آن مستلزم کار سخت و تلاش زیاد است. ما یکدیگر را خیلی دوست داریم و ظرف 8 سال گذشته از بسیاری جهات رشد و تغییر کرده ایم. اما به نظر میرسد همیشه مشکلی برای حل کردن وجود دارد.

انگار مسائل ما تمام شدنی نیست. مدام مجبوریم نیازها و خواسته هایمان از یکدیگر را متعادل کنیم. بیاموزیم چگونه خواسته ها و نیازهایمان را از هم مطالبه کنیم و به یکدیگر توجه و محبت کنیم یا در پی آرامش و سکون و خلوت شخصی خود باشیم.

آیا این امر به راستی تا این درجه سخت و مشکل و پیچیده است؟  آیا پا گرفتن رابطه ای خوب باید تا این حد سخت باشد؟

البته همینطور است. هرگز نخواهید توانست رابطه و ازدواجی را به من نشان دهید که آسان و ساده پا گرفته باشد.

چنانچه زن و شوهری در ازدواج خود به کار و تلاش جهت بهبود وارتقای روابطشان نیاز نداشته باشند، یا مرده اند یا درحال انکاربه سر میبرند! ایجاد رابطه ای خود آگاهانه و شکوفا مستلزم آگاهی و کار وتلاش سخت است.

چنین رابطه ای مدام شما را مجبور می کند بر ترس های خود چیره شوید. ترس هایی که بر زندگیتان سایه انداخته بود و باعث می شد در مقابل نامزد/همسرتان آسیب پذیر باشید. کنار زدن این گونه ترس ها به معنای آن است که خود واقعیتان را فاش سازید و خود خواهی را کنار بگذارید.

  • بخشنده باشید.
  • در عین وجود خشم، دوست بدارید و عشق بورزید.
  • گرم و مهربان و با محبت باشید و یکدیگر را سرزنش نکنید.

به عبارت دیگر، چنین رابطه ای که به راستی عمیق، صادقانه و متعهدانه باشد به طرزی مستمر و مداوم با تمامی بخش های منفی وجودتان در تعارض و رویارویی قرار خواهد گرفت و مجبورتان خواهد کرد فراتر از محدودیت هایتان قدم بردارید و بتوانید بر خود خواهی خویش چیره شوید.

هیچ یک از  کارهای زندگی مشترک ساده و آسان نیست و بدون اینکه شما را موظف نکند و به زحمت نیندازد، میسر نخواهد بود.

اشتباهی که به عقیده ی من خیلی ها مرتکب می شوند این است که خیال می کنند رابطه و ازدواج خوب آن است که در تمامی اوقات و تمامی شرایط و احوال به شما احساس خوبی بدهد. به همین دلیل، تا اوضاع بد می شود خیال می کنند رابطه و ازدواجشان غلط بوده است.

این در حالی است که اغلب هنگام بروز مصائب، سختی ها و دشواری هاست که شما به لحاظ شخصیتی رشد می کنید و بهترین اتفاقات زندگیتان در همین مواقع سختی رخ می دهد. چرا که همین سختی ها هستند که شما را مجبور می کنند با خود واقعیتان رو به رو شوید و الگوهای ارتباطی میان خود و نامزد/همسرتان را تغییر دهید و هنگامی که موفق می شوید و این الگوهای رفتاری را تغییر می دهید رابطه تان به مراتب مستحکم تر و با ثبات تر از قبل خواهد شد.

ممکن است احساس کنید همه چیز خراب شده، اما واقعیت آن است که رابطه و ازدواج شما رو به اصلاح و ترقی و بهبود است. هنگام بروز همین مشکلات و سختی هاست، که باید دیدی واقع بینانه تر نسبت به رابطه و ازدواج خود داشته باشید و به غلط، سختی ها را به بدبختی و بیچارگی تعبیر نکنید.

باید این سختی ها را فرصت هایی جهت رشد و تغییر بینگارید. البته به شرطی که فرد مناسبی را برای خود انتخاب کرده باشید.

  • بسیارمهم است که هم زن و هم شوهر، هر دو مایل باشند برای تداوم ازدواج خود زحمت بکشند.
  • بسیار ضروری است که درک و تصویر ذهنی مشترکی از آینده و اهداف رابطه و ازدواج خود داشته باشید تا هنگامی که این مشکلات و سختی ها ظاهر می شوند فراموش نکنید که برای چه باهم هستید و می خواستید چه کاری انجام دهید.

به خاطر داشتن موارد مهم زیر برای تمامی زوج هایی که دوست دارند از سختی ها و مشکلات استفاده کنند و به آن ها به دید فرصت هایی جهت رشد بنگرند، مفید خواهد بود.

1-ما بدین منظور در زندگی سر راه هم قرار گرفته ایم که به رشد و تعالی یکدیگر کمک کنیم و آموزگار یکدیگر باشیم.
2-رابطه و ازدواج ما موهبت و هدیه ای بس گرانبهاست که تمامی آن چه را باید در جهت خود آگاهی و انسانیت هرچه بیشتر بیاموزیم، به ما خواهد آموخت.
3-چالش ها، سختی ها و دشواری هایی که در رابطه و ازدواج خود با آن ها مواجه می شویم، همواره مفیدترین و روشنگرترین درس های زندگی ما خواهند بود.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.