مدت زمان نامزدی چقدر باشد؟

نامزدی کوتاه مدت بهتر است یا طولانی؟

0 ۲۷۸

در اکثر اوقات تا زوجین زیر یک سقف می روند، چند مرحله را طی می کنند. این مراحل عبارتند از آشنایی، نامزدی و ازدواج. هر کدام از این مراحل می تواند در زندگی طرفین سرنوشت ساز باشند. در دوران قبل از ازدواج زن و مرد سعی می کنند یکدیگر را بشناسند و اینکه بفهمند با هم سازگار هستند یا خیر. این دوران می تواند چند ماه و حتی چند سال طول بکشد. اما بسیاری معتقدند که این دوران نباید از یه زمانی بیشتر طول بکشد. در این مقاله مدت زمان نامزدی را بررسی کرده ایم.

مدت زمان نامزدی چقدر باشد؟

دوران نامزدی از حساس ترین دوران زندگی هر فردی است. قدم مهمی برای انتخاب شریک زندگیتان برداشته اید، اما هنوز مطمئن نیستید که آیا این شخص همان نیمه گمشده شماست یا خیر. بنابراین در دوران نامزدی می توانید به شناخت از نامزدتان دست پیدا کنید. اینک این سوال پیش می آید که چه مدت زمانی برای نامزدی مناسب تر است؟

اعتقادات فرهنگی و مذهبی در مدت زمان نامزدی نقش دارند. کاتولیک ها معمولا شش ماه قبل از ازدواج را نامزد می کنند و برای مراسم ازدواج آماده می شوند. ویکن ها معتقدند که یک سال و یک روز زمانی مناسب برای نامزدی است. دوره نامزدی چینی ها معمولا دو سال طول می کشد، البته اگر زوجین بخواهند می توانند مراسم ازدوجشانرا زودتر برگزار کنند.

در ایران اما طول دوران نامزدی به توافق خانواده ها و طرفین بستگی دارد. در برخی خانواده های ایرانی نامزدی طولانی مدت ایرادی ندارد، در حالی خانواده های زیادی با نامزدی طولانی مخالف هستند. اما اگر سنت گرایی را کنار بگذاریم، از دید یک مشاوره پیش از ازدواج ، مدت نامزدی بهتر است از 6 تا 8 ماه بیشتر نباشد. البته اگر هر چند هفته یکبار بیشتر نمی توانید همدیگر را ببیند، این دوران می تواند تا یک سال و نیم طول بکشد.

با این حال این زمان برای همه زوجین ثابت و مناسب نیست. مهمترین عامل در تعیین مدت نامزدی، مسائل مالی طرفین و خانواده هاست. بسیاری از زوجین نیاز به زمان بیشتری برای تامین هزینه های مراسم ازدواج، تامین جهیزیه و مسکن دارند. اگر توقع خانواده ها و همچنین زوجین در این زمینه کمتر شود، مطمئنا زودتر می توانند زندگی مشترک خود را آغاز کنند.

پیشنهاد می شود که مقاله بایدها و نبایدهای نامزدی را نیز مطالعه کنید.

مدت زمان نامزدی
مدت زمان نامزدی

نامزدی کوتاه مدت بهتر است یا بلند مدت؟

دوران نامزدی برای شناخت بیشتر زوجین و خانواده ها و همچنین آماده شدن برای مراسم ازدواج و مسئولیت پذیری در زندگی آینده است. بنابراین تصمیم گیرنده شمایید که مدت زمان نامزدی خود را تعیین کنید. اما در اینجا می خواهیم مزایا و معایب نامزدی های کوتاه مدت و همچنین بلندمدت را برشماریم. نامزدی کوتاه مدت معمولا به دوره کمتر از یک ساله گفته می شود.

مزایای نامزدی های طولانی

 • دانشجو هستید و می خواهید پس از فارغ التحصیلی ازدواج کنید.
 • به زمان بیشتری برای شناخت یکدیگر نیاز دارید. در نامزدی طولانی به قسمت هایی از شخصیت نامزدتان پی خواهید برد که تنها در صورت زندگی مشترک می توانستید متوجه آنها شوید.
 • خانواده ها بیشتر یکدیگر را می شناسند.
 • برای هزینه های عروسی و تامین جهیزیه زمان بیشتری لازم دارید.
 • حل مشکلات مالی؛ بدهی هایی دارید که باید قبل از ازدواج پرداخت کنید و با ازدواج کردن نمی توانید آن ها را پرداخت کنید.
 • در گذشته یک رابطه ناکام احساسی داشته اید و می خواهید آن را فراموش کنید.
 • جهت آماده شدن برای مراسم ازدواج وقت بیشتری می خواهید.

معایب نامزدی طولانی

 • ممکن است رابطه به دلیل توقعات زیاد و نابجای همسرتان خراب شود.
 • ممکن است با گذشت زمان طولانی انگیزه و اشتیاق زوجین کاهش یابد.
 • دخالت ها و حسادت های اطرافیان مخصوصا خانواده های طرفین ممکن است باعث بهم خوردن نامزدی شود.

مزایای نامزدی کوتاه مدت

 • زوجین با اشتیاق و انگیزه زیادی زندگی مشترک خود را آغاز می کنند.
 • خیلی زود به زندگی زناشویی و شرایط جدید خانوادگی وارد شده و به آن عادت می کنید.
 • استرس شما فقط برای یک دوره کوتاه مدت است. برنامه ریزی عروسی یکی از پر تنش ترین در زندگی شماست. هرچقدر درگیر می شوید، استرس بیشتری خواهد داشت. نامزدی کوتاه تر باعث می شود، زمان کمتری در استرس باشید.

معایب نامزدی کوتاه مدت

 • طرفین نسبت به هم شناخت کافی پیدا نمی کنند. اگر چه خیلی از روحیات شخص را در صورتی می توانید بفهمید که زیر یک سقف باشید.
 • دوران نامزدی یکی از شیرین ترین دوره های زندگی هر فردی است. با نامزدی کوتاه مدت زوجین لذت زیادی از این دوران نخواهند برد. و بیشتر زمانشان را برای آمادگی مراسم ازدواج صرف می کنند.
 • به خانواده هایی که از نظر مالی متوسط رو به پایین هستند، فشار مالی زیادی تحمیل خواهد شد.

گروه مشاوره خانواده و ازدواج نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش موثری در حل مشکلات زوجین و بهبود روابط بین زن و شوهر دارد.

02128424894

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.