عواقب ازدواج سفید چیست؟

خطرات ناشی از ازدواج سفید

2 ۱,۹۵۷

ازدواج سفید، نوع جدیدی از ازدواج است که با فرهنگ ما غریبه بوده و مدتی است در خانواده ها بدون اطلاع آنها رخنه کرده است. در مطلب قبلی به چگونگی شکل گیری ازدواج سفید پرداختم و در این یادداشت تلاش می کنم به برخی از خطرات و عواقب این نوع رابطه اشاره کنم. این نوع ازدواج کاملا الگوبرداری شده از جوامع غربی است و متاسفانه به ضرر دختران ایرانی است و در اغلب موارد این دختران هستند که متضرر می شوند.

تبلیغات به دور از آگاهی در برخی شبکه ها و فضاهای مجازی در خصوص این نوع از ازدواج باعث فروپاشی بنیان خانواده های ایرانی شده  چرا که اولین قسمتی که سبب از هم پاشیدن کانون خانواده می شود همین متزلزل کردن احساس و عواطف خانوادگی است.

خطرات ناشی از ازدواج سفید

این نوع از هم زیستی یا ازدواج دارای خطرات زیادی است از جمله موارد ذیل:

 • ترس از عدم قوانین و مقررات مشخص برای رسیدگی به شکایات و خواست های احتمالی طرفین
 • بارداری ناخواسته برای خانمها
 • اعمال خشونت در مواقعی که توافقات و تعهدات مالی طرفین بر طبق انتظارشان تامین نمی شود.

موارد ذکر شده تنها نمونه هایی از هزاران مواردی است که می تواند در این نوع ازدواج رخ دهد و در تمام این موارد آنچه بیشتر به چشم می خورد ضرر و زیانی است که متوجه زنان می شود و جامعه نیز آنها را در این امر مقصر می داند. به عبارت دیگر اگر ازدواج سفید دو نفر منجر به ازدواج رسمی نشود، پیامدها و دردسرهای احتمالی آن در آینده بیشتر متوجه زنان است تا مردان.

در این نوع ازدواج بدان واسطه که هیچ تعهد کتبی برای مرد در کار نیست، لذا مردان عواقب کمتری را نسبت به زنان متحمل می شوند این مسئله زمانی حائز اهمیت می شود که زنی فرصت‌های قبلی خود را از دست داده باشد و خود را کالایی منقضی بپندارد و نگران عواقب میان‌سالی یا پیری خود باشد.

در این صورت اگر این رابطه به ازدواج رسمی منتهی نشود زن به راحتی نمی تواند آغازگر رابطه دیگری شود و بدین ترتیب بیشترین آسیب از جمله پیامدهای بی‌مسولیتی و فرار از تعهد از طرف مردان در سنین بالا و عدم وجود امکان پیگیری شکایات از طریق مراجع قانونی متوجه زنان است.

عواقب ازدواج سفید
عواقب ازدواج سفید

ازدواج سفید چه عوارض و پیامدهایی دارد؟

این نوع ازدواج عوارض و پیامد هایی را در پی دارد که می توان به شرح ذیل بدان پرداخت:

 1. خشم؛ به عنوان اولین اثر و نتیجه از ازدواج سفید می توان بدان اشاره کرد. پژوهش های انجام شده در سال 2010، نشان داد که میزان خشونت در ازدواج سفید بسیار بالاست. پرخاشگری، خشم، رفتارهای بزهکارانه از قبیل هم جنس گرایی، چندجنسی بودن، بیش از یک شریک جنسی داشتن، خشونت های کلامی، رفتاری و فیزیکی در این نوع ازدواج ها بسیار شایع است که از جمله علل آن می توان به تحصیلات پایین زوج ها و کم سن و سال بودن آنها اشاره کرد.
 2. سلامت روانی در این زوج ها در معرض خطر بالایی است. این افراد به دلیل پایین بودن سطح رضایت شان از زندگی معمولا دچار افسردگی می شوند. همچنین به واسطه نگرانی برای از دست دادن رابطهی خود فشار عصبی بالایی را هر روز تجربه می کنند.
 3. وجود فرزندان خیابانی که خود عوارض بسیاری در مباحث بهداشت روحی، جسمی و…  دارد.
 4. عدم تعهد و التزام طرفین به عرف و قاعده که خود در برخی موارد منجر به تولد فرزندان نامشروع و بدون حمایت می شود.
 5. اگر مرد متاهل باشد این امر منجر به اختلال در زندگی زناشویی رسمی وی می شود.
 6. عدم تمایل فرد هم خانه برای ازدواج با فردی که سابقه ازدواج سفید با وی دارد.
 7. عدم تقبل هر کدام از طرفین، پسر یا دختر (مرد یا زن)، در قبول مسئولیت فرزند متولد شده.
 8. عدم حمایت قانون گذار در بیشتر موارد از چنین فرزندانی

عواقب قانونی ازدواج سفید

علی احمدی، وکیل و مشاور حقوقی خانواده در مورد این سبک از ازدواج و پیامدهای حقوقی آن ابراز می دارد که:

چنین رابطه ای زنا تلقی شده و فرزند ناشی از آن فاقد مشروعیت قانونی است، چون نسبت فرزندی او با پدر قابل اثبات نیست.

در چنین مواردی زن ها به دلیل ترس از آبروی خویش به دنبال اثبات پدر بودن فرد نمی روند زیرا در صورتی که ادعا کنند صیغه بوده است، باز هم اگر مرد انکار کند زن به دلیل ثبت نبودن نمی تواند این موضوع را ثابت کند.

در این میان فرزندانی وارد جامعه می شوند که بی پدر و بی خانواده اند و در حقیقت نه آن ها از والدین ارث می‎برند و نه والدین از آنها. حقوق این کودکان همانند سایر کودکان است، اما بطور معمول کسی سرپرستی آنها را بر عهده نمی گیرد، مگر پس از گذراندن فرایند پیچیده قانونی. در این صورت احتمال واگذاری حضانت فرزند به مادر بیشتر است و به تبع آن مادر چه از نظر روانی و چه از نظر حقوقی خود را شکست خورده و بلاتکلیف می داند.

بهتر است بدانید که اگر فردی صرفا به صورت توافقی این سبک از زندگی مشترک را انتخاب کند، چنین توافقی برخلاف نظم عمومی، اخلاق حسنه و نامشروع است و در واقع از حیث ارتکاب عمل نامشروع و فعل حرام مطابق مادهی 637 قانون مجازات اسلامی قابل تعقیب و مجازات خواهد بود.

در واقع به واسطه نامشروع بودن نوع رابطه فرزند حاصل از آن نیز نامشروع تعریف می شود و از حقوق اجتماعی از جمله تحصیل و شناسنامه محروم خواهد بود و نمی تواند بصورت طبیعی از والدین خود ارث ببرد. همچنین همسر چنین فرزندی مستحق دریافت نفقه نخواهد بود.

عقلانی است قبل از انتخاب نوع زندگی، عواقب آن را بررسی کنیم. می توانید با مشاوره ازدواج گروه مشاوره نیک همراه با این مسئله بیشتر آشنا شده و راه حل های منطقی و عاقلانه را انتخاب کنید.

021-28424894

۲ Comments
 1. علی says

  سلام من با دختری آشنا شدم که حدود ۲ سال با فرد دیگه ای اینطور زندگی کرده و به علت خیانت جدا شده. خیلی دوسش دارم ولی این مساله اذیتم می کنه چطور کنار بیام با این قضیه؟

  1. مریم عبدالهی says

   این مسئله نیاز به بررسی بیشتری دارد. این مربوط به گذشته است و شما نباید در گذشته دخالت بکنید. ملاک حال افراده. این مسئله نیاز به بررسی زیادی داره با من تماس بگیرید

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.