راه هایی برای افزایش صمیمیت در ازدواج که باید بدانید

چگونه صمیمیت در ازدواج را افزایش دهیم؟

0 ۹۳۸

در زندگی زناشویی هر یک از زوجین باید بداند که صمیمیت عاطفی چقدر اهمیت دارد. هنگامی که ازدواج فاقد صمیمیت باشد، زندگی می تواند رنج آور باشد. حفظ صمیمیت عاطفی نیاز به کار و توجه دارد. بازگرداندن صمیمیت در ازدواج بعد از آن که از دست رفت، می تواند بسیار سخت تر از حفظ و نگهداری آن در طول زندگی باشد.

صمیمت در ازدواج چیست؟

صمیمیت احساسی به طور کلی به عنوان نزدیک بودن تعریف می شود که در آن هر دو طرف احساس امنیت دارند و در آن اعتماد و ارتباطات زیاد است. هنگامی که با همسرتان احساسات عاطفی دارید، احساس می کنید که احساس می کنید که روح دیگران را می بینید، می دانید امیدها، رویاها، و ترس آنها و درک آنها در یک سطح عمیق. روابطی که صمیمیت عاطفی ندارند اغلب با فقدان اعتماد، ارتباط ضعیف، اسرار و احساسات پنهان مشخص می شود.

تشخیص نداشتن صمیمیت در ازدواج

زوجین باید در حفظ و ایجاد صمیمیت در ازدواج تلاش کنند و از هیچ چیزی دریغ نکنند. گاهی اوقات، زوج ها در ابتدا برای ایجاد صمیمیت احساسی تلاش نمی کنند و یا بعد از مدتی به دلیل کم توجهی و یا مشکلاتی که بر راهشان پیش می آید، آن را از دست می دهند. اگر شما با همسرتان صمیمی نیستید، ممکن است برخی از صفاتی که مانع از ایجاد صمیمیت در ازدواج دارد را داشته باشید. اگر چنین باشد، باید برای رفع این موانع کوشش کنید.

اغلب زوج ها در تشخیص عدم صمیمیت عاطفی در ازدواج ناتوان هستند. به عنوان مثال، وقتی شوهرش اعلام می کند که می خواهد از او جدا شود، ممکن است تا آن لحظه متوجه این موضوع نشده باشد. او با نگاهی دقیق به سال هایی که گذشت، ممکن است زمان هایی را به یاد بیاورد که فاصله عاطفی بین آنها وجود داشته است.

صمیمیت در ازدواج
صمیمیت در ازدواج

چگونه صمیمیت در ازدواج را افزایش دهیم؟

میزان صمیمت از رازهای ازدواج موفق است. اگر احساس می کنید که صمیمت در ازدواجتان کم شده است، نگران نباشید راه های زیادی وجود دارد که بین شما و همسرتان صمیمیت ایجاد شود.

ارتباطات الکترونیکی

روابط عاطفی عمیق و معنادار بستگی به کیفیت تعامل انسان دارد. ارسال پیام و ارسال ایمیل راه های مهمی برای ایحاد صمیمیت است. در صورتی که مجبورید زمانی از هم جدا باشید، با هم تماس بگیرید و ارتباط خود را حفظ کنید. اما تنها ارتباطات الکترونیکی برای حفظ صمیمیت عاطفی کافی نیست.

ایمیل های کاری، شبکه های اجتماعی و بازی های اینترنتی بی وقفه و به راحتی می توانند مانع تعامل جامع، انسانی و یکپارچه شما شوند. در زمانی که با هم هستید، کامپیوتر، تلویزیون، کنسول بازی ویدیویی، تلفن همراه و رایانه لوحی را خاموش کنید و به جای آن زمان زیادی را صرف صحبت کردن و تماشای چشم در چشم کنید. یکی از راه هایی که بسیاری از زوجهای موفق استفاده می کنند، اینست که زمان با هم بودن به مددت یک یا دو ساعت تلفن های همراهشان را خاموش می کنند و آنها را درون سبد یا جعبه های کوچک در خانه می گذارند.

زمان با هم بودن را افزایش دهید

هماهنگی بین زن و شوهر می تواند سخت باشد. داشتن فرزندان در خانه اغلب این مشکل را بزرگتر می کند. یک متخصص روانشناسی خانوادگی معتقد است اگر هر شب بعد از اینکه بچه ها در رختخواب بودند، 30 دقیقه با همسرش زمان بگذراند، به طور غیرمنتظره ای با هم متحد می شوند.

شما ممکن است تصمیم بگیرید هر آخر هفته در یک زمان مشخص یک فنجان چای را با هم بنوشید تا بتوانید احساس آرامش کنید و با هم گفتگوهای صمیمی داشته باشید. یک یا دو شب در هفته با هم ناهار یا شام بخورید، یا به پیاده روی در اطراف محله بروید و زمانی را با هم سپری کنید. گذراندن زمان با هم بدون بچه ها و یا حواس پرتی دیگر برای حفظ صمیمیت عاطفی حیاتی است.

برای همسر خود امنیت ایجاد کنید

پس از سال ها با هم، زوج ها به ناچار یاد می گیرند چه چیزی ممکن است به شریک شان آسیب برساند. شرکای مهربان و دوست داشتنی که از آسیب رساندن به یکدیگر اجتناب می کنند، برای هم ارزشمند هستند و احساس امنیت در یکدیگر ایجاد می کنند. زمانی که محیطی امن را برای همسرانمان ایجاد کنیم، صمیمیت احساسی جای خود را در زندگیات پیدا می کند.

خواندن یک کتاب خوب با هم

خواندن کتاب با هم و بحث در مورد آن، می تواند وسیله ای مناسب برای افزایش صمیمیت عاطفی باشد. برخی از کتاب های عالی در مورد تقویت ازدواج وجود دارد که می توانید با هم بخوانید، شما همچنین می توانید یک رمان یا یک کتاب مورد علاقه هر دونفرتان را انتخاب کنید. این واقعیت که با هم خواندن و صحبت کردن در مورد آنچه که خوانده اید می تواند اعتماد و ارتباطات صمیمیت عاطفی را تقویت کند و به شما فرصتی برای به اشتراک گذاشتن احساسات و بینش خود بدون قضاوت یکدیگر بدهد.

همبستگی میان خود و همسرتان را حفظ کنید

قویترین روابط ازدواج همواره دو همبستگی متقابل دارند. همبستگی از مهمترین فاکتورهای یک رابطه صمیمی بین زوجین است اما همبستگی بیش از حد می تواند بسیار بد باشد. اگر رابطه تان با همسرتان باعث شود که شما از دیگر روابطت و یا علایقتان محروم شوید، می تواند مخرب باشد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که به عنوان یک همسر به برخی از مراقبت های خوب دست یابید و اجازه دهید همسرتان هم همین کار را انجام دهد. و سپس به عنوان یک زن و شوهر برای هم احساس امنیت و آرامش و اعتماد به نفس داشته باشید.

یک لیست از سرگرمی های مشترکتان تهیه کنید

مشاور دکتر تونی فرتتی توصیه می کند که زوج ها فهرستی از چیزهایی را که زن و شوهر با هم می توانند انجام دهند، داشته باشند و سپس وقت خود را برای انجام کارهایی که در لیست سرگرم کننده است، صرف کنند. با اینکار می توانید خاطرات و تجربه های مشترک داشته باشید و در عین حال رابطه تان را تقویت کنید. به طور مثال می توانید پیاده روی را در لیستتان قرار بدهید و یا کارهایی که همیشه دوست داشتید انجام دهید ولی فرصت آن را نداشته اید. این موارد را اگر مورد تایید همسرتان بود، به لیست سرگرمی ها اضافه کرده و برای انجام آن ها وقت بگذارید.

فعالیت های غنی سازی ازدواج را فراموش نکنید

اکثر جوامع و سازمان های مدنی از کلاس های غنی سازی ازدواج برای زوجین برخوردارند. بسیاری از زوج های موفق معتقدند که این یک نوع سرمایه گذاری در رابطه است که موجب سود سهام می شود.

در یک محیط ساختاری با دیگر زوجین و یا یک مشاور می توانید به ایجاد رابطه ای قوی تر کمک کنید. این نوع تعهد متمرکز برای بهبود صمیمیت عاطفی، می تواند یک سرمایه گذاری بزرگ در زمان باشد و ممکن است بازده قابل توجهی را به بار آورد.

وقتی احساس نیاز کردید کمک بگیرید

اگر احساس می کنید روابط احساسی تان رو به کاهش است، به دنبال کمک از یک مشاوره ازدواج خوب باشید. اگر تصمیم دارید از هم جدا شوید، به یکدیگر آسیب نزنید. قبل از هر چیزی با یک مشاوره صحبت کنید و سعی در بهبود رابطه تان داشته باشید. اغلب این مشکلات با تعهد، زمان و توجه جدی حل می شوند.

پرداخت سودآوری احساسی

پیوند های عاطفی قوی در ازدواج مهم و ارزشمند است. انجام بعضی اقدامات در جهت تقویت صمیمیت عاطفی در ازدواج یک چیز حیاتی است که باید انجام شود و نشان دهنده تعهد شما نسبت به ازدواج طولانی، قوی و شاد است. و این ازدواج قوی به شما کمک می کند که یک پدر و مادر بهتر و همچنین یک همسر شگفت انگیز باشید.

گروه مشاوره خانواده و ازدواج نیک همراه تلاش بی قفه ای در جهت حفظ روابط صمیمی بین زوجین و داشتن زندگی رویایی دارد. این مرکز با داشتن مشاوره های حضوری و همچنین مشاوره های تلفنی و آنلاین در خدمت هم میهنان عزیر داخل و خارج کشور می باش.

02128424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.