اهمیت تفاوت فرهنگی در ازدواج

تفاوت فرهنگی تا چه حد در امر ازدواج مهم است؟

0 232

تنوع فرهنگی یعنی کیفیت فرهنگ های گوناگون یا متفاوت. فرهنگ های مختلف هر یک دارای غنای ذاتی خود هستند. فرهنگ های مختلف وقتی در کنار هم قرار می گیرند، علاوه بر ایجاد تنوع ممکن است مشکل ساز شوند. ازدواج دو فرهنگ متفاوت یکی از راه های قرار گرفتن فرهنگ های متفاوت در کنار یکدیگر است. در نظر داشته باشید که هر کدام از خانواده ها به لحاظ اجتماعی و معنوی ارزش های خاص خود را دارند و افرادی که با فرهنگی دیگر ازدواج می کنند، نیاز به ذهنیت جدید دارند که بر ارزش گذاری و احترام به تفاوت های دیگری متمرکز باشد. در ادامه به تفاوت فرهنگی در ازدواج بیشتر پرداخته شده است.

تناسب فرهنگی در ازدواج یعنی چی؟

تناسب فرهنگی برخلاف تفاوت فرهنگی است. ازدواج هایی که از نظر فرهنگی با هم تناسب دارید، درصد موفقیتشان نسبت به ازدواج های با اختلاف فرهنگی است. البته این صددرصد نیست و فرهنگ مشابه تنها یک عامل ازدواج موفق است.

تفاوت فرهنگی در ازدواج
تفاوت فرهنگی در ازدواج

نمونه ای از تفاوت فرهنگی در ازدواج

من و نامزدم پیشینه، پیش زمینه و فرهنگ متفاوتی داریم. نامزدم بسیار سنتی و انعطاف ناپذیر و سخت و جدی است و پیشینه فرهنگی اجتماعی او با پیشینه فرهنگی اجتماعی من متفاوت است. ما همیشه به خودمان میگفتیم که عشقمان مهم تر از مکانی است که در آن به دنیا آمده ایم و این تفاوت نمیتواند تاثیری بر عشق ما بگذارد. اما وقتی در مورد ازدواج و بچه دار شدن و مسائل جدی و مهم دیگری با هم صحبت کردیم با مشکلات فراوان مواجه شدیم.

به خودم می گویم که به طور حتم اشتباه می کنم و این تفاوت و اختلاف فرهنگی در ازدواج اهمیت ندارد. نظر شما چیست؟

خودتان را گول نزنید…..

این نوع اختلافات همیشه مهم هستند اما نکته مهم این است که این اختلافات چقدر هستند و تا چه حد میتوانند در رابطه تان مشکل ایجاد کنند.

برای این که هر رابطه موفق باشد عشق به تنهایی کافی نیست. رابطه به تفاهم نیاز دارد و همان طور که خودتان نیز فهمیده اید اختلاف فرهنگ ها فقط به این معنا نیست که شما در دو جای مختلف به دنیا آمده اید، بلکه این اختلافات ابعاد بیشتری دارد، این اختلافات در همه ی ابعاد زندگی تان رخنه میکند؛ از عقاید مذهبی تان گرفته تا مسائل اجتماعی، فکری، سبک روحی – عاطفی تان، ارزش ها، نحوه پرورش و بزرگ کردن فرزندانتان، سنت ها و غیره و غیره.

البته منظورم این نیست که شما و نامزدتان باید در مورد هر چیزی با هم اتفاق نظر داشته باشید و تجاربتان در زندگی مانند هم باشد. اما برای این اختلافات حد و مرزی وجود دارد که اگر از این حد و حدود فراتر برود باعث به وجود آمدن تنش های زیادی می شود و دیگر داشتن رابطه ی هماهنگ تا حدودی ناممکن خواهد بود.

این را بدانید:

شما در حال پشت سر نهادن مرحله ای هستید که خیلی از نامزدهای دیگر آن را پشت سر گذاشته اند. حال شما با مسائل بزرگی رو به رو شده اید که تا به حال به طور کامل ظهور نکرده بود.

شرط می بندم شما هرگز به طور جدی درباره ی هیچ یک از اختلافات فرهنگی میان خود با هم صحبت نکرده اید، چرا که به طور غریزی می دانید صحبت درباره ی این گونه مسائل چنان حساس است که باعث به وجود آمدن دعوا و جر و بحث می شود و سعی می کنید هرگز دور و بر این گونه صحبت ها نروید. این جا همان جایی است که به اصطلاح نمایش شروع می شود! و این طور که بوی آن می آید خودتان نیز دچار شک و تردید های جدی شده اید.

درباره فرهنگ ها با هم صحبت کنید
تفاوت فرهنگی در ازدواج

خوب، دوران نامزدی را هم برای همین گذاشته اند که شما در طی این دوران نگاهی صادقانه به مسائل بیندازید و امید بر این است که در این دوران به توافق هایی برسید که چگونه سوابق و پیشینه ی فرهنگی تان را رد هم بیامیزید که هر دو از توافق حاصل شده رضایت داشته باشید.

در اینجا می دانم چه چیزی شما را می ترساند……

ممکن است به موضوعاتی بر بخورید و بفهمید که ارزش ها و اعتقادات بسیار متفاوتی دارید و این تفاوت ها چنان زیاد هستند که در عمل نمی توانید رابطه و زندگی آرام و سرشار از تفاهمی با یکدیگر داشته باشید.

با این که خیلی سخت است راجع به چیزهایی که ناراحتتان میکند صحبت کنید، شهامت و جرات این را پیدا کنید که درباره آن ها با نامزدتان صحبت کنید و چنان چه بعد از صحبت کردن متوجه شدید نمی توانید از پس این همه تفاوت بربیایید و با هم به توافق برسید، چه بهتر که همین حالا متوجه آن ها بشوید، نه بعد از ازدواج و به دنیا آوردن چند فرزند.

نکاتی در مورد مقابله با تفاوت فرهنگی زوجین
  • این را بدانید در هنگام ازدواج با شخص دارای اختلاف فرهنگی با خانواده شوهر و یا زن نیز باید کنار بیایید. هنگامی در میان خانواده همسرتان هستید، ذهنیت خود را باز نگه دارید.
  • اینکه شما چیزهای مختلفی برای انجام دادن دارید، به این معنا نیست که نقاط مشترکی ندارید. سعی کنید ارزش های مشترکتان را شناسایی و یا بسیازید.
  • به منظور هماهنگی با یکدیگر، بهتر است در مراحل اولیه رابطه خود بنشینید و در مورد مشائل مربوط به افکار و احساسات خود بحث کنید.  تمایل شما برای درک تفاوت های فرهنگی به وضوح نشان دهنده عشق و احترام به شریک زندگی شما خواهد بود.
  • نباید اجازه دهید که کلیشه های فرهنگی بر شما تأثیر بگذارند.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.