بلوغ فکری چیست ؟ و چرا برای ازدواج لازم است ؟

2 2,118

برای یک انتخاب مناسب در ازدواج لازم است که هر فرد به 5 مرحله از بلوغ رسیده باشد:

 1. بلوغ جسمی و جنسی
 2. بلوغ فکری
 3. بلوغ عاطفی
 4. بلوغ اجتماعی
 5. بلوغ اقتصادی

یکی از مهمترین آنها بلوغ فکری است که عدم داشتن بلوغ فکری باعث می شود که فرد نتواند انتخاب درستی را انجام دهد و خود و طرف مقابل خود را با چالش های اساسی در زندگی مواجه کند.

اما بلوغ فکری چیست؟

بلوغ فکری یکی از مراحل رشد شناختی است، مراحل متفاوتی دارد و در بزرگسالی به کمال می رسد.

در کودکی رشد جسمانی کودک اهمیت دارد، اما اندک اندک رشد اخلاقی، رشد عاطفی، رشد فکری ، رشد احساسات با گذر زمان شکل می گیرد و زمینه های سرشتی کودک نمایان می شود و پس از آن محیط زندگی، شیوه تربیتی و الگوهایی که در پیرامون وی وجود دارد، بیشترین نقش را در رسیدن فرد به بلوغ فکری دارد .

مهمترین ویژگی که در افرادی که به بلوغ فکری رسیده اند این است که نقاط ضعف و قوت خود را می شناسند و انتظاراتی که از خود دارند در حد توانایی آنان و منطقی و معقول است.

این افراد اهداف خود را در زمینه های مختلف زندگی مشخص کرده اند و برای رسیده به آنها برنامه دقیق و واضحی دارند و در صورت نرسیدن به اهدافشان برنامه شان را تغییر می دهند و برای رسیدن به موفقیت در مقابل تغییر مقاومتی ندارند.

توانایی پذیرش تعهد و مسئولیت را در زندگی خود دارند و در قبال تصمیمات و رفتارهایی که انجام می دهند بالغانه و مسئولانه عمل می کنند.

توانایی تصمیم گیری صحیح و بدون وابستگی و مشورت با افراد آگاه و با تجربه را دارند. پیروی بی چون و چرا از دیگران ندارند و استقلال فکریشان را حفظ می کنند و مسائل را تجزیه و تحلیل می کنند.

افرادی که بلوغ فکری رسیده اند توانایی کنترل تکانه های هیجانی خود را دارند و می توانند احساسات خود را مدیریت کنند شخصیت های وابسته و احساساتی نیستند و همواره نیازمند توجه و محبت افراطی نیستند اغلب حسادت نمی کنند و می توانند دیگران را ببخشند و خودشان در عذر خواهی پیش قدم می شوند.

این افراد خودمحور و خودخواه نیستند و انتقاد پذیر می باشند.

برای وقت خود ارزش زیادی قائل هستند و از امکانات و فرصت هایی که دارند به خوبی استفاده می کنند و افرادی اخلاق مند هستند که یک سلسله اصول اخلاقی را برای خود تعریف کرده اند که در هیچ شرایطی پا فراتر از آن نمی گذارند همچنین برای دیگران ارزش انسانی بالایی قائل هستند و کسی را مسئول خوشبختی خود نمی دانند چرا که خود برای رسیده به خوشبختی شان تلاش می کنند.

و نکته آخر اینکه این افراد توانایی این را دارند که خود را با شرایط و محیط پیرامونشان سازگار کنند و تطبیق دهند لازم به ذکر است که سازگاری با سازش یکسان نیست سازش کاری کنار گذاشتن ارزش هاست ولی سازکاری کنار آمدن با اطرافیان و محیط است و فرق یک فرد بالغ و نابالغ دقیقا در همین است.

 

مریم عبداللهی
متخصص مشاوره پیش از ازدواج

2 Comments
 1. هادی says

  واقعا عالی بود خانم عبداللهی خسته نباشید

 2. Masoumeh says

  مطالب واقعا مفیدی بود ممنونم ازتون

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.