ازدواج سفید چگونه شکل می گیرد؟

0 1,873

ازدواج از آغاز خلقت و از زمان پیدایش انسان تاکنون همیشه مطرح بوده و وجود داشته است. البته در حال حاضر به دلیل عدم تمایل به ازدواج سن ازدواج افزایش یافته و انواعی از ازدواج در جوامع پدید آمده که در این جا به ازدواج سفید می پردازیم. البته ذکر این نکته ضروری است که میزان طلاق هم چه به صورت رسمی چه عاطفی افزایش پیدا کرده است.

ازدواج سفید چیست؟

ازدواج سفید در حقیقت تشکیل یک زندگی مشترک است بدون آنکه رسمی شود. این بدان معناست که در این نوع ازدواج زن و مرد زیر یک سقف زندگی می کنند بدون آنکه بینشان خطبه عقد یا صیغه ای خوانده شود.

لازم به ذکر است که معمولا این نوع ازدواج با آگاهی والدین دو طرف صورت می پذیرد و در واقع آن دو مانند یک زن و شوهر با هم زندگی با توجه به اینکه ما در یک جامعه ایرانی-اسلامی زندگی می کنیم و چنین مواردی در قانون و جامعه ما تعریف شده و پذیرفته شده نیست معمولا این اقدام بصورت مخفیانه انجام می‌شود. به همین دلیل است که آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد.واژهی «ازدواج سفید» در زبان فرانسه Mariage blanc و در زبان انگلیسی White marriage می باشد.

و در هر دو فرهنگ ازدواج سفید به معنی ازدواج بدون وصال یا ثبت شده و قانونی است. در واقع این نوع ازدواج به دلایل مختلف بدون رابطه جنسی است. حتی در بعضی مطالب عنوان شده که در فرانسه بدان دلیل به آن ازدواج سفید می گویند، چون به پرده بکارت دختر در شب عروسی هیچ آسیبی وارد نمی شود.

البته در ایران با توجه به فرهنگی که داریم بسیار دور از انتظار است که یک زوج یکسال با هم زندگی کنند ولی با هم ارتباط جنسی نداشته باشند. حتی اگر فرض کنیم که در این ازدواج رابطه جنسی هم وجود نداشته باشد باز هم به دلایل زیادی این ازدواج غلط است. امروزه از جمله عواملی که سبب رواج ازدواج سفید در جامعه شده است علاقه کمتر جوانان به تشکیل خانواده به علت

  • هزینه های بالای زندگی
  • توقعات غیر متعارف از همدیگر
  • هزینه های بالای شروع زندگی است.

در حقیقت در این نوع ازدواج دختر و پسر با عنوان همخانه با یکدیگر زندگی میکنند، بی آنکه بین آنها پیوند رسمی و رابطه زن و شوهری ایجاد شود. و بدون آنکه مسئولیتی در برابر همدیگر داشته باشند و هزینه های زندگی را هر دو نفر به صورت توافقی و شراکت 50 درصد 50 درصد پرداخت میکنند.

در فرهنگ ما انواع ازدواج همچون «ازدواج دائم» و «ازدواج موقت» تقریبا برای همه آشنا و شناخته شده است و کمتر پدیده «ازدواج سفید » به گوشمان خورده است. این نوع از ازدواج بر خلاف ازدواج دائم و موقت نه در شرع و نه در عرف ما ایرانیان جایگاهی نداشته و پذیرفته نیست که دختر و پسر بدون برگزاری مراسم عقد و صرفا به دلیل منافع اقتصادی و عاطفی زیر یک سقف زندگی کنند.

علل گرایش به ازدواج سفید

از جمله دلایل اصلی ظهور این نوع ازدواج عدم مسئولیت‌پذیری حداقل در یکی از  طرفین رابطه است. در واقع نبود مسئولیت‌پذیری، از جمله عوامل اساسی است که زندگی را دچار ریسک پذیری می کند چرا که چنین افرادی مسئولیت عملکرد خود را برعهده نمی‌گیرند. از دیگر عواملی که سبب گرایش جوانان به ازدواج سفید به جای ازدواج رسمی شده است می توان به مشکلات و مسائل اقتصادی، عدم تمایل به زندگی در زیر یک سقف و پذیرش مسائل آن است.

تبعات ازدواج سفید

ازدواج سفید به واسطه ی عدم پذیرش از سوی نهاد خانواده و اجتماع می‌تواند آسیب‌های جدی را برای طرفین به هرماه داشته باشد.

به دلیل عدم ثبت چنین ازدواج هایی فرزندانی که از آن حاصل می‌شود بیشترین آسیب را دریافت می کنند. در واقع بارداری‌های ناخواسته و عوارض بهداشتی که از سقط جنین بصورت غیرقانونی برای زنان ایجاد می شود از جمله تبعات زیان بار این نوع ازدواج است.

انصراف هر کدام از زوجین از ادامه این ارتباط می تواند صدمات روحی جبران ناپذیری را به طرف مقابل بخصوص زنان وارد کند چراکه آنان بر حسب طبیعت خود تمایل دارند تا بر روی فرد مقابل سرمایه‌گذاری عاطفی کنند و این سرمایه گذاری را ترجیحا برای کسی انجام دهند که بدانند ارزش لازم را دارد.

از نظر حقوقی و قانونی ازدواج سفید جرم است. همچنین از نظر شرعی نیز گناه محسوب می‌شود و به همین دلایل است که فرد همیشه با نوعی ترس و نگرانی و استرس از عواقب چنین رابطه‌ای  در آن قرار می گیرد و با آن دست و پنجه نرم می‌کند. ذکر این نکته ضروری است که اگر این نوع روابط ثبت شود، در آینده امکان اثبات متعلق بودن فرزند به پدر وجود خواهد داشت.

بنظر می رسد برای از بین بردن جامعه از عوارض چنین ازدواج هایی بهتر است زیر ساخت های اجتماعی و اقتصادی را به نحوی مهیا کرد که با فرهنگ سازی و تشویق جوانان به ازدواج دائم این پدیده خود به خود از جامعه پاک شود.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.