ازدواج بدون رابطه جنسی

علت نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج و راه حل های آن

0 ۱۰۹

صمیمیت جسمی از عواملی است که باعث می شود رابطه زناشویی بیشتر از یک دوستی افلاطونی باشد. برخی از زوجین در یک الگوی منفی یا عادت قرار می گیرند و از قسمت جسمی ازدواج دور می شوند. در چند سال اول ازدواج ، خصوصاً بعد از ورود بچه ها، یک افت طبیعی وجود دارد اما ازدواج بدون رابطه جنسی یا کاهش شدید رابطه زناشویی غالبا یک مشکل عمده زناشویی است که باید برطرف شود.

ازدواج بدون رابطه جنسی

یک زوج متاهل  اگر هردو موافق باشند، می توانند اتاق هایشان را از هم جدا کنند. اما این موضوع به ندرت اتفاق می‌افتد. از چنین شرایطی معمولا یک یا هر دو نفر به طور قابل توجهی آسیب می بینند. ازدواج بدون سکس به عنوان یک ازدواج با فعالیت جنسی کم تعریف می شود که حدود 2 درصد از ازدواج ها این مشکل را دارند.

علت کم شدن روابط زناشویی

دلایل بسیاری وجود دارد که ممکن است یک رابطه زناشویی کاهش یابد:

عوامل بهداشتی و جسمی

رفتارهای جنسی ناهمخوان (درایوهای جنسی): همه افراد مایل نیستند که میزان سکس و حرکت جنسی دارای جزر و مد طبیعی باشد. هنگامی که میل به رابطه جنسی با هم منطبق نیست، زوجین ترجیح می دهد تا زمانی که هر دو در حالت روحی باشند، منتظر  بمانند.

زایمان:

خانمها معمولا طبق توصیه پزشک خود، حداقل شش تا هشت هفته پس از زایمان از رابطه جنسی خودداری می کنند. استرس اضافی مراقبت از نوزاد ، تغییر اندام ، خستگی و عوامل هورمونی نیز می تواند بر میل جنسی زن بعد از فرزندآوری تأثیر بگذارد.

استرس:

استرس بیش از حد می تواند سلامتی شما، از جمله محرک جنسی را برهم بزند. هورمون استرس کورتیزول همچنین می تواند در کاهش میل جنسی شما نقش داشته باشد. تأثیرات روانی استرس همچنین می تواند شما را چنان خسته، مبهوت و مضطرب کند که به سادگی میل و انرژی برای رابطه جنسی نداشته باشید.

اختلال نعوظ (ED):

مشکل در نعوظ یا حفظ آن می تواند رابطه جنسی را دشوار کند. اختلال نعوظ یک مشکل شایع است اما می تواند بر اضطراب، اعتماد به نفس و عزت نفس یک مرد تأثیر بگذارد. مردانی که علائم ED دارند باید با پزشک خود صحبت کنند ، زیرا ممکن است نشانه ای از یک وضعیت بهداشتی اساسی باشد.

اختلال میل جنسی(HSDD):

میل جنسی کم خانم ها ممکن است به این بیماری نسبت داده شود که به عنوان کمبود خیالات، تمایلات و فعالیت های جنسی شناخته می شود. عواملی از جمله چرخه های قاعدگی، استفاده از قرص های ضد بارداری هورمونی، زایمان، شیردهی، هیسترکتومی و یائسگی، می توانند در HSDD دخیل باشند.

عوارض جانبی داروها:

بسیاری از داروها دارای عوارض جانبی جنسی هستند. برخی از داروهایی که می توانند باعث ایجاد اختلال عملکرد جنسی شوند، شامل برخی آنتی هیستامین ها، داروهای ضد افسردگی و داروهای فشار خون بالا هستند.

افسردگی یا سایر موارد بهداشت روان:

علائم افسردگی عبارتند از: کمبود انرژی، از دست دادن علاقه و لذت، ترک اجتماع و … – همه عواملی هستند که می توانند در تمایل فرد به رابطه جنسی و صمیمیت تأثیر بگذارند.

سابقه سوء استفاده جنسی:

سوء استفاده جنسی در گذشته می تواند تأثیرات طولانی مدت بر روابط فعلی و آینده داشته باشد. واکنش های عاطفی مانند ترس، شرم و استرس پس از ضربه می تواند تأثیر جدی بر زندگی جنسی فرد داشته باشد.

ازدواج بدون رابطه جنسی
ازدواج بدون رابطه جنسی
مشکلات دیگر

هنگامی که با شریک زندگی خود درگیر هستید ، حفظ صمیمیت و رابطه جنسی می تواند دشوار باشد. در این مواقع ممکن است حتی نخواهید با شریک زندگی خود صحبت می کنید ، چه رسد به اینکه درگیر فعالیت جنسی شوید. برخی از عواملی که ممکن است به این مشکل دامن بزند عبارتند از:

 • تعارض در رابطه
 • احساسات منفی نسبت به همسرتان مانند عصبانیت یا خشم
 • تنبیه جنسی یا منفعلانه و پرخاشگرانه از رابطه جنسی
 • خیانت
 • جنگ قدرت
 • اعتیاد به پورنوگرافی
 • سبک زندگی و عوامل شخصی

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند در کیفیت رابطه جنسی با شریک زندگی نقش داشته باشد.

 • کسالت
 • خستگی
 • غم و اندوه
 • از دست دادن شغل
 • مشکلات مالی
 • سالخوردگی
 • مشکلات مربوط به تصویر بدن

طبق مطالعات پروفسور دنیس آ دانلی، 15درصد زوج های متاهل حدود شش ماه گذشته تا یک سال رابطه جنسی با شریک زندگی خود نداشته اند. نظرسنجی غیرعلمی نیز نشان می دهد درصد بسیار بالایی از افراد شرکت کننده در نظرسنجی، رابطه جنسی کمی دارند. شاید به همین دلیل است ” ازدواج بدون رابطه جنسی” اصطلاحی است که به شدت در اینترنت جستجو می شود.

راه حل نداشتن رابطه زناشویی

اولین قدم، شناخت علائم کاهش رابطه جنسی است.پس از آن، باید تعیین کنید که آیا این یک مشکل است. آیا شما یک زندگی بدون رابطه جنسی را یک مشکل می دانید و کاملا به خود و شریک زندگی تان بستگی دارد.

هیچ اندازه ای برای داشتن رابطه جنسی وجود ندارد. آنچه در بسیاری موارد مهم تر است این است که آیا شما هنوز هم صمیمی جسمی و عاطفی با همسر خود دارید.

سعی نکنید زندگی خود را با افراد دیگر مقایسه کنید ، زیرا هر رابطه ای منحصر به فرد است. ممکن است با آمارهایی روبرو شوید که احساس کنید شما و شریک زندگی تان رابطه جنسی کافی ندارید ، اما تحقیقات نشان داده است که رابطه زناشویی بدون رابطه جنسی رایج تر از آنچه فکر می کنید است. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که بیش از 15٪ از مردان و تقریبا 27٪ از خانمها گزارش داده اند که در سال گذشته رابطه جنسی نداشته اند.

با همسرتان صحبت کنید

با همسرتان در مورد مسئله کمبود رابطه جنسی یا عدم رابطه جنسی در ازدواج صحبت کنید. این کار ممکن است دشوار باشد، اما لازم است. حتی روابط سالم نیز می توانند با رابطه جنسی و صمیمیت جسمی مشکلاتی داشته باشند. لزوما نشانه ای از ضعف یا مشکل بودن ازدواج شما نیست. ممکن است به معنای این باشد که شما باید بیشتر صحبت کنید و وقت بیشتری را برای گذراندن کنار هم به عنوان یک زن و شوهر اختصاص دهید.

اگر در چگونگی صحبت با شریک زندگی خود به کمک نیاز داری ، ابتدا در مورد ایده هایی در مورد نحوه نزدیک شدن به موضوع با یک درمانگر صحبت کنید. مهم است که مکالمه مثبتی داشته باشید و شریک زندگی خود را مورد حمله قرار نداده یا سرزنش نکنید.

بپذیرید که تغییر ازدواج بدون رابطه جنسی آسان نخواهد بود. هر دو باید تصمیم بگیرید که نوع رابطه خود را تغییر دهید. زندگی ها متفاوت هستند و شما باید به عنوان یک زن و شوهر با هم همکاری کنید تا بفهمید چه چیزی برای شما مؤثر است. سعی نکنید مطابق انتظارات سایر افراد یا آنچه که فکر می کنید در یک رابطه “عادی” است ، عمل کنید. در مورد آنچه که هر کدام  نیاز و انتظار دارید صحبت کنید و سپس با هم کار کنید تا بریا هردویتان موثر باشد.

همانطور که صحبت می کنید، در مورد روش هایی که می تواند زندگی جنسی تان را تغییر دهد ، تصمیم بگیرید. ایجاد تغییر تنها در صورتی مؤثر خواهد بود که هردوی شما موافق تغییر باشید و با هم همکاری کنید تا بتوانید یک راه حل پیدا کنید.

بر ایجاد صمیمیت متمرکز شوید

رابطه جنسی را در برنامه خود قرار دهید. این کار به نظر غیر منطقی می رسد، اما اگر به روشی درست انجام شود، می تواند بسیار رمانتیک باشد. شما هر دو چیزی را خواهید داشت که مشتاقانه منتظر آن هستید! با هم فعالیت جدیدی را شروع کنید و تلاش کنید تا عشق خود را تجدید کنید.

روش های دیگر برای ایجاد نزدیکی را کاوش کنید. صمیمیت جسمی فقط شامل رابطه جنسی نیست.

نزدیک بودن هم از نظر عاطفی و هم از نظر جسمی، بخش مهمی از یک رابطه سالم است. گذراندن زمان بیشتر در کنار هم ، خواه به تماشای تلویزیون و یا ماساژ دادن یکدیگر، می تواند کمک کند.

ایده هایی برای ایجاد صمیمیت بین زوجین:

 • رفتن به سفر دو نفره
 • در صورت امکان هر شب در یک ساعت مشخص یک برنامه روتین بگذارید مانند پیاده روی

کمک بگیرید

برای رسیدگی به شرایط پزشکی تان ، به پزشک مراجعه کنید. راه حل های زیادی وجود دارد که می تواند کمک کند، اما در ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است یک مشکل جسمی داشته باشید که به راحتی حل شود.

برای کمک به برقراری ارتباط بیشتر، یک کارگاه ازدواج یا سمینار را امتحان کنید. این می تواند یک فرصت عالی برای تمرکز بر ایجاد یک ازدواج قوی تر و عمیق تر باشد.

در نظر داشته باشید که یک مشاور حرفه ای را که در مسائل جنسی تخصص و تجربه دارد را ملاقات کنید. یک درمانگر جنسی معتبر در این شرایط می تواند کمک کننده باشد. مشاوره ازدواج می تواند در کنار شما باشد و به هر مسئله ای در رابطه و همچنین عوامل فردی که باعث افزایش صمیمیت در رابطه شود، بپردازد.

حرف آخر

اگر شریک زندگی شما موافقت نیست که در ازدواج شما مشکلی وجود دارد و نمی خواهد تغییر کند، شما باید تصمیم بگیرید که آیا زندگی زناشویی بدون رابطه جنسی را می توانید تحمل کنید یا خیر.

تصمیم خیانت به شریک زندگی خود نداشته باشید و از آن برای مقابله با سرخوردگی خود از عدم رابطه جنسی و رفع ناامیدی خود استفاده نکنید. در عوض با برقراری ارتباط و کشف روش هایی که می توانید سطح صمیمیت را افزایش دهید ، شروع کنید.

ازدواج بدون رابطه جنسی یکی از مشکلاتی است که در زندگی های امروزی افزایش یافته است. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش بسیار  موثری در حل مشکلات جنسی زوجین و بهبود روابط آنها داشته است.

021-28424894

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.