سوء استفاده احساسی چیست؟

راه های نجات از سوء استفاده روانی

0 ۹۶۴

سوء استفاده احساسی تلاش شخصی برای ترساندن، کنترل و یا منزوی کردن شماست. سوءاستفاده کننده می تواند همسر یا شریک عاشقانه شما باشد. همچنین می تواند شریک تجاری، والدین یا رییس شما نیز باشد. مهم نیست که او چه کسی است، اما شما سزاوار این رفتار نیستید. این مقاله بر سوء رفتار عاطفی در روابط عاشقانه تمرکز دارد، کودکان و بزرگسالان آسیب پذیر مانند افراد مسن نیز می توانند سوء رفتارهای مشابهی داشته باشند.

سوء استفاده احساسی چیست؟

خشونت خانگی یا خشونت شریک جنسی (IPV) شامل تجاوز جنسی، اخاذی و صدمه روحی توسط شریک فعلی یا سابق می باشد. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها IPV را یک “مشکل جدی و قابل پیشگیری برای سلامتی عمومی” تعریف می کند.

سوء استفاده های احساسی و روحی یکی از عناصر IPV است که شامل یک الگوی تکراری رفتار است که درون یک رابطه صمیمی برقرار می شود. این الگو شامل رفتارهایی مانند حملات کلامی، تهدید به خشونت، تحقیر کردن، تخریب و … می باشد که انزوای قربانی را در پی دارد.

متأسفانه تشخیص این نوع سوء استفاده دشوار است. هیچ کبودی یا استخوان شکسته وجود ندارد، اما قربانیان در معرض احساسات منفی هستند. عاملین از تاکتیک های ظریفی استفاده می کنند که به آرامی افزایش می یابد و قربانی این اعمال را به عنوان رفتاری عادی می پذیرد.

چه کسانی قربانی سوء استفاده روانی هستند؟

تحقیقات نسبتا کمی در مورد افراد مبتلا به سوء رفتار عاطفی انجام شده است و بیشتر مطالعات، خشونت خانگی را به طور کلی در نظر می گیرند.

به طور کلی زنان بیشتر از مردان مورد سوء استفاده قرار می گیرند. با این حال، قربانیان می توانند از هر سن، جنسیت، قوم یا حتی همجنسگرایان باشند. سوء رفتارهای عاطفی در روابط نوجوان نیز شایع است. در حالی که تجاوز عاطفی با افزایش سن کاهش می یابد، اما مردان مسن‌تر از همتایان مونث خود بیشتر سواستفاده می‌کنند.

آمارهای سواستفاده احساسی

 • 85 درصد از قربانیان سوء استفاده خانگی زنان هستند.
 • زنان 18 تا 24 ساله بالاترین سطح IPV را تجربه می کنند.
 • 95 درصد از مردانی که از شرکای خود سواستفاده فیزیکی می کنند، سواستفاده عاطفی نیز دارند.
 • 18 درصد از زنان شریک زندگی خود را از دیدن خانواده یا دوستانشان باز می دارند.
 • 26 درصد از دختران نوجوان از سواستفاده کلامی رنج می برند.
 • تقریبا 50٪ از مردان و زنان از یک نوع سو استفاده عاطفی توسط شریک زندگی خود رنج می برند.
سوء استفاده احساسی
سوء استفاده احساسی

تاثیرات سوء استفاده عاطفی

کاهش آسیب های درازمدت توهین های کلامی، بسیار آسان است. علت سوء استفاده روانی کنترل شریک است که با توهین باعث آسیب شدید روانی می شود و این می تواند منجر به خشونت های فیزیکی نیز شود.

علاوه بر اضطراب، افسردگی و استرس، مطالعات نشان می‌دهد زنانی که از نظر احساسی مورد سواستفاده قرار می گیرند، نسبت به زنانی که تجاوز را تجربه کرده اند، تمایل بیشتری به خودکشی دارند.

 • احساس سردرگمی و بی نظمی
 • عذرخواهی کردن مداوم حتی زمانی که کار اشتباهی انجام نداده اید
 • دروغ گفتن برای جلوگیری از جروبحث
 • احساس اضطراب، افسردگی و حتی خودکشی
 • اعتماد به نفس شما نابود می شود و در یک وضعیت آشفته قرار می گیرید

پدیده چراغ گاز چیست؟

قبل از بحث در مورد علائم سوء استفاده عاطفی، پدیده روانشناختی “چراغ گاز” را مورد بررسی قرار می دهیم. این تکنیک اغلب توسط نارسیست ها و کسانی که اختلالات شخصیت مرزی دارند، استفاده می شود. این اصطلاح از فیلم (Gaslight ,1944) گرفته شده است. در این فیلم، شخصیت اصلی مدام از سوی شوهرش مورد آزار قرار می گیرد. سوء رفتار به اندازه ای زیاد می شود که او فرض می کند که دیوانه شده است.

در ساده ترین شکل، چراغ گاز را می توان به عنوان بهترین نمونه ابزار شستشوی مغزی مورد توجه قرار داد. فردی که آزار می‌رساند، از روش‌های مختلفی استفاده می کند مانند:

 • دروغ گویی
 • شما را دیوانه خطاب می کند
 • امتناع از گوش دادن به شما
 • انکار کردن
 • برخلاف بقیه بودن
 • برخلاف همه مردم بودن
 • شما را احمق خطاب می کند
 • شما را دروغگو خطاب می کند

اگر اعتقاد داشته باشید که به دست یک نارسیست مورد آسیب قرار گرفته اید، باید هر چه زودتر به فکر رهایی و پایان دادن این رابطه سمی باشید.

نشانه های سوء استفاده عاطفی

سوء رفتار عاطفی نشانه های زیادی دارد و بسیار مهم است که با همه آنها آشنا شوید. زیرا هر سوء استفاده کننده روش خاص خود را دارد. با این وجود، موارد زیر نشان می دهد که شما باید دنبال چه چیزی باشید. اگر هم شما از تاکتیک های زیر استفاده می کنید، هشدار می دهم که شریک زندگی خود را مورد سوء استفاده روانی قرار داده اید.

تحقیر و نادیده گرفتن

یکی از اولین مواردی که در مورد شریک زندگی خود متوجه می شوید، بی احترامی نسبت به شماست. او با شما مانند یک کودک رفتار می کند. ممکن است شما را در مقابل دیگران تحقیر کند که این عمیقا برایتان شرم آور است. حتی ممکن است شما را به نام های بد خطاب کرده و یا بدن شما را مسخره کند.

موفقیت های شخصی و دستاوردها و نظرات شما را بی ارزش می داند. مدام از شما انتقاد می کند و عزت نفس شما را از بین می برد.

رفتار تهدیدآمیز

در آغاز، اغلب خشونت فیزیکی وجود ندارد و ظاهری غیر قابل قبول یا حرکات تهدید کننده وجود دارد. او ممکن است گریه کند، قسم بخورد یا چیزها را پرت کند و اگر به او جواب بدهید، عصبانی می شود. 

ساده ترین مسائل می تواند شما را با یک سوء تفاهم مواجه کند. اگر کارهای خانه را مطابق رضایت او انجام ندهید و یا شام به میلش نباشد، مانند یک آتشفشان فوران می کند. در صورت نارضایتی از کارهایتان، شما را تهدید به ترک رابطه خواهد کرد و اینگونه به خواسته های خود می رسد. اگر این کارها اثر مورد نظر را داشته باشد، ممکن است جزئیات شخصی شما را نزد خانواده و دوستانتان فاش کند.

در مواردی هم که خواسته هایش برآورده نشود، به خشونت فیزیکی علیه شما، فرزندان یا سایر افراد نزدیک شما روی بیاورد.

کنترل اجباری

در ابتدا، اینکه همسرتان شما را مورد حمایت مالی قرار می دهد، ممکن است بسیار خوب باشد. با این حال در بعضی مواقع این یک تاکتیک برای سواستفاده است که بتواند شما را کنترل کند. او اجازه نمی دهد که شما چیزهایی را که می خواهید داشته باشید ولی همچنان اصرار دارد که تنها تامین کننده درآمد باشد. مقدار پولی را که به شما می دهد، محدود می کند و تمام امور مالی شما را اداره می کند و شما نمی توانید در مقدار درآمد و هزینه دخالتی داشته باشید.

به طور مداوم مکان شما را نظارت می کند. اگر به تلفن یا پیام های متنی او بلافاصله پاسخ ندهید، بسیار هیجان زده می شود. روزانه تلفن شما را بررسی می کند و برای هر پیام و تماس شما را بازجویی می کند. گذرواژه های ایمیل و شبکه های اجتماعی شما را دارد و مدام آنها را چک می کند. حتی گذاشتن دوربین مخفی در خانه و یا دستگاه های شنود دور از انتظار نیست.

شما را از دیدن خانواده و دوستان منع نخواهد کرد، اما هنگامی که کسی با شما تماس می گیرد اغلب می گوید که در دسترس نیستید. از بیرون رفتن شما از خانه ممانعت می کند و اجازه استفاده از ماشین شخصی را به شما نمی دهد. حتی ممکن است درب خانه را روی شما قفل کند. در نهایت، شما احساس می کنید که در دام افتاده اید و هیچ وسیله فراری ندارید.

ممانعت کردن عاطفی

در هر رابطه خوب بین زن و شوهر، هر دو نوع صمیمیت فیزیکی و عاطفی وجود دارد. اما در روابطی که سواستفاده وجود دارد، شریک زندگی تان از تعامل با شما خودداری می کند. ممکن است متوجه شوید که از لحاظ احساسی از شما خیلی دور است، همدلی ندارد و … به عبارت دیگر به هیچ وجه به شما توجه نمی کند.

او حاضر به گفتگو و صحبت با شما نیست و عمدا اطلاعات را از شما حفظ می کند. به احساسات شما اهمیتی نمی دهد و زمانی که درخواست رابطه جنسی داشته باشید، شما را رد می کند.

تکنیک های چراغ گاز

همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت، چراغ گاز، یک نوع سوء استفاده روحی تهدیدآمیز است که شما احساس می کنید که دیوانه هستید. او بارها و بارها به شما می گوید که دیوانه شده اید و تا زمانی که به هدف خود برسد، این کار را ادامه میدهد.

حتی شما را متهم به انجام کارهایی می کند که انجام نداده اید و می گوید که همه چیز گناه شماست. احساسات شما را با تغییر موضوع و یا با گفتن اینکه شما بیش از حد حساس هستید، بی اهمیت می داند.

راه های نجات از سوء استفاده روانی

هر چقدر در معرض سوء استفاده احساسی قرار بگیرید، آسیب هایی که می بینید بیشتر خواهد بود. تنها راه حل این است که این رابطه سمی را در اسرع وقت ترک کنید. علی رغم آنچه شما در حال حاضر احساس می کنید، مشکل شما با سوء استفاده متقابل حل نخواهد شد.

چندین مرحله وجود دارد که باید انجام دهید:

 • به آنچه که برای شما اتفاق افتاده اعتراف کرده و آنها را قبول کنید.
 • به یک دوست نزدیک یا عضوی از خانواده احتیاج دارید.
 • به یک مشاوره حرفه ای مانند مشاوره ازدواج یا روانشناس نیاز دارید.
 • وقتی احساس کردید قوی شده اید، به دنبال وکیل و مشاوره قانونی باشید.

سوء استفاده احساسی یکی از مواردی است که حتما نیاز به همراهی یک مشاور باتجربه دارید. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی افراد را در این بحران تنها نخواهند گذاشت.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.