افسردگی بعد از طلاق

راه هایی برای جلوگیری از افسردگی پس از طلاق

0 ۲۰۵

شرم ، غم و تنهایی- اینها احساساتی است که ممکن است پس از جدایی یا شکست احساس کنید. جدایی یکی از استرس زاترین وقایع زندگی است که تمام افراد خانواده را درگیر می کند. برای برخی افراد، ممکن است رابطه با شریک زندگی (و بچه ها) اصلی ترین ارتباط اجتماعی وی بوده باشد، بنابراین جدایی می تواند به معنای از دست دادن منبع اصلی حمایتی باشد. این که آیا شما قبلا افسردگی را تجربه کرده اید یا نه، در اولویت بندی سلامت روان شما و جلوگیری از مشکلات بعد از طلاق نقش اساسی دارد. در این مقاله درباره افسردگی بعد از طلاق توضیحات کامل داده ایم.

افسردگی بعد از طلاق چیست؟

دو نوع افسردگی وجود دارد، افسردگی موقعیتی و افسردگی بالینی. بزرگترین تفاوت بین این دو نوع افسردگی این است که افسردگی موقعیتی در اثر وقایعی مانند مرگ یا طلاق ایجاد می شود. بیشتر افرادی که طلاق می گیرند، افسردگی موقعیتی یا وضعیتی را تجربه می کنند. اگر به درستی با این افسردگی برخورد نشود، می تواند خیلی بیشتر از آنچه معمول است، طولانی شود.

چرا جدایی دردناک است؟

جدایی یا طلاق می تواند یکی از استرس زا ترین و احساسی ترین تجربیات زندگی باشد. تجزیه یک رابطه می تواند تمام جهان شما را وارونه کند و انواع احساسات دردناک و ناآرام شما را برانگیزد. حتی وقتی که یک رابطه خوب نباشد، طلاق یا شکستن می تواند بسیار دردناک باشد. هنگامی که یک رابطه ناکام می شود، ناامیدی، استرس و اندوه عمیقی را تجربه می کنید.

طلاق شما را به یک سرزمین دیگر منتقل می کند. همه چیز مختل است: امور روزمره و مسئولیت ها، خانه، روابط خود با خانواده و دوستان زیاد و حتی هویت شما. شکست همچنین باعث عدم اطمینان در مورد آینده می شود. زندگی بدون همسرتان چگونه خواهد بود؟ آیا شخص دیگری را پیدا خواهید کرد؟ آیا زندگی شما به تنهایی پایان خواهد یافت؟

این درد، اختلال و عدم اطمینان به معنای آن است که بهبودی از شکست یا طلاق می تواند دشوار بوده و زمان ببرد. با این حال، مهم است که به خود یادآوری کنید که می توانید و این تجربه دشوار را طی کنید و حتی با یک احساس تازه امید و خوش بینی به پیش بروید.

از آنجا که می خواهم هر چه سریعتر از افسردگی پس از طلاق  بهبود یابید، در اینجا 5 نکته در مورد چگونگی مقابله با افسردگی ناشی از طلاق آورده شده است.

در این رابطه پیشنهاد می کنم مقاله زندگی جدید پس از طلاق را مطالعه کنید.

افسردگی بعد از طلاق
افسردگی بعد از طلاق

گفتگو کردن با خودتان

نکته سوم برای چگونگی مقابله با افسردگی ناشی از طلاق، مکالمه با خودتان است. یک راه عالی برای گفتگو با خودتان این است که نام خود را در اول مکالمه بکار ببرید. البته منظور این نیست که با اسم خود شروع کنید بلکه منظورم این است که خود را با القاب مثبت صدا بزنید. در آغوش گرفتن خودتان راهی شگفت انگیز برای درمان است، در کنار اینکه خود را با نام های مثبت بخوانید.

ارتباط فیزیکی با اطرافیان

چهارمین نکته من برای چگونگی مقابله با افسردگی ناشی از طلاق گرفتن لمس دیگران است. در آغوش کشیدن، دست دادن، دست روی شانه ها انداختن و حتی برخورد با یکدیگر در آشپزخانه. به افرادی که امکان ارتباط فیزیکی با اطرافیان ندارند، ماساژ گرفتن را پیشنهاد می کنم. 

نوشتن نامه خداحافظی

یکی از اولین تمریناتی که من تقریبا به هر یک از مراجعه کنندگان می دهم نوشتن نامه خداحافظی است. در این تمرین، شما با یک قلم و کاغذ می نشینید و با همه چیز خداحافظی کنید. برخی از چیزهایی که ممکن است بخواهید از آن‌ ها خداحافظی کنید، نقش شما به عنوان همسر، انتظاراتی که در جشن تولد و تعطیلات به عنوان یک فرد متاهل دارید و دیدن کودکان خود در هر روز. از برخی از افراد هم باید خداحافظی کنید، همسر سابق تان، خانواده اش و دوستانتان که نمی‌توانند بعد از طلاق در کنار شما بایستند.

نوشتن نامه خداحافظی باعث شجاعت می شود. این امر مستلزم آن است که با پایان ازدواج همه آن چیزهایی را که می خواستید داشته باشید را از دست رفته بدانید.

نوشتن نامه سلام

دومین نکته من در مورد چگونگی مقابله با افسردگی طلاق، نوشتن نامه سلام است. در این نامه درباره تمام چیزهای که در زندگی جدید به دنبالش هستید، خواهید نوشت. در این نامه شما در مورد چیزهایی که دیگر با آنها سر و کار ندارید، خوشحال شده و به همه چیزهای جدیدی که منتظر آن هستید خوش آمد خواهید گفت. مواردی هستند که قبلا دوست داشتید انجام دهید ولی بخاطر شریک زندگیتان از آن دست کشیدید، مثلا مطالعه رمان در شبی آرام که با خروپف های همسرتان مختل نشود و یا اینکه همیشه مسواک و یا وسایل شخصی تان روی میز هست. 

نامه سلام یک راه عالی برای شروع دید شما بر روی چیزهای خوب کنونی است. با آگاهی بیشتر و دقیق نگاه کردن به آنچه که اکنون در زندگی شماست، حتما نباید یکبار اتفاق بیفتد. هر وقت چیزهای جدید و خوب در زندگی خود کشف کردید، می توانید قسمت جدیدی را به نامه اصلی سلام اضافه کنید.

افسردگی بعد از طلاق
افسردگی بعد از طلاق

نکاتی برای جلوگیری از افسردگی بعد از طلاق

هنگامی که در حال گذر از بحران عاطفی هستید و با تغییرات اساسی در زندگی روبرو هستید، مراقبت کردن از خودتان مهمتر از هزر زمان دیگری است. فشار و ناراحتی از یک شکست بزرگ می تواند شما را از نظر روانی و جسمی آسیب پذیر کند.

به خودتان رسیدگی کنید. مانند فردی که آنفولانزا گرفته است، استراحت کافی داشته باشید، استرس در زندگی خود را به حداقل برسانید و در صورت امکان، بار کاری خود را کاهش دهید. یادگیری مراقبت از خود می تواند یکی از با ارزش ترین درس هایی باشد که شما پس از جدایی می آموزید. در ادامه نکاتی را برای جلوگیری از افسردگی لیست کرده ایم.

با احساسات خود نجنگید

 • طبیعی است که احساس غم، عصبانیت، خستگی، ناامیدی و سردرگمی کنید و این احساسات می توانند شدید باشند. اگر این احساسات را انکار کنید، احساسات شما ناپدید نمی‌شوند. به جای آن، تمایل بیشتری دارند که از راه‌ های دیگر مانند خشم و خصومت خارج شوند. تلاش برای سرکوب یا نادیده گرفتن آنها فقط روند غم و اندوه را طولانی تر می کند. همچنین ممکن است نسبت به آینده احساس نگرانی داشته باشید. بپذیرید که واکنش هایی مانند اینها با گذشت زمان کاهش می یابند.
 • غم و اندوه بعد از یک شکست می تواند فلج کننده باشد، اما بعد از مدتی شروع به کاهش یافته و رو به جلو خواهید رفت. با این حال، اگر هیچ حرکت رو به جلویی را احساس نمی کنید، ممکن است دچار افسردگی شوید.

سعی نکنید از تسکین دهنده های موقت استفاده کنید

 • وقتی در وسط یک شکست هستید، ممکن است وسوسه شوید که برای تسکین احساسات درد و تنهایی هر کاری انجام دهید. اما استفاده از الکل و مواد مخدر  به عنوان فرار در طولانی مدت ناسالم و مخرب است. یافتن راههای سالم تر برای کنار آمدن با احساسات دردناک ضروری است.
 • خود درمانی با مواد مخدر یا الکل هرگز ایده خوبی نبوده است – فقط مشکلات بزرگتری را در این مسیر ایجاد خواهد کرد.

در مورد اینکه چه احساسی دارید صحبت کنید

 • با دوستان قابل اعتماد و اعضای خانواده صحبت کنید، یا با مشاوره یا درمانگر مشورت کنید.
 • حتی اگر صحبت کردن در مورد احساسات خود با افراد دیگر برای شما مشکل باشد، بسیار مهم است که هنگام غم و اندوه، راهی برای انجام این کار بیابید.
 • دانستن اینکه دیگران از احساسات شما آگاه هستند ، باعث می شود درد تنهایی کاهش یابد و به شما در بهبودی کمک می کند.
 • نوشتن همچنین می تواند یک مراه حل خوب برای بیان احساسات باشد.

غذاهای سالم بخورید و تفریح کنید

 • بعد از یک تفریح سالم​​، روحیه شما تغییر زیادی خواهد کرد.
 • مهم است که به اصول بهداشتی خود توجه کنید تا به خود پایه و اساس محکمی بدهید – این یعنی تغذیه سالم، فعالیت بدنی سالم و خواب با کیفیت.
 • وقتی استرس طلاق یا جدایی را پشت سر می گذارید، عادات سالم به راحتی کنار می روند. از خوردن غذاها و آشامیدنی های مورد علاقه خود پرخوری نکنید.
 • با گذشت زمان، خودتان را با برنامه های جدید سازگار کنید.

با دوستان و خانواده در ارتباط باشید

 • به اشتراک گذاشتن احساسات با دوستان و خانواده می تواند به شما در طی این بحران کمک کند. زمان بیشتری را در کنار دوستان و خانواده سپری کنید.
 • تلاش برای جداسازی خود از دیگران فقط افسردگی را بدتر می کند. دوری از دیگران سطح استرس شما را بالا برده و تمرکزتان را کاهش می دهد.
 • وقت خود را با افرادی که مثبت هستند و واقعا گوش شنوا هستند، بگذرانید. بدون اینکه نگرانی در مورد قضاوت و انتقاد داشته باشید.
 • اگرچه ممکن است احساس ناخوشایندی از جدایی داشته باشید یا از نبودن همسرتان خجالت بکشید، اما خود را از دیدن چهره های آشنا محروم نکنید. افرادی که به شما اهمیت می دهند هنوز هم می خواهند شما را ببینند.
 • به یک گروه اجتماعی بپیوندید که در آن بتوانید با دیگران در موقعیت های مشابه صحبت کنید.

ارزش خود را بدانید و گذشته را رها کنید

 • در گذشته گیر نکنید، علایقتان را کشف کنید، سرگرمی های جدید بیابید و ارتباطات جدید برقرار کنید.
 • پایان یک رابطه می تواند عواقب سنگینی بر عزت نفس شما داشته باشد. به یاد داشته باشید که هنوز چیزی برای ارائه دارید و افراد دیگری نیز هستند که این موضوع را تشخیص داده و می خواهند شما را بشناسند.

روابط و علایق جدید را کشف کنید.

 • طلاق یک آغاز و همچنین یک پایان است. از این فرصت استفاده کنید تا علایق و فعالیتهای جدید را کشف کنید. فعالیت های جدید این شانس را به شما می دهد تا از زندگی کنونی تان لذت ببرید و از کاوش در گذشته دست برداشته و روابط جدیدی را آغاز کنید.
 • اگر احساس می کنید به همراه طلاق روابط اجتماعی خود را از دست داده اید، برای دیدار با افراد جدید تلاش کنید. به یک گروه یا باشگاه بپیوندید، در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید ، یا در یک مدرسه، مکان مذهبی یا سازمان های دیگر داوطلبانه شرکت کنید.
 • در چند ماه اول بعد از جدایی، برای شروع کار جدید یا رفتن به شهر دیگر، عجله نکنید. اگر می توانید صبر کنید تا احساسات منفی کمتری داشته باشید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

به خود یادآوری کنید که زندگی ادامه دارد

 • وقتی به شخص دیگری متعهد می شوید، آرزوها و رویاهای زیادی برای زندگی مشترک ایجاد می کنید. پس از شکست، دشوار است که این آرزوها را کنار بگذارید.
 • با غم و اندوه از دست دادن آینده ای که قبلا تصور کرده بودید، از این واقعیت دور می شوید که امیدها و رویاهای جدید در نهایت جایگزین آرزوهای قدیمی شما خواهند شد.
 • عجله‌ای برای رسیدن به یک رابطه جدید وجود ندارد، پس وقت خود را صرف مرتب کردن امور زندگیتان کنید.

کمک به فرزندان در هنگام طلاق

هنگامی که پدر و مادر از هم جدا می شوند، کودک می تواند احساس سردرگمی، عصبانیت و عدم اطمینان کند و همچنین بسیار غمناک شود. به عنوان والدین ، ​​به نیازهای فرزندتان توجه کنید و با نگرش اطمینان بخش و مثبت، به فرزندان خود کمک کنید تا در برابر مشکلات جدایی مقابله کنند. اگر قصد جدایی دارید و نگران فرزندتان هستید، توصیه می کنم همراه با فرزندتان جلسه های مشاوره طلاق را حتما بروید.

افسردگی بعد از طلاق همچون دیگر بیماری های روحی اگر به موقع تشخیص داده شود، به راحتی درمان می شود. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی شما را در طی کردن این بحران همراهی خواهد کرد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.