استرس در دوران بارداری و تاثیر آن بر روی جنین

روش های کاهش استرس در دوران بارداری

0 ۲۴۶

اگر می خواهید به درک درستی از رشد کودک برسید، باید قبل از تولد شروع کنید. همانطور که می دانید سلامت فرد بستگی به تعامل بین ژن ها و محیط زیست دارد. بخش مهمی از این محیط قبل از اینکه ما به دنیا بیاییم، در رحم مادر است. در حال حاضر شواهد قابل توجهی وجود دارد که استرس در دوران بارداری و وضعیت عاطفی مادر می تواند بر رشد مغز کودک تاثیر بگذارد. در این مقاله راجع به تاثیر استرس در دوران بارداری و روش های کاهش استرس بارداری بیشتر صحبت کرده ایم.

تاثیر استرس در دوران بارداری بر روی جنین

تحقیقات زیادی در سراسر جهان درباره تاثیر روحیه مادر بر جنین انجام شده است. نتیجه کلی این تحقیقات این بوده است که استرس مادر اثرات طولانی مدت بر رشد روحی فرزند دارد. این تحقیقات بر روی جامعه آماری بزرگ انجام شده که تغییر خلق و خو در مادر و تاثیر آن در جنین را بررسی کرده اند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که اگر مادر در هنگام بارداری تحت تأثیر فشار، اضطراب یا افسردگی قرار گیرد، کودک او در معرض مشکلات عاطفی، ADHD، اختلال رفتاری و اختلال در پیشرفت شناختی قرار خواهد گرفت. کودکانی که از مادران مضطرب متولد شده اند، دو برابر خطر ابتلا به مشکلات عاطفی و رفتاری نسبت به کودکان دیگر دارند.

با توجه به ارتباط بین رشد کودک در رحم و آسیب پذیری نسبت به اختلالات جسمی،  اهمیت رشد و نمو در طول دوره جنین را بیشتر کرده است. استرس در سلامت جسمانی نیز نقش دارد؛ اگر یک کودک رشد کمتری نسبت به رحم داشته باشد، در معرض بیماری قلبی عروقی یا دیابت قرار می گیرد.

تاثیر استرس در دوران بارداری
تاثیر استرس در دوران بارداری

خطرات استرس و اضطراب در دوران بارداری

استرس و اضطراب طولانی مدت در مادران باردار می تواند پیامدهای منفی زیر را برای مادر، جنین و همچنین کودک متولد شده داشته باشد.

  • اختلال در خوردن
  • سقط جنین
  • مرده زایی
  • وزن بسیار پایین هنگام تولد
  • ایمان های زودرس شود
  • افسردگی و ناآرامی کودک
  • بیش فعالی کودک
  • کودکان ترسو و مضطرب

چه نوع استرسی بر روی جنین و کودک تاثیر می گذارد؟

“استرس” یک اصطلاح عمومی است که درجات مختلفی از خفیف تا بسیار شدید دارد. استرس شامل اضطراب و افسردگی، اضطراب خاص دوران بارداری، ناراحتی های روزانه، نارضایتی، حوادث زندگی، روابط بد و مواجهه با بلایای حاد می باشد.

تحقیقات نشان داده که در صورت استرس مادر، خطر ابتلا به بیماری های عاطفی و رفتاری کودک از 6 تا 12 درصد افزایش می یابد. اگر چه این به این معنی است که بیشتر کودکان به یک میزان آسیب نخواهند دید، اما همگی در معرض خطر قرار دارند.

چگونه استرس به رحم می رسد؟

سوالی که بسیاری دارند اینست که استرس مادر چگونه به جنین می رسد. یک احتمال این است که جنین در معرض افزایش مقدار هورمون استرس، کورتیزول قرار می گیرد. همچنین ثابت شده است که عملکرد جفت در ارتباط با اضطراب مادر تغییر می کند و باعث می شود که کورتیزول بیشتری از طریق جفت عبور کند و بر رشد کودک تأثیر بگذارد.

احتمالا بسیاری از سیستم های دیگر نیز درگیر می شوند، مثلا سروتونین، انتقال دهنده عصبی که سیگنال های مغز را انتقال می دهد و بر توسعه ی عصبی جنین تأثیر می گذارد.

روش های کاهش استرس در دوران بارداری

در طول دوران بارداری طبیعی است که تغییراتی در زندگی و بدن شما اتفاق بیفتد. اگر تنها در یک لحظه احساس تنش کردید، بعید است که برای کودک تان مشکل ایجاد شود. اما اگر هر روز اضطراب دارید، از ماما یا پزشک خود کمک بخواهید. خوشبختانه روش هایی برای کاهش استرس وجود دارد که نگرانی های شما را برطرف می کنند و می توانید از حاملگی خود لذت ببرید.

1. بر روی کودکتان تمرکز کنید

این کار برای شما و کودکتان مناسب است. در طول روز زمانی را به خودتان و فکر کردن در مورد کودکتان اختصاص دهید. از حدود 23 هفته ای، کودک شما می تواند صدای شما را بشنود، بنابراین سعی کنید با او صحبت کنید و یا آواز بخوانید. این یک راه عالی برای ارتباط با کودک است و ممکن است به شما در طول دوران بارداری کمک بیشتری کند.

2. به اندازه کافی استراحت کنید و بخوابید

به بدن خود گوش کنید، اگر احساس خستگی می کنید، یک چرت بزنید. خواب برای سلامت روان هر فرد مهم است و از حاملگی سالم حمایت می کند. اگر هم فرزند دیگری هم دارید، از همسر، پدر یا مادرتان و یا یکی از نزدیکان بخواهید که ساعتی از فرزندتان مراقبت کند تا شما بتوانید استراحت کنید.

3. در مورد نگرانی هایتان صحبت کنید

اگر نگرانی در مورد سلامت کودک یا یک مشکل شخصی دارید، در مورد آن با پزشکتان صحبت کنید. هر چیزی را که واقعا احساس می کنید، بیان کنید. سکوت کردن در مورد نگرانی ها تنها باعث افزایش استرس در شما خواهد شد. همچنین می توانید با همسرتان صحبت کنید. ممکن است او نیز نگرانی های مشابه ای داشته باشد که صحبت در مورد آن بتواند احساس بهتری به هر دوی شما بدهد.

4. خوب غذا بخورید

خوب غذا خوردن برای مغز، بدن و نوزاد شما مفید است. به طور منظم غذاهای سالم بخورید. کاهش قند خون می تواند باعث خستگی و تحریک پذیری شما شود.

از دست دادن آب بدن نیز می تواند خلق و خوی شما را تحت تاثیر قرار دهد و تحریک پذیری شما را بیشتر کند. بنابراین توصیه می شود که حتما روزی شش تا هشت لیوان 200 میلی لیتری بنوشید.

5. ورزش کنید

ورزش هر لحظه روح شما را آرامش می بخشد، از جمله زمانی که باردار هستید. بخشی از آن به این دلیل است که ورزش باعث آزاد شدن مواد مغذی مفید در مغز می شود. پس سعی کنید ورزش را در برنامه روزانه تان قرار دهید.

ورزش در دوران بارداری کاملا بی خطر است. البته قبل از ورزش حتما با پزشک خود صحبت کنید تا با توجه به وضعیت بارداری ورزش هایی را به شما پیشنهاد دهد.

شنا کردن یک گزینه عالی است زیرا هیچ گونه درگیری در مفاصل نخواهید داشت.

همچنین می توانید یوگا را امتحان کنید. یوگا به شما تنفس، آرامش و تکنیک های مراقبه که می تواند به بهبود سلامت عاطفی شما کمک کند، می دهد.

نزدیک شدن به طبیعت نیز دارای مزایایی است و یک پیاده روی ساده در پارک می تواند به کاهش استرس کمک کند.

کاهش استرس در دوران بارداری
تاثیر استرس در دوران بارداری

6. برای تولد نوزاد آماده شوید

با ثبت نام در کلاس های رایگان بارداری، می توانید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. در این کلاس ها می توانید با ماما صحبت کنید و سوالاتی که می خواهید بپرسید. ماما به شما کمک کند تا برنامه تولد را تنظیم کنید و ذهن خود را در هر زمان در طول مسیر آماده کنید. نگه داشتن یک چشم انداز انعطاف پذیر به شما کمک خواهد کرد تا آرامش را حفظ کنید.

اگر ترس شما از تولد کودک است، با ماما یا دکتر خود صحبت کنید. آنها باید به شما برای کاهش اضطراب کمک کنند، که ممکن است شما را به یک روانشناس یا مشاور ارجاع دهند.

7. نگرانی های پولی را کاهش دهید

اگر شما نگران نحوه پرداخت هزینه لباس و تجهیزات کودک هستید، لیستی از موارد مورد نیاز خود را ایجاد کنید. آیا می توانید برخی از این موارد را از دوستان یا خانواده قرض بگیرید؟ مجبور نیستید همه چیزی را که در لیست خود دارید، بخرید. بعضی چیزها که تنها دو سه ماه باید استفاده کنید را از لیست حذف کنید. همچنین می توانید بسیاری از موارد را دست دوم خریداری کنید.

9. درمان های مکمل را امتحان کنید

ماساژ یک راه فوق العاده برای کاهش استرس است. می توانید ویدیوهایی درباره نحوه انجام ماساژ آرامش در دوران بارداری تهیه کنید و از همسرتان بخواهید آنها را برایتان انجام دهد.

بسیاری از سالن های زیبایی نیز ماساژ حاملگی دارند. فقط مطمئن شوید که ماساژور شما تجربه کافی داشته باشد. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد که آروماتراپی ممکن است به کاهش اضطراب کمک کند و به شما در کسب آرامش کمک کند.

10. تمرین ذهن آگاهی

ذهنیت شما هر لحظه با جهان اطرافتان ارتباط برقرار می کند. به تازگی، پژوهش هایی درباره مزایای ذهن آگاهی انجام شده است. ذهن آگاهی برای فرار از خیالات است. مطالعات نشان می دهد که اینکار می تواند به کاهش اضطراب، استرس، نگرانی و یا افسردگی کمک کند.

در طول روز، به اهداف، صداها، عطرها و سایر احساسات اطرافتان توجه کنید. هر زمانی می توانید این کار را انجام دهید، بنابراین یک زمان خاص را انتخاب کنید (مثلا زمان رفتن سرکار یا ناهار). سعی کنید در روزهایتان تنوع ایجاد کنید. مثلا مسیر متفاوتی برای رفتن به مغازه و یا بازار انتخاب کنید، یا سرکار محل نشستن خود را تغییر دهید.

هر روز برای متوقف کردن خیالات و توجه به زمان حال، اجازه دهید ذهن شما رانده شود، و کشف کنید که افکار شما چگونه می آیند و می روند. سعی کنید افکار و احساسات خود را زمانی که بوجود می آیند بنویسید و ببینید آیا الگوی ایجاد افکارتان را متوجه شده اید. برای آگاهی بیشتر در مورد ذهن آگاهی می توانید از مشاور راهنمایی بگیرید.

همچنین می توانید مدیتیشن ذهن را امتحان کنید، بر تنفس و صدای اطراف خود تمرکز کنید.

آیا هنوز احساس استرس و اضطراب دارید؟

بیشتر اضطراب، افسردگی و سوءاستفاده های احساسی و جسمی که توسط زنان باردار تجربه می شود، توسط متخصصین سلامت نادیده گرفته می شود. اگر سطح استرس شما به نقطه ای رسیده که در آن احساس خستگی می کنید، با ماما یا پزشک خانواده صحبت کنید. پزشک ممکن است شما را به مشاور یا روان درمانگر ارجاع دهد. یک مشاور خوب می تواند به شما استراتژی های برای مقابله با اضطراب را آموزش دهد.

در مورد داروهایی که مصرف می کنید حتما با پزشک و مشاور خانواده صحبت کنید. اگر داروی افسردگی یا سایر داروهای سلامت روان مصرف می کنید، مهم است که ناگهانی متوقف نشوند.

برای مقابله با تاثیر استرس در دوران بارداری و اثرات مضر آن بر روی جنین در حال رشد، باید بیشتر آگاه باشیم و حمایت عاطفی بیشتری شویم. گروه مشاوره خانواده نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی کمک بسیار موثری به زنان باردار در کاهش استرس و بهبود روحیه است.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.