چگونه خیانت همسرم را فراموش کنم؟

آیا می خواهید که رابطه تان پس از خیانت همسرتان نجات یابد یا خیر؟

16 3,134

خیانت همسر یکی از مسائلی است که کنار آمدن با آن برای خیلی از زوجین بسیار سخت است.

آیا می خواهید که رابطه تان پس از خیانت همسرتان نجات یابد یا خیر؟

اگر ما به شما بگویم که چطور می توانید خیانت همسر تان را ببخشید و همزمان رابطه تان را بهبود دهید، چه؟

این سوال که چگونه خیانت همسرم را فراموش کنم و او را ببخشم یکی از سوالات عمده افرادی است که خیانت دیده اند.

چرا خیانت

چگونه خیانت همسرم را فراموش کنم ؟

در حال حاضر، شما نمی دانید که چطور ممکن است خیانت را بخشید …

آیا اعتقاد دارید که بخشش کامل ممکن است؟ این که شما و همسرتان می توانید رابطه خود را بهبود دهید و همه چیز می تواند به همان شیوه ای که قرار است برگردد؟
اگر می خواهید شما و شریک زندگیتان به نوعی ازدواج شاد داشته باشید، این مقاله مختص به شماست .

آنچه باید بدانید، قبل از یادگیری این که چگونه می توانم خیانت همسرم را ببخشم؟

همان طور که این مقاله را می خوانید، دقیقا می دانید که چه کاری می توانید انجام دهید تا شانس خود را برای بازگشت شادی به زندگیتان انجام دهید.

شما تنها می توانید با یک نفر ازدواج کنید.

بر خلاف هر رابطه دیگر که در زندگی خود داشته اید (والدین خود را حساب نکنید)، شما انتخاب های زیادی برای دوستی، ارتباط گرفتن با افراد مختلف و … داشته اید. با این حال، تفاوت دوستی و ازدواج این است که تنها یک نفر وجود دارد که می توانید با او باشید. شما باید با هر کدام از مزایا و نقص های او زندگی کنید.

ممکن است با خیانت همسرتان به فکر جدایی افتاده باشید و پشیمان از این که همسرتان را انتخاب کرده اید، اما واقعیت این است هر کسی اشتباه می کند، هم مردان و هم زنان.

بله ممکن است که زنان یا مردان دیگری وجود داشته باشند که خیانت نکنند، اما آیا آنها خوب مطلق هستند؟ آنها نیز مشکلات خاص خود را دارند که می تواند به همان اندازه بد آسیب برساند.

به نظر افرادی که خیانت دیده اند، این امر بدترین کاری است که می توان در زندگی زناشویی انجام داد. این نظر مورد تایید است. اما این بدان معنا نیست که شما نباید به همسرتان فرصت دهید. شاید خیانت همسرتان تلنگری به شما باشد که رابطه تان را ترمیم کنید.

آیا امکان دارد همسرتان را ببخشید؟

بله، می توانید همسر خود را دوباره با شور و اشتیاق واقعی دوست داشته باشید.

زن خیانتکار

تنها باید یاد بگیرید چگونه او را ببخشید.
بخشیدن یک همسر خیانتکار بسیار دشوار است. اما با گذشت زمان مطمئنا می توانید انجام دهید. همه ما ضعف ها و اشتباهاتی مختص به خودمان داریم.

هیچکدام از ما نمی توانیم بگوییم کامل هستیم. خود شما نیز دارای نقص هایی هستید و در مواردی نیاز به دادن فرصت هایی برای جبران هستید. بنابراین اگر همسرتان خواهان فرصت برای جبران خطایش است، به او این فرصت را بدهید. بخشش، بخش بزرگی از زندگی است .

چگونه اعتماد خود را بازسازی کنید:

اعتماد ریشه در احساس امنیت نسبت به شخص دیگری دارد. وفاداری، دروغ و یا عهد شکستن می تواند به شدت به اعتماد بین شوهر و زن آسیب برساند.

این لزوما به این معنی نیست که این رابطه دیگر نمی تواند نجات یابد. اگر چه بازسازی اعتماد می تواند چالش برانگیز باشد، اما اگر هر دو طرف به این روند متعهد باشند، ممکن است.
شما به زمان زیادی برای بهبود و تقویت رابطه نیاز دارید. بازیابی از آسیب های ناشی از شکست اعتماد نیاز به صبر دارد.

تحقیقات نشان داده است که زوجین باید پنج نقطه زیر را در نظر بگیرند تا به طور موثر اعتمادشان بازسازی شود:

 • دانستن جزئیات
 • آزاد کردن خشم
 • نشان دادن تعهد
 • بازسازی اعتماد
 • بازسازی رابطه
جزئیات را بدانید:

حتی در مواردی که ظاهرا مشخص است، در خیانت، همیشه دو طرف وجود دارد. کسی که خیانت کرده است باید اطلاعات اولیه و صادقانه به همسرش بدهد و به هر سوالی از طرف شریک زندگی خود پاسخ صریح بدهد .

خشم خود را آزاد کنید:

حتی نقض جزئی اعتماد می تواند منجر به مشکلات ذهنی، عاطفی و جسمی شود.

ممکن است خوابیدن یا اشتها را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است از بروز خشم خود جلوگیری کنید اما این به نفع شما نیست . شریک زندگی تان را از تمام احساسات خود آگاه کنید و هرگونه خشمی را بروز دهید. حتی شریک متخلف نیز تشویق شده است تا هر گونه احساس خشم و عصبانیت را که ممکن است از زمان قبل از حادثه پنهان شده است، بیان کند.

خشم خود را آزاد کنید

نشان دادن تعهد:

هر دو طرف، به ویژه فرد خیانتکار، باید نوع رابطه را بررسی کنند و از این که آیا این رابطه هنوز برای آنها درست و قابل جبران است، مطمئن شوند .
سرخوردگی و خشم؛ نشان دادن احترام و پشیمانی؛ و اجازه بهبود احساسات آسیب دیده، می تواند برای هر دو طرف موثر باشد. از این رو، تعریف آنچه که هر دو طرف به چه چیزی در رابطه نیاز دارند ، می تواند کمک کند که شریک زندگی چه انتظاراتی از طرف مقابل دارد.

بازسازی اعتماد:

بازسازی اعتماد طول می کشد و نیاز به مواردی دارد.

 • تصمیم بگیرید که گذشته را رها کنید. در حالی که دستیابی به این هدف به طور کامل ممکن است طول بکشد، اما رسیدن به آن بسیار مهم است.
 • شما نمی توانید اعتماد شکسته را تنها با وعده ها و اظهارات بهبود دهید. علل اساسی برای خیانت باید شناسایی، بررسی و توسط هر دو نفر به حالت تعلیق درآید.
 • از احساسات درونی خود مطلع شوید و افکار خود را به اشتراک بگذارید. ترک طرف مقابل چیزی را حل نمی کند. مهم است آشکارا جزئیات را مورد بحث قرار دهید و خشم خود را بروز دهید.
 • با یکدیگر صادق باشید. دروغ های بیشتر وضعیت را خرابتر می کند.
  هنگامی که نکات فوق از طرف هر دو نفر مورد توجه قرار گرفتند، به طور آشکارا درباره اهداف خود صحبت کنید و به
 • طور مرتب چک کنید تا مطمئن شوید که در مسیر بهبود اعتماد هستید.
بازسازی رابطه:

هنگامی که زوج متعهد به بازسازی اعتماد است، باید برای بازسازی رابطه تلاش کنند. هر دو طرف باید چیزی را که واقعا نیاز دارند و از شریک زندگی خود انتظار ندارند، بازگو کنند.
به یاد داشته باشید که تمام روابط نیاز به تلاش دارند. حتی صمیمی ترین زوج ها باید در زمان زیادی تلاش کنند تا رابطه شان بهبود یابد.

چرا نمی توانم خیانت همسرم را ببخشم ؟

اعتماد بعد از خیانت به سختی باز می گردد. شما همیشه این دوره را به عنوان یکی از سخت ترین دوره های زندگی تان خواهید دانست، اما این بدان معنا نیست که گذر از آن ممکن نباشد، بلکه به معنای سخت بودن آن است.
سالها بعد درد و رنجتان را فراموش خواهید کرد ولی این رویداد فراموش نمی شود. رک می گوییم که فراموش کردن غیرممکن است.

خوب پس امیدواریم که وقت خود را تنها بر یک هدف متمرکز کنید:

همسرتان را به خاطر خیانت ببخشید.
بخشش قبل از فراموشی می آید. بخشیدن خیانت همسرتان باید یک هدف واقعی باشد. اگر اعتقاد داشته باشید که زندگیتان می تواند نجات یابد و هر دو مایل به انجام هر کاری برای بهبود رابطه تان باشید، زمان آن است که عشق به زندگی تان برگردد.

نکاتی برای تحمل خیانت همسر

در ادامه برخی از نکات کلیدی یادآوری شده است که به شما که در تلاش برای بهبودی از خیانت هستید، کمک می کند.

 • روزهای اولیه برای بهبود شما زود است و باید صبر کنید.
 • رد شدن از این بحران راحت نیست.
 • شما مدام در حال کنترل شریک زندگیتان هستید، اما در واقع تنها چیزی که می توانید کنترل کنید، افکار، واکنش و رفتار خودتان است.
 • انتظار اعتراف کامل دارید، اما خیلی از خیانت دیده ها ماه ها برای اعتراف جزئیات صرف می کنند و این تنها باعث به هم ریختگی بیشتر می شود.
 • باید اعتماد به نفس خود را دوباره به دست بیاورید و اعتقاد داشته باشید که ارزش عشق شریک زندگیتان را دارید.
 • باید روی این موضوع تمرکز کنید که شریک زندگیتان می خواهد تغییر کند.
 • شما شکستی قابل فهم داشته اید. بنابر این به اصول اولیه بروید. مثل بهبود ارتباطات و اجازه ندهید که از بهبود رابطه تان جلوگیری شود.
 • گذشته را رها کنید.
 • بیش از حد بر آنچه اتفاق افتاده تمرکز نکنید و خودتان را سرزنش نکنید.
 • خشم خود را بروز دهید.
 • برای حل مشکلات عجله نکنید، بر شریک زندگی خود فشار نیاورید، این تنها مشکلات را پیچیده تر می کند.
 • وقت آن است که صحبت کردن را متوقف کنید و به حرف های همسرتان گوش دهید.
مرد خیانتکار

کمک گرفتن از افراد متخصص

در مواجهه با خیانت خیلی از زوجین کنترل رفتار خود را از دست می دهند و نمی توانند راه درست را تشخیص دهند. این امر کاملا طبیعی است. خیانت ضربه سنگینی به افراد وارد می کند و روی جسم و روح آنها اثر مستقیم دارد. بنابر این اگر می خواهید از این بحران به درستی خارج شوید و زندگیتان را بازسازی کنید، توصیه می کنیم در تمام مراحل احساسی که در حال تجربه اش هستید، از مشاوره افراد متخصص کمک بگیرید.

16 Comments
 1. میثم says

  سلام.مطالبتون خیلی جالب بود چون من از طرف خانمم خیانت دیدم خیلی به دردم خورد ولی جای یه چیزی خیلی خالی بود اول هر کاری مدد گرفتن از خالق باتشکر

  1. مریم عبدالهی says

   سلام و وقت به خیر
   ممنون از توجهتون

   1. سعید says

    سلام از راهنمایی شما و وقتی که گزاشتید ممنونم.
    ولی فراموش کردنش واقعا غیر ممکنه هر لحظه هر جا حتی وقتی داری موزیکی رو که قبلا با خانومت گوش میکردی و با همدیگه میخوندینش و لذت میبردینو گوش میکنی حالت بد میشه و یاد اتفاقی که واست افتاده میفتی و دنیا برات میشه جهنم واقعا آتیش میگیری

    1. مریم عبداللهی says

     با این نوع نگرش فقط و فقط به خودتون آسیب میرسونید باید مسئله رو برای خودتون حل کنید و اگر نمی تونید حتما حتما از یک مشاوره حضوری کمک بگیرید

 2. طیبه says

  سلام .خیلی نیاز داشتم با یک غریبه صحبت کنم .من و همسرم عاشق هم هستیم میپرسمتش از دوست داشتن .پارسال تابستون متوجه شدم توی دایرکت اینستا گرامش ب یک خانمی پیام داده و د جواب یک استوریش گفته همه ی مرد ها مثل هم نیستن ب دور و برت نگاه کن کیس مناسبی هم هست.من متوجه شدم و ازش خواستم توضیح بده اول گفت برای من نیست و اظهار پشیمانی کرد و قسم و قول داد ک دیگه تکرار نکنه اونموقع گفت من برای کمک ب کسی اینکار و کردم .یک سال از اون ماجرا میگذره و من دیگه کار حلافی ازش ندیدم و حس نکردم ولی امسال سر یک ماجرا مجبور شد بگه ک کار خودم بوده و همون قدر پشیمان و نادم بود و میگفت ک دیگه کار اشتباهی نکردم .و هرچی ازش جواب خواستم ک کجا احساس کمبود کردی جز شرمندم سر زیر هیچ جوابی نداد و کلی حرف زد ک جبران میکنه و من و زندگیمون و دوست داره و اون موقع فقط د حد این بوده شیطون گولش زده و از نفهمی این کار و کرده و در جا هم پشیمون شده ….. من خیلی عاشقشم بد ضربه ای خوردم روی سرش قسم میخوردم الان ک بعد یک سال تازه فهمیدم نمیدونم چکار کنم دلم میخواد ببخشم و ادامه بدم ولی میترسم از ضربه ی دوباره از عشق از دست رفتم اصلا حال خوشی ندارم ی پسر سه ساله دارم از همه مهمتر عاشق زندگیم و همسرم هستپ فقط نمیدونم چطور باید خود سازی کنم دوباره ….و ی مساله مهم تر اینه ک ی دعوای بد باهاش داشتم و سر فشار عصبی ک روم بود ی مقدار قرص خوردم بت تیغ دستم و خط خطی کردم و با قیچ نصف موهام و کوتاه کردم پشیمونم ولی دست خودم نیست من فشار عصبی روم هست همه ی زندگیم عشق و علاقم ب همسرم بود نه هیچ دیگه حالا همرو یجا گذاشتم وسط نمیدونم باید چکارکنم من با این حالم نیاز به حرف زدن دارم مباز به تخلیه ولی نمیخوام با خانواده ها و یا لشنا ها صحبت کنم چون مطمعنم شوهرم پشیمون .ولی شوهرم وقتی خیلی ناراحت سکوت میکنه از روی شرمش میگه هیچی ندارم بگم من چکار کنم الان ترو خدا باهام صحبت کنید .الان اون میگه چرا همچین کاری کردی ک هر بار از خونه میرم بیرون دلم و تنم بلرزه ک یهو ی بلا سر خودت نیاری .اون میگه همین چهار تا پیام بوده و من ب حرفش اعتماد دارم فقط نمیتونم کنار بیلم چطور ی شیطون‌میتونه اینجور فریبش بده وقتی خودمون میددنیم چطور دیوانه ی همیم

  1. مریم عبداللهی says

   سلام و وقت به خیر و پوزش بابت دیر ارسال کردن جواب شما به علت حجم بالای سوالات.
   عزیزم شما حتما و حتما نیاز دارید روی مهارت های فردی و نقاط ضعف خودتون توجه کنید و حتما اونها رو برطرف کنید و مهارتهای لازم رو یاد بگیرید.
   هر انسانی ممکنه در شرایط قرار بگیره و اشتباه بکنه شما حق دارید که از همسرتون ناراحت باشید ولی نه تا این اندازه که به خودتون آسیب بزنید .
   وقتی شما نتونید مدیریت بحران داشته باشید قطعا به زندگی مشترکتون آسیب وارد میشه.
   به همسرتون فرصت جبران بدهید و دیگه در مورد این موضوع صحلت نکنید .
   اگر میتونید به صورت حضوری با یک مشاور حرف بزنید تا مهارتهای لازم رو یاد بگیرید

 3. آرنیکا says

  با سلام. حدود یکسال از دانستن خیانت شوهرم به خودم می گذره اما نمی تونم ببخشمش و فراموش کنم. به کوچکترین موردی بهم می ریزم و گریه می کنم. چند روز یکبار باهم بحث مون میشه و من هرچی رو به اون موضوع و کار زشتش ربط میدم . فکر می کنم منو دوست نداشته که اون رو انتخاب کرده. من عکساشون رو دیدم هیچ برتری نسبت به من نداشت. این بیشتر منو می سوزونه که شوهرم چه چیز اینو خواست که به پای من نمی رسید؟ خیلی داغونم. کمک نیاز دارم. در ضمن نمی تونم برم مشاوره حضوری.کمکم کنید لطفا. زندگی ام رو دوست دارم . همسرم رو خیلی دوست دارم. چطور ببخشمش و چطور فراموش کنم. با سپاس

  1. مریم عبداللهی says

   سلام و وقت به خیر و پوزش از اینکه ارسال پاسخ با تاخیر بوده به علت حجم بالای سوالات.
   خانم عزیز شما با مطرح کردن این موضوع در هر دعوا و جر و بحثی فقط دارید همسرتون رو از خودتون دور میکنید و اون رو با دستای خودتون هل میدین به سمت یک اشتباه دیگه.
   با توجه به اینکه گفتین شما خودتون رو با اون مقایسه کردین بهتره که روی اعتماد به نفس و رفتار جرات مندانه خودتون کار کنید و از یک متخصص کمک بگیرید.
   به همسرتون فزصت جبران بدهید و در مورد اون موضوع دیگه حرفی نزنید.
   روی روابط صمیمانه خودتون و همسرتون کار کنید.

 4. شهرام says

  سلام.
  من مدت 1 سال با همسرم زندگي كردم. به طور اتفاقي متوجه شدم كه به من خيانت كرده. ولي حدود دو هفته طول كشيد تا ذره ذره متوجه بشم خيانت كرده. حدود چند ماه با يكي از كاركنان كنار مغازه محل كارش ارتباط و دوستي داشت و چون اون شخص فرد آسيب ديده خانوادگي بود خواست كمكش كنه ولي كم كم به خاطر ترس از افشا شدن رابطه پيش پدر و مادرم اين موضوع رو به من نگفت. به طور اتفاقي متوجه شدم . سال ها به من مي گفت منو دوست داره و اينو نشون مي داد و به همه فاميل مي گفت. تو فايل رو سرش قسم مي خوردند و من هميشه فكر مي كردم بهترين فرديه كه مي تونستم تو زندگي به دست بيارم. درباره رابطه و برخورد با اون شخص همون اول بهش توضيح دادم ولي پرخاش كرد و گفت تو به من شك داري. اون همسن پسر منه. نترس من باهاش دست نمي دم.
  اينم بگم كه من 47 سالمه و خانمم 44 سالشه. من تا حدودي مشكل جنسي داشتم و ارتباطمون ماهي يك يا دوبار بود. قبلاً به اون ابراز محبت نمي كردم و هميشه از اين مسئله شاكي بود. به همين خاطر و به راحتي وقتي يكي بهش ابراز محبت كرد فريب خورد. اون بي شرف هم مشكل جنسي بين مارو فهميده بود و از اين راه باعث شد همسرم به من خيانت كنه.
  به خاطر دو فرزند خردسالم و به خاطر پدر و مادرم كه چسبيده به آپارتمان ما زندگي مي كنند نمي تونم طلاقش بدم چون پدر و مادرم از اين موضوع مي ميرند.
  ديگه هيچ اعتمادي بهش ندارم و يك كلمه از حرفاشو در مورد خودم قبول نمي كنم.
  احساس مي كنم قلبم پاره پاره شده. مي خواستم اون بي شرفي كه باعث اين كار شده رو بكشم ولي حرفايي زد كه شك كردم زن من چقدر تقصير داره. الان نمي دونم كي راست ميگه كي دروغ.
  احساس مي كنم حجم نفسم كم شده. اينقدر داغون و خرابم كه نمي دونم چكار كنم.
  كمي كمكم كنيد.

  1. مریم عبداللهی says

   با سلام و وقت به خیر
   مسئله ای که عنوان کردین نیاز به بررسی بیشتری داره.
   اینکه رابطه شما با همسرتون ماهی یکی دوباره خودش باید بررسی بشه آیا نیاز همسرتون بیشتر هستش.
   اینکه بخواهید به خاطر دیگران و پدر و مادرتون به زنوگی مشترک ادامه بدین کار اشتباهی. حتما حتما به صورت حضوری از یک مشاور کمک بگیرید
   به همسرتون فرصت دوباره بدهید برای جبران اون اشتباه.
   ولی با هر بحثی اون موضوع دو تکرار نکنید

 5. محمد says

  سلام
  وقتی طرف بعد از سالها خیانت، هنوز داره رفتارهای مشکوک را ادامه میده،بنظرتون این شخص قابل اعتماده؟قفل کردن کوشی،حتی همراه بردنش موقع استحمام! آیا بنظرتون باید اعتماد کرد؟اصلا میشه؟

  1. مریم عبداللهی says

   سلام و وقت به خیر
   با بودن رفتارهای مشکوک نمیشه به کسی اعتماد کرد ولی باید مسئله رو ریشه یابی و حل کرد. مدام چک کردن و کنترل کردن طرف مقابل راه حل مناسبی نیست باید موضوع رو به طور اساسی حل کنید حتما از مشاوره حضوری کمک بگیرید

 6. سلیمانی says

  سلام من ی نوجوان هستم ی بار که نه دو بار شوهرم داره بهم خیانت میکن گوشیش پر از شماره های دختر و زنای شاغل ب کارای بد هستش نمیدونم چکار کنم نمیدونم کجای زندگیم اشتباه بدجور عاشقشم اونم دوسم داره ولی انگار ی نوع عادت یامریضی از دوران مجردیش داره هیچ توضیحی هم درقبال کاراش نمیده من میمونم وفکرام

  1. مریم عبداللهی says

   سلام و وقت به خیر
   من خیلی متوجه مسئله شما نشدم
   همسرتون با خانمهای بد ارتباط داره؟؟؟
   شما و همسرتون چند سالتونه؟
   چند وقته که ازدواج کردین؟
   یه سری بررسی ها باید انجام بشه
   ما این رفتاری که شما دارید از همسرتون توضیح میدین عادت رفتاری بد نمیدونیم.
   این نووع بعد از بررسی های تخصصی شاید نیاز به دارو درمانی و رفتار درمانی داشته باشه
   حتما از یک مشاور خوب کمگ بگیرید

 7. زهرا says

  سلام خیلی داغونم.منو همسرم ۸ سال عاشق هم بودیم خونواده هامون راضی نبودن برای ازدواجمون ولی بزور باهاش ازدواج کردم بخاطرش اشک پدر پیرمو درآوردم خیلی همدیگرو دوست داریم ولی دوروز پیش متوجه شدم با یه دختر تو شبکه های مجازی چت میکنه دختره براش عکسای زشت فرستاده بود اونم قربون صدقش میرفت.وقتی فهمیدم کلی گریه و جیغ و داد که متنفرم ازت.همسرم تا صب گریه کرد و ابراز پشیمانی.ولی دیگه نمیتونم بهش اعتماد کنم.من بخاطرش از همه چی گذشتم با نداشته هاش ساختم چون عاشقشم ولی اون خیلی راحت خوردم کرد.آدم هیچ وقت نمیتونه فراموش کنه

  1. مریم عبداللهی says

   سلام و وقت به خیر
   رفتاری که شما همسرتون داشتین از روی هیجان بالا بوده
   قطعا همسرتون رفتار اشتباهی رو انجام داده که باید علت رفتارش رو بررسی کنید
   که چه مشکلی وجود داشته که فرد به همچین کاری دست زده
   اینکه نمی تونید بهش اعتماد کنید الان حق دارید ولی راهکارهایی وجود داره که اعتماد از دست رفته برگرده.
   حتما از یک مشاور خوب کمک بگیرید

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.