چگونگی اعتماد کردن به عشق

راهنمایی برای افرادی که در زندگی قبلی شکست خورده اند و زندگی تازه ای را می خواهند شروع کنند.

0 215

اعتماد بخشی مهمی از یک رابطه سالم است. وقتی به کسی اعتماد می کنید یعنی شما نسبت به آن شخص از لحاظ جسمی و عاطفی احساس امینت دارید. در بعضی رابطه ها، اعتماد به دلایل مختلف از بین می رود و به دنبال شکست در رابطه، افراد دیگر نمی توانند به عشق اعتماد کنند. اعتماد کردن به عشق مستلزم تلاش دو نفر است. 

چگونه اعتماد متقابل را در یک رابطه برقرار کنم؟

ایجاد اعتماد در یک رابطه سالم به تدریج رخ می دهد. چگونه می توان به کسی اعتماد کرد؟ این یک سوال سخت در ابتدای یک رابطه است.

البته، در یک رابطه سالم، هر دو طرف باید برای اعتماد کردن آماده باشند. اگر تنها یک شریک تمایل به اعتماد کردن داشته باشد و دیگری از این کار سرباز زند، اعتماد نمی تواند ساخته شود. اعتماد سازی نیاز به تعهد متقابل دارد. بنابراین، برای پیشرفت اعتماد، از خودتان بپرسید:

آیا شریک من ثابت قدم است (و من برای آنها ثابت قدم هستم)؟

ما فقط در مورد چگونگی نزدیکی جسمی صحبت نمی کنیم بلکه احساسی نیز هستیم. آیا شریک زندگی به شما گوش می دهد و از شما حمایت می کند؟ آیا او به مشکلات، نگرانی و ترس شما حساس هستند؟ آیا او همدردی خود را نشان می دهند و واقعا به شما احترام می گذارد؟

فردی که قابل اعتماد است قادر به نشان دادن توجه و مراقبت از دیگران است. این به این معنی است که آنها به شما اعتماد دارند تا بدانند که برای شما بهترین است. 

به خاطر بسپارید که در یک رابطه و ازدواج موفق و سالم، باید اعتماد کنید. هرکسی مستحق داشتن ارتباط با کسی است که میتواند در یک حالت سالم و محترمانه، اختلافات را حل کند.

آیا شریک من قابل اعتماد است؟

هر شخص در یک رابطه، اعتماد خود را از طریق هماهنگی در اعمال خود نشان می دهد. اولین رفتارهایی که به نظر میرسد و ممکن است نسبتا کوچک باشد، مانند به یاد داشتن تاریخ در زمانهای توافق شده. حفظ اسرار شما و احترام. باز هم می گوییم که یادگیری این چیزها در یک رابطه به تدریج اتفاق می افتد.

راه دیگری که فرد نشان می دهد قابل اعتماد است، زمانی است که کلمات و رفتار آنها مطابقت دارند. شما احتمالا این عبارت را شنیده اید: “این شخص فقط حرف می زند”. به طور کلی این بدان معناست که حرف و اعمال شخص واقعا مطابقت ندارد؛ آنها یک چیز می گویند و کار دیگری را انجام می دهند. به عنوان مثال، اگر کسی می گوید که شما را دوست دارد، و سپس به شما سوء رفتار می کند، حرف و اعمالش مطابقت ندارد. وقتی کسی را دوست دارید، از او سوء استفاده نمی کنید.

نظارت و کنترل شدید نیز دلیل بر عدم وجود اعتماد است. هنگامی که اعتماد وجود دارد، فرد احساس نیاز به نظارت و کنترل شریک زندگی خود را نمی کند. آنها به شریک خود نیاز ندارند تا «عشق و وفاداری خود را ثابت کنند». این کمبود اعتماد است که این رفتارها را ضروری می داند.

اعتماد من در گذشته شکسته شد. چطور می توانم دوباره اعتماد کنم؟

اگر در گذشته شکست خورده اید، قابل درک است که ممکن است اعتماد به دیگران دشوار باشد. این را بدانید که شریک جدید شما شریک قدیمی شما (یا دوست شما، اعضای خانواده یا هرکسی که قبلا اعتماد شما را شکسته است) نیست، و پیش بینی های مربوط به آنها بر اساس اقدامات یک فرد کاملا متفاوت، واقعا عادلانه نیست . حتی اگر قبل از آن آسیب دیده باشید، این بهانه ای برای بررسی شریک جدیدتان نیست. همانطور که گفتیم، اعتماد یک انتخاب است و ایجاد اعتماد در یک رابطه طول می کشد. هنگامی که ما با یک شخص ارتباط برقرار می کنیم، تصمیم می گیریم که به آنها اعتماد کنیم. اگر احساس می کنید در حال حاضر قادر به اعتماد به دیگران نیستید، ممکن است آماده نباشید که در رابطه باشید.

شایان ذکر است که داشتن اعتماد به نفس، جزء مهمی در اعتماد به دیگران است. کسی که در گذشته صدمه دیده است ممکن است بر توانایی و اعتماد به نفسش تاثر گذاشته باشد. فقط به یاد داشته باشید که فردی که اعتماد شما را در گذشته از بین برده، این انتخاب او بوده است؛ شما نمی توانید مسئولیت اقدامات یا تصمیمات دیگران را بپذیرید.

اعتماد کردن به عشق
اعتماد کردن به عشق
چگونه همسران می توانند بیاموزند که به عشق اعتماد کنند، در حالی که هر دوی آنان از روابط پیشین خود به شدت آسیب دیده اند؟
  • بعد از این که از طلاقی تلخ و کشمکشی که بر سر گرفتن حضانت بچه هایم در گرفته بود جان سالم به در بردم، با مردی فوق العاده آشنا شدم که هیچ شباهتی به همسر قبلی ام ندارد. او از نظر روحی و احساسی بسیار پذیرا و برون گراست و دوست دارد درباره ی همه چیز با هم صحبت کنیم. مشکل ما این است که همسر قبلی او با یکی از صمیمی ترین دوستانش رابطه بر قرار کرده بود، به همین دلیل او از این که به عشق و در نهایت به من و عشق من اعتماد کند، واهمه دارد. ما چگونه می توانیم گذشته را فراموش کنیم و تمام توجهمان را معطوف رابطه ی کنونی مان کنیم؟

پیش از هر چیز به شما تبریک می گویم.

شما با مسئله ای رو به رو شده اید که من آن را مشکلات سطح بالا می نامم. مسئله ای که در عین مشکل بودنش چالش هایی را نیز با خود به همراه دارد. خلاصه ی سؤال شما در واقع این است:

«من و همسرم چه کنیم که بتوانیم از شر ترسی که در رابطه مان وجود دارد خلاص شویم تا بتوانیم دوباره یکدیگر را دوست بداریم و از عشق سرشار شویم؟»

سؤال خوبی کرده اید.

اولین قدم شما و همسرتان در اعتماد کردن به عشق این است که به خودتان یاد آوری کنید هر دو سخت کار کرده اید تا به این جا رسیده اید. قبل از این که بخواهید قله بعدی زندگیتان را فتح کنید یک لحظه صبر کنید و این موفقیت را که چطور بالاخره هر دو توانستید به سلامت تمامی مراحل دشوار را پشت سر بگذارید و رابطه ای سالم برقرار کنید، جشن بگیرید.

اعتماد کردن به عشق
اعتماد کردن به عشق

بسیار خوب، حال برمیگردیم سر موضوع ترس شما:

می خواهم در این جا چیزی به شما بگویم که ممکن است به نظرتان کمی عجیب بیاید

اندکی ترس برای شما بد نیست….

این مقدار ترس باعث می شود شما محتاط تر باشید و مجبورتان می کند توجه بیشتری به رابطتان بکنید. با شما شرط می بندم که اگر شما و همسرتان نگاهی به گذشته و ازدواج شکست خودتان بیندازید متوجه خواهید شد که در آن موقعیت توجه کافی به نشانه های هشدار، مسائل و مشکلات، درگیری ها، نیازهای ارضاء نشده و هزار چیز دیگر نمی کردید. و سر انجام توچه کافی نکردن به رابطه تان بوده که آن را خراب کرده است، درست می گویم؟

در رابطه قبلی تان غیر محتاطانه رفتار کرده اید، حال در رابطه جدید با همسری فوق العاده برخورد کرده اید و هر دو می ترسید مبادا دوباره مرتکب اشتباه شوید و از این که باید کورکورانه به یکدیگر اعتماد کنید کمی معذب هستید. به نظرم ناراحتی شما بسیار به موقع و بجاست!

در این مرحله شما باید از اشتباه کردن بترسید؛ همان طور که هر کس دیگر هم باید در این مرحله از اشتباه کردن بترسید، و اطمینان حاصل کنید که به اندازه ی کافی به رابطه تان توجه می کنید. به رابطه تان توجهی ویژه داشته باشید چرا که هر چه این توجه خاص تر و بیشتر باشد، در آینده برای هر دوی شما بهتر خواهد بود.

می دانید منظورم چیست؟

مثل این است که شخصی در عین بی احتیاطی چاقویی بسیار تیز در دست بگیرد و هنگام استفاده از آن دقت کافی نکند و دست خودش را ببرد. حال دفعه بعد که می خواهد از آن چاقو استفاده کند، می ترسد. شما باید بدانید که آن چاقو تیز است و در استفاده از آن دقت کنید و به آن اهمیت دهید.

رابطه مانند ابزاری است که هم می تواند به شما کمک کند، هم می تواند باعث صدمه دیدن شما شود. به نظر من، مردم به اندازه کافی از قدرت این ابزار که همانند رابطه است، آگاه نیستند.

در ادامه تمرین هایی آورده ام که می تواند برایتان مفید باشد.

هر دو فهرستی جداگانه از اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده اید تهیه کنید.

به روابط گذشته تان با دقت نگاه کنید و صادقانه از ابتدا تا انتهای آن را بررسی کنید. هر اشتباهی را که مرتکب شده اید بنویسید؛

به عنوان مثال : «به همسر سابقم اجازه می دادم احسایات مرا بی ارزش بنامد و آن ها بی اساس بداند؛ در نتیجه از او منزجر می شدم». «خواسته های جسمانی ام را نزد او مطرح نمی کردم و در نتیجه از او ناراضی بودم».

از این که فهرستتان طولانی از آب در خواهد آمد تعجب نکنید. فهرست هایتان را با هم معاوضه کنید و درباره هریک از مواردی که در فهرست خود آورده اید با هم صحبت کنید. سپس به اتفاق، در ازای هر اشتباه یک قانون جدید وضع کنید.

به عنوان مثال هر گاه من با گفته یا عمل همسرم مخالف باشم، احساسم را به او می گویم؛ حتی اگر باعث تولید تنش در رابطه مان بشود. یا به همسرم می گویم که از رابطه جنسی با او لذت می برم تا مجبور نباشد احساس مرا در این باره حدس بزند.

تمرین اعتماد کردن به عشق دو هدف را دنبال می کند:  

  1. کمک می کند تا بفهمید چنین نبوده که رابطه قبلی تان از ابتدا خوب وعالی بوده اما با گذشت زمان رو به بدی رفته، بلکه برخی عادات رفتاری اشتباه شما بوده که باعث شده است رابطه تان با شکست مواجه شود.
  2.  وقتی به عادت ها و رفتارهای غلط خود دقت کنید و آن ها را روی کاغذ بیاورید و در ستون مقابلش نیز عادت های درست را بنویسید، این کار باعث می شود نه تنها به وجود آن ها اعتراف کنید، بلکه دفعه بعد کمتر دچار آن اشتباه ها و خطاها شوید و در نتیجه، کمتر صدمه ببینید.

با این توضیحات اگر باز هم نمی توانید به کسی اعتماد کنید، ممکن است صحبت با مشاور یا درمانگر بتوانید اعتماد به نفس و توانایی اعتماد به دیگران را دوباره به شما برگرداند. گروه مشاوره ازدواج و خانواده نیک همراه با مشاوره های حضوری و تلفنی در بهبود روابط بین زوجین کمک موثری بوده ست. 

021-24824894

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.