درمان آسیب های عاطفی و روحی گذشته

راه درمان صدمات روحی و احساسی

0 499

گاهی اوقات عشق ها به سرانجام می رسد و دو نفر با هم  خوشحال زندگی می کنند. اما در بعضی مواقع رابطه به شکست منتهی شده و حداقل یک نفر ممکن است صدمه ببیند. در اینصورت فرد ممکن است احساس کند که هرگز خوشحال نخواهد شد و یا دوباره عشق را تجربه نخواهد کرد. آسیب های عاطفی از نظر روحی و جسمی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. این مقاله در درمان آسیب های عاطفی گذشته می تواند کمک بسیاری به شما باشد.

درمان آسیب های عاطفی و روحی گذشته

شکست بخشی از زندگی است و پسران یا دختران با شکست عشقی به یک اندازه آسیب می بینند. پس از شکست عشقی آسیب هایی به فرد وارد می شود که تا مدتها اثر آن بر جای خواهد ماند. اما اگر فرد اراده کند، به راحتی می تواند این بحران را پشت سر بگذارد و رابطه ای دیگر را آغاز کرده و در آن موفق شود.

چگونه می توانیم صدمات روحی-عاطفی برجای مانده از گذشته را التیام دهیم و متعاقب آن با نامزد/همسرمان رابطه ای سالم برقرار کنیم؟
  • گرچه میدانم منشاء بسیاری از مسائل و مشکلاتی که هم اکنون دارم در دوران کودکی یا عشق نافرجامی است که در گذشته داشته ام، هنوز نمی دانم چگونه گذشته ام را رها کنم. همسرم نیز مسائل و مشکلات خاص خود را دارد. بین ما مشکلاتی وجود دارد که نمی دانم چگونه این همه وقت از آن ها جان سالم به در برده ایم. آیا راهی برای التیام درد ها و صدمات وجود دارد، به طوری که لطمه ای به رابطه ما نزند؟
درمان آسیب های عاطفی
درمان آسیب های عاطفی

این سؤال یکی از مهم ترین سؤالاتی است که هر کس باید از خودش بکند: چگونه می توانیم الگو ها و عادات روحی ناسالمی را که در گذشته به همراه داریم و باعث خرابی روابطمان در بزرگسالی شده اند شناسایی کنیم و سپس آن ها را التیام دهیم؟

در واقع با مطرح کردن این سؤال شما اولین قدم را در راه بهبود خود برداشته اید:

اعتراف به داشتن کوله باری از مشکلات احساسی-عاطفی و مسائل حل و فصل نشده ی دوران کودکی و همچنین تمایل به حل و فصل کردن آن ها. متاسفأنه بیشتر مردم دنیا هرگز حتی به زبان هم نمی آورند که رویدادهای دردناک گذشته شان موجب ناتوانی احساسی وعاطفی فعلی شان شده است . به همین علت آنان هرگز فرصت چشیدن طعم احساسی را که من آنان را «آزادی روحی واقعی» می نامم، نخواهند داشت.

آزادی روحی واقعی یعنی این که در زندگی بتوانید خودتان باشید، همانی که خودتان می خواهید.

به دیگران عشق بورزید. به همان اندازه که دوست دارید عشق بورزید. در واقع برای آن که بتوانید تمام و کمال در زمان حال به سر ببرید، باید از دام گذشته و رویداد های دردناک آن آزاد شوید. به منظور التیام دردهای گذشته تان لازم است آنچه را من «برنامه ریزی احساسی » نامیده ام درک کنید.

برنامه ریزی احساسی شما شامل مجموعه ای از تصمیمات و باورهایی است که شما به طور کلی در دوران کودکی درباره ی دیگران و نیز دنیای اطرافتان گرفته اید و پیدا کرده اید.

هنگامی که شما به این دنیا وارد می شوید، به لوحی سفید و خالی می مانید. با این که هریک از ما زمینه های خاص ژنتیکی متولد می شویم، در ابتدا هیچ احساس منفی و بدی که بر ما اثر بگذارد وجود ندارد . اما با گذشت یک به یک روزها ما رویدادهایی پشت سر می گذاریم که هریک از آن ها چیزهایی درباره ی خودمان و دیگران به ما می آموزد.

درمان زخم عاطفی
درمان زخم عاطفی

در این دوران ممکن است به شما آموزش هایی مفید بدهند و با شما رفتارهای شایسته و از سرمهربانی داشته باشند، یا برعکس، رفتاری توام باخشونت. ممکن است به شما عشق بورزند یا شما را نادیده بگیرند. ممکن است شما را تشویق و تحسین کنند یا برعکس، دائم سرزنش و تحقیرتان بکنند. هریک از این رفتارها به شما کمک می کند تصمیماتی را درباره ی خودتان، دیگران و به طور کلی درباره ی زندگی بگیرید.

به عنوان مثال: چنانچه پدر ومادرتان در زندگی زناشویی خود خوشحال و راضی نبودند و روابط آنان متشنج و پر آشوب بوده، بدیهی است که شما در دوران کودکی مدام شاهد جنگ و دعوای آنان بوده اید. ممکن است در آن مقطع ناخودآگاهانه تصمیم گرفته باشید که :

«من همیشه باید خوب باشم و سعی کنم کسانی را که دوستشان دارم ناراحت نکنم.»

یا

«نباید خشم یا عصبانیت خود را نشان بدهم وگرنه آسیب میبینم.»

مثال دیگری می زنم:

فرض کنید پدرتان از لحاظ روحی- عاطفی همیشه تنهایتان می گذاشت. شاید شما ناخودآگاهانه تصمیم گرفته باشید: «من نمی توانم به کسانی که دوستشان دارم، پشتگرم باشم.» یا «کسانیکه دوستشان دارم مرا ترک می کنند.»

هر تجربه ای که از دوران کودکی دارید باعث می شود تصمیم خاصی بگیرید و بالاخره مجموعه ی این تصمیمات و باورهاست که زندگیتان را می سازد. مجموعه ای از تصمیم ها و باورهای شما «برنامه ریزی روحی-احساسی» شما نامیده می شود.
همان طور که رایانه را با یک سری اطلاعات و داده ها برنامه ربزی می کنید و دستگاه از این اطلاعات و داده ها به عنوان ابزار خود جهت حل مسائل و مشکلات داده شده به او استفاده می کند، ذهن شما نیز از برنامه ریزی احساسیتان جهت حل مسائل و مشکلاتتان بهره می برد. این برنامه ریزی تعیین می کند در طول عمرتان چگونه فکر و چگونه رفتار کنید به خصوص تعیین می کند چگونه در برابر چیز هایی که خاطرات دردناک کودکی تان را زنده می کند، واکنش نشان بدهید. بیشتر این برنامه ریزی در دوران کودکی انجام می شود.

از نظر روان شناختی:
  • بین 5-0 پنجاه درصد برنامه ریزی احساسی انجام می شود.
  • بین 8-5 سی درصد برنامه ریزی احساسی انجام می شود.

بدین معنی که ما تا هشت سالگی از نظر روانی هشتاد درصد برنامه ریزی شده ایم. به عبارت دیگر هشتاد درصد تصمیمات خود را درباره ی خودمان و دیگران گرفته ایم .

  • بین 18-8 سالگی پانزده درصد برنامه ریزی احساسی انجام می شود. بنابر این در هجده سالگی شما شما نود و پنج درصد برنامه ریزی شده اید.

فقط پنج درصد این مقدار برای بقیه ی عمرتان می ماند. ممکن است این مقدار زیاد به نظر نرسد، اما من با همین پنج درصد باقی مانده است که به مردم کمک می کنم بتوانند زندگی خود را تغییر دهند و خبر مسرت بخش و امیدوار کننده این است که شما با همین 5% باقی مانده می توانید از نحوه ی برنامه ریزی آن نود و پنج درصد اطلاع یابید وسپس آن را تغییر بدهید.

حال شاید بهتر بتوانید بفهمید چرا دور از ذهن نیست که آدمی از انگیزه های پنهان در روابطش بی خبر باشد با این پنج درصد فکر خود آگاه است که به خودتان می گویید : «من می خواهم به همسرم عشق بورزم » اما شاید نودو پنج درصد فکرتان که ناخودآگاه است طوری برنامه ریزی شده باشد که شما ناخودآگاهانه از صمیمیت و نزدیکی به همسرتان دوری کنید و حصاری به دور قلب خود بکشید واز ایجاد هر گونه روزنه ای در آن جلوگیری کنید .

احساسات خود را شناسایی کنید.
احساسات خود را شناسایی کنید.
به طور خلاصه درباره برنامه التیام در سه مرحله برایتان میگویم که می توانید با استفاده از آن، از برنامه ریزی احساسی خود آگاه شوید:

1- احساسات وعواطف حل و فصل نشده ای را که در درون خود دارید شناسایی و آن ها را بیان کنید چنان که بتوانید آن ها را حل کنید نه این که طبق آن ها عمل کنید.
2- روابط عشقی ناسالم و قدیمی خود را شناسایی کنید و متعاقب آن روابط سالمی را انتخاب کنید تا ترس های قدیمی تان را التیام بخشد و بتوانید به رابطه ی تازه اعتماد کنید .
3- از ماجراهای عشقی که سر راهتان قرار می گیرد استقبال کنید تا درد و رنجی را که ناشی از کمبود عشق است التیام دهید.

در پایان به شما پیشنهاد می کنم ساز و کاری برای بهبود روحی خود پیش بینی کنید تا همزمان هم به صورت تجربی جهت حل کردن مسائل روحی خود از آن استفاده کنید و هم به صورت عملی و رفتاری باعث تغییر و سپس ایجاد عادت های جدید روحی شما شود. برای حل این بحران همچنین می توانید از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

شرط می بندم به خودتان میگویید: «کار حضرت فیل است، خیلی کار می برد.» درواقع هم همین طور است. اما در عوض پاداشی که بابت این تلاش ها می گیرید بسیار گرانبهاست. بدین معنی که شما را رها خواهد کرد تا عشقی را که همیشه خواهان آن بودید نثار کنید و از آن بهره مند شوید.

گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی در درمان آسیب های روحی و عاطفی گذشته افراد کمک بسیار موثری می باشد.

021-28424894

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.