فراموش کردن گذشته

چگونه گذشته را فراموش کنیم؟

0 ۵۷۲

بعضی اوقات اتفاقات خاصی در زندگی رخ می دهد و باعث می شود احساس بدی داشته باشیم. در حالی که برخی از ما به اندازه کافی خوش شانس هستیم که بتوانیم سایر وقایع را به سرعت فراموش کنیم، برخی افراد فراموش کردن گذشته برایشان سخت است. بارها و بارها خاطرات گذشته را به یاد می آورند و با هر بار یادآوری به چرخه ای بی پایان از درد و پشیمانی وارد می شوند.

آنچه واقعاً باعث می شود افراد احساس بدی داشته باشند این است که فکر می کنند گذشته را نمی توانند تغییر دهند اما این درست نیست. شما می توانید خاطرات بد گذشته را تغییر داده و حتی آنها را به موارد خوبی تبدیل کنید که هر وقت آنها را به یاد می آورید احساس خوشبختی کنید. این یکی از مهارت های زندگی است.

فرض کنید که یک تجارت کوچک را شروع کرده اید که مدت کوتاهی ورشکست شده و این به یک خاطره بد درزندگیتان تبدیل شده است. به نظر شما اگر کار دیگری را شروع کنید که موفق شود و رونق گیرد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ فکر می کنید هر زمان که آن تجارت قدیمی را به خاطر آورید، باید احساس شما بدی داشته باشید؟

به احتمال زیاد شما در حال تجربه احساسات مثبت هستید نه احساسات منفی، و به این ترتیب می توان با تغییر آینده ، گذشته را تغییر داد.

در این مقاله به شما خواهم گفت که چگونه زندگی در گذشته را رها کنید و به جلو حرکت کنید.

فراموش کردن گذشته با تمام تجارب بد

ضمیر ناخودآگاه همیشه سعی می کند با استفاده از مکانیسم های دفاعی خود بهترین کار را برای شما انجام دهد اما فکر می کنید اگر در گذشته نتوانستید کاری انجام دهید و پس از آن فرصتی برای دوباره امتحان کردن ندارید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ذهن ناخودآگاه شما برای اینکه فرصتی دیگر به شما بدهد چه خواهد کرد؟

به احتمال زیاد سعی خواهد کرد که به دنبال موقعیت هایی شبیه به گذشته باشد تا شما احساس کنید همان وضعیت است و به شما انگیزه می دهد که دوباره امتحان کنید. این همان چیزی است که باعث می شود شخص هر وقت کسی را که قبلاً از او صدمه دیده است، ببیند احساس گناه کند. در چنین حالتی ذهن فرد از گناه علیه وی استفاده می کند تا بتواند اشتباهی را که در گذشته انجام داده بود جبران کند. این تجربه ناتمام گذشته اوست که او را به انجام کاری که در گذشته نتوانسته است انجام دهد، ترغیب کند.

فراموش کردن گذشته
فراموش کردن گذشته

چگونه گذشته را فراموش کنیم؟

شما نمی توانید گذشته خود را فراموش کنید، اما می توانید حال خود را به گونه ای تغییر دهید که باعث شود احساس خوبی با به خاطر آوردن آن خاطراتی که برای شما احساس بدی داشته است، داشته باشید. این کار ممکن است زود انجام نشود و خیلی راحت نباشد. اما اگر شجاع باشید، قادر خواهید بود این کار را انجام دهید. در ادامه راه هایی برای فراموش کردن گذشته ذکر شده است، آنها را به خاطر بسپارید.

1. فکر خود را دور کنید.

وقتی چیزی به شما یادآوری می شود که نمی خواهید در مورد آن فکر کنید، از رفتن به آنجا خودداری کنید. بگذارید ذهن شما به جای اینکه اجازه برقراری ارتباط داشته باشد خالی شود. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از ما خودمان این روش را برای فراموشی گذشته استفاده می کنیم. موتور سرکوب این کار جلوی مغز شماست – همان ناحیه ای از مغز که ترمزها را در عملکرد نامناسب قرار می دهد. اما درست همانطور که برخی افراد بهتر از دیگران جلوی رفتار بد را می گیرند، برخی در سرکوب حافظه از دیگران مهارت بیشتری دارند. اگر در این کار ضعیف هستید، ممکن است لازم باشد که تمرین کنید یا از یکی از ترفندهای دیگر استفاده کنید.

2. به چیز دیگری فکر کنید.

برای اینکه بخواهید یک خاطره ناراحت کننده را به زباله دان بریزید، آن را با ایده ای بهتر جایگزین کنید. البته افرادی که برای مسدود کردن خاطرات تلاش می کنند، معمولا دچار افسردگی می شوند. اما در صورت پیدا کردن جایگزین های خوب موفق خواهند شد یادآوری های ناخواسته را فراموش کنند.

3- افکار خود را خاموش کنید.

تحقیقات نشان می دهد که حتی یک ثانیه یادآوری خاطرات تلخ می تواند به قدرت بازدارنده مغز افزوده شود. بنابراین اگر مجبور هستید کسی را ببینید که فکر می کنید دوره دشواری را در زندگی شما به وجود آورده است، به خود بگویید که قبل از رسیدن به آگاهی، این افکار را متوقف خواهید کرد. موانع ذهنی شما احداث خواهد شد با کمی اطلاع قبلی محکم تر خواهد شد.

4- حواستان را پرت کنید.

هنگامی که یک اتفاق بد را یادآوری کنید، کاری انجام دهید تا حواستان منحرف شود.  تلفن را بردارید و با یک دوست صحبت کنید.پیاده روی کنید. به یک رهگذر سلام کنید و … . در یک مطالعه، دانشمندان دریافتند که فشار دادن کلید Enter در لحظه فراخوان باعث فراموش شدن می شود.

5. مطالعه کنید.

اگر ذهن شما به هم ریخته است، یکی از بهترین راه های پاک کردن آن تقویت چیزی است که می خواهید حفظ کنید. وقتی اطلاعات خاصی را مطالعه می کنید، برای بهتر یادگیری آن، به طور خودکار مطالب مرتبط با آن را فراموش می کنید. این پدیده که فراموشی ناشی از بازیابی نام دارد، به طور موثری کمد ذهنی شما را مرتب می کند.

6. آن را به روش دیگری ببینید.

بعضی اوقات ما ناراحت می شویم زیرا بدترین حالت ممکن را تفسیر می کنیم. اگر می توانید راهی برای مثبت تر دیدن آن تجربه پیدا کنید، ممکن است ناخواسته باعث فراموش شدن آن شوید. یعنی با تقویت مثبت شما به طور خودکار تنش را در ذهن خود کاهش می دهید.

حرف آخر

در زندگی دو انتخاب دارید، یا بنشینید و در مورد گذشته فکر کنید و افسرده شوید. خود را سرزنش کنید. به انزوا کامل بروید و به هر اتفاقی که در اطراف می افتد دوباره و دوباره فکر کنید.

یا گزینه دیگر. فراموش کنید.

همه چیز را فراموش کنید بگذارید گذشته به عقب باز گردد. آیا فکر کردن به گذشته همه چیز را درست می کند؟ آیا این اتفاقاتی را که رخ داده تغییر خواهد داد؟ نه؛ این فقط به شما آسیب می رساند و شخص دیگری که زندگی شما را خراب کرده است حتی لحظه ای به آن فکر هم نمی کند. بنابراین، چرا اجازه می دهید تا شما را تحت تأثیر قرار دهد؟

به یاد داشته باشید، هرکسی که در زندگی خود با او ملاقات می کنید چیزی برای آموزش دارد. همه می خواهند نقش خود را بازی کنند. برخی می خواهند بمانند و برخی دیگر قصد عزیمت دارند. تنها مراقب کسانی باشید که می خواهند بمانند. کسانی شما را ترک می کنند ببخشید و فراموش کنید.

زندگی زیباست و شگفتی های شگفت انگیزی را در خود جای داده است. بگذارید از گذشته بگذرد. چه کسی می داند که آینده چه سورپرایزی برای شما دارد؟

فراموش کردن گذشته اگر چه کار آسانی نیست اما شدنی است. تنها کافی است که بخواهید و تمرین کنید. در این مسیر می توانید از مشاوره فردی گروه نیک همراه که به صورت حضوری، آنلاین و تلفنی است، بهره ببرید.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.