عزت نفس در رابطه چه تاثیری دارد؟

تاثیر عزت نفس پایین بر روی روابط

0 ۷۹

نتایج حاصل از تحقیقات به خوبی پیوند میان عزت نفس خوب و رضایت از رابطه را نشان می دهد. عزت نفس در رابطه یکی از مهمترین مهارت های زندگی است که نه تنها بر نحوه تفکر درباره خودمان تأثیر می گذارد، بلکه بر توانایی عشق ورزیدن و چگونگی رفتار با دیگران، مخصوصا در روابط صمیمی موثر است. سطح اولیه عزت نفس قبل از رابطه، رضایت آتی از روابط مشترک را پیش بینی می کند.

اگرچه معمولا خوشبختی به مرور زمان اندکی کاهش می یابد، اما این در مورد افرادی سطح بالایی از عزت نفس در رابطه دارند، صادق نیست.  شدیدترین کاهش خوشبختی برای افرادی است که از ابتدا عزت نفس پایینی دارند. غالبا، این روابط دوام چندانی ندارند. حتی اگر مهارت های ارتباطی، عاطفی و استرس همه بر یک رابطه تأثیر بگذارند، تجربه گذشته و خصوصیات شخصیتی بر نحوه مدیریت این موضوعات تأثیر می گذارد و بیشترین تأثیر را در نتیجه آن دارد.

عزت نفس در رابطه چیست؟

عزت نفس در زندگی عاشقانه بسیار مهم است. یاد بگیرید که چگونه از آن استفاده کنید تا بتوانید روابط خود را بهتر کنید. هر کسی ممکن است هرازگاهی با عزت نفس پایین دست و پنجه نرم کنید، اینکه شغلتان را از دست داده اید یا یک خرابکاری کرده اید می تواند ناشی از عزت نفس پایین باشد. وقتی اتفاق بدی رخ می دهد، این منتقد درونی شماست که می گوید “تو به اندازه کافی خوب نیستی” یا “تو هرگز خوشحال نخواهی شد”.

گرچه نوسانات عزت نفس طبیعی است اما اگر به طور مداوم فاقد عزت نفس باشید، تأثیر منفی نه تنها بر شما، بلکه بر روی روابط عاشقانه شما نیز می گذارد. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید چگونه عزت نفس در زندگی عاشقانه تان تأثیر می گذارد و چه کاری می توانید انجام دهید تا عزت نفس تان تقویت شود.

عزت نفس چگونه بر روابط تأثیر می گذارد

فردی که در یک خانواده بی نظم رشد می کند، غالبا صدایی ندارد و نظرات و خواسته هایش جدی گرفته نمی شود. در این خانواده ها والدین معمولا اعتماد به نفس پایینی دارند و از یکدیگر ناراضی هستند. مهارت های ارتباطی خوبی ندارند، از جمله همکاری، مرزهای سالم، اطمینان و حل تعارض. آنها ممکن است تنها از یکدیگر سوء استفاده کنند یا فقط بی تفاوت، کنترل کننده، مداخله گر یا متناقض باشند.

در این نوع خانواده ها احساسات و نیازهای شخصی فرزندان شرم آور است. در نتیجه کودک از نظر احساسی رهاست و همواره تصور می کند که او مقصر است که آنقدر خوب نیست که مورد قبول هر دوی والدین باشد. اینگونه است که شرم سمی درونی می شود. کودکان احساس ناامنی، اضطراب و عصبانیت می کنند. اعتماد به نفس پایینی دارند و خودشان را دوست ندارند. با اعتماد به نفس پایین رشد می کنند و یاد می گیرند احساسات خود را پنهان کنند و به دنبال آن پرخاشگر می شوند.

عزت نفس در رابطه
عزت نفس در رابطه

سبک دلبستگی نشان دهنده عزت نفس است

در نتیجه ناامنی، شرم و اختلال در عزت نفس، نوعی سبک دلبستگی در کودکان ایجاد می شود که با میزان های مختلف اضطراب یا اجتناب همراه است.

دلبستگی همراه با اضطراب

اضطراب نیازهای شما را به سمت فدا شدن سوق می دهد و تنها به شخص مقابل فکر  خواهید کرد. به دلیل ناامنی اساسی، درگیر روابط هستید و به شدت دلبسته شریک زندگی خود هستید و نگران این هستید که او صمیمیت کمتری می خواهد. اما از آنجا که نیازهای خود را برآورده نمی کنید، ناراضی می شوید. عزت نفس پایین باعث می شود حقیقت خود را پنهان کنید تا صمیمیت واقعی به خطر نیفتد. همچنین ممکن است نسبت به توجه شریک زندگی خود به دیگران حسادت داشته باشید. با تلاش های مکرر برای جلب اطمینان، ناخواسته شریک زندگی تان از شما دور می شود. در انتها هر دوی شما از این رابطه ناخوشایند هستید.

دلبستگی همراه با اجتناب

اجتناب کنندگان، همانطور که از این اصطلاح پیداست، از نزدیکی و صمیمیت از طریق دوری کردن از معاشقه، تصمیم گیری های یک جانبه، اعتیاد، نادیده گرفتن شریک زندگی خود و یا برطرف کردن احساسات و نیازهای او خودداری می کنند. این باعث ایجاد تنش در رابطه می شود. از آنجا که اجتناب کنندگان در مورد تلاش های شریک زندگی خود برای کنترل یا محدود کردن استقلال شان بیش از حد هوشیار هستند، ممکن است بیشتر از قبل از شریکشان فاصله بگیرند. هیچ یک از این سبک ها به رضایت بخشی روابط کمک نمی کند.

نوع ارتباطات عزت نفس را نشان می دهد

خانواده های ناکارآمد فاقد مهارت های ارتباطی خوبی هستند که در روابط صمیمی وجود دارد. نوع ارتباطات منعکس کننده عزت نفس است. در روابط صمیمی صحبت کردن صریح، صادقانه، مختصر و قاطعانه است. همچنین مهارت گوش دادن بالاست. در این روابط افراد قادر هستند نیازها، خواسته ها و احساسات خود را به طور واضح بیان کنند. هرچه رابطه صمیمی تر باشد، تمرین این مهارت ها مهم تر و دشوارتر می شود.

افراد وابسته به همدلی عموما در زمینه یکی بودن مشکل دارند. در عین حال، به دلیل این که در کودکی شرمنده یا نادیده گرفته شده اند، احساسات و نیازهای خود را انکار می کنند. آنها همچنین آگاهانه آنچه را که می اندیشند و احساس می کنند سرکوب می کنند تا از عصبانیت یا قهر کردن شریک زندگی خود جلوگیری کنند و در معرض خطر انتقاد یا کنار گذاشتن عاطفی قرار نگیرند.

در عوض، آنها به زیاد فکر کردن، سؤال کردن، مراقبت، سرزنش، دروغگویی، انتقاد، دوری از مشکلات یا نادیده گرفتن یا کنترل شریک زندگی خود گرفتارند. آنها این استراتژی ها را از ارتباطات ناکارآمد که در خانواده هایشان شاهد آن بوده اند، یاد می گیرند. اما این رفتارها به خودی خود مشکل ساز هستند و می توانند منجر به تشدید درگیری شوند. در این روابط دیوارهایی ساخته می شوند که نزدیکی و خوشبختی را مسدود می کنند. بعضی اوقات، شریک زندگی به دنبال نزدیکی با شخص ثالث می رود و ثبات روابط را تهدید می کند.

مرزها از عزت نفس محافظت می کنند

خانواده های ناکارآمد دارای مرزهای ناکارآمد نیز هستند. آنها ممکن است کنترل کننده و تهاجمی بوده، به هم بی احترامی کنند، از فرزندان خود برای نیازهای خود استفاده کنند و یا احساسات خود را به وسیله آنها مطرح کنند. اینکار عزت نفس کودکان را تضعیف می کند و همانند والدینشان مرزهای ناکارآمد ایجاد می کنند. بدون مرز، آنها نمی توانند بگویند نه یا در صورت لزوم از خود محافظت کنند و شخصا آنچه دیگران می گویند را قبول می کنند. مهارت نه گفتن یکی از مهمترین مهارت های زندگی هر فردی است.

صمیمیت نیاز به عزت نفس دارد

همه ما نیاز به زمان هایی برای جدایی و تنها بودن و هم چنین پیوند و ارتباط داریم. استقلال نیازمند عزت‌ نفس است. این به معنای اعتماد داشتن به خود است. اما وقتی خودتان را دوست ندارید, نمی توانید استقلال داشته باشید. برای برقراری ارتباط صمیمی شجاعت لازم است. شجاعت همراه با اعتماد بهنفس به شما این امکان را می‌دهد که به احساسات و نیازهای خود احترام بگذارید. این به این معنی است که شما خود را شایسته عشق می دانید و وقت خود را برای تعقیب کسی که دوستتان ندارد تلف نمی کنید.

درمان عزت نفس پایین

درمان شرم سمی کودکی، کار یک درمانگر ماهر است. با این حال، کاهش شرم می تواند کمرنگ شود، عزت نفس را بالا ببرد و با تغییر در نحوه تعامل با خود و دیگران، سبک دلبستگی را تغییر دهد.

زوج درمانی و مشاوره ازدواج یک روش ایده آل برای دستیابی به رضایت بیشتر در روابط است. تحقیقات نشان می دهد که بهبود عزت نفس یک شریک، رضایت رابطه را برای هر دو نفر افزایش می دهد. غالبا وقتی یک نفر وارد پروسه درمان می شود، رابطه به سمت بهتر شدن تغییر می کند و خوشبختی برای زوج افزایش می یابد.

گروه مشاوره نیک همراه با زوج درمانی بصورت حضوری، آنلاین و تلفنی نقش موثری در تقویت عزت نفس افراد و پیرو آن بهبود روابط زوجین بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.