چگونه با یک شوهر عصبی رفتار کنیم؟

عصبانیت مردان

0 ۲,۳۸۳

زندگی با یک شوهر عصبانی مانند زندگی در کنار یک آتشفشان فعال است. همیشه باید در یک حالت آماده باش بود تا مبادا انفجار صورت بگیرد. حتی یک تلنگر کوچک می تواند بلافاصله تعادل را از بین برده و یک روز خوب را خراب کند. یک تفاوت بزرگ بین شوهر و آتشفشان اینست شما راحت تر می توانید از آتشفشان دور شوید، ولی از شوهر عصبانی خیر. با این حال عصبانیت مردان قابل کنترل تر از یک آتشفشان است. شما می توانید تا حدودی خود را آماده کنید تا از فوران گدازه های خشم او جلوگیری کنید. در اینجا چند نکته را درباره افراد عصبی ذکر می کنم. این نکات در طول مشاوره های مختلف موثر بوده اند.

مقاله زیر بر این فرض است که خشم شوهر شما به سمت شماست، نه یک سیاستمدار یا مامور برق. با این حال، برای اینکه مشاوره موثرتر باشد، ممکن است نیاز به تغییر رویکرد ذهنی و رفتار شما نیز باشد. ضروری است بدانید که هر دوی شما باید یک سری تغییرات را در خود ایجاد کنید. بنابراین، قبل از خواندن این مقاله اطمینان حاصل کنید که آماده اید برای اینکه ذهنیت خود را تغییر دهید و مهارتهای مفیدی را یاد بگیرید.

علت عصبی بودن مردان

دلایل زیادی وجود دارد برای اینکه بفهمید چرا شوهرتان بدون هیچ دلیلی عصبانی می شود. بعضی از این دلایل با مسائل ذهنی و فیزیکی مرتبط هستند، در حالی که عوامل دیگر اکثرا محیطی می باشند.

 • تستسترون پایین:

مطالعات نشان داده اند مردانی که تستسترون پایینی دارند، بیشتر تحریک پذیرند و مستعد ابتلا به تغییرات خلقی می باشند. عوامل محیطی مانند رژیم غذایی و کیفیت خواب می تواند بر میزان تستسترون تأثیر بگذارد. بسیاری از مردانی که از تستسترون پایین رنج می برند، معمولا علت عصبانیت خود را تشخیص نمی دهند.

 • سروتونین پایین:

سروتونین یکی از انتقال دهنده های عصبی در مغز است که نقش مهمی در سلامت روحی و روانی دارد. اگر سروتونین در مغز افراد کم شود، تحریک پذیری و نارضایتی افزایش می یابد. همچون تستسترون، عادت های خوردن و خواب می تواند نقش مهمی در تعیین سطح سروتونین داشته باشد.

 • استرس بالا:

هورمون استرس کورتیزول است که می تواند منجر به تحریک پذیری و همچنین مشکلاتی در خواب و ارتباط شود. اگر همسر شما دچار استرس شدید در محل کار و مشکلاتی در خوردن و خوابیدن باشد، سطح بالای کورتیزول او بالا رفته و او را به فردی متفاوت تبدیل خواهد کرد.

 • از دست دادن هویت و اهداف مردانه:

شما می توانید با مقایسه کردن شوهرتان با مردهای موفق اطرافتان، او را به انزوا بکشانید. تمرکز تک محور بر موفقیت شغلی و به دست آوردن مقدار زیادی پول می تواند مرد را به احساس تنش، انزوا و تنهایی بکشاند. او ممکن است احساس کند که در مقایسه با دیگران ناکافی است و این احساسات با عصبانیت ظاهر خواهند شد.

 • آسیب عاطفی:

ممکن است ذهن شوهرتان با برخی مسائل عاطفی حل نشده مشغول باشد. با تلاش برای سرکوب کردن این زخم های احساسی، او عصبانی و تحریک پذیر می شود.

شوهر عصبی
شوهر عصبی

نکاتی درباره عصبانیت مردان که باید بدانید

راهکارهای زیادی برای کنترل خشم شوهرتان وجود دارد. در جر و بحث ها درست است که هر دو نفر عصبی هستید اما سعی کنید تا حد امکان آرامش و خونسردی تان را حفظ کنید.

 • ترسو نباشید.

بدانید که خشم ناشی از فقدان قدرت واقعی است و اغلب، به این دلیل روی می دهد که کسی کنترل وضعیت خود را ندارد و از موقعیت پیش آمده می ترسد.

 • به اعمال خود فکر کنید.

در مورد کارهایی که انجام می دهید، فکر کنید. با خودتان صادق باشید. آیا شما باعث ایجاد خشم در همسرتان می شوید. اگر شما نقش اصلی را در تشدید اختلافات و عصبانیت ها دارید، دیگر زمان آن رسیده روی رفتارتان تجدید نظر کنید. حتی اگر لازم است عذرخواهی کنید. اما اگر شما در خشم او نقشی ندارید، اولویت شما تغییر می کند و باید به گونه ای عمل کنید که او به اشتباهش پی ببرد.

 • سعی نکنید خشم شوهرتان را کنترل کنید.

در مواقع عصبانیت، اولین کاری که خانم ها انجام می دهند سعی در آرام کردن شوهرشان است. بهتر است این کار را نکنید زیرا نمی توانید. فقط او می تواند خشم خودش را کنترل کند. به عبارت دیگر، او می تواند آتش بیفروزد، اما شما تنها می توانید از سوختن خودتان محافظت کنید.

 • خشم یک رنج بزرگ است.

وقتی یک مرد باعث رنجش همسرش می شود، خود نیز آزار خواهد دید. در ابتدا، خشم باعث می شود مرد احساس قدرت کند، اما وقتی آتش خشمش فروکش کرد، خود از درون شروع به سوختن می کند و احساس پشیمانی به سراغش می آید.

 • خشم ضعف است.

برخلاف آنچه که در فرهنگ وجود دارد، خشم نشانه قدرت نیست – این یک ضعف است. مردان قوی و دارای اعتماد به نفس نیازی به داد و بیداد ندارند، خشم و سروصدا تنها برای کسانی است که احساس ترس و ناامنی دارند.

 • نکته:
  گاهی اوقات مردان برای سرکوب احساسات و یا نشان ندادن ترسشان عصبانی شوند. به عنوان مثال، اگر آنها شروع به گریه کنند، صدایی در سرشان آرام می گوید: “مردان که گریه نمی کنند.” بنابراین ممکن است برای سرکوب گریه کردن، عصبانی شوند و حالت تهاجمی بگیرند.

  شوهر عصبی
  شوهر عصبی

چگونه با یک شوهر عصبی رفتار کنیم؟

در اینجا می توانید راه کارهایی برای برخورد با عصبانیت مردان ارائه شده که ممکن است با کمی صبر و آرامش، مشکلات شما را حل کند:

 • در آتش خشم او هیزم نریزید.

خشم یک ویژگی مهم دارد: موقت است. بنابراین وقتی که همسرتان عصبی است، با جروبحث نکنید، آتش خشم او خیلی زود فروکش خواهد کرد. اگر در مقابل شما هم شروع به داد و بیداد کنید، ممکن است جروبحث تان ساعتها و حتی روزها طول بکشد.

 • عصبانی نشوید.

عاقلانه نیست که در پاسخ به خشم شوهرتان عصبانی شوید. اگر سکوت کنید و آرامش خود را حفظ کنید، احتمالا او از رفتارش خجالت می کشد، سعی در اصلاح رفتارش می کند و حتی بیشتر به شما احترام می گذارد.

 • صبر کنید تا او آرام شود.

درست است که خشم او باعث عصبانیت شما نیز می شود، اما خشم خود را هنگامی که او منطقی تر است، نشان دهید. شاید یکسوال برایتان پیش آمده که چرا وقتی که همه چیز به روال عادی برگشته، او هنوز هم عصبانی است. بدن انسان یک سیستم انرژی است و برای تغییر انرژی لازم است زمان بگذرد. معمولا اثر آدرنالین 20 دقیقه طول می کشد. صبر کنید این زمان بگذرد و هنگامی که آرام شد، اعتراض خود را نشان دهید.

 • آستانه تحمل خود را تعیین کنید.

بزرگترین اشتباهی که دیده می شود اینست که زن و شوهر مرزهای تحملشان را برای هم مشخص نمی کنند. آستانه تحملتان را تعیین کنید و آنها را به شوهرتان بگویید. این کار یکی از موثرترین روش های مدیریت خشم در خانه است. مطمئنا وقتی همسرتان بداند شما از یک مرزی به بعد کنترل خود را از دست می دهید، سعی می کند قبل از رسیدن به آن نقطه، بحث را تمام کند.

 • جنگ های خود را انتخاب کنید.

بزرگترین ژنرال ها می دانند که باید جنگ هایی را برای مبارزه انتخاب کنند که می توانند برنده شوند. آنها در مواردی که نمی توانند برنده باشند، منابع و انرژی خود را هدر نمی دهند. اما این را بدانید که زندگی زناشویی میدان جنگ نیست که به دنبال برنده هستید. هر چه قدر صبور تر باشید برنده اصلی شما خواهید بود.

 • در صورت نیاز عذرخواهی کنید.

“متاسفم.” این یکی از گام های منطقی است. اگر نقش اصلی را در تشدید جنگ و دعوا داشته اید، به سادگی مسئولیت آن را بر عهده بگیرید و بگویید «متاسفم». هیچ چیز سریعتر از عذر خواهی نمی تواند قلب یک فرد عصبی را آرام کند. مراقب باشید که در ادامه از “اما” استفاده نکنید. به عنوان مثال، “من خیلی متاسفم که شما را ناراحت کرده ام، اما شما نباید آن کار را می کردید.” اگر از «اما» استفاده می کنید، عذرخواهی بی تاثیر خواهد بود.

 • شوخ طبعی بهترین محافظ شماست.

در هنگام خشم شوهرتان، به یاد داشته باشید که خنده بهترین دارو برای شما و اوست. در مورد چیزهای خنده دار فکر کنید. می توانید یک جوک را در ذهنتان مرور کنید، اینگونه باعث می شود که لبخند روی لب شما بنشیند و خشم همسرتان زودتر فروکش کند. البته لبخند شما نباید به گونه ای باشد که شوهرتان تصور کند که او را مورد تمسخر قرار داده اید.

 • با هم مهربان باشید.

با شوهرتان مهربان باشید و او را متقاعد کنید که تنها مهربانی نسبت به یکدیگر باعث حفظ رابطه خواهد شد. مهربانی است که تمام زخم ها را بهبود می بخشد و روح را به درجات بالا ارتقا می دهد. 

 • رژیم غذایی اهمیت دارد.

هیچ چیز به اندازه یک رژیم غذایی مناسب در سلامت روانی و کاهش استرس نمی تواند موثر باشد. اگر در رژیم غذایی از مواد سرخ شده، فرآوری شده، چربی ها و شیرینی جات استفاده می کنید، پس جای تعجب نیست که مغز همسرتان در آتش باشد. رژیم لاغری و به خصوص روده های ضعیف می تواند هر فرد را دیوانه کند.

برای رفع سریع: غذاهای خام و تازه را به وعده های غذایی خود اضافه کنید، گوشت قرمز را کاهش داده و ماهی و مرغ را جایگزین کنید، سبزیجات، آب میوه و میوه های محلی، برخی از مکمل های خوب مانند ویتامین B کمپلکس، ویتامین C و امگا 3 بخورید. با تغییر رژیم غذایی خلق و خوی شما و تحریک پذیری تان به طور چشمگیری بهبود می یابد.

اگر این کارها را انجام دادید و تاثیری نداشت ، توصیه می کنیم که به کلاسهای مدیریت خشم بروید. شوهرتان ممکن است اختلال خشم یا برخی شرایط مرتبط با مغز را داشته باشد که باید توسط یک متخصص حرفه ای مورد توجه قرار گیرد. او را متقاعد کنید که از یک روانشناس و یا مشاوره خانواده کمک بخواهید.

گروه مشاوره ازدواج و خانواده نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی گام موثری در بهبود روابط زوجین و حل اختلافات زناشویی داشته است.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.