نشانه های یک رابطه سالم را بشناسید

چگونه می توانید بفهمید در یک رابطه سالم هستید

0 ۶۸۳

همه ما به دنبال یک رابطه خوب و شریک مناسب هستیم و قصدمان اینست که حالمان خوب باشد و خوشبختی را احساس کنیم. با این حال ممکن است گاهی اوقات انتخاب هایمان به گونه ای باشد که این حس خوب را به ما ندهد. ممکن است آنچه برایمان پیش می آید با رویاهایمان فاصله داشته باشد. یک دوست داشتن اشتباه تصمیم گیری را مشکل خواهد کرد. در این مقاله نشانه های یک رابطه سالم را ذکر کرده ایم. اگر این نشانه ها را در رابطه تان نمی بینید، زندگی و وقت خود را هدر ندهید.

نشانه های یک رابطه سالم

بهترین ارتباط را داشته باشید

آیا می ترسید برای آنچه که می خواهید بگویید مورد قضاوت قرار بگیرید؟ آیا می توانید به راحتی هر چیزی را که در ذهنتان است بدون ترس بازگو کنید؟

ارتباط یکی از اصلی ترین معیارهای یک رابطه موفق است. اگر دو نفر بتوانند به راحتی با هم ارتباط برقرار کنند، می توانند به آینده رابطه شان امیدوار باشند. 

برای ارتباط بهتر راهی صادقانه، شفاف و محترمانه پیدا کنید. به طور مثال با اینکه خیلی ها با گفتگو مشکلی ندارند و می توانند مشکلاتشان را بازگو کنند. برخی افراد هستند که از طریق نوشتن ایمیل یا یادداشت بهتر می توانند ارتباط برقرار می کنند.

یک رابطه سالم بدون بحث و مشاجره نیست

برخی افراد به اشتباه فکر می کنند، اگر هیچ دعوایی نداشته باشند، رابطه شان بسیار موفق خواهد بود. اما بهتر است بدانید بحث و مشاجره در هر رابطه ای وجود دارد. مهم اینست چگونه آن را مدیریت کنید. هیچ دو نفری را نمی توان یافت که کاملا شبیه به هم باشند و مسلما تفاوت هایی با هم دارند. بنابراین زوجین باید درباره نارضایتی هایشان بحث و گفتگو کنند و سعی کنند آن را حل کنند.

اگر درباره چیزهایی که شما را ناراحت می کند، صحبت نکنید، نمی توانید رابطه تان را محکم نگه دارید. این صحبت نکردن ها به مرحله ای می رسد که شما را منفجر خواهد کرد. در مورد آنچه که اذیتتان می کند با شریک زندگی خود صحبت کنید، پس از آن همسرتان سعی در برطرف کردن آن خواهد کرد. شما دشمن هم نیستید و زندگی یک مسابقه بوکس نیست.

بحث هایی که به نتیجه رسیده اند را رها کنید

افرادی که رابطه سالم دارند، پس از اینکه بحث و مشاجره شان تمام شد و به نتیجه رسیدند، آن مشکل را رها کرده و تنها سعی در حل آن خواهند کرد. بازگشت به بحث های قبلی در یک مشکل دیگر منزجر کننده خواهد بود. این کار مثل این است که سه روز متوالی از یک غذا بخورید، مسلما روز سوم از خوردن آن حالتان بد خواهد شد. اگر در بحث هایتان، مرتب از مشکلات قبلی صحبت کنید، از نظر همسرتان فردی خسته کننده خواهید بود.

واقع بین باشید

یکی دیگر از رازهای ازدواج موفق، پذیرش بدون قید و شرط شریک زندگیتان است. برخی افراد به این امید رابطه ای را آغاز می کنند که طرف مقابلشان را تغییر دهند. این را بدانید هیچکس بعد از ازدواج تغییر نخواهد کرد، بنابراین بهتر است قبل از شروع رابطه او را همانگونه که هست قبول کنید.

نه شما و نه همسرتان انسان های کاملی نیستید. به روی نقاط منفی هم تمرکز نکنید. شما ماموریت ندارید که او را اصلاح کنید. باید او را هر آنچه که هست قبول کنید و سعی در تغییر رفتار او نداشته باشید. این را بدانید شما مادر همسرتان نیستید.

رابطه سالم
رابطه سالم

فضای خصوصی داشته باشید

زوج های موفق این را پذیرفته اند که هر کدام از آن ها نیاز دارند گاهی اوقات تنها باشند. حتی زن و شوهرهایی که عاشق هم هستند، ممکن است گاهی از هم خسته شوند و بخواهند ساعاتی از هم دور باشند. برای اجتناب از خستگی مرزی، ما نیاز به فضایی جدا از یکدیگر داریم. این یک چیز خوب و مثبت است و پیشنهاد می شود حتما آن را اجرا کنید، البته نه غیبت های طولانی. این به این معنا نیست که شما همدیگر را دوست ندارید و از با هم بودن لذت نمی برید. این کار به زوجین فرصت می دهد که دلشان برای هم تنگ شود و با اشتیاق به سوی هم بازگردند.

از لحظات با هم بودن لذت ببرید

درست همانطور که از تنها بودن و فضای خصوصی خود لذت می برید، باید بتوانید از با هم بودن نیز لذت ببرید. وقتی شب در کنار هم هستید، سعی کنید کاری را که هر دو نفرتان دوست دارید انجام دهید. مثلا با هم یک فیلم تاریخی یا سریال ببینید. باید کاری را انتخاب کنید که هر دو نفر احساس خوبی نسبت به آن داشته باشید.

به یکدیگر اعتماد کنید

لازمه یک رابطه سالم و موفق، داشتن اعتماد متقابل به یکدیگر است. چک کردن تماس های تلفنی و پیام های متنی همسرتان کار پسندیده ای نیست. برای داشتن زندگی شاد و بهتر، از تعقیب مداوم همسرتان دست بردارید و مدام در پی مچ گیری او نباشید. مسلما وقتی شما به همسرتان احساس اعتماد را می دهید، او از این اعتماد سواستفاده نخواهد کرد و متقابلا این حس را به شما خواهد داشت.

با هم تصمیم گیری کنید

زوج هایی که یک رابطه خوب و سالم دارند، هر دو نفر با هم در مورد رویدادهای زندگیشان تصمیم گیری می کنند. اگر می خواهید آخر هفته به تفریح بروید، در مورد مکان آن با هم بحث کنید. اگر می خواهید بچه دار شوید، هر دو نفرتان باید آمادگی داشته باشید. اگر تصمیم دارید شغل خود را ترک کنید، باید هر دو نفر راجع به آن به نتیجه برسید.

روش تصمیم گیری نیز مهم است. باید زمان و مکان مناسب را برای بحث در مورد تصمیمات بزرگ زندگی انتخاب کنید.

به نظر شما، این بدان معنا نیست که شما منتظر اجازه او برای انجام هر کاری هستید؟ جواب منفی است. این یعنی که شما به زندگی مشترک اعتقاد دارید. اگر می خواهید همسرتان به شما احترام بگذارد و در تصمیمات زندگیش نظر شما را جویا شود، شما نیز باید همین کار را انجام دهید. زندگی مشترک کاملا دو طرفه است.

با هم صمیمی شوید

صمیمیت زوجین در موفقیت زندگیشان نقش مهمی دارد. یکی از اصول زندگی زناشویی داشتن رابطه جنسی است. رابطه جنسی زوج ها ارتباط آنها را تقویت می کند. رابطه جنسی یک احساس جسمانی با یک شخص دیگر است و باعث ایجاد صمیمیت بین زن و شوهر می شود. البته صمیمیت تنها از این راه جنسی نیست. صمیمیت همچنین می تواند از طریق صحبت کردن و هدیه دادن نیز به دست بیاید. وقتی شوهرتان در حال بازگشت به خانه است، برای او آماده شوید، غذای مورد علاقه اش را بپزید و گفتگوی عاشقانه را فراموش نکنید. این رفتارها باعث ایجاد صمیمیت بیشتر در بین زن و شوهر خواهد شد.

دوست هم باشید

اگر مواردی را که در بالا ذکر شد، با هم ترکیب کنید، شما به دوستان خوبی تبدیل خواهید شد. دوست بودن در یک رابطه بسیار اهمیت دارد و باعث تداوم زندگی مشترک خواهد شد.

گروه مشاوره ازدواج و خانواده نیک همراه با مشاوره ازدواج حضوری، تلفنی و آنلاین گام موثری در بهبود روابط زوجین و داشتن رابطه ای موفق داشته است.

021-28424894

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.