چگونه رابطه تمام شده را دوباره شروع کنیم؟

مراحل بهبود یک رابطه شکست خورده

0 ۱,۲۷۴

به جرات می گویم یکی از تلخ ترین اتفاقاتی که ممکن است تجربه کنید، از بین رفتن رابطه تان با کسی است که صمیمانه دوستش دارید. هر چه صمیمت در رابطه ای بیشتر باشد، دردی که از بهم خوردن آن حس می شود، به مراتب عمیق تر خواهد بود. با سرد شدن یک رابطه عاشقانه، بازسازی و ترمیم آن بسیار دشوار است. در این مقاله در مورد اینکه چگونه رابطه تمام شده را دوباره شروع کنیم، بحث خواهیم کرد. نگران نباشید در چنین بجران هایی، اگر تلاش برای بازسازی زیاد باشد؛ رابطه می تواند دوباره گرم شود.

موانع بهبود رابطه تمام شده

قبل از اینکه در مورد ترمیم رابطه شکست خورده، بحث کنیم، بهتر است موانعی را که مانع از بازسازی یک رابطه خراب شده می شوند را بشناسیم. با شناسایی موانع بهتر می توان به بازسازی کامل رسید.

غرور

غرور بزرگترین و رایج ترین مانع در بهبود روابط است. یک مثال ساده؛ هنگامی که با دوستی قهر می کنیم، احساس می کنیم که اگر عذرخواهی کنیم و به اشتباه خود اعتراف کنیم، غرور خود را از بین برده ایم. حتی پذیرش اینکه اشتباه از طرف ما بوده است، بسیار دشوار است.

زمان

زمان از موانع اصلی در بهبود رابطه است. از اعتقادات افراد اینست که زمان همه چیز را روشن می کند اما به شما اطمینان می دهم که هر چه بیشتر صبر کنیم، سخت تر می توان اقدامات لازم برای بازسازی رابطه را انجام دهیم. پل، رهبر قرن اول در کلیسا، به مسیحیان در افسس نوشت: “اجازه ندهید که خورشید غروب کند در حالی که هنوز عصبانی است…”. این یک قانون بسیار خوب است. بدان معنا که سرعت می تواند به روند اصلاح روابط بینجامد. هر چه زودتر فرآیند بهبود را شروع کنید، زودتر به نتیجه خواهید رسید.

صداهای اشتباه

ما روزانه به صداهای زیادی گوش می دهیم. این صداها می توانند از مشاوره های اطرافیان در محل کار، یک همسایه و یا رسانه ها باشد. صداها می توانند از درون ما شنیده شوند. البته در اینجا منظور من افراد اسکیزوفرنی نیست، بلکه صداهایی است که روزانه افکار ما را تحت شعاع قرار می دهند. در ابتدا باید از تشخیص استفاده کنیم و به توصیه های اشتباه گوش نکنیم، زیرا اغلب اطرافیان ما را به حفظ رابطه خراب شده نصیحت می کنند. بدیهی است، برخی از روابط سالم نیستند و بهتر است برای بهبود رابطه تلاشی صورت نگیرد. بالعکس ممکن است افرادی مشوق ما برای بهم زدن رابطه ای خوب باشند که در این موارد نیز نباید به آنها گوش داد.

عدم تمایل به اصلاح رابطه

یک مانع که خارج از کنترل ما است، عدم تمایل شریکتان برای انجام اصلاحات است. این مورد می تواند برای فردی که می خواهد دوستی را حفظ کند، درد بیشتری به همراه داشته باشد. مهمترین نکته ایسنت که صبور باشیم و در عین حال عشق خودمان را ثابت کنیم.

رابطه تمام شده
رابطه تمام شده

چگونه یک رابطه شکست خورده را ترمیم کنیم؟

برای ترمیم رابطه عاشقانه چندین مرحله را باید پشت سر بگذرانیم. طی کردن این مراحل ممکن است طول بکشد اما نتیجه نهایی ارزش زمان و تلاش را خواهد داشت. در ابتدا قبل از هر چیز اطمینان حاصل کنید که رابطه تان ارزش تلاش و بازسازی را دارد. برخی رابطه ها سمی هستند و از بین رفتن آنها به نفع هر دو نفر خواهد بود. بنابراین زمان و تلاشتان را برای رابطه های با ارزش بگذارید.

تشخیص علت

به نظر من اولین مرحله اینست که علت خراب شدن رابطه را پیدا کنیم. با شناسایی منبع مشکل، می توانید بهترین راه حل را پیدا کنید. در موارد زیادی ممکن است مشکل از شخص شما باشد. بنابراین با اصلاح رفتارتان سعی در بهبود رابطه کنید. البته همیشه هم به همین راحتی نیست. اگر شما باب میل طرف مقابلتان نبوده باشید و رابطه تان رو به سردی رفته است، برای خوشایند او که نمی توانید خودتان را تغییر دهید و انسان دیگری شوید.

فروتنی و تواضع

اینکه دلیل سردی رابطه شما بوده اید یا خیر را کنار گذاشته و قبل از هر چیزی می گویم؛ برای ترمیم رابطه تمام شده باید غرور را کنار گذاشت و فروتنی کرد. البته منظور این نیست که برای حفظ رابطه هر کاری کنید و غرورتان را لگدمال کنید. اگر شما باعث شده اید که رابطه رو به سردی برود، باید به اشتباه خود اعتراف کنید و فروتنی به خرج دهید. اما اگر شما منبع مشکل نیستید، باید اقدامات لازم را برای مصالحه انجام دهید و منتظر نباشید که طرف مقابلتان تواضع کرده و غرورش را کنار بگذارد. ممکن است صبر کردن شما برای پیشقدم شدن او رابطه را بیشتر سرد کند.

پیشنهاد می کنم در این موارد با یک مشاور خوب مشورت کنید تا بهتر بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید و چه کارهایی را خیر. 

صبر و شکیبایی

برای حل مشکلات صبر لازم است؛ یک رابطه خوب یک شبه به پایان نمی رسد، بنابراین نباید انتظار هم داشت که یک شبه بهبود یابد. برای بهبودی؛ شما به زمان و فضا نیاز دارید، به ویژه اگر طرف مقابلتان مایل به آشتی نباشد. البته برای آشتی نباید به او فشار بیاورید چون اینکار باعث می شود بیشتر از هم دور شوید. در مقابل به خواسته هایش احترام بگذارید و سعی کنید عشقت را بیشتر ثابت کنید.

توجه : این نکته را مد نظر داشته باشید که صبر کردن در اینجا به این معنی نیست که زمان را به تاخیر بیندازید. شما برای آشتی کردن و گرم کردن رابطه باید زود دست به کار شوید و اقدامات لازم را انجام دهید، ولی اگر آشتی صورت نگرفت، صبر کنید و به تلاش هایتان ادامه دهید.

رک و پوست کنده حرف زدن

صحبت کردن بدون ترس و رودروایسی گامی ضروری برای بهبود رابطه است. در این مرحله باید خوب فکر کنیم و ببینیم کجا اشتباه کرده ایم. محال است که تنها یک نفر در خراب شدن رابطه نقش داشته باشد. قطع به یقین هر دو نفر گناهکارن و باید خودشان را جستجو کنند و ببینند که چه اشتباهی کرده اند. این کار باید صادقانه باشد تا به یکپارچگی دست پیدا کنیم.

سرانجام، باید به یک راه حل نهایی برسیم. عباراتی مانند «متاسفم» و دیگر عبارات مشابه چندان مفید نیستند. تنها تلاش واقعی برای بخشش و میل به حل مسائل باعث بهبودی می شود.

این مراحل ممکن است ساده به نظر برسند، اما وقتی که روحیه دو انسان با آن ترکیب می شود ممکن است به خوبی پیش نرود. در این مرحله سعی کنید از مطرح کردن مسائل غیر ضروری و یا موضوعات گذشته جلوگیری کنید و محور صحبت هایتان حول مشکل پیش آمده باشد.

بخشیدن یکدیگر

حالا که گفتگوهایتان تمام شد و به یک راه حل رسیدید، باید یکدیگر را ببخشید. بخشش لازمه حفظ و زنده نگه داشتن رابطه است. ما نباید اجازه دهیم تلخی ها به ریشه برسد؛ زیرا ما را از بین خواهند برد. برای آرامش روحی خودمان هم که شده باید ببخشیم. همه ما اشتباهاتی را مرتکب میشویم و باید ببخشیم چون می خواهیم بخشیده شویم.

البته اشتباه نکنید، بخشیدن فراموش کردن نیست. زیرا غیرممکن است چیزی که در ذهن شما کاشته شده به راحتی خارج شود. برای بخشیدن باید تصمیم بگیرید که به آن موضوع کمتر فکر کنید. به عنوان مثال، زمانی که چیزی را از رایانه خود حذف می کنید، هنوز هم وجود دارد. آن فایل را می توانید بر روی هارد دیسک خود پیدا کنید، اما دیگر در خط مقدم حافظه کامپیوتر شما نیست.

تلاش برای حل مشکل

در مرحله گفتگو در مورد پیدا کردن راه حل صحبت کردیم. تنها پیدا کردن راه حل کافی نیست. باید برای حل مشکل تلاش کرد. به عنوان مثال، اگر یکی از مشکلات آزار کلامی باشد، راه حل این است که برخی واژه ها را از دایره لغاتتان حذف کنید.

احیا رابطه می تواند بسیار دشوار باشد، اما همیشه امید آشتی و گرمی دوباره وجود دارد. هرگز امیدتان را از دست ندهید. اگر هر دو نفرتان مایل باشید اقدامات لازم را انجام دهید، مشکلات حل خواهند شد. اگر هم طرف مقابلتان تمایلی به انجام این کار نداشته باشد، شما باید بدون اینکه او را اذیت کنید، متقاعدش کنید که با هم برای حل مشکل متحد شوید. برای اثبات عشقتان تلاش کنید. وقتی که رابطه دوباره برقرار شود، پاداش آن به مراتب بیشتر از تلاشتان خواهد بود.

اگر می خواهید بهتر و اصولی تر در مسیر بهبود رابطه تمام شده تان گام بردارید، پیشنهاد می کنیم از مشاوره خانواده کمک بخواهید. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی بهترین انتخاب برای افرادی است که می خواهند رابطه شان دوباره گرم شود.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.