اعتماد در رابطه عاشقانه

آیا اعتماد در رابطه زناشویی مهمتر از عشق است

0 ۲,۵۵۳

هنگامی که شما از یک رابطه خوب و سالم فکر می کنید، دو جنبه برای همه آنها وجود دارد: عشق و اعتماد. اگر در رابطه تان هر یک از این دو را از دست بدهید، این رابطه تقریبا به شکست رسیده است.  آیا تنها با یکی از این دو می توانید رابطه ای موفق داشته باشید؟ در یک رابطه خوب و موفق شما مجبور به انتخاب هر یک از اینها نیستید. اما فرض کنید اگر شما مجبور بودید یکی را انتخاب کنید، اعتماد در رابطه مهم تر از عشق است؟ یا عشق می تواند برای داشتن رابطه ای موفق کافی باشد؟

اعتماد

حقیقتا اعتماد مهم تر از عشق است. عشق یک اصطلاح بی نظیر است. این می تواند به معنای وقف یا تمایل باشد و می تواند بلافاصله مانند یک گربه در هوا سقوط کند و به نفرت تبدیل شود. یک منطقه خاکستری که وجود یا عدم وجود آن بستگی به فرد دارد.

اعتماد سازی در رابطه

اعتماد یک احساس قدرتمند و عجیب و غریب است که ما برای زنده ماندن در جهان بر آن تکیه می کنیم. بر خلاف عشق که به احساسات ما وابسته است، اعتماد مستقیما به غریزه گره خورده است. شما ممکن است کسی را دوست داشته باشید و به او اعتماد نکنید. برعکس، ممکن است ندیده به کسی اعتماد داشته باشید.

عشق آتشین، اعتیاد آور و خودخواه است. به دنبال اعتماد، اطمینان و امنیت را ایجاد می شود. با این حال اعتماد مهم تر از عشق است. شاید سوال باشد که چرا مردم به عشق بیشتر از اعتماد توجه دارند. جواب ساده است، عشق هیجان انگیزتر است. اعتماد ملایم و حتی کسل کننده است. جوانان با ترجیح عشق به اعتماد گناهی نابخشودنی مرتکب می شوند. بیرون آمدن از پیله دوران کودکی، ترشح دوپامین و اکسی توسین باعث سوزش در قلب آنها می شود و این حس را به چیزهای دیگر ترجیح می دهند.

یک رابطه بدون اعتماد مثل یک شیشه ترک خورده است. به لحاظ ساختاری ناقص است و قادر به مقاومت در برابر فشار نیست، تنها زمانی مهم است که شکسته نشود. یک فرضیه که بارها افراد را فریب داده است، اینست که: اعتماد نکنند. آنها متوجه نیستند که اعتماد مهم تر از عشق است. در عوض، آنها بر روی نیازهای دیگر مانند سکس، صمیمیت، و … تمرکز می کنند. این یک فرضیه وحشتناک است.

آیا اعتماد در رابطه مهمتر از عشق است؟

برای من، پاسخ روشن است: از هر چیزی مهمتر، اعتماد است. به دلیل اینکه احساسات دیگر مانند عشق، در طول زمان ممکن است تغییر کنند، اما اعتماد پایه ای از زندگی است که باعث می شود، تغییرات احساسات در طول زمان به عشق بازگردند. با این حال، از دست دادن اعتماد یک زنگ خطر برای هر رابطه ای است. بنابراین، اگر من مجبور باشم انتخاب کنم، در هر زمان و هر شرایطی اعتماد را انتخاب می کنم. اما این فقط می تواند در مورد من باشد. در ادامه این مطلب در مورد اعتماد و عشق به طور کارشناسانه پاسخ داده ایم.

اعتماد در رابطه
اعتماد در رابطه

عاشق بی اعتماد می تواند خودخواه باشد

اعتماد سازی در رابطه یکی از مهم ترین اصول رابطه است. اعتماد، احترام گذاشتن به ارزش های شریک زندگی شماست. عشق احساسی است که به شدت تحت تاثیر بیوشیمی قرار می گیرد و در طول زمان تغییر می یابد.

عشق وقتی اعتماد وجود نداشته باشد، خودخواهانه می شود، زیرا یک تجربه و احساس عمیق شخصی است. اگر شما به شریک زندگیتان اعتماد نداشته باشید، با اعمال و رفتارتان او را آزار و اذیت خواهید کرد و این به ندرت باعث از بین رفتن عشق بین شما خواهد شد. بنا به گفته رودس “اعتماد یک نتیجه طبیعی که بهترین ها را برای شریک زندگی خود بخواهید.”

اعتماد پایه ای برای عشق است

همانطور که هر سازنده می داند، خانه ای که در زمین های ضعیف ساخته شود، بسیار سست تر است. در هر رابطه ای احساسات وجود دارد، اما اعتماد جزء ثابت آن است و پایه ای است که رابطه را محکم می کند. جولی اسپیرا، کارشناس خانواده: “زوج ها می توانند در طول رابطه شکست بخورند و عشقشان به یکدیگر را از دست بدهند. غیرمعمول است که یک زن و شوهر از هم جدا شوند و دوباره با یکدیگر کنار بیایند.”

در حالی که رابطه ای که هم عشق و هم اعتماد دارد، اعتماد در آن اهمیت بیشتری دارد.

شما می توانید احساسات قوی نسبت به کسی داشته باشید، می توانید سکس را تجربه کنید، می توانید از لحاظ احساسی به یکدیگر متصل باشید، اما در این رابطه باید بیشتر از همه چیز اعتماد داشته باشید.

عشق بدون اعتماد می میرد

یکی از دلایلی که اعتماد در رابطه دوستی بسیار ضروری است، این است که وقتی شما اعتماد داشته باشید، فرصتی است تا عشق رشد کند. هنگامی که اعتماد از بین می رود، رابطه رنج آور می شود.

در حالی که کارشناسان معتقدند اعتماد ممکن است “مهم” تر از عشق باشد. اسپیرا می گوید: “شما واقعا نمی توانید کسی را دوست داشته باشید که به او اعتماد ندارید.”

اگر شما به کسی اعتماد نکنید، او را نمیشناسید.

هر گاه مردم با مسائلی همچون خیانت ، حسادت و همه این مزخرفات درگیر باشند، ریشه همه آنها عدم اعتماد داشتن است

از آنجا که آنها وقتی کسی تهدید می کند و احساس مبارزه می کند، یعنی به نیت و قضاوت فرد دیگری اعتماد ندارند. از آنجا که اعتماد در رابطه زناشویی امنیت را ایجاد می کند، زمانی که اعتماد وجود نداشته باشد، رابطه سخت می شود.

اگر رابطه شما پر از درگیری باشد، وقت آن است که به درون خود نگاه کنید، زیرا کارهایی که شما انجام می دهید بر این اعتماد تاثیر می گذارد.

توجه : اگر یک دختر به شما اعتماد نداشته باشد، باید دلیل آن را از خودتان بپرسید. چه کاری انجام داده اید؟

اکثر افراد متوجه نمی شوند که استاندارد اعتماد زنانه بسیار پیچیده تر و عاطفی تر از مردان است. زنان دائما در حال بررسی این نکته هستند تا مطمئن شوند که شما هنوز متعهد هستید، همیشه متوجه تغییرات در نحوه رفتار شما هستند که حتی شما آگاهانه آن را درک نمی کنید.
البته، اگر شما کار وحشتناکی مانند خیانت انجام دهید، واضح است که چرا به شما اعتماد ندارد. اما معمولا دلیل عدم اطمینان می تواند ظریف تر باشد.

برای مثال:

  • آیا شما آنچه را که می گویید انجام می دهید؟
  • آیا شما به خود و یا دیگران قبل از او توجه می کنید؟
  • آیا رفتار شما شرم آور است و یا به او بی احترامی می کنید؟
  • آیا دروغ می گویید یا چیزی را از او مخفی نگه می دارید؟
    و بزرگ تر از همه اینکه:
  • آیا شما واقعا او را دوست دارید، همانطور که می گویید؟
اعتماد به سختی به دست آمده و به راحتی از دست رفته است.

گاهی اوقات اگر شما اعتمادتان را به کسی از دست دهید، نمی توانید دوباره آن را به دست بیاورید. اگر او نمی تواند به شما اعتماد کند، زمان خود را در تلاش برای تغییر ذهن او هدر ندهید. راه خود را ادامه دهید اگر اطمینان دارید که شخص قابل اعتمادی هستید، زمان شما را اثبات خواهد کرد. اما اگر زمان این اعتماد را اصلاح نکند، شما نمیتوانید آن را بازگردانید و رابطه هرگز موفق نخواهد بود.

گاهی اوقات بی اعتمادی توجیه می شود اما گاهی اوقات اینطور نیست. بعضی از افراد به ویژه دختران از نظر طبیعت حساس و پارانوئید هستند و همیشه شما را رصد می کنند. اما اگر یک دختر به طور کلی به شما اعتماد نداشته باشد، هر لحظه هر گام شما را حدس میزند و با شما مبارزه می کند. اعتماد، همه چیز در روابط شماست. همیشه برای ایجاد و نگهداری آن تلاش کنید.

اگر شما باید هر چیزی را در یک رابطه اولویت بندی کنید، اعتماد را اولویت اول قرار دهید. اگر اعتماد وجود داشته باشد، عشق شکوفا خواهد شد. اعتماد به شما احساس امنیت خواهد داد و این باعث می شود در رابطه احساس راحتی داشته باشید. هیچوقت این جمله را فراموش نکنید که اعتماد در رابطه عاشقانه مهمتر از عشق است.

در صورتی که احساس می کنید رابطه بین شما و همسرتان از مسیر اعتماد به دور شده است، توصیه می کنیم با مشاور خانواده و متخصصین زوج درمانی مشورت کنید تا با راهکارهای اصولی شما را در ایجاد اعتماد در رابطه کمک کنند.

گروه مشاوره ازدواج و خانواده نیک همراه با مشاوره های حضوری، مشاوره های تلفنی و مشاوره های آنلاین گام موثری در بهبود روابط زوجین و حل اختلافات زن و شوهر داشته است.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.