6 قانون ارتباطی در خانواده

0 123

6 قانون ارتباطی که می تواند کمک کند تا مشاجرات و بگومگوهای ما در خانواده کمتر شود.

اکثرا بگومگوها و مشاجرات خانوادگی به علت درست صحبت نکردن و عدم توانایی در رساندن مفهوم و منظور افراد به هم می باشد. برای کم کردن این مشاجره ها یک سری مهارت های ارتباطی وجود دارد که به طور خلاصه در اینجا به آنها اشاره می کنیم.

قانون ارتباطی 1

به جای تو وشما جملات خود را با من شروع کنید یعنی اینکه اول خودتان را در مکالمات مورد خطاب قرار دهید.

قانون ارتباطی 2

از کلمات همیشه و هرگز استفاده نکنید این واژه ها خیلی از لحاظ بار انرژی قدرتمند هستند و بی انکه شما بخواهید طرف مقابلتان را خشمگین می کند و بار منفی این کلمات زیاد است. البته وقتی شما از این کلمات استفاده می کنید منظورتان این است که از موضوعی به شدت ناراحت هستید و بیشتر قصد تاکید دارید و می خواهید مطمئن باشید که طرف مقابلتان متوجه موضوع شده است. ولی وقتی شما از این کلمات استفاده می کنید طرف مقابلتان منظور شما را متوجه نمی شود و به شدت ناراحت وعصبی می شود.

قانون ارتباطی 3

حرف طرف مقابلتان را هنگام صحبت کردن قطع نکنید و بگذارید همسرتان و یا طرف مقابل که صحبتی را می کند صحبتش کامل تمام شود. زمانی که شما وسط صحبت کسی صحبتش را قطع کنید به او این احساس را می دهید که من به حرف شما گوش نمی کنم و برای حرفتان ارزشی قائل نیستم و نتیجه گیری شتاب زده وغیرواقعی را انجام داده اید و باعث شده اید که طرف مقابلتان عصبانی شود. چرا که حتی متوجه کامل منظور او نشده اید. شاید هرچقدر تلاش کنید نتوانید رفتار خود را کنترل کنید در این شرایط بهتر است بگویید:( نوبت صحبت بمن هم بده زیرا بنظر می رسد حرفهای غیرمنصفانه ای میزنی ولی خوب ادامه بده) و یا اینکه بگویید:(می دانم نباید صحبتت را قطع کنم ولی می خواهم بدانی غیرمنصفانه قضاوت می کنی) در این شرایط شما به اندازه کافی اعتراض خود را بیان کرده اید و احساس خود را مطرح کرده اید. در عین حال اعتراض به اندازه کافی کوتاه است که طرف مقابل را عصبانی نمی کند فقط متوجه ناراحتی شما می شود و می تواند به حرف زدنش ادامه دهد.

ادامه دارد…

با ما تماس بگیرید

تلفن : 28424894-021

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.