چرا در رابطه عاطفی زنان به موج و مردان به کش شباهت دارند؟

0 1,021

نظریه متعلق به پروفسور جان گری است که بیست سال است برای هر چه بهتر کردن روابط عاطفی همسران تحقیقات گسترده انجام می دهد ، اولین بار این نظریه را سال 1992 ارایه داده و از آن سال تا کنون در دانشگاههای معتبر دنیا تدریس و به بحث گذاشته شده است.

 

اصل این نظریه این است:

مردان به کش می مانند وقتی آنها را می کشید کش می آیند و برای پرتاب آماده می شوند، کش مفهوم جالب وساده ایست که به کمک آن می توانیم چرخه ی صمیمیت را در مردان درک کنیم، این چرخش از نزدیک شدن فاصله گرفتن و در خود فرو رفتن و مجددا نزدیک شدن تشکیل می شود بسیاری از زنان تعجب می کنند وقتی که می بینند حتی زمانی که مردی زنی را دوست دارد برای نزدیک شد ن به او گاه به عقب نشینی می کنند و با به اصلاح عقب کشیده می شوند ولی مردان به غریزه این ویژگی خود را می شناسند، مساله تصمیم گیری یا انتخاب مطرح نیست صرفا اتفاق می افتد نه تقصیرمرد است نه زن این یک مدار چرخش طبیعی ست ….!

وقتی مردی زنی را دوست دارد گاه لازم است برای نزدیک شدن به او ابتدا خود را عقب بکشد، و به ار تنهایی خود برود و زنان عقب نشینی مرد را به درستی درک و تفسیرنمی کنند زیرا معمولا زنان خود را به دلایل دیگری عقب می کشند، زن وقتی خود را عقب می کشد که به مرد اعتماد نمی کند یا وقتی از مرد رنجشی داشته باشد یا مرد کاری را به اشتباه انجام دهد و زن ناراحت و مایوس شه باشد دراین حالت زن خود را به عقب می کشد و زنان عقب کشیدن مرد را با افکار خودشان می سنجند و مقایسه می کنند که در این قسمت اشتباه صورت میگیرد.

مرد خود را به عقب می کشد زیرا به استقلال و خودمختاری نیاز و علاقه دارد وقتی به اندازه ی کافی خود را عقب کشید مانند فنر یا همان کش دوباره جمع می شود به جلو می آید و عشق و علاقه خود را دوباره اعلام میکند زیرا تحت تاثیر نیاز به دوست داشتن و صمیمیت باید دوباره نزدیک شود …..

اشتیاقی که زن ایجاد می کند مرد را به سمت او می کشد اما مردان پس از رفع نیاز به عشق احساس می کنند که به استقلال خود احتیاج دارند و عقب نشینی می کنند زن گاه دراین حالت گیج و یا دچار هراس از این تغیر رفتارمی شود.

رابطه مرد با کش، ارتباط اوست بین نیاز به صمیمیت و نیاز به استقلال، نکته مهم آنکه این موضوع نباید باعث شود زن ابراز محبت و دوست داشتن نکند زیرا این مساله است که توان برگشت مرد و علاقه اش به صمیمیت را تضمین می کند.

و اما زن به موج می ماند وقتی احساس می کند کسی دوستش دارد عزت نفس او چون موج خروشان دریا بالا و پایین می رود وقتی احساس خوبی دارد به اوج می رسد اما کمی بعد ممکن است روحیه اش، بی مقدمه تغیر کند امواجش فروکش کند اما این فروکش کردن هم موقتی است، وقتی به قعر می رود ناگهان تغیر روحیه می دهد و بار دیگر احساس خوبی پیدا میکند.

ابراز علاقه مرد حتی به صورت زبانی چیزی ست که این موج را بلند و بلند تر می کند.

جان گری نقل قول جالبی از همسرش دارد:

همسر من می گوید هر وقت تو به من ابراز عشق و علاقه می کنی و من در اوج لذت و بلندی این موج هستم احساس یک انرژی بی کران در خودم می کنم من قادرم در همان روز و همان لحظه یک خانه تکانی سالیانه انجام دهم!

به همین دلیل است که گاه مردان نیز گله مند می شوند که من مدتی قبل ابراز علاقه کرده ام این زنها چه اصراری دارند بازهم این ابراز علاقه را ببینند یا بشنوند؟ دقیقا به این دلیل است که شخصیت موج گونه زن با این ابراز علاقه ها اوج می گیرد و زن احساس خوبی نسبت به خود و زندگیش بدیت می آورد و هیچ چیزی گاه او را دچار افسردگی و ناراحتی نمی کند، اما وقتی این موج پس از مدتی فروکش کند و زن به قعر شخصیت خود برود دوباره نکات منفی و آزارد هنده ای ممکن است او را تحت الشعا ع قرار دهد و زن ناگهان بی دلیل خاصی حال بدی پیدا می کند و دچار خلا می شود.

اینجاست که دوباره دوست داشتن و ابراز آن از طرف مر زن را به اوج لذت روحی می برد و موج را دوباره مرتفع می کند، بیشتر مردان نیز تصور می کنند زنان باید همیشه درخشش و شکوفایی عشق را در وجود خود داشته باشند، اما نکته همین است که مرد باید این حال متناوب زن را در شرایط مختلف روحی درک کندو بداند که زن، همیشه و همیشه نیازمند شنیدن دوست داشتن و اثبات آن است و البته حالا دیگر دلیلش را می دانیم چه در مرد و چه در زن …..

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.