ویژگی های یک پدر خوب را بشناسید

چگونه پدری خوب باشیم؟

0 ۱۶۱

یک پدر برای فرزندانش چقدر مهم است؟ طبق تحقیقات سلامت روحی، آموزش، رفتار و قدرت ذهنی کودک؛ همگی به نقش پدرشان در تربیت آنها بستگی دارد. پدران بسیار بیشتر از” بزرگسالان”در خانواده هستند. پدران منافع مثبتی برای فرزندان خود دارند که هیچ فرد دیگری نمی ‌تواند آن را به ارمغان بیاورد. بنابراین ناگفته پیداست که یک پدر باید با توجه به همه پارامترها “خوب” باشد. حال این پارامترها چیست و چه کاری می توانید انجام دهید تا یک پدر خوب باشید؟ نیک همراه به شما کمک می کند تا ویژگی های یک پدر خوب را درک کنید، و اینکه چگونه می توانید در مراحل مختلف زندگی با فرزندان خود همراه شوید.

ویژگی های یک پدر خوب

1. محافظ خانواده است:

یک پدر خوب از فرزندان خود محافظت می کند، منافع آنها را در نظر می گیرد و در مورد چیزهایی که باید از آنها آگاه باشند با آنها گفتگو می کند. او به فرزندان خود در مورد عواقب انتخاب اشتباه می آموزد. پدران رشد شخصیت را در بچه ها القا می کنند.

2. با محبت است:

یک پدر خوب با فرزندانش با محبت رفتار می کند. گرچه ممکن است مانند مادر آنها را در آغوش نگیرد و یا نبوسد، اما محبت او کمتر از یک مادر نیست. او به بچه ها نشان می دهد که می توانند روی او حساب کنند.

3. اعتماد و امنیت ایجاد می کند:

بچه ها معتقدند که پدرشان همیشه حق است. او هرگز به آنها دروغ نمی گوید، هرگز به آنها خیانت نمی کند، هرگز به آنها ضرر نمی رساند. این اعتمادی است که یک پدر خوب در کودک ایجاد می کند. بچه ها می دانند که هر زمان که بخواهند پدرشان به کمک خواهد آنها آمد یا هر زمان که مشکل دارند می توانند روی پدرشان حساب کنند.

4- مشوق فرزند است:

یک پدر خوب همواره مشوق کودک خود است. یک مسابقه فوتبال باشد یا یک رقابت مناظره ای، حضور پدر در محل برگزاری باعث تقویت اعتماد به نفس فرزندان می شود. سخنان پدر دنیایی را برای کودک شما ایجاد می کند و توانایی ایجاد یا شکستن آنها را دارد.

5- گوش می کند:

پدر خوب وقت خود را صرف گوش دادن به فرزندانشان می کند. او به بچه‌های خود توجه ویژه ای دارد و سعی می کند از نگاه آنها چیزها را بفهمد.

6. ضروریات زندگی را تأمین می کند:

پدر به عنوان سرپرست خانواده وظیفه دارد برای فرزندان خود زندگی مناسب و معقولی فراهم کند، خواه یک خانه، غذا، آموزش یا عشق، امنیت و توجه باشد.

7. به مادر فرزندانش احترام می گذارد:

بچه ها وقتی می بینند والدینشان در کنار هم به آرامی زندگی می کنند، حال خوبی دارند. یک پدر خوب به فرزندانش می آموزد که چگونه به مادرشان احترام بگذارند، و این کار را با احترام به شریک زندگی خود انجام می دهد. او به نظرات او احترام می گذارد و در مقابل بچه ها با او بحث نمی کند. این پیام صحیحی را به فرزندان می فرستد که لازم است که به هر دوی آنها به یک اندازه احترام بگذارند.

8.با بچه ها وقت می گذراند:

اگر پدر در خانه باشد، اوقات تفریحی برای بچه ها است. او با آنها بازی می کند یا کارهای هنری انجام می دهند. او آنها را با کارهایی که علاقه دارند درگیر می کند. در این زمان ها تلویزیون، لپ تاپ و تلفن کنار گذاشته می شوند.

9. او بهترین معلم فرزندش است:

یک پدربه فرزندان خود درس می آموزد. او نشان می دهد که کودکان وقتی بتوانند به ناامیدی غلبه کنند، چگونه می توانند از انرژی خود استفاده کنند، چگونه می توانند شغل خود را برنامه ریزی کنند یا تحصیل کنند.

اگر همه ویژگی های یک پدر خوب که در بالا ذکر شد را در یک پدر خلاصه کنیم، می توانیم درک کنیم که همه آنها ناشی از علاقه مرد به زندگی فرزندش است.

ویژگی های یک پدر خوب
ویژگی های یک پدر خوب

چگونه می توان در مراحل مختلف زندگی فرزند خود درگیر شد؟

با بزرگتر شدن فرزندان، نقش پدر همچنان چشمگیر است، اما تغییر می کند.

1. قبل از بارداری – خود را از نظر ذهنی و جسمی آماده کنید:

پدران هم مانند مادران به زمان نیاز دارند تا خود را با نقش جدیدشان آماده کنند. در آماده سازی برای تولد نوزاد خود شرکت کنید. زمان سپری شده برای آمادگی عاطفی و جسمی برای پدر شدن می تواند تفاوت زیادی در نحوه احساس پدر هنگام تولد کودک داشته باشد. موارد خاصی وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • مراقب سلامتی خود باشید. انتخاب های سالم کنید. به سلامتی بخورید، سیگار کشیدن را کاهش دهید.
 • در مورد چگونگی بزرگ کردن فرزندان خود و هرگونه نگرانی که در مورد شروع یک خانواده جدید وجود دارد صحبت کنید.
 • برای تغییراتی که کودک ممکن است در سبک زندگی یا خانه شما به وجود آورد، آماده باشید.

2. در دوران بارداری – یک همسر دلسوز باشید:

همسر شما در حال تحول بزرگ در زندگی خود است. بدن، ذهن و اولویت های او تغییر کرده است و شما کسی هستید که از وی حمایت می کند:

 • با همسرتان به ملاقات های پزشکی بروید و اگر سوال دارید، بپرسید.
 • از شریک زندگی خود مراقبت کنید، یک وعده غذایی سالم را برای او تهیه کنید، به او کمک کنید استراحت کند و یک فضای شاد در خانه ایجاد کنید.
 • درباره بارداری و تولد بخوانید و یاد بگیرید و در کلاسهای قبل از تولد شرکت کنید.
 • با کودک متولد نشده خود صحبت کنید، برایش آواز بخوانید یا ضربات و حرکات او را روی شکم همسر خود احساس کنید.
 • خانه تان را دوستانه کنید. خانه را رنگ نکنید، زیرا سموم می تواند برای مادر و نوزاد مضر باشند.
 • با همسر خود صحبت کنید و در مورد مسئولیت ها پس از ورود کودک توافق کنید.

3. در روزهای ابتدایی کودک – زمان یادگیری چیزهای جدید:

پدران جدید معمولاً تغییری را که یک نوزاد در خانواده به وجود خواهند آورد را دست کم می گیرند. اما بعد از بچه دار شدن، متوجه می شوند که خواب کمتری دارند، پول کمتری دارند و رابطه جنسی کمتری نسبت به گذشته دارند! ممکن است برخی از زمان ها طول بکشد تا احساسات شدید نسبت به کودک داشته باشید.

 • با خانواده جوان خود وقت بگذارید و از مرخصی پدرانه خود نهایت استفاده را ببرید. به کودک خود علاقه مند شوید و از بودن در کنار آنها لذت ببرید.
 • بیاموزید که چگونه کودک خود را نگه دارید، حمام کنید و تعویض کنید. یاد بگیرید که به واکنش های کودک پاسخ دهید.
 • با آوردن کودک برای همسر و صحبت کردن با او، بخشی از شیردهی باشید. در هنگام شیردهی، برای شریک زندگی خود را همسر خود آب بیاورید زیرا آزاد شدن هورمون اکسی توسین در هنگام شیردهی، مادران تازه را تشنه می کند.
 • در شب های بی خوابی کودک کمک باشید.
 • به شریک زندگی خود کمک کنید تا از افسردگی پس از زایمان یا سایر مشکلات پزشکی خارج شود.

4- کودک نو پا و پیش دبستانی – شما هم محافظ هستید و هم معلم:

در دوران نوپایی فرزند شما در اطراف می چرخد و به اکتشاف مکان ها می پردازد.او نمی داند چه چیزی خطرناک است و چه چیزی نیست، و این بدان معنی است که شما محافظ او هستید. همچنین، این زمانی است که بچه ها از یادگیری چیزهای جدید به وجد خواهند آمد.

 • با عایق بندی خانه کودک نوپای خود را ایمن کنید.
 • برای اکتشاف طبیعت به بیرون بروید، فرزندتان را به پارک ببرید، بازیهای فعال مانند توپ بازی را انجام دهید.
 • آموزش اعداد و حروف را شروع کنید.
 • آنها را برای مدرسه آماده کنید.
 • کارهای هنری، نقاشی و رنگ آمیزی با کودک انجام دهید، برای آنها کتاب و داستان بخوانید.
 • نظم و انضباط را آموزش دهید.

5- سن مدرسه – مسئولیتها فقط افزایش می یابد:

کودک به اندازه کافی بزرگ شده است تا به مدرسه برود. اما ممکن است توسعه جدید را دوست نداشته باشند. آنها ممکن است از قبول روال جدید خودداری کنند. شما باید آنها را در مورد خوب بودن آموزش رسمی متقاعد کنید. همچنین، باید زمانی که با اولین کتابهای تحصیلی خود مبارزه می کنند، در آنجا باشید.

 • به آنها در زمینه کار تحصیل کمک کنید، صبح ها آنها را برای مدرسه آماده کنید.
 • در فعالیتهای مدرسه شرکت کنید، در جلسات اولیا و معلم شرکت کنید.
 • به فرزندان خود کمک کنید که مادر خود را در تهیه شام ​ یا تمیز کردن وسایل کمک کنند.
 • با دوستان بچه های خود آشنا شوید.

6. نوجوانی و فراتر از آن – زمان آزادی بخشیدن به آنها:

شما نمی توانید در این مرحله بیش از حد با فرزندان خود درگیر شوید زیرا آنها به دنبال آزادی هستند. آنها دوست ندارند مدام زیر نظر شما باشند. اما این بدان معنا نیست که شما از مسئولیت مراقبت از آنها خودداری کنید.

 • بلوغ آنها را درک کنید.
 • به آنها فضای خصوصی داده و احترام بگذارید.
 • به مشکلات آنها گوش فرا دهید و آنها را راهنمایی کنید.

نقش پدر نه تنها با سن کودک بلکه با جنسیت آنها متفاوت است. اکثر الزامات والدین برای دختر و پسر یکسان است، اما یک پدر باید تغییرات لطیفی را که باید ایجاد کند درک کند. برای پسران، پدر آنها یک الگوست در حالی که برای یک دختر او یک ابرقهرمانی است که بر عزت نفس و احساس هویت او تأثیر می گذارد.

ویژگی های یک پدر خوب
ویژگی های یک پدر خوب

چگونه یک پدر خوب برای پسرمان باشیم؟

بهتر است بدانید که هیچ راهی برای داشتن یک پدر خوب یا بد وجود ندارد. خانواده شما بی نظیر است و شرایطی که فرزندان خود را پرورش می دهید نیز به همین ترتیب است. با این حال، برخی از خصوصیات مثبت است که می تواند در پدران نقویت شود:

1. نشان دادن هر دو طرف سکه:

شما فردی هستید که قوانین را در خانه تنظیم می کنید و کسی هستید که آنها را اعمال می کنید. کودکان هم به حمایت و هم به نظم نیاز دارند. برای والدین آسان است که وظایف خود را تقسیم کنند، مادر نرم و پدر سخت باشد. اما این کار را نکنید.

اگر فقط یک انضباطی هستید و بندرت عشق خود را به بچه ها نشان می دهید، پسران شما در نهایت شما را به عنوان یک دیکتاتور در خانه می بینند. فقط خودتان خواهد دانست که آنها را دوست دارید و قوانین را برای خیر آنها اعمال می کنید. روی نرمتر خود را هم نشان دهید که آنها درک کنند چرا گاهی اوقات سختگیر هستید.

2. با پدر خود صحبت کنید:

در کودکی، شما باید پدرتان را به همان روشی که پسرانتان اکنون شما را می بینند ، دیده باشید. حالا که پدر هستید، می توانید پدرتان را بهتر درک کنید. شما منطقی را بین نحوه رفتار او با شما در موارد خاص درک خواهید کرد. این درک به شما در اصلاح روش فرزندپروری کمک می کند. با پدرتان صحبت کنید،  توصیه های او را انجام دهید، زیرا او هم این تجربیات را داشته است و بهتر می تواند شما را راهنمایی کند.

3. به پسرت کمک کن تا کارها را انجام دهد:

وقتی پسرت برای شما راه حلی پیش آمده، به او کمک کنید تا خودش این کار را انجام دهد. از او پشتیبانی کنید و راهنمایی کنید، به او بگویید که در شرایطی این چنینی بوده اید و چه کاری انجام داده اید، اما بگذارید او خود با آن برخورد کند. سعی نکنید تا کار را برای او انجام دهید.

4. با او وقت بگذارید:

این تنها چیزی است که شما واقعاً می توانید انجام دهید. هر روز یکبار با پسرت وقت بگذرانید و به او اجازه دهید تصمیم بگیرد که با هم چه کاری انجام دهید. ممکن است با هم فوتبال بازی کنید، تلویزیون تماشا کنید، کتاب بخوانید یا کیک بپزید. با این کار می توانید زندگی درونی پسرتان را کشف کنید. این کار را هر روز انجام دهید؛ هرگز آن را به عنوان مجازات لغو نکنید. بدون قید و شرط این برای اوست.

5- در مورد بلوغ و موضوعات مرتبط با او صحبت کنید:

از حرف زدن در مورد این موضوع جلوگیری نکنید. اگر این کار را انجام دهید، پسرت از جاهای دیگر اطلاعات دریافت می کند و این می تواند برای او مضر باشد. به او کمک کنید تا تغییرات بدن خود را درک کند، در مورد خواسته‌های جنسی که ممکن است داشته باشد صحبت کند، رابطه‌ای را که او باید با زنان داشته باشد را توضیح دهید و اینکه چگونه باید با آنها رفتار کند.

6. عذرخواهی کنید و او یاد خواهد گرفت که عذرخواهی کند:

از عذرخواهی از همسر، فرزندان یا هر کس دیگری دریغ نکنید. به یاد داشته باشید، پسرتان در حال تماشای شماست و شما را تقلید می کند. وقتی به خاطر اشتباهات خود عذرخواهی می کنید، خواهد فهمید که در گفتن متاسفم هیچ مشکلی نیست و به عزت نفس شما صدمه نمی زند.

7. عاشق شریک زندگی خود باشید:

به شریک زندگی خود عشق و احترام بگذارید. پسرتان یاد خواهد گرفت که باید به زنان احترام بگذارد. مهمتر از همه، او به مادر خود احترام می گذارد و می فهمد که باید به همان اندازه که به شما گوش می دهد به مادرش هم گوش دهد.

یک پدر می تواند پسرش را به خوبی درک کرده و با او همدلی کند. شما می دانید که به عنوان یک کودک یا نوجوان یا یک فرد بالغ چه چیزی در درون او می گذرد.

با این حال، دنیای پسران با دختران فرق می کند. شما باید تلاش کنید تا خود را جای او قرار دهید و این کار ساده ای نیست.

چگونه یک پدر خوب برای دخترمان باشیم؟

پدران توانایی تأثیرگذاری بر زندگی دختران خود – چه مثبت و چه منفی دارند. رابطه پدر و دختری و تاثیر آن بر زندگی دختر، نوع تفکر او در مورد خودش و رفتارش با مردان زندگیش را رقم خواهد زد.

1. عشق بی قید و شرط بدهید:

دختران بیش از هر چیز به عشق بی قید و شرط پدران خود احتیاج دارند. آنچه که سزاوار آن هستند را به او بدهید.

2. چیزهای خوب به او بگویید:

یک پدر نقش مهمی در نحوه احساس یک دختر نسبت به خودش دارد. تشویق و تأیید پدرش به او در توسعه اعتماد به نفس و احساس کفایت کمک می کند. او کمتر به دنبال تأیید دیگران است تا بتواند عزت نفس و چهره خود را توسعه دهد.

3. احترام دخترتان را بدست آورید:

یک ویژگی مهم که یک دختر باید داشته باشد احترام به پدرش است، زیرا در همه زمینه های زندگی برای او مفید است. اگر دخترتان به شما احترام بگذارد، از مرزهای شما پیروی خواهد کرد. اگر سعی کنید از طریق ترس یا فشار او را مجبور کنید، او عصیان خواهد کرد و این تاثیر بدی بر او خواهد گذاشت.

4- همراه او باشید:

وقتی برای حل مشکلش پیش شما می آید، به او بگویید که نزد مادرش برود. به او گوش دهید، اگر او از شما مشاوره می خواهد، او را راهنمایی کنید. در مورد زنان قوی صحبت کنید تا او آرزو کند که روزی یکی از آنها باشد. فقط عروسک های صورتی خود را به او ندهید، به اتومبیل های خوب نیز نشان دهید و بگذارید آنچه را که می خواهد انتخاب کند.

5. او را تشویق به فعالیت های بدنی کنید:

پسران تمایل به فعالیت بدنی بیشتری نسبت به دختران دارند. با این حال، دختر خود را وادار به انجام برخی فعالیت های بدنی کنید. این باعث می شود او از نظر جسمی و روحی قوی شود. یکی از راه های موثر برای درمان یا جلوگیری از اختلالات خوردن در دختران این است که آنها را برای ورزش یا بازی در فضای بیرون از خانه صرف کنید.

6. مکالمه منظم و عمیق با او داشته باشید:

گفتگوی معنادار و محبت آمیز با دختر شما گواه این است که او شایسته، ایمن و دوست داشتنی است. درست همانطور که با پسرتان صحبت می کنید، با او نیز صحبت کنید. با این حال، ممکن است مباحث مکالمه بین آنها فرق کند. با این کار بینش بهتری در ذهن او خواهید داشت، احساسات و افکار او را درک کنید.

7. عشق و افتخار به مادرش را نشان دهید:

وقتی همسرتان را دوست داشته باشید و به او احترام بگذارید، احترام دخترتان به شما قوت خواهد گرفت .او از این واقعیت که شما می دانید چگونه با زنان رفتار کنید قدردانی خواهد کرد. این ایده را به او می دهد که در آینده باید چه مردی در کنار او باشد.

ویژگی های یک پدر خوب
ویژگی های یک پدر خوب

موقعیتهای متفاوت و رویکردهای مختلف

مردها ممکن است در موقعیت های مختلف بخواهد نقش پدر را ایفا کنند. در ادامه با این موقعیت ها بیشتر آشنا خواهید شد و اینکه در این موقعیت ها چگونه باید رفتار کنید.

ناپدری:

نقش ناپدری سخت است زیرا ممکن است نگران عدم احساسات پدرانه برای کودک باشید. اما مهم این است که در مورد چگونگی ایجاد یک محیط دلسوز و دوست داشتنی فکر کنید. البته، بستگی زیادی به شرایط فرد دارد. به احساسات کودک خود احترام بگذارید و درک کنید که این وضعیت برای آنها چقدر پیچیده است.

کودکان ممکن است ناپدری خود را مقصر بدانند که پدرشان را از زندگی آنها خارج کرده است. آنها همیشه توضیحات منطقی را درک نمی کنند. مادر باید به آنها بفهماند که ناپدری آنها به عنوان شخصیت جدید پدر در خانواده شان نقش دارد. برای کمک به فرزندان در پذیرش این مسئله باید شریک زندگی خود را حمایت کنید.

همیشه لازم نیست که این مشکلات بوجود آیند. ناپدری می تواند باعث تازگی در شرایط خانوادگی شود، تنش ها را رقیق کند و فرصتی برای یافتن راه حل برای مشکلات خانوادگی ایجاد کند.

پدر فرزندخوانده

پدران فرزندخوانده روند خاصی از خودآزمایی و مواجهه با مسائل شخصی را طی می کنند که سایر پدران ممکن است هرگز مجبور نشوند.

با بزرگتر شدن بچه ها، ممکن است در مورد والدین اصلی خود سؤال کنند. آنها ممکن است در مورد خانواده های خود کنجکاو شوند و می خواهند اطلاعات بیشتری درباره آنها کسب کنند. کودکان گاهی صدمه دیده و عصبانی می شوند و از نزد پدر و مادر خوانده خود فرار می کنند. شما به عنوان یک پدر فرزندخوانده، باید با آنها رورراست باشید. موارد را توضیح دهید و سعی کنید منطقی باشید.

پد جدا شده

جدا شدن از بچه های خود دردناک است و هیچ راهی برای ساده کردن آن وجود ندارد، اگرچه می توان با بعضی کارها شرایط را بهتر کرد.

این که با مادر بچه ها رفتار خوبی داشته باشید، به این شرایط کمک می کند. کودکان معمولاً به هر دو والدین وفادار هستند. شما و همسر سابقتان هنوز هم باید به عنوان والدین با هم همکاری کنید، و نه به عنوان یک زن و شوهر. مشاوره از دوستان، خانواده یا مشاوره طلاق ممکن است به شما کمک کند تا بر نیازهای کودک خود متمرکز شوید.

با کودک خود ارتباط برقرار کنید، خواه از طریق ایمیل، تماس یا هر راه دیگری. برای فرزند خود توضیح دهید که آنها هنوز در ذهن و قلب شما جای دارند. موارد خاص مانند تولد، روزهای فارغ التحصیلی و غیره را به خاطر بسپارید.

پدر مجرد

بزرگ کردن بچه ها سخت است. و اگر شما یک پدر مجرد هستید، کار بسیار دشوار است. شما باید تلاش کنید تا احساسات مادرانه را هم نشان دهید. علاوه بر برخورد با فرزندانتان، باید با تنهایی خود نیز مقابله کنید. در مورد آن با دوستان یا نزدیکان خود صحبت کنید. اگر آماده هستید، دوباره به ازدواج فکر کنید. می توانید زنی را پیدا کنید که شما و وضعیت شما را درک کند.

در پایان، تمام آنچه ما می توانیم بگوییم این است که هیچ راهی “درست” برای مردان وجود ندارد که بتوانند با فرزندان خود رفتار کنند. آنچه مهم است عشق و محبت شما به آنهاست. وقتی پدر به آنها متعهد باشد و در هر کاری که انجام می دهند آنها را ترغیب کند، باعث تفاوت در فرزندان می شود. از پدر بودن خود لذت ببرید و نظرات خود را در مورد این مقاله و ویژگی های یک پدر خوب به اشتراک بگذارید.

گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش موثری در بهبود روابط خانواده و استحکام پایه های زندگی بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.