رابطه پدر و پسر و تاثیر آن بر شخصیت فرزند

چگونه رابطه پدر پسری در شکل گیری شخصیت کودک تاثیر دارد؟

0 ۱۱۶

رابطه پدر و پسر با عشق آغاز می شود، اما با گذشت زمان، می تواند پیچیده تر شود. پدر نقش اساسی در زندگی پسران دارد و می تواند به پسرش درس های ارزشمند زندگی را بیاموزد. اگر شما یک پدر هستید و نمی دانید که چگونه می توانید بهترین پدر برای او باشید، یا اگر به دنبال تقویت رابطه با پسر جوان یا نوجوان خود هستید، این پست نیک همراه برای شما مناسب است. در اینجا، اهمیت رابطه پدر و پسر، راههای ایجاد رابطه محکم با فرزندتان و خانواده را توضیح داده ایم.

چرا رابطه پدر و پسر اهمیت دارد؟

مطالعات ثابت کرده است که کودکانی که تحت مراقبت و راهنمایی پدران خود بزرگ شده اند، همدل تر بوده و بر زندگی خود کنترل داشتند. آنها همچنین در مدرسه بهتر عمل کرده و در مقایسه با کسانی که فاقد عشق یا راهنمایی پدران خود بودند، انگیزه بیشتری داشتند.

در حالی که یک مادر می تواند عشق و دلسوزی را آموزش دهد، یک پدر می تواند پسرش را برای رویارویی با مشکلات زندگی آماده کند.

در اینجا چندین درس ارزشمند وجود دارد که شما به عنوان یک پدر می توانید به فرزند خود بیاموزید.

قدرت مواجهه با زندگی را توسعه دهید.

زندگی همیشه یک خندوانه نخواهد بود. چالش هایی وجود دارد که پسران هنگام بزرگ شدن باید با آنها روبرو شوند. فشارهای اجتماعی برای موفقیت در کار، حمایت از خانواده و بودن شهروند سرآمد در جامعه، بدون راهنمایی مناسب، آسان نخواهد بود. فرزند خود را در برخی تصمیمات مهم زندگی خود و همچنین خانواده درگیر کند و به او در توسعه اعتماد به نفس و عزت نفس کمک کنید. همچنین می توانید به او یاد دهید که شکست خوردن اشکالی ندارد، اما جا زدن ایراد دارد.

به او بیاموزید که چه چیزی درست است.

گاهی اوقات مسیر اشتباه پرسود به نظر می رسد اما می تواند شما را به سرعت به سمت پایین سوق دهد. بنابراین، به فرزند خود بیاموزید که مهم است که بتواند مسیر درست را انتخاب کند. به او قدرت صداقت را بگویید. تجربیات شخصی خود را به اشتراک بگذارید و به او انگیزه دهید تا خوب بماند.

اهمیت خانواده را آموزش دهید.

اگر همیشه خانواده خود را در اولویت قرار داده اید و در کنار آنها حضور داشته اید، پس به فرزندتان اهمیت خانواده را آموزش می دهید. همچنین، فرزندتان از شما یاد خواهد گرفت که چگونه یک خانواده را تربیت و رهبری کند. به او اهمیت گذراندن وقت با کیفیت در کنار خانواده و ماندن در کنار آنها را بیاموزید.

علایق او را بپذیرید.

فرزندتان می تواند در زندگی با چندین معضل روبرو شود. بنابراین، به او بیاموزید که از کیفیت جاده لذت ببرید. به عنوان مثال، شما می توانید یک مهندس حرفه ای باشید و پسرتان ممکن است وارد هنر شود. به جای مجبور کردن او به انجام کاری که خودتان دوست دارید، او را ترغیب کنید به دنبال علاقه خود برود.

رابطه پدر و پسر
رابطه پدر و پسر

به زنان احترام بگذارید.

این یک درس مهم است که فقط شما می توانید به فرزند خود آموزش دهید. روشی که با همسرتان رفتار می کنید، پایه و اساس روابط عاشقانه آینده او نیز خواهد بود. همچنین، اگر نسبت به همسر خود عشق، همدلی و یاری دارید، یاد می گیرد که به مادر خود نیز احترام بگذارد.

انتخاب فیلم و کتاب شما همچنین می تواند به آنها کمک کند تا نگرش شما نسبت به جامعه و زنان را درک کنند و باعث احترام به آنها شوند.

دوست و همراه او باشید.

به عنوان یک پدر خوب، وظیفه شما این است که فرزند خود را نظم دهید و شخصیت آنها را بسازید، اما مسئولیت شما نباید عشق شما به او را تحت الشعاع قرار دهد. در ضمن نظم دادن به او، باید به فرزند خود نیز اطمینان دهید که شما می توانید بهترین دوست او هستید و او می تواند هر چیزی را با شما در میان بگذارد.

تعریف واقعی مردانگی.

هر زمان که او با یک وضعیت سخت روبرو شد، شانه خود را به او قرض دهید، با صبر و حوصله گوش کنید و به او اطمینان دهید که اشکالی ندارد احساس ناراحتی کند و حتی اگر دوست دارد اشک بریزد. با انجام این کار ، شما به او می آموزید که ابراز احساسات عمیق باعث کاهش مردانگی اش نخواهد شد.

ممکن است یک پدر نتواند عشق خود را از راه های گزاف مانند مادر نشان دهد، اما عشق او مانند هوا است – نامرئی، در عین حال اساسی. یک پسر درست از کودکی تا بزرگسالی می تواند نزدیک مادرش باشد، اما رابطه پدر و پسر در این دوره دستخوش تغییراتی می شود.

چگونه رابطه پدر و پسر در طی سال ها تحول می یابد

رابطه پدر و پسر ممکن است در همه دوران های زندگی یکسان نباشد. از طریق غلتکی احساسات عبور می کند و در مرحله ای قرار می گیرد که برای هر دو راحت باشد. بگذارید جزئیات سفر آنها را بررسی کنیم.

اوایل کودکی:

اگرچه نوزادان بیشتر برای تغذیه و مراقبت به مادران خود وابسته هستند، اما زمان سپری شده توسط پدران نیز به همان اندازه مهم است. مطالعات نشان داد که تعامل پدر و کودک تحریک کننده تر، نیرومندتر و برانگیزاننده تر است. در دوران کودکی، پسر به پدرش نگاه می کند، که قهرمان و الهام بخش اوست.

او تصور می کند که پدرش از هرکول قوی تر یا عاقل تر از انیشتین است و همیشه سعی می کند از او تقلید کند. او اصرار دارد که مانند او غذا بخورد، لباس بپوشد و حتی مانند او قدم بردارد.

نوجوان:

این مرحله هم برای پسر و هم برای پدر سخت است. درمورد چیزهای مختلف، اختلاف نظر و استدلال وجود خواهد داشت. در این دوره پسر شروع به پرورش عقاید خود می کند که می تواند مغایر با پدرش باشد. نوجوانان معمولاً تمایل به بت کردن دوستان یا شخصیتهای معروف خود دارند. اما لازم نیست همیشه اینگونه باشد. تلاش اندک پدر و پسر می تواند راه را برای گذار یکدست به نوجوانی هموار کند، جایی که پدر از شکاف نسل توجه می کند و پسر در دنیای جدید خود پدر را جای می دهد.

بزرگسالی:

این مرحله است که پسر متوجه می شود که پدرش ممکن است در مورد برخی از جنبه های او درست باشد و پدر شروع به اعتماد بیشتر به او می کند، زیرا او یک بزرگسال بالغ است و دیگر یک نوجوان تکان دهنده نیست. رابطه پدر و پسر در یک منطقه راحت حل و فصل می شود، جایی که هر دو به مرزهای یکدیگر احترام می گذارند، اما هنوز رابطه سالم دارند. پویایی رابطه تغییر خواهد کرد. پدر به پسرش اعتماد خواهد کرد و حتی به دنبال نصیحت وی خواهد بود و پسری که زمانی پیرو آن بوده است، اکنون به آرامی رهبری می کند و مسئولیت های خود را با او در میان می گذارد.

در حالی که این رابطه شکل های بسیاری می گیرد، مشکلاتی نیز به وجود می آید. به دلیل چند مشکل ممکن است رابطه پدر و پسر سخت شود.

مشکلات مربوط به روابط پدر و پسر

کوچک یا بزرگ، مشکلات بخشی از هر رابطه هستند. نکته مهم این است که روی آنها کار کرده و اجازه ندهید که آنها در عشق شما به یکدیگر تأثیر بگذارند. در اینجا، تعدادی از مشکلات ارتباطی را که احتمالاً در یک رابطه پدر و پسر به وجود می آیند، لیست کرده ایم.

ارتباطات:

این می تواند علت اصلی درگیری بین یک پدر و پسرش باشد. ممکن است شما عشق بی شماری به یکدیگر باشید، اما عدم بیان آن ممکن است شکافی بین شما دو ایجاد کند. به عنوان مثال، یک پدر ممکن است شکایت کند که پسر بزرگش زیاد به دیدن او نمی آید، اما در پشت عصبانیت او غم و اندوه نبود فرزندش است. در حالی که پسر می تواند با عصبانیت پاسخ دهد، ممکن است وقتی بداند که این رفتار او در اثر غم و اندوه است دوست داشتنی تر و فهمیده تر باشد.

انتخاب سبک زندگی:

تغییر زمان و فاصله نسل، تغییرات زیادی در سبک زندگی کودکان به همراه آورده است. به عنوان مثال، روابط زنده و انتخاب فرزند نداشتن در حال حاضر بسیار مرسوم است، اما این می تواند با اعتقادات محافظه کارانه والدین مغایرت داشته باشد.

فرهنگ و جهت گیری کار:

مشاغل مدرن نیاز دارند تا رقابتی و جاه طلب باشید، این بدان معناست که ساعات کاری بیشتر و زمان کمتری با خانواده سپری می شود. اگر پدر شغل ساده تری داشته است، ممکن است حتی ماهیت شغل پسر را نفهمد. بنابراین، اگر پسر تصمیم بگیرد به دنبال فرصتهای جدید باشد، پدر احساس می کند پسرش او را رها کرده است.

معیارهای خانواده:

شما ممکن است به عنوان پدر اعتقادات خاصی داشته باشید و ممکن است انتظار داشته باشید که پسرتان از معیارهای خانواده پیروی کند. ممکن است بخواهید که او محافظه کار، کاملاً مذهبی یا از یک رژیم یا سبک زندگی خاص پیروی کند. اما فرزند شما یک فرد است و ممکن است ارزش ها و عقاید خود را داشته باشد، و ممکن است به نظر برسد که می خواهد آن محدودیت ها را بشکند و چیز جدید و متفاوت را امتحان کند.

نکته اصلی برای رفع این مشکلات درک یکدیگر و کمی سازش است. پدر باید پسرش را درک کند، در حالی که پسر باید یاد بگیرد که به تجربه پدرش احترام بگذارد و سعی کند آنها را با صبر و حوصله توضیح دهد.

پدر و پسر چقدر می توانند نزدیک باشند؟

درست است که مادر درد و سختی ها را تحمل کرده و کودک را به این دنیا می آورد، اما در همان روز، پدر نیز متولد می شود. برای بعضی ها، پدر یک قهرمان است. و برای دیگران، او دوست و راهنمای است. نزدیکی یک پدر و پسر را نمی توان اندازه گرفت، اما قابل درک است.

اگر به جای اینکه برای مشاوره به دوستان خود مراجعه کنید به نزد پدرتان می روید، این نشانه ارتباط عاطفی بین شما و پدر است.

اگر پدر شما بعد از به اشتراک گذاشتن دستاوردهای خود، شما را در آغوش می کشد ، این نشانه ارتباط بدنی سالم بین شماست.

وقتی بزرگسال و رئیس خانواده خود هستید و پدرتان به انتخاب های شما اعتماد دارد، پس این یک ارتباط مادام العمر است.

رابطه پدر و پسر باید در هر مرحله از زندگی با دقت پرورش یابد. اما گرایش عمومی مرد به عدم رابطه ممکن است بین این دو فاصله ایجاد کند. به همین دلیل است که مسئولیت پدر بودن پرورش دادن فرزند در مراحل اولیه روابط است و این وظیفه پسر است که بعداً در زندگی پیوند را احترام و تقویت کند.

رابطه پدر و پسر
رابطه پدر و پسر

راه هایی برای ایجاد یک رابطه قوی با پسرش

برقراری رابطه با پسرت که احتمالاً اشتراکات زیادی با شما دارد، کار سختی نیست. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای برقراری بهترین نوع رابطه پدر و پسر در اوایل زندگی انجام دهید.

در کنار او باشید:

ممکن است مشغول کار باشید و سعی در تهیه مایحتاج خانواده خود دارید. اما حضور در کنار فرزندتان، برای بهزیستی او به همان اندازه مهم است. این می تواند در بازی های فوتبال، جلسه والدین و معلمان یا اجرای تئاتر او باشد، فقط مطمئن شوید که برای او آنجا هستید.
نوجوان یا پسر بزرگسال نیز باید به سخت کوشی پدر خود احترام بگذارد و درک کند که گاهی اوقات وقتی نیست، به این دلیل نیست که او نمی خواهد، بلکه به این دلیل است که او واقعاً نمی تواند.

زمینه مشترک پیدا کنید:

ممکن است شما و فرزندتان اختلاف سلیقه داشته باشید. شما ممکن است ورزش را دوست داشته باشید، اما پسرتان یک کتابفروشی باشد و فعالیت در فضای باز برای او خواندن کتاب زیر درخت است. وادار کردن او به کارهای مورد علاقه خودتان می تواند روابط را متلاشی کند.
بنابراین، یاد بگیرید که برای ایجاد یک رابطه محکم به اختلافات یکدیگر احترام بگذارید. برای یافتن یک فعالیت مشترک که هر دو از آن لذت می برید تلاش کنید و سعی کنید بیشتر از آن استفاده کنید.

شرکت در فعالیت های پدر و پسر:

می توانید داوطلب شوید که به او در پروژه علمی کمک کنید. همیشه وقت بگذارید تا کارها را با هم انجام دهیم. این به شما کمک می کند دنیای پسرتان را درک کنید و به فرزندتان اطمینان می دهید که همیشه برای او حضور دارید.

به یکدیگر گوش فرا دهید:

با گذشت زما ، ارتباط بین پدر و پسر سخت می شود. و هنگامی که شکاف ارتباطی وجود دارد، روابط تضعیف می شود. وقتی پسرت چیزی برای گفتن شما دارد، قبل از اظهار نظرتان به او گوش دهید. همچنین، سعی کنید در مورد انتخاب هایش قضاوت نکنید. او را درک و پشتیبان باشید. در مورد پسری که ممکن است نظر دیگری نیز داشته باشد، همین اتفاق می افتد. به جای این که تصور کند پدرش او را نمی فهمد، باید دیدگاه پدر را درک کند.

از گفتگو دریغ نکنید:

رابطه جنسی می تواند برای فرزند نوجوان شما گیج کننده باشد. او ممکن است از شما نپرسد اما چندین سوال در ذهن او ایجاد خواهد شد. و چه کسی می تواند بهتر از شما باشد تا مکالمه ای صادقانه درباره چنین موارد حساسی با پسرتان داشته باشد؟ مدتی وقت بگذارید و این گفتگو را با پسر خود انجام دهید. این امر نه تنها رابطه پدر و پسر را تقویت می کند بلکه مانع از دسترسی او به منابع ناسالم برای کسب اطلاعات می شود.

وقت خود را با هم سپری کنید:

این اغلب یک فعالیت کم ارزش است، اما ما نمی توانیم به اندازه کافی بر اهمیت آن در ایجاد رابطه شما تأکید کنیم. مهم نیست که هر دو شما چقدر مشغول کار باشید، این نکته را به خود اختصاص دهید که مدتی را در کنار هم بگذرانید. بعد از صرف شام به پیاده روی بروید و درباره تمام اتفاقاتی که در طول روز رخ داده صحبت کنید. سعی کنید وقت بگذارید و جزئی از زندگی یکدیگر باشید.

موفقیت های خود را جشن بگیرید:

چه در پروژه علمی بنده شده، چه فارغ التحصیل دانشگاه شوید، موفقیت های فرزندتان را جشن بگیرید. او ممکن است این را نگوید، اما شناخت شما همان چیزی است که او به دنبال آن است. این آرزوی هر پسر کوچک است که پدرش به او افتخار کند. هربار که از فرزند خود قدردانی می کنید، به او کمک می کنید تا اعتماد به نفس و شجاعت بیشتری داشته باشد.

تجربیات خود را به اشتراک بگذارید:

ممکن است به عنوان یک پدر، چیزهای زیادی دیده باشید و تجربه کنید. وقتی فرزندی دارید، این خرد را به او منتقل کنید. وقتی می خواهید وقت خود را در کنار هم بگذرانید، از این فرصت استفاده کنید تا تجربیات زندگی خود را با فرزندتان به اشتراک بگذارید. انجام این کار باعث می شود احساس مهم بودن و خوشبختی داشته باشید.

در رابطه پدر و پسر ، ممکن است مسائلی وجود داشته باشید. در میان همه اینها، باید وقت بگذارید تا زمانی با یکدیگر باشید و ارتباط برقرار کنید. اگر در نزدیک شدن مشکل دارید، برخی از راهکارهایی را که در بالا به آنها اشاره کردیم، امتحان کنید.

رابطه شما با پدر یا فرزندتان چگونه است؟ با ما در میان بگذارید. گروه مشاوره خانواده نیک همراه با مشاوره های آنلاین، حضوری و تلفنی نقش مهمی در بهبود روابط خانواده به عهده دارد.

021-28424894

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.