رابطه پدر و دختر و نقش آن در شکل گیری شخصیت

چرا رابطه پدر و دختر اهمیت دارد؟

0 ۱۰۱

برای یک دختر، در این دنیا کاری وجود ندارد که پدرشان نتواند انجام دهد. در مورد رابطه ای که یک دختر با پدرش در خانواده دارد، چیزهای جادویی وجود دارد. این پیوند به او کمک می کند تا شخصیت خود را شکل دهد. در این پست رابطه بی نظیر پدر و دختر، تأثیر پدر در مراحل مختلف زندگی یک دختر و راه های بهبود پیوند را رمزگشایی کرده ایم.

چرا رابطه پدر و دختر مهم است؟

تکامل طلبان به روابط پدر و دختر به عنوان جنبه مهم سازگاری روانشناختی توجه ویژه ای دارند. دلبستگی عاطفی با پدر باعث می شود دختران در تمام زندگی خود سود ببرند. در ادامه دلایل اهمیت رابطه پدر دختری را ذکر کرده ایم.

 • پدران برای دخترانشان الگوی نقش هستند. آنها اساس عشق، اعتماد و امنیت را پایه گذاری می کنند.
 • پدر برای دختران خود معیارهایی تعیین می کند که براساس آ ، آنها درباره سایر مردانی که وارد زندگیشان می شوند قضاوت می کنند.
 • پیوند خوب دختر با پدر کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهد.
 • دخترانی که پدرانشان درگیر آموزش آنها هستند، بهتر از آنهایی هستند که پدرانشان در این مورد اهمیت نمی دهد.
 • تأثیر پدر در سالهای اولیه به دختران کمک می کند شغل بهتری داشته باشند. آنها در این مورد بیشتر رویکرد دستیابی و موفقیت دارند.
 • یک پدر عاشق به دخترش کمک می کند تا خود را در حال رشد و تغییر بدن دوست داشته باشد و نسبت به خودش احساس خوبی داشته باشد.

این رابطه ثابت نیست اما با رشد دختر از یک دختر کوچک به یک زن جوان تغییر می کند. پیش تر هم در مورد رابطه مادر پسر صحبت کردیم.

تأثیر پدر در سه مرحله از زندگی یک دختر:

رابطه پدر و دختر در سه مرحله مختلف زندگی اهمیت دارد. برخی آسان و سرگرم کننده اند در حالی که برخی دشوار اما مهم هستند.

مرحله اول – تأثیر پدر در دوران کودکی:

مرحله اول، که به عنوان مرحله دختر پدر-شاهزاده خانم و قهرمان نیز شناخته می شود، یک مرحله راحت و سرگرم کننده است، جایی که پدر ابرقهرمان است و دخترش، شاهزاده خانم کوچک عزیز اوست. در اینجا بررسی می کنیم که در این سن چگونه پدر بر دختر خود تأثیر می گذارد:

1. رشد ذهنی و عاطفی:

مشارکت پدران در مراحل اولیه زندگی دختران به رشد ذهنی و عاطفی آنها کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که کودکانی که در کنار پدر و مادر خود احساس امنیت کنند، در حل مشکلات بهتر عمل می کنند. آنها قادرند با حضور پدران در خانه، استرس مدرسه را بهتر مدیریت کنند. دختران با گرما و محبت پدر به موفقیت های علمی می رسند. دختران اگر نزدیک به پدر باشند رفتارهای اضطرابی و ترس از خود نشان نمی دهند.

روانشناسان بر روابط اولیه پدر و دختر به عنوان جنبه مهم روانشناختی در مراحل بعدی زندگی متمرکز شده اند. داشتن یک ارتباط عاطفی با پدران در طول زندگی فواید بسیار زیادی برای دختران به همراه دارد.

مطالعه دیگری نشان داده است؛ دخترانی که پدران آنها در طی پنج سال اول زندگیشان نقش موثری در زندگیشان نداشته اند، در مقایسه با دخترانی که پدرانشان در پنج تا ده سالگی آنها را ترک می کنند، در بزرگسالی در معرض افسردگی قرار می گیرند. اگر زخم شدید باشد، اعتماد به نفس در دختران بسیار پایین خواهد شد.

2. احساس امنیت:

مردان در خانه منبع قدرت برای خانواده محسوب می شوند. امنیت برای دختران بسیار حیاتی است و اگر این محافظت را از پدرش دریافت کند، این امکان را برای پیشرفت در یک محیط نسبتاً ایمن فراهم می آورد.

مرحله دوم – تأثیر پدر در بزرگسالی:

به عنوان یک پدر ، شما از مرحله دوم چندان لذت نخواهید برد زیرا دخترتان تقریبا با هر آنچه که می گویید مخالفت می کند. این مرحله اغلب از یازدهمین سالگرد تولد تا بیست و یکمین سالگی وی ادامه دارد.

مرحله دوم گیج کننده است اما مهم است چرا که او جهان و خودش را کشف می کند. پدران ترجیح می دهند عقب نشینی کنند اما این زمانی است که باید به در افزایش عزت نفس کمک کنید. در مورد مردان و دنیایی که در آینده نزدیک با آن روبرو خواهد شد، به او بیاموزید. در اینجا نحوه یک پدر راهنمایی دختر نوجوان خود را در امور تغییر بدن ، تربیت و ویژگی های روانشناختی خود راهنمایی می کند.

3. راهنمایی اخلاقی:

ارتباط والدین با دختران در تصمیم گیری عاقلانه کمک زیادی می کند. اغلب نوجوانان به سمت محرک های بد و منفی جذب می شوند. برخی شروع به آزمایش رابطه جنسی قبل از ازدواج، الکل و یا مواد مخدر می کنند. پدر دلسوز و دوست داشتنی راهنمای خوبی برای دخترش در سالهای نوجوانی است.

4. تصویر بدن:

بر طبق مطالعه ای که در کانادا انجام شده است، دخترانی با پدران خود رابطه خوبی دارند، کمتر از افسردگی و عزت نفس پایین برخوردارند. آنها عادات غذایی سالم ایجاد می کنند و از اختلالات خوردن جلوگیری می کنند. همچنین، یک دختر اگر پدرش از ظاهر او قدردانی کند، در مورد تصویر بدن اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت.

5. اعتماد به نفس:

پدران نقش اساسی در اعتماد به نفس دختران دارد. پدرانی که نسبت به دختران کوچک خود محبت دارند، احساس ارزشمندی به آنها می دهد. اگر پدران آنها را نادیده بگیرند یا بدرفتاری کنند، دختران بدبین می شوند و احساس بی ارزشی می کنند. عدم وجود یا محبت پدر منجر به عزت نفس پایین در زنان جوان می شود.

6. آموزش:

بر طبق مطالعه ای که توسط وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده انجام شده است؛ پدرانی که به طور فعال با تحصیلات دخترانشان درگیر هستند، بیشتر از دخترانی که پدرانشان به آنها توجه نمی کنند، موفقیت تحصیلی داشتند. این دختران همچنین مهارت های کلامی و عملکرد روشنفکری بهتری داشتند.

عدم وجود پدر در زندگی دختران می تواند منجر به مشکل در روند یادگیری شود. دخترانی که پدرهای غایب دارند، معمولاً در مدرسه عملکرد ضعیفی دارند.

رابطه پدر و دختر
رابطه پدر و دختر

فاز سوم – تأثیر پدر در بزرگسالی:

این بهترین مرحله است که به عنوان بزرگترین مرحله شناخته می شود. در این مرحله هر دو می توانند ارتباط برقرار کرده و یکدیگر را درک کنند. این زمانی است که پدر باید دختر خود را در کار، عشق و ازدواج راهنمایی کند.

7. شغل:

پدرها به دختران خود کمک می کنند تا منطقی فکر کنند، مشکلات را حل کنند، رقابتی شوند و هدف گرا شوند. یک مرد به دخترش کمک می کند تا به خودش اعتقاد داشته باشد و او را ترغیب کند تا به دنبال رویاهای خود برود.

8. رابطه عاشقانه:

دختران می آموزند که با مشاهده رفتارها و اعمال پدران، چه چیزی را در یک رابطه عاشقانه جستجو کنند. آزمایشات ثابت کرده اند که اگر یک دختر با پدر خود پیوندی سالم و دوست داشتنی داشته باشد، در مرحله بعدی که پیدا کردن همسر دلسوز است، راحت تر عمل خواهند کرد. پدر برای دخترش استاندارد تعیین می کند و او بر اساس آن معیارها مردان را در زندگی خود داوری می کند.

ازدواج های شاد با روابط کودک و پدر و مادر گرم همراه است. اگر پدر و مادر مشکلات زناشویی داشته باشند، دختر مضطراب، ناامن و پرخاشگر خواهد بود.

9. مدیریت استرس:

بین نحوه برخورد دختران با استرس و نوع پیوندی که در دوران رشد با پدران داشته اند، پیوندی جالب توجه وجود دارد. زنی که با پدر خود رابطه خوبی ندارد، سطح کورتیزول صبحگاهی اش بالاتر از حد معمول است.

کورتیزول همچنین به عنوان هورمون استرس شناخته می شود. سطح بالای کورتیزول باعث می شود فرد در مواجهه با وضعیت استرس زا حساس و بیش از حد واکنش نشان دهد. دختران با پدرهای گرم و پشتیبان، سطح کورتیزول کمتری دارند.

اکنون متوجه شده اید که وجود شما در زندگی دخترتان چقدر اهمیت دارد. شما باید صحیح ترین کارها را انجام دهید، اما ممکن است بخواهید تلاش بیشتری کنید تا رابطه بهتری برقرار شود.

راه های بهبود رابطه پدر با دختر:

در اینجا با نکاتی به شما کمک می کنیم:

وقتی او یک دختر کوچک است:
 • سریع به گریه های کودک پاسخ دهید. او را در آغوش خود نگه دارید، اغلب با او آواز بخوانید یا صحبت کنید.
 • دختران کوچک عاشق ستایش از پدران خود هستند. مهم نیست که چقدر کوچک باشد، به عنوان مثال گره زدن کفش یا کمک برای مسواک زدن او، و کمک به او در زمانی که او نتواند وظایف را انجام دهد، بازخورد مثبت خواهد داشت.
 • با هم در فعالیتها، به ویژه در ورزش، شرکت کنید.
 • با او در فعالیت های مدرسه، پروژه ها و آمادگی آزمون، درگیر شوید.
 • با دوستانش ملاقات کنید؛ به آنها در دورهمی گذاشتن کمک کنید.
وقتی او یک نوجوان یا بزرگسال است:
 • هیچ کیفیتی بدون کمیت وجود ندارد. شما باید اوقات عادی را با او بگذرانید تا دختری فوق العاده باشد.
 • با او بیرون بروید، فقط دو نفرتان با هم رانندگی یا پیاده روی کنید.
 • دختران نوجوان به فضای و حریم خصوصی خود احتیاج دارند، فضای مورد نظر را برای او فراهم کنند اما همیشه زمانی که احساس می کنید ممکن است دچار دردسر شوند در دسترس شما باشند.
 • به او اعتماد کن
 • همیشه با تشویق صحبت کنید و بازخورد مثبتی بدهید. انتقاد از او فقط عزت و اعتماد به نفس او را مختل می کند.
 • احساسات خود را با او در میان بگذارید، تا او نیز احساسات خود را با شما به اشتراک بگذارد.
 • وقتی با او هستید، کاملاً به او توجه کنید. به زندگی و مشکلات او علاقه نشان دهید. نسبت به نیازهای او حساس باشید.
 • قواعد مقدماتی مناسب را تنظیم کنید و هرازگاهی آزادی مناسب را به او اهدا کنید.

پدر سرپرست خانواده است که فرزندان از او حمایت و راهنمایی می خواهند. تا اینجا متوجه شده اید که چگونه مردی بر دختر خود تأثیر می گذارد تا زندگی بهتری داشته باشد.

اما زمانی که مهمترین فرد زندگی یک دختر، در آنجا نباشد، چه اتفاقی می افتد؟

غیبت یک پدر و تأثیر آن بر دختران:

ممکن است کودکان به دلایل مختلفی از جمله طلاق، جدایی عاطفی پدر و مادر، حبس یا مرگ، پدر نداشته باشند. پدر نیز می تواند در زندگی کودک غایب باشد زیرا مشغله زیادی دارد یا از نظر عاطفی در دسترس نیست.

تأثیرات بد غیبت پدر برای سلامتی کلی دختران بسیار زیاد است. دختران بی پدر از محبت، اعتماد به نفس و ارزش خود محروم می شوند.

 • یک پدر غایب باعث خلأ در زندگی یک دختر می شود و دیگران سعی می کنند روی اعمال و نگرش او تأثیر بگذارند. چنین دخترهایی به دیگران اجازه می دهند آنها را تعریف کنند. دخترانی که پدر ندارند، از اینکه مردی در زندگی خود داشته باشند؛ ناامید هستند.
 • غیبت پدر باعث ایجاد تغییرات هورمونی در دختران و در اکثر مواقع بلوغ زودرس می شود.
 • دختران به دنبال حمایت از پدر خود در تحصیلات خود، به ویژه در ریاضیات هستند. ریاضیات معمولاً با مردانگی همراه است، بنابراین زنان بدون چهره پدر ممکن است علاقه کمتری به ریاضی داشته باشند.

رابطه خوب پدر و دختر برای رشد دختر آنقدر مهم است که غیبت او را کسی نمی تواند پر کند. بنابراین، ساختن پل بین شما و دخترتان هرگز دیر نیست.

روش های بهبود رابطه دختر و پدر:

 • هنگامی که غم و اندوه خود را با دیگران، ترجیحاً دوستان یا یک درمانگر به اشتراک می گذارید، بهبود رابطه شروع می شود. درد و زخم های خود را با صحبت یا شاید نوشتن تسکین دهید.
 • اجازه ندهید گذشته یا ترس از آینده شما را کنترل کند. شما این قدرت را دارید که زندگی خود را در دست بگیرید.
 • دختران باید بدانند هر اتفاقی که افتاد، تقصیر آنها نبوده است. او مسئول مشکلات زندگی و یا علت نبودن شما نیست.
 • به دختر خود اطمینان دهید که در هر لحظه کنار او خواهید بود و او را ترک نخواهید کرد.
 • صبر داشته باشید و به دخترتان فرصت دهید تا با واقعیت کنار بیاید. ممکن است او به راحتی شما را نپذیرد، اما پشتکار شما می تواند اعتماد به نفس او را جلب کند.

دختر شما متوجه خواهد شد و می فهمد که شما تلاشهای صمیمانه ای برای نزدیک شدن به او انجام می دهید. اما برای برخی از دختران، این رابطه هرگز قابل بازسازی نیست. در این موارد توصیه می شود حتما از یک مشاوره خانواده کمک بگیرید.

گروه مشاوره خانواده نیک همراه با مشاوره های حضوری؛ آنلاین و تلفنی نقش موثری در بهبود روابط بین اعضای خانواده و تحکیم بنیان خانواده بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.