رابطه مادر و پسر و نقش آن در شکل گیری شخصیت

چرا رابطه مادر و پسر اهمیت دارد؟

0 ۹۸

برقراری رابطه عمیق فرزند مادر با پسر در خانواده بسیار مهم است، به ویژه اینکه چیزهایی که از روابط خود با مادرانشان یاد می گیرند، در رابطه با همسرانشان منعکس می شود. پسران چیزهایی را از تعامل با مادران خود یاد می گیرند که پدران نمی توانند آموزش دهند. به همین دلیل به یکی از مهمترین روابط تبدیل شده است. اما چه چیزی باعث می شود این رابطه بسیار ویژه و در عین حال پیچیده باشد؟ در این پست به اهمیت رابطه مادر و پسر، تأثیر مادر بر فرزند و روشهایی که مادر می تواند پیوند با پسرش را بهبود ببخشد، پرداخته ایم.

چرا رابطه مادر و پسر اهمیت دارد؟

مادران تا حد زیادی تاثیر چشمگیری بر فرزندان خود دارند تا حدی که رفتار آنها در سالهای بعد به روابطشان با مادرشان نسبت داده می شود. هیچ کس دیگری کودک را بهتر از مادر نمی فهمد. درست از زمان تولد تا بزرگسالی، پسر با مادر خود پیوندی عمیق ایجاد می کند و این رابطه برای رشد کلی و سلامت عاطفی کودک ضروری است. بیایید ببینیم چگونه یک مادر بر پسرش تأثیر می گذارد:

هوش هیجانی:

پسرانی که از ابتدای کودکی با مادران خود رابطه سالم دارند، از نظر عاطفی قوی هستند و اعتقاد بر این است که در زندگیشان مشکلات رفتاری کمتری دارند. پیوند محکم بین مادر و پسر باعث می شود تا او احساس امنیت و اطمینان داشته باشد. مطالعات نشان می دهد پسرانی که در اوایل کودکی با مادرانشان رابطه خوبی ندارند ممکن است در سالهای بعد خصمانه و پرخاشگر باشند.

نکته: کودکانی که دلبستگی های ناامنی به مادران خود دارند، به ویژه پسران، مشکلات رفتاری به مراتب بیشتری داشتند، حتی اگر مشکلات رفتاری سالها بعد خود را نشان دهند.

از نظر عاطفی قوی و مستقل:

پسری که عاشق مادرش است و به او توجه می کند، تبدیل به مردی با اعتماد به نفس می شود. یک مطالعه منتشر شده در آگوست سال 2011، می گوید عشق و پذیرش بی قید و شرط مادر به پسر اطمینان می دهد که دوست داشتنی است. این مطالعه همچنین نشان می دهد که هرچه عشق یک مادر کمتر باشد، احتمال سردی پسران وجود دارد.

موفق در تحصیلات:

مادری که علاقه زیادی به آموزش پسرش دارد به او کمک می کند که در تحصیلات موفق باشد. علاوه بر آموزش عالی، به او کمک می کند تا از نظر عاطفی سیراب شود که یک ضرورت مطلق برای زندگی سالم است.

کنترل رفتار خود را داشته باشد:

هوش هیجانی منتقل شده از مادر به پسر کمک می کند تا توانایی بیان عقاید خود را داشته باشد. بدین ترتیب، وی کنترل خود را در کلاس و محیط های اجتماعی خواهد داشت.

به کلیشه های مرد اعتقاد ندارد:

پسرهایی که توسط مادران پرورش یافته اند، اعتقاد ندارند که همیشه باید سخت باشند یا برای اثبات مردانگی خود بجنگند. آنها معتقدند هیچ مشکلی برای گریه پسران یا ابراز احساسات وجود ندارد. آنها دوستی های طولانی دارند.

احترام به زنان:

رابطه نزدیک مادر به پسر کمک می کند تا از نقش و سهم او در خانواده قدردانی کند. او یاد خواهد گرفت که به طور کلی به زنان احترام بگذارد ، زیرا کمتر احتمال دارد که نسبت به زنان همسایه خود دارای مسائل برتری باشد.

رفتار کم خطر تر:

پسرانی که به مادرشان نزدیک هستند در رفتار کم خطرتری درگیر هستند. یک رابطه مثبت مادر و پسر باعث کاهش تأثیر فشار همسالان می شود. یک مطالعه نشان می دهد که مادر در نگرش پسر نسبت به الکل، مواد مخدر و رابطه جنسی تأثیر عمده ای دارد.

به احتمال زیاد موفق می شود:

مادری که در آموزش و زندگی پسرش درگیر است، به او کمک می کند تا به صورت حرفه ای و شخصی موفق شود. او دوست، راهنمای و فیلسوف او می شود و راه موفقیت را به وی نشان می دهد.

ارتباط را بهبود می بخشد:

مادری که در ارتباطات باز است، محرم پسرش می شود. پسرش حتی در سالهای نوجوانی و بزرگسالی می تواند هر چیزی را با او در میان بگذارد. این به فرزندان کمک می کند بدون ترس و مهار ارتباط برقرار کنند.

یک مادر همیشه به عنوان والد دوست داشتنی و دلسوز دیده می شود. عشق مادر نسبت به پسرش بیشتر از عشق به پدر قابل مشاهده است، زیرا او آن را از چند طریق بیان می کند.

رابطه مادر و پسر
رابطه مادر و پسر

چگونه رابطه مادر و پسر طی سالها تحول می یابد:

مادر در اوایل کودکی سرپرست اصلی کودک است. اولین رابطه جسمی و عاطفی مادر و پسر درست بعد از تولد برقرار می شود. کودک تقریباً برای همه چیز به مادر وابسته است و این دلبستگی مطمئن با مادر، پایه و اساس یک پیوند محکم را تشکیل می دهد. بیایید ببینیم که چگونه در سه مرحله مختلف زندگی پسران تکامل می یابد.

اوایل کودکی:

پیوند بین مادر و نوزاد درست در داخل رحم آغاز می شود. پسر نخستین احساسات خود را از مادر می گیرد و بزرگ می شود تا از نظر عاطفی باهوش و نیرومند شود. تحقیقات نشان می دهد که پیوند خوب مادر و پسر، سطح پایین استرس روانی را در کودکان تضمین می کند. هنگامی که نیازهای او توسط مادرش برآورده می شود می آموزد که به او اعتماد کند و امنیت عاطفی را احساس کند.

نوجوانی:

نوجوانی مرحله سختی برای پسران است که در آن تلاش می کنند با تغییرات زیادی در داخل و خارج مواجه شوند. یک مادر به فرزندش کمک می کند که دوران سخت نوجوانی را پشت سر بگذارد. در این مرحله، پسران می توانند در برابر فشار همسالان تسلیم شوند و سیگار کشیدن، مواد مخدر و الکل را امتحان کنند.

وقتی یک مادر با پسرش آشکارا ارتباط برقرار می کند و راه های دنیوی را توضیح می دهد، به پسران کمک می کند تا بین خوب و بد تفاوت قایل شوند. یک مادر بامحبت و همدل باعث ثبات و هدایت اخلاقی پسر می شود.

نوجوانان دوست دارند مانند بزرگسالان رفتار کنند. بنابراین، وقتی مادر به طور کلی ورودی ها و پیشنهادات پسر را جستجو می کند یا او را در بحث های خانوادگی درگیر می کند، به او احساس احترام می دهد. همچنین به افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس وی کمک می کند.

بزرگسالی:

در این زمان مادر در مورد شغل، عشق و ازدواج به فرزند خود مشاوره می دهد. آنها به فرزندانشان کمک می کنند که در حرفه خود متمرکز شوند و به آنها واقعیت دهند. آنها پسران خود را تشویق می کنند تا اشتیاق و رؤیاهای خود را دنبال کنند.

هنگامی که یک مرد با مادر خود رابطه محکمی برقرار می کند، روابط موفق زیادی خواهد داشت زیرا این امر به طور مستقیم بر روابط وی با همسرش تأثیر می گذارد. مردی که مادر خود را دوست دارد و به او احترام می گذارد، همسر خود را نیز دوست دارد و به او احترام می گذارد. ازدواج های شاد با روابط گرم و مطمئن مادر و فرزند همراه است.

در حالی که برای مادر ضروری است که فرزند خود را در مراحل مختلف زندگی دوست داشته و از او حمایت کند  اما آنها نباید بیش از حد از او محافظت کنند.

اما چگونه مطمئن شویم مادری به اندازه کافی به فرزند خود نزدیک است؟

روابط مادر و پسر چقدر نزدیک است؟

اگر مردی به مادرش خیلی نزدیک باشد، می توان او را به عنوان پسر مادر معرفی کرد و اگر به اندازه کافی نزدیک نباشد ممکن است به دلیل نادیده گرفتن عشق مادر به او محاکمه شود. چگونه یک مادر می تواند تصمیم بگیرد که چقدر باید از پسرش نزدیک و یا دور باشد؟ در اینجا چند پارامتر ذکر شده است:

ارتباط جسمی:

​​تماس فیزیکی بین مادر و فرزندش در اوایل کودکی ضروری است. پسران نیاز به لمس گرم مادرشان دارند. با این حال، با رشد پسر، نیاز به لمس بدنی تغییر می کند. مادران معمولاً حتی پس از بزرگ شدن، تمایل دارند با پسران خود مانند بچه ها رفتار کنند. اما اگر فرزندتان به شما گفت او را در مدرسه رها کنید یا وقتی دوستانش در آنجا هستند، او را نبوسید یا در آغوش نگیرید، به احساسات او احترام بگذارید. هنگامی که او به وارد نوجوانی می شود، شکاف جسمی بین مادر و پس گسترده تر می شود. بنابراین، اگر او آن را دوست ندارد، محبت کردن در اماکن عمومی را متوقف کنید.

ارتباط عاطفی:

برخلاف ارتباط جسمی، ارتباط عاطفی برای همیشه وجود دارد. ممکن است در سالهای نوجوانی ممکن است از شما کتک بخورد، اما به محض فروکش شدن آدرنالین، او نیاز به ارتباط عاطفی با شما را خواهد فهمید و می فهمد که شما فردی هستید که همیشه در آنجا هستید تا برای او بجنگید و حمایتش کنید. البته اگر شما هم کیسه مشت زدن او هستید ناراحت نشوید زیرا هر وقت او با مشکلی روبرو شد، ساده ترین راه برای او فریاد زدن است.

اتصال مادام العمر:

پیوند با مادر همیشه وجود دارد. اما وقتی پسر، مرد می شود و ازدواج می کند اولویت های او تغییر می یابد. او خانواده خود را دارد و باید بین فرزندان، همسر و حرفه خود تعادل برقرار کرد. اگر مادر این تغییر را درک کند، پیوند او با مادرش شکوفا می شود. به او آزادی دهید، به او اجازه دهید تصمیمات خود را بگیرد و به او اجازه دهد تا در امور مهم با همسرش مشورت کند. مهمتر از همه، همسرش را در خانواده قبول کنید. این باعث افزایش احترام پسر به شما خواهد شد.

خوب است که روابط خود را گاهی یا در هر مرحله از رشد پسر ارزیابی کنید. پیوند سفت و سخت نیست. لازم است طبق زمان تغییر کند. عدم انعطاف پذیری می تواند باعث ایجاد شکاف در روابط شود.

مشکلات روابط مادر و پسر

اکثر پسران در سالهای نوجوانی با مادران خود درگیری دارند اما در اواخر نوجوانی حل و فصل می شوند. وقتی پسر بزرگ شد ازدواج کرد و خانواده خود را داشته باشد، این مشکلات ممکن است دوباره سر برآرند. بگذارید مشکلات عادی را در این رابطه ببینیم.

دلخوری در قوانین:

پسران نوجوان می خواهند جهان را گشت و گذار کنند، وقت بیشتری را با دوستانشان سپری کنند و اواخر شب به خانه بیایند. قوانینی که مادر با سؤالاتی که از او می پرسد نوجوان را اذیت می کند و باعث شود او فکر کند که مادرش بیش از حد در فعالیت های وی دخالت می کند.

تقاضای پول:

پسران نوجوان برای گذراندن دوستان خود به پول احتیاج دارند، به تجملات دامن می زنند، یک دوچرخه یا لباس های گران قیمت می خرند. آنها می خواهند هر وقت خواستند به آنها پول بدهید، اما نمی خواهند از او در مورد چگونگی هزینه کردن پول سؤال شود.

هنگامی که پسر بزرگ شد و ازدواج کرد، مشکلاتی که ممکن است بین او، مادر و همسرش بوجود بیاید وجود دارد:

عدم توانایی تعادل بین مادر و همسر:

برخی از مردان همچنان به مادران خود می پردازند، اجازه می دهند مادرشان مداخله کند و حتی پس از ازدواج مسئولیت زندگی آنها را بر عهده بگیرد. مرد باید موضع بگیرد و برای خودش صحبت کند و تعادل بین مادر و همسرش برقرار کند.

عدم توانایی رهایی:

برخی از مادران نمی توانند پسران خود را رها کنند. آنها می خواهند هر جزئیات ریز و درشتی از زندگی او را بدانند، او را کنترل کنند و مانند کودک با او رفتار کنند. مادران باید اجازه دهند پسرانشان زندگی خود را هدایت کنند، فضایی را در اختیارشان بگذارند و جایی برای او بگذارند که بتواند با اوضاع کنار بیاید. این کار باعث تقویت احترام نسبت به یکدیگر می شود.

در یک رابطه مشترک همیشه مشکلات وجود دارد. اگر نسبت به آن جدی هستید، باید برای حل مسائل تلاش کنید.

رابطه نادرست مادر و پسر

رابطه مادر و پسر از نظر عاطفی بیش از حد است. هم حساس است کاستی در تربیت پسر یا شرایط ناخوشایند که مادر با آن روبروست ، می تواند رابطه را مختل کند. بیایید ببینیم چرا رابطه ناسالم مادر و پسر توسعه می یابد:

حمایت بیش از حد:

وقتی مادر آنقدر فرزند را محافظت می کند که او را در هر مرحله از زندگی به مادرش وابسته است ، آن را “مادر گرایی” می نامند. مادران می توانند از پسران خود محافظت کنند، اما باید اجازه دهند که پسر خود مسیر زندگیش را تشخیص دهد و از دور او را تماشا کند.

با حمایت بیش از حد، یک پسر در بزرگسالی ممکن است احساس خفگی کند و از رهایی از چنگال مادرش را آرزو کند. این امر منجر به ایجاد شکاف در رابطه می شود.

مادران مجرد:

اگر به دلیل طلاق پدر و مادر یا فوت پدر، پسر تنها با مادرش بزرگ شود، او از عشق پدر بی بهره خواهد بود. همچنین، مادر مجرد قادر به گذراندن وقت کافی برای پسر نخواهد بود، زیرا او باید به تنهایی از همه اعضای خانواده مراقبت کند. این عدم زمان، باعث ایجاد شکاف در روابط خواهد شد.

قوانین بسیار زیاد:

پسر به عنوان یک نوجوان می خواهد مستقل باشد. او نمی خواهد مادرش به او بگوید با چه کسانی دوست باشد یا با چه کسی رفت و آمد کند. به عنوان یک بزرگسال، او به هیچ وجه قدردانی از قوانین را ندارد. خیلی از قوانین مانند: هر آخر هفته به دیدن من بیایید، هر روز با من تماس بگیرید و غیره، می تواند باعث ایجاد اختلاف بین مادر و پسر شود.

مرزهای نامعلوم:

مرزها دقیقاً مانند آنچه در هر رابطه دیگر لازم است، در یک پیوند مادر و پسر قابل اجرا هستند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که حریم خصوصی یکدیگر نقض نمی شود. به عنوان مثال، وقتی پسر با همسر و بچه هایش بیرون است، مادرش با او تماس می گیرد و اصرار می کند که با او صحبت می کند یا حریم خصوصی آنها را تحت الشعاع قرار می دهد. در چنین حالتی، پسر ممکن است بگوید، “مادر، من دوست دارم با شما صحبت کنم، اما آیا می توانیم بعداً صحبت کنیم، تا بتوانم به همسر و فرزندانم وقت با کیفیتی بگذرانم.”

راه هایی برای حل و فصل مشکلات مادر و پسر

رابطه مادر و پسر ظریف است. تا زمانی که جاده رابطه صاف باشد، پسر می تواند تحت مراقبت مادر خود شکوفا شود، اما وقتی مشکل وجود داشته باشد، هر دو باید برای پر کردن شکاف ها تلاش کنند. پیشنهاد می شود مقاله راهکارهای ارتباط صحیح با فرزندان را مطالعه کنید.

به خودتان کمک کنید:

اولین قدم برای بهبود یک رابطه خراب، کمک به خودتان است، این بهترین کار برای انجام این کار است. از گذشته خود غافل نشوید. مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید و در زمان حال زندگی کنید.

به دنبال مشاوره باشید:

از یک مشاوره خانواده یا درمانگر کمک بگیرید و درد و نگرانی های خود را با او در میان بگذارید. به اشتراک گذاشتن نگرانی های خود با شخص ثالث می تواند راه حل بی طرفانه ای برای مسئله ارائه دهد.

مسئولیت خود را به عهده بگیرید:

مسئولیت هر آنچه اتفاق افتاده است را به عهده بگیرید و به فرزند خود یا مادرتان اطلاع دهید که آنها مقصر نیستند و هیچ احساس بدی در مورد آنها ندارید.

صحبت کنید:

احساسات خود را با او به اشتراک بگذارید و به او بگویید که چقدر دوستشان دارید. به فرزند / مادر خود اطمینان دهید که همیشه در کنارش خواهید بود.

صبور باشید:

کمی صبر و شکیبایی می تواند خیلی از مشکلات را حل کند. به پسر / مادر خود فرصت و زمان بدهید تا واقعیت را بپذیرد. ذهن آرام همه چیز را در چشم انداز قرار می دهد. فرزند / مادر شما یک نشانه پیدا می کند و اهداف شما برای حل رابطه می فهمد.

گروه مشاوره خانواده نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش بسیار موثری در تحکیم بنیان خانواده و بهبود روابط بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.