رابطه مادر و دختر و راه های بهبود آن

چگونه رابطه مادر و دختر را تقویت کنیم؟

0 ۱۳۷

برای یک دختر، الگوی اول و بهترین دوست، مادر اوست. و برای یک مادر، دختر بازتاب اوست. با گذشت زمان، این رابطه ممکن است شکل های مختلفی را به خود بگیرد، اما احساسات بین یک مادر و دخترش بی نظیر است. در این رابطه دوستی، سرگرمی، تشویق و مهمتر از همه، عشق بی قید و شرط مداوم را تجربه می کنید. اما در بعضی مواقع، این رابطه در خانواده می تواند پیچیده باشد. و این می تواند بر این رابطه اثر بدی داشته باشد. با این وجود، پرداختن به موضوعات و درک یکدیگر می تواند به بهبود روابط مادر و دختر کمک کند.

چرا رابطه مادر و دختر اینقدر مهم است؟

رابطه مادر دختر از سایر روابط والدین و فرزندان قوی تر است. و این رابطه ای است که به زن کمک می کند تا هر رابطه دیگری در زندگی را کشف کند. از این رو، برای هر زنی این یک رابطه ارزشمند است.

همچنین، این رابطه ای است که ماهیت خود را تغییر می دهد. با گذشت سالها، تغییراتی در این رابطه صورت می گیرد. این معمولاً به دلیل شکاف نسل است. یا وقتی مادران از یک طرف سعی می کنند با ایجاد محیط های خاصی از دختران خود محافظت کنند. و از طرف دیگر دختران سعی می کنند از آن خط خارج شوند.

از آنجا که هر رابطه مادر دختری منحصر به فرد است، بنابراین با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از این روابط از ابتدا مسیر نادرستی را طی می کنند، در حالی که بعضی از آنها با شروع رشد دختر وارد مسیر اشتباه می شوند. هر یک از الگوهای ناسازگار بین دختر و مادر می تواند این پیوند را به خطر اندازد.

رابطه مادر و دختر
رابطه مادر و دختر

انواع روابط ناسالم مادر و دختر

اگرچه رابطه مادر و دختر قدرتمند است، اما ممکن است تلخ شود. اگر هیچ تلاشی برای بهبود انجام نشود، می تواند ناسالم باشد. بگذارید برخی از روابط ناسالم مادر دختر را بررسی کنیم.

1. کنترل رابطه

برخی فکر می کنند رفتار کنترل کننده مادر یک شیوه عادی والدین است. اما اینطور نیست. این آزادی را از دختر دور می کند و خواسته ها و اشتیاق او را خرد می کند. این که مادر همیشه دختر خود را کنترل می کند، یک رابطه سالم غیرقابل قبول است.

روش های مختلفی برای کنترل وجود دارد، در حالی که برخی از مادران عصبانیت یا بی تفاوتی را نشان می دهند، برخی از آنها از باج خواهی عاطفی استفاده می کنند. رابطه کنترل کننده مادر دختر، به عنوان یک رابطه زیرمجموعه رئیس نامیده می شود، زیرا مادر سعی می کند فعالیت های دخترش را تحت نظارت و کنترل قرار دهد. و دختر هر کاری انجام می دهد تا مادرش را راضی کند.

در بعضی موارد، مادران به دلایل محافظت، سعی در کنترل دختران خود دارند. اگرچه ممکن است نیت منفی نباشد، اما نتیجه مطمئناً چنین است. هرگونه ماهیت کنترل کننده ای در روابط مادر دختر بیماری محسوب می شود.

2. قطع ارتباط عاطفی

در صورت بروز اختلالات عاطفی، دختران معمولاً به دنبال مادران خود هستند. و هنگامی که مادر در دسترس نباشد، ممکن است تنها شوند یا به یکی دیگر از اعضای خانواده (پدربزرگ یا مادربزرگ، یا پدر، دایی یا عمه) نزدیک شوند. این نوع رابطه ای است که مادر دخترش را در اولویت های خود قرار نمی دهد و توجه شایسته ای را به دخترش نمی کند.

هنگامی که مادر از دخترش فاصله می گیرد، آسیب بزرگی به روابط وارد می کند. همچنین، این نوع رابطه مادر و دختر ممکن است جای زخم بزرگی در زندگی دختر بگذارد. از این رو، این به عنوان یک رابطه مادر و دختر ناکارآمد در نظر گرفته می شود.

علاوه بر این، در برخی رابطه مادر و دختر وجود دارد که مادر از نظر جسمی و عاطفی برای دخترش غایب است که بیشترین نیاز را به او دارد. یا هیچ لمس جسمی مانند بغل کردن یا نگه داشتن دست بین مادر دختر وجود ندارد. این نوع پیوند به عنوان یک رابطه شبح نامیده می شود.

3. رابطه قضاوتی

اینکه دختر را قالب بزنیم تا به خوبی شکل بگیرد، اشکالی ندارد. اما گرفتن هر حرکتی مهم و نادرست دختر، می تواند تلخی در روابط ایجاد کند. مادران قرار است دختران خود را تشویق و حمایت کنند و در هر مرحله از راه آنها را مورد انتقاد قرار ندهند.

با قضاوت استقلال دختر گرفته می شود و او را سرکوب می کند. در چنین نوع روابطی، نه دختر و نه مادر راضی نیستند. و با گذشت هر روز، روابط به نوبه خود مضر می شود.

4. کودک غنیمتی

در این نوع روابط، مادر از دختر خود صرفاً برای نشان دادن خصوصیات و دستاوردهای خوب خود استفاده می کند، بدون آنکه به فکر دوست داشتن یا نداشتن دختر باشد. در این روابط بیشتر اوقات دختر ناراحت است، زیرا زندگی او برای جلب توجه دیگران استفاده می شود.

در موارد معینی از این روابط، مادر از اشکال مختلف ارتباطی مانند نیروی جسمی یا سوء استفاده کلامی فقط برای جلب توجه استفاده می کند. این روابط کاملاً سمی است.

5. رابطه دشمنی

اختلاف نظرها در هر رابطه ای متداول است و در مورد مادر دختر نیز اتفاق می افتد. هنگامی که دعوا ها به طور منظم انجام می شوند، رقابت در یک رابطه بوجود می آید. این منجر به ناراحتی می شود. دعوای مداوم و نتیجه گیری متقابل در یک رابطه سالم نیست.

با چنین رابطه ای، ممکن است دختر مادر خود را به عنوان رقیب در نظر بگیرد و نه به عنوان کسی که عشق بی قید و شرط دارد. و مادر احترام دختر خود را ندارد. این نوع رابطه مادر و دختر به عنوان یک رابطه رقیب نیز خوانده می شود.

6. رابطه رفاقتی

این یکی از انواع متداول روابط است که توسط مادران و دختران به اشتراک گذاشته می شود و همچنین به عنوان یک رابطه متمایز خوانده می شود. این رابطه عاطفی است زیرا مادران با دختران خود به عنوان بهترین دوست رفتار می کند. هر دوی آنها علائق، احساسات و بسیاری چیزهای دیگر را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

در حالی که والدین با دادن عشق و آزادی بسیار می توانند از آموزش خاصی که لازم است، غافل شوند. این امر در روابط با شروع رشد دختر آغاز می شود.

7. واژگونی نقش

این الگو در رابطه بین مادر و دختر معمولاً در قسمت دوم زندگی رخ می دهد. در اینجا مادر می خواهد دخترش او را از نظر عاطفی یا مالی حمایت کند. و به نیازهای دخترش توجه نمی کند. زندگی دختر محدود است و او باید آنچه را که مادرش می خواهد فراهم کند. چنین نوع رابطه ای به هیچ وجه برای دختر سالم نیست.

8- رابطه خارج شده

عجیب به معنای دوری از احساسات است. دلایل مختلفی وجود دارد که یک دختر و مادر می توانند بیگانه شوند و ممکن است در هر مرحله از زندگی رخ دهد. برخی از دلایل عبارتند از: طلاق مادر یا ازدواج با شخص دیگر، بی احترامی، علاقه به یک فرزند دیگر و … .

روابط آسیب دیده می تواند تأثیرات نامطلوبی بر روی آنها بگذارند. با این وجود، شانس هایی برای ترمیم رابطه وجود دارد.

رابطه مادر و دختر
رابطه مادر و دختر

تأثیر روابط نادرست مادر و دختر

اولین پیوندی که یک دختر با مادرش دارد، تأثیر زیادی بر کل زندگی او می گذارد. اگر رابطه مادر دختر متعادل باشد – با مهربان ، مراقبت، عشق، دقت و برخی محدودیت ها – قابل احترام است و شکوفا خواهد شد. اما روابط آسیب دیده می تواند عوارض جانبی داشته باشند.

عزت نفس پایین:

اولین دلبستگی یک دختر با مادرش است. و این رابطه پایه روابط دیگر است. پیوند بین آنها، در آینده دختر منعکس می شود. پیوند سالم با مادر اعتماد به نفس دختر را شکل می دهد. اما یک رابطه ناسالم باعث می شود که او به خودش شک کند و در نتیجه باعث کاهش اعتماد به نفس او شود. از طرف دیگر، حتی مادر نیز تحت تأثیر قرار می گیرد.

افسردگی:

طبق مطالعه ای در ژورنال آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان آمریکا، قطع رابطه مادر می تواند مسئول اختلال افسردگی در کودکان و بزرگسالان باشد. وقتی دختر با مادر خود رابطه خوبی نداشته باشد، ممکن است به علائم افسردگی مبتلا شود. یک رابطه نادرست همچنین بر مادر تأثیر منفی می گذارد، و حتی ممکن است سلامت او را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

مسائل دلبستگی:

وقتی رابطه اصلی در زندگی زن مانند پیوند او با مادرش زخمی شود، ممکن است در اعتماد به نفس و وفادار ماندن به روابط آینده خود دچار مشکل شود. او ممکن است در ارتباط با دیگران در بزرگسالی احساس ناامنی کند.

خصومت:

وقتی رابطه مادر و دختر ناقص باشد، در خانه درگیری های مداوم بوجود می آید. این امر تأثیر منفی بر دختر دارد و حتی ممکن است در خارج از خانه خصمانه و پرخاشگر شود.

ممکن است دلایل مختلفی که رابطه مادر و دختر ناسالم باشد. وضعیت زناشویی مادر، وضعیت مالی او، ارتباط او با والدین و امنیت می تواند دلایلی باشد که ممکن است او را از دختر جدا کند.

اما هیچوقت دیر نیست.

اگرچه نمی توانید زندگی را به عقب برگردانید، اما هنوز می توانید فصل بعد زندگی را با چیزهای خوب پر کنید. هیچ رابطه ای نمی تواند جایگزین عشق یک مادر به دخترش شود. این بدان معناست که هنوز راه هایی برای بهبود پیوند یا ایجاد رابطه شما وجود دارد.

راه های بهبود روابط مادر و دختر

صرف نظر از آنچه که در گذشته اتفاق افتاده است، هر کدام از شما باید اولین قدم را برای حل و فصل درگیری های روابط خود بردارید.

1. شنونده فعال باشید

بیشتر اوقات، شما ممکن است تصور کنید که حق با شماست. اما این درست نیست به جای فرض هر چیزی، با دقت به مادر یا دخترتان گوش دهید. بدون وقفه و با تجزیه و تحلیل به احساسات او گوش کنید. برای جلوگیری از اختلافات یا سردرگمی های دیگر می توانید سؤالاتی بپرسید و جواب آن را بگیرید. این یک روش بسیار ساده و راحت و در عین حال تاثیر گذار است.

2. خود را به جای او بگذارید

تا زمانی که به جای کسی نباشید؛ هرگز نمی دانید که مادر یا دخترتان چه فکری می کند. درگیری معمولاً به دلیل شکاف نسل ایجاد می شود. اما وقتی سعی می کنید از دیدگاه مادر یا دخترتان این قضیه را درک کنید، ممکن است راحت نتیجه گیری کنید.

3. ارتباط باز داشته باشید

بیشتر سوء تفاهم ها به دلیل عدم برقراری ارتباط صورت می گیرد. مادر دختر باید برای داشتن ارتباط سالم و صریح رابطه ای باز داشته باشند. به عنوان مثال، به عنوان یک مادر، اگر دوست ندارید او شب را در خانه یک دوست بگذراند، باید با توضیح دلایل او را قانع کنید. از طرف دیگر، شما به عنوان یک دختر، اگر رفتارهای محافظتی مادرتان را دوست ندارید، به او بگویید که این رفتار را دوست ندارید. یک ارتباط نرم و مختصر قطعاً مؤثر خواهد بود.

یکی از راه های موثر برای مکالمه استفاده از “من” به جای “شما” است. به عنوان مثال “من ناراحتم” به جای اینکه بگویید “شما مرا افسرده می کنید.” این کار را امتحان کنید و ببینید که چه نتیجه ای دارد. همچنین، اطمینان حاصل کنید که افراد دیگر را در مکالمات خود درگیر نکنید. اینگونه می توانید مکالمات آزاد و سالم داشته باشید.

4. مرزهای خاصی داشته باشید

صرف نظر از صمیمیت در رابطه مادر و دختر، مرزهای خاصی باید وجود داشته باشد. مادر با دختر می توانند بهترین دوستان هم باشند، اما باید بین آنها و برخی محدودیت ها یک خط نازک وجود داشته باشد. این نه تنها به بهبود پیوند کمک می کند بلکه باعث ایجاد پیوند محترمانه می شود.

5- ببخشید

برای یک سفر خوب، باید با وجود برآمدگی ها صاف رانندگی کنید. این بدان معناست که باید برخی از کینه ها را رها کنید و برای حفظ روابط سالم ببخشید. یک مادر با دخترش می توانند درگیری های زیادی داشته باشند، اما در پایان روز باید یک آغوش گرم را ببخشید و کدورت ها را فراموش کنید.

6. زخم ها را سریع التیام دهید

ما تمایل داریم که پس از یک درگیری و جر و بحث مکث کنیم. اگر این وقفه با گذشت زمان زیاد شود، ممکن است شکاف بین مادر دختر بیشتر شود. به جای انتظار، بهتر است با هم صحبت کنیم و موضوع را به سرعت مرتب کنید. این باعث می شود زخم ها سریعتر بهبود یابد.

7. بپذیرید

مادر دختر دو فرد متفاوت با دیدگاههای مختلف هستند. در نقاط مختلف زندگی اختلاف نظر وجود خواهد داشت. به جای بحث و جدال و تلاش برای پیروزی در بحث، هم مادر و هم دختر باید بپذیرند که بعضی اوقات هیچ راه حل متقابلی وجود ندارد. بهتر است اختلاف نظر را بپذیرد و در زندگی پیش بروید.

دختر مینی نسخه مادرش است. بنابراین، صرف نظر از آنچه اتفاق افتاده است، کنار هم قرار بگیرید، زخمهای یکدیگر را بهبود بخشید و قوی ترین تیم خانواده شوید. آیا شما هم داستانی در مورد رابطه مادر و دختر دارید؟ با ما به اشتراک بگذارید.

گروه مشاوره خانواده نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش بسیار موثری در بهبود روابط خانواده بر عهده دارند.

021-28424894

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.