45 راه ساده برای احترام به والدین

چگونه به والدین خود احترام بگذاریم؟

0 ۴۰۰

45 راه ساده برای احترام به والدین

رابطه والدین و فرزند شاید خالص ترین باشد. همچنین یکی از تحولات خوب و بد است. نکاتی که در مقاله احترام به والدین آمده به شما کمک می کند تا رابطه ای خوب با پدر و مادر خود برقرار کنید.

وقت خود را به آنها اختصاص دهید:

بزرگترین هدیه ای که می توانید به کسی هدیه دهید زمان است. مهم نیست که زندگی شما را چقدر درگیر کرده، همیشه مدتی را برای والدین خود اختصاص دهید. پدر و مادر ممکن است هنگامی که بچه ها بزرگ شدند و به دانشگاه بروند، احساس تنهایی کنند. اگر دور از آنها زندگی می کنید، حداقل یک بار در روز با آنها تماس بگیرید و در آخر هفته ها به دیدن آنها بروید. یک تماس در طول روز ایده بسیار خوبی است.

سپاس خود را ابراز کنید:

به یاد داشته باشید زمانی که در تب شدید بستری بودید؟ پدر و مادرت بالینت را ترک نکردند، بی‌ خوابی سپری کردند تا سلامتی خود را به دست آورید. بله، این مسئولیت آن‌ ها به عنوان والدین است و آن‌ ها این مسئولیت را جدی گرفتند. برای آن از خود گذشتگی تشکر کنید. هر فرصتی که پیدا می کنید، از آن ‌ها تشکر کنید و بگذارید آن‌ ها بدانند که آن‌ ها را دوست دارید. با این کار احترام به والدین خود را نشان خواهید داد.

قدردانی کنید:

پدر و مادرت در تمام روز به سر کار می‌رفتند، احتمالاً حتی در روزهایی که نمی‌خواستند. آن‌ ها بی ‌وقفه تلاش کرده اند تا زندگی شما را از نظر مالی و … راحت و امن ‌تر کنند. برای تمام کارهایی که انجام دادند، تشکر کنید، برای لذت کوچکی که به شما دادند تا شما مال خود را داشته باشید. این یک راه ساده برای احترام به والدین است.

خود را جای آنها بگذارید:

هر گاه والدین شما چیزی بگویند که متناقض با عقیده تان باشد، با تحقیر کردن آن ‌ها بحث نکنید. شکاف نسلی بین شما و آن‌ ها را قبول کنید و سعی کنید آنها را درک کنید. ممکن است حق با شما باشد اما سعی کنید خود را جای آنها بگذارید تا بدانید چرا با شما موافق نیستند. اگر ممکن است زمان بگذارید و زمان خود را صبورانه توضیح دهید.

هرگز صدای خود را بلند نکنید:

مواقعی وجود خواهد داشت که والدین از شما بخواهند کاری را انجام ندهید. درست است که سعی خواهید کرد که والدین خود صحبت کرده تا را درکتان کنند، اما درست نیست که فریاد بزنید یا صدای خود را بلند کنید. مهم نیست والدینتان با شما چقدر دوستانه باشند، هرگز نباید صدای خود را در آنها بلند نکنید.

همیشه عذرخواهی کنید:

سوء تفاهم ها و بحث و جدال بین والدین و فرزند طبیعی است. اگر فکر می کنید با والدین خود به سختی صحبت کرده یا صدایتان را بلند کرده اید، از عذرخواهی دریغ نکنید. ممکن است اشتباه نکنید، اما اگر فکر می کنید رفتارتان باعث رنجش پدر و مادرتان شده است، عذرخواهی کنید. این کار می تواند جهانی متفاوت برای آنها ایجاد کند و با آن احترام به والدین خود را نشان دهید.

راحت باشید:

ارتباط صادقانه پایه و اساس هر ارتباطی است. فرزندان تا زمانی که کودک هستند، تمایل دارند که همه جزئیات زندگی خود را با والدین خود به اشتراک بگذاریم، اما هرچه بزرگ می شوند، موارد خاصی را از والدین فیلتر می کنند. سعی کنید تا حد ممکن صادق باشید و مهمترین جنبه های زندگی تان را با والدین خود در میان بگذارید.

احترام به والدین
احترام به والدین

همیشه بگویید لطفا:

والدین شما عشق بی قید و شرط به شما دارند، والدین برای خوشبختی فرزند خود دو بار فکر نکرده و کوه ها را جابجا کنند. اما این بدان معنا نیست که طور که دوست دارید رفتار کنید. وقتی از آن ها خواسته ای دارید یا نیاز به کمک آن ها دارید، مؤدبانه رفتار کنید. هنگام صحبت با والدین، ​از کلماتی همچون “لطفا” و “متشکرم” استفاده کنید. این یک راه ساده برای احترام به والدین است.

هرگز سرزنش نکنید:

سرزنش کردن والدین فقط به این دلیل که زندگی شما آنگونه که تصور می کنید، نیست، عادلانه نیست. بدانید که والدین تان بیشترین تلاش خود را برایتان انجام داده و می کنند. شما را دوست دارند و حاضرند برایتان فداکاری کنند. به همین ترتیب، ممکن است چند بار اتفاق بیفتد که مجبور به سازش شوید. همچنین، ناعادلانه است که آنها را سرزنش کنید.

اعتمادشان را بر هم نزنید:

یکی از راههای نشان دادن احترام به والدین این است که از انجام کارهایی که می توانند اعتمادشان را برهم بزنند خودداری کنید. اگر آن ها به اندازه کافی به شما اعتماد دارند تا آزادی و حریم شخصی لازم را بدهند، هرگز از آن سوءاستفاده نکنید.

قبل از تصمیم گیری با آنها صحبت کنید:

همه شما بزرگ شده اید و قادر به انتخاب هستید، اما بهتر است همیشه با والدین خود صحبت کنید یا قبل از تصمیم گیری های بزرگ به آنها بگویید. پدر و مادر بیشتر زندگی کرده اند و مطمئنا تجربه بیشتری دارند که می تواند در انتخاب صحیح زندگی کمک کند. و هنگامی که نظر آن ها را جویا شوید، احساس ارزش و احترام می کنند.

در کارهای خانه کمک کنید:

اگر با والدین خود زندگی می کنید، در کارهای خانگی به آن ها کمک کنید. این راهی ساده برای نشان دادن احترام به والدین است. حتی اگر در کنار هم زندگی نمی کنید، همیشه با پیشنهاد خرید مواد غذایی، پرداخت قبض و غیره تا حد امکان به آنها کمک کنید.

با هم جشن بگیرید:

از دیگر راه های احترام به والدین اینست که برای جشن و روزهای مهم، با والدین خود همراه باشید. گنجاندن آن ها درشادی تان فقط باعث می شود احساس ارزش و عشق کنند.

هنگام صحبت کردن صبور باشید:

ممکن است والدین به دلیل شکاف نسل، اطلاعات زیادی در مورد آخرین فن آوری نداشته باشند. بنابراین هنگامی که والدین شما از شما می خواهند به آنها یاد دهید که چگونه با یک تلفن جدید یا تلویزیون هوشمند کار کنند یا از رسانه های اجتماعی برای ارتباط با دوستان قدیمی خود استفاده کنند، صبور باشید. آنها ممکن است صد بار از شما همین سؤال را بپرسند و شما ممکن است سر کار باشید. اما فرصت دهید تا با آن دست و پنجه نرم کنند – این را مدیون والدین هستید.

هرگز تماس هایشان را نادیده نگیرید:

مهم نیست که در کنار خانواده و دوستان خود باشید، هرگز از تماس والدین خود چشم پوشی نکنید. اگر واقعاً مشغول کار هستید، به تلفن پاسخ دهید و بگویید که مشغول کار هستید و با تماس خواهید گرفت. وعده خود را با تماس با آنها در اسرع وقت نگه دارید. ممکن است این یک تماس اورژانسی باشد، و آن ها ممکن است به کمکتان نیاز داشته باشند. این یکی از اصول مهم احترام به والدین است.

از قوانین خانه پیروی کنید:

والدی قوانین خود را دارند و باید به آن احترام بگذارید. به یاد داشته باشید که پدر و مادر تا بزرگسالی مسئولیت شما را بر عهده دارند و موظفید طبق قوانین آنها عمل کنید. پیروی از قوانین یا دستورالعمل ها، نشان از احترام به والدین است.

آنها را نسبت به دوستان خود در اولویت قرار دهید:

به یاد داشته باشید که چطور آنها سعادت شما را بالاتر از خوشبختی خود قرار داده اند؟ احتمالاً بارها تاریخ سفر و یا تفریحی را با دوستانشان لغو کردند، زیرا شما می خواستید که با شما در خانه باشند. بنابراین، حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که بعضی اوقات آنها را بالاتر از دوستان خود قرار دهید. ما قبول داریم که داشتن دوستان ضروری است، اما پدر و مادر به همان اندازه اهمیت دارد و احترام به والدین از واجبات زندگی است.

از دروغ گفتن خودداری کنید:

همه ما مقصر هستیم که دروغ های مصلحتی را به پدر و مادر خود می گوییم زیرا نمی خواهیم ناامید شوند. اما وقتی این موضوع را دریابند، ویران خواهند شد که بدانند شما به آنها اعتماد کافی ندارید که حقیقت را بگویید. بعضی اوقات، اشکالی ندارد که چند جزئیات را کنار بگذاریم تا نگرانی نداشته باشند. اما دروغ گفتن برای آنها ایده خوبی نیست.

شخص خاص خود را با آنها آشنا کنید:

چه کسی را انتخاب کردید که بقیه عمر خود را با او بگذرید می تواند انتخاب تان باشد. اما با معرفی آنها به والدین خود باعث می شود آنها احساس ارزشمندی داشته باشند. آنها ممکن است فکر کنند شما انتخاب صحیحی کرده اید یا ممکن است خلاف آن را فکر کنند، اما با دانستن اینکه شما از شخص خاص خود خوشحال هستید می تواند به آنها صلح بی نظیری دهد.

قطع رابطه نکنید:

مهم نیست که چقدر چیزهای تلخ بین شما بیفتد یا اینکه چقدر ممکن است بچه ها بحث داشته باشید، هرگز والدین خود را از زندگی خود جدا نکنید. اگر گفتن “ببخشید” یک بار می تواند رابطه را نجات دهد، بدون در نظر گرفتن اینکه تقصیر کیست، این کار را برای نشان دادن احترام به والدین انجام دهید.

برایشان هدیه بخرید:

والدین هرگز از فرزند خود انتظار ندارند، اما وقتی به آنها هدیه می دهید، احساس خوشبختی و اهمیت می کنند.

هرگز از آنها خجالت نکشید:

والدین شما ممکن است ثروتمندترین، باهوش ترین یا موفق ترین افراد جهان نباشند. اما آنها والدین شما هستند و شما به خاطر آنها هستید. لازم نیست که آنها را به خاطر آن پاداش دهید، بلکه از آنچه که برای شما انجام داده اند با هر آنچه که داشتند قدردانی کنید. هرگز شرمنده آنها نشوید، مهم نیست که دوستان یا جامعه درباره آنها چه فکر می کنند.

هنگام پیر شدن از آنها مراقبت کنید:

کودکان نو پا و سالخوردگان از جهات مختلفی یکسان هستند. ممکن است در سن پیر شدن به والدین خود احتیاج نداشته باشید. اما آنها به سن شما احتیاج دارند ، این احتمالاً زمانی است که آنها به شما بیشترین نیاز را دارند. آنها وقتی کودک بودید از شما مراقبت کردند. وقتی پیر می شوند و به کمک احتیاج دارند، نوبت شماست که مواظب آنها باشید و احترام به والدین را نشان دهید.

به وجودشان افتخار کنید:

آیا می دانید چه چیزی والدین شما را خوشحال می کند؟ دانستن اینکه به آنها افتخار می کنید و آنها را همانطور که هستند دوست دارید. ممکن است آنها ثروتمند یا قدرتمند نباشند، اما اگر همه نیازهای شما را برآورده کرده اند و شما را به عنوان یک شهروند خوب پرورش داده اند، به آنها بگویید که افتخار می کنید که بچه آنها هستید، این یک راه احترام به والدین است.

فضیلت های خود را فراموش نکنید:

شکل نهایی احترام به والدین شما تمرین ارزش ها و اخلاقی است که به شما آموخته اند. این نه تنها باعث افتخارشان می شود بلکه خوشحال می شوند که کار خود را به درستی انجام داده اند.

هرگز فرصتی برای خدمت از دست ندهید:

هرگز نمی توانید والدین خود را به خاطر آنچه انجام داده اند برای شما بازپرداخت کنید. بنابراین هر فرصتی که برای خدمت به والدین بدست آورید را بگیرید و برای آنها باشید. حتی اگر چیزی به سادگی رانندگی برای بردن آنها به فروشگاه باشد، در صورت نیاز به آنها کمک کنید وبا این کار احترام به والدین خود را نشان دهید.

با هم بیرون بروید:

روز مادر یا تولد والدین، یک سفر را برنامه ریزی کنید و آنها را به مکان موردعلاقه شان ببرید. همچنین می توانید با رزرو بلیط برای تعطیلات خانوادگی، آنها را غافلگیر کنید.

احترام به والدین
احترام به والدین

از فرزندانتان بخواهید که وقت خود را با آنها سپری کنند:

فرزندان شما می توانند از والدین تان چیزهای زیادی بیاموزند: سنت ها، اخلاق، ارزش ها و عادت های خوب فراوان. بنابراین اجازه دهید فرزندان شما تا آنجا که ممکن است در کنار پدر و مادر بزرگ خود بگذرانند. این باعث می شود آنها احساس ویژه داشته باشند.

والدین بچه نگهدار تمام وقت شما نیستند:

این ممکن است با نکته قبلی ما مغایرت داشته باشد، اما واقعیت دارد. شما می توانید فرزندان خود را برای گذراندن مدتی در کنار والدین خود قرار دهید، اما نمی توانید انتظار داشته باشید که بچه هایتان را بزرگ کنند. والدین شما ممکن است از روی محبت این کار را انجام دهند، اما مناسب نیست ، زیرا بزرگ کردن بچه های شما وظیفه شماست، نه وظیفه آنها. همچنین، ممکن است آنها انرژی لازم برای مراقبت از بچه های شما را در سن خود نداشته باشند.

شکایت نکنید:

هرگز از آنچه والدین خود ارائه می دهند شکایت نکنید. ممکن است نتوانند بیشتر از آنچه که می خواهید بپردازند. بنابراین، همیشه از آنچه در اختیار دارید، سپاسگزار باشید و وقتی به شما چیزی نمی دهند از غر زدن بپرهیزید. اینگونه می توانید احترام به والدین را نشان دهید.

به آنها توجه ناپذیر داشته باشید:

گذراندن اوقات با والدین بسیار ضروری است، اما آنچه مهمتر است توجه شما به آنهاست. وقتی در کنار آنها هستید، از بررسی تلفن خود و یا پیام دادن به دوستان خود خودداری کنید. درعوض، از آن زمان برای گفتگو با آنها و گوش دادن به آنها استفاده کنید.

آنها را نگران نکنید:

والدین همیشه نگران فرزندان خود هستند. بنابراین سعی کنید دلایل بیشتری را برای نگرانی بیشتر نگویید. آنها را از محل زندگی خود آگاه نگه دارید، مراقب سلامتی خود باشید و به موقع غذا بخورید. اگر به دلایلی نگران هستند، حتی وقتی همه چیز خوب است، به آنها اطمینان دهید که کاملاً خوب و خوشحال هستید.

مقایسه نکنید:

هرگز والدین خود را با والدین دوستتان یا هر کس دیگری مقایسه نکنید. با توجه به اینکه والدین هر کاری می کنند برای خوشحال کردن شما انجام می دهند، می تواند آنها را ناراحت کند. آیا اگر آنها شما را با بچه های دیگر مقایسه می کنند، دوست دارید؟

در مورد مشکلات خود صحبت کنید:

به عنوان یک کودک، شما به والدین خود اعتماد کافی داشتید تا از هیولاهای موجود در کمد به دور باشید. اما وقتی به اندازه کافی بزرگ هستید، ممکن است بخواهید به تنهایی با همه هیولاها سر و کار داشته باشید. در حالی که می خواهید مستقل باشید و به تنهایی با مشکلات خود سر و کار داشته باشید. اما در مورد مشکل و همچنین راه حل هایی که در ذهن دارید به والدین خود بگویید تا نگرانی زیادی درباره آن نباشد. بعضی اوقات، می توانند راه حل بهتری برایتان داشته باشند.

تلاش کنید تا انسان بهتری باشید:

راه نهایی برای احترام به والدین، ​​تبدیل شدن به فردی است که می توانند به آن افتخار کرد. ممکن است شما همچون دیگران موفق یا ثروتمند باشید. اما همواره در تلاش باشید تا با داشتن ارزشهایی که به شما آموخته اند، به یک فرد بهتر تبدیل شوید تا آنها را به خاطر کسی که هستید خوشحال و افتخار کنید.

به نظراتشان ارزش دهید:

ممکن است والدین شما اعتقادات خاصی داشته باشند که با نظرتان متفاوت است. می توانید نظر خود را ابراز کنید، اما براساس ایده آل هایشان بزرگ شده اید قضاوت نکنید یا آنها را وادار نکنید که همچون شما فکر کنند. اهمیت دادن به نظر و عقیده از راه های احترام به والدین است.

هرگز به آنها آسیب نرسانید:

کاری نکنید که به والدین تان آسیب برساند. هرگز تند حرف نزنید و چیزی نگران کننده نگویید. نمی توانید کلمات را به محض گفتن برگردانید، و کلمات می توانند زخم هایی به وجود آورند که می تواند زمان زیادی برای بهبودی داشته باشد.

دستاوردهای خود را با آنها به اشتراک بگذارید:

اگر در محل کار خود پیشرفت داشته اید، والدین خود را درگیر و آگاه نگه دارید. آنها احتمالاً شادترین افراد خواهند بود که بدانند شما موفق و خوشحال هستید. این یک راه ساده برای احترام به والدین است.

به گذشته نپردازید:

هنگامی که با والدین خود مشاجره می کنید، از ذکر موضوعات گذشته خودداری کنید، زیرا این امر تنها باعث شکاف بین شما خواهد شد. در مورد چیزهایی صحبت کنید که اکنون می توانید اصلاح کنید و راه هایی برای زندگی دوستانه در زندگی یکدیگر پیدا کنید.

محبت جسمی را نشان دهید:

با بغل کردن و بوسیدن احترام به والدین خود را نشان دهید و بگویید چقدر دوستشان دارید. حتی وقتی بزرگ شده اید، هرگز از بغل کردن و یا گفتن دوست ندارم خودداری نکنید. حتی اگر شما به نمایش فیزیکی محبت با والدین خود عادت ندارید، سعی کنید با اعمال دیگری عشق و احترام خود را نسبت به آنها نشان دهید.

به زبان بدن خود توجه کنید:

مراقب زبان و لحن بدن خود باشید زیرا این امر می تواند بی احترامی به شخص دیگر باشد. هنگام صحبت با والدین، ​​همیشه از صدای کم و آرام استفاده کنید، تماس چشمی را حفظ کنید تا نشان دهید که به آنها گوش می دهید.

والدین خود را بدون قید و شرط دوست داشته باشید:

آخرین و مهمترین چیز، در لیست ما عشق بی قید و شرط است. شکی نیست که والدین شما بدون قید و شرط شما را دوست دارند. احتمالاً هرگز نمی توانید آنچه را که برای شما انجام داده اند پس بدهید، اما می توانید آنها را همانطور که هستند بپذیرید و بدون قضاوت آنها را دوست داشته باشید. این تنها نشان می دهد که چقدر به آنها احترام می گذارید.

آنها شما را به این جهان آوردند و این هدایای گرانبها را به نام زندگی به شما دادند، و در عوض، آنچه انتظار دارند عشق و احترام شماست. والدین تنها افرادی هستند که بدون سؤال ما را می پذیرند: آنها عصبانیت ما را تحمل می کنند ، نوسانات روحی ما را تحمل می کنند و حتی وقتی که کمترین آن را داشته باشیم عاشق ما هستند. با افزایش سن، رسیدگی به آنها دشوار می شود، اما این زمانی است که آنها به ما بیشترین نیاز را دارند. برای مراقبت از والدین خود آنجا باشید. به آنها اهمیت داده و احترام به والدین را فراموش نکنید.

بچه های شما چگونه به شما احترام می گذارند؟ و یا روش احترام به والدین در شما چگونه است؟ با ما درمیان بگذارید.

گروه مشاوره خانواده نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش بسیار موثری در بهبود روابط خانواده ها بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button