سوالات قبل از طلاق که باید از خودتان بپرسید

سوالات پیش از طلاق که لازم است از خود بپرسید

0 ۳۶۹

تصمیم گیری در مورد اینکه آیا شما و شریک زندگی تان باید طلاق بگیرید، آسان نیست. عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود، بنابراین تصمیم گیری سریع به نفع شما نیست. مگر در رابطه ای که مورد سوء استفاده قرار گرفته باشید (اعم از جسمی، احساسی یا مالی)، بهتر است که حرکت بعدی خود را با دقت در نظر بگیرید. در اینجا سوالات قبل از طلاق را ذکر کرده ایم که باید از خود بپرسید.

سوالات قبل از طلاق

تصمیم برای طلاق یکی از مهمترین تصمیماتی است که یک فرد می تواند با عواقب آن سالها یا یک عمر همراه باشد. دلیل اینکه بسیاری از مردم خیلی زود اسم طلاق را می آورند اینست که می خواهند هر چه زودتر از وضعیت استرس زا خارج شوند. بنابراین برای افرادی که در ازدواج های دشوار قرار دارند، طبیعی است که بخواهند طلاق را با بیشترین سرعت ممکن انجام دهند تا بتوانند به آرامش برسند.

خانواده و دوستان هم غالباً این موضوع را تشویق می کنند. اما متأسفانه در بیشتر موارد درست برعکس اتفاق می افتد. زوج هایی که با عجله تصمیم به طلاق می گیرند، هیچ وقت برای ارزیابی احساسات، افکار و گزینه های خود وقت ندارند. در نتیجه، آنها برای غلبه بر احساسات و تصمیمات در حال تغییر زندگی، آماده نیستند. اغلب آنها توافقاتی را می پذیرند که قادر به انجام آن نیستند، و به جای بهتر شدن اوضاع، اغلب متوجه می شوند که فقط مجموعه دیگری از مشکلات برایشان به وجود آمده است. بنابراین جای تعجب نیست که مدتها در پرونده های طولانی دادگاه درگیر می شوند و طلاق سریع، سالها طول می کشد.

در این مقاله به تشریح معضلات بیشماری که در طلاق وجود دارد، پرداخته ایم. اگر افراد معضلات خود را قبل از طلاق حل نکنند، با پنهان کردن شک و تردید، آسیب پذیری خود را بیشتر می کنند.

معضلات طلاق چیست؟

زوجینی که می خواهند طلاق بگیرند، با یکی از سه معضل روبرو هستند:

1. من طلاق می خواهم اما مطمئن نیستم که این تصمیم درستی باشد یا خیر. از آنجا که گذراندن طلاق زندگی فرزندان شما و همچنین سبک زندگی، اقتصاد و سرمایه شما را تحت تأثیر قرار می دهد، فشار برای تصمیم گیری “کاملاً صحیح” بسیار زیاد است. متأسفانه هیچ تضمینی وجود ندارد. بهترین سناریو این است که تصمیمی اتخاذ کنید که احساسی نباشد و از روی عقل و منطق باشد.

2. من طلاق نمی خواهم، همسرم می خواهد. قرار گرفتن در این مکان واکنشی باعث می شود احساس کنترل و قربانی بودن داشته باشید. شما ویرانی های عاطفی شدید را تجربه خواهید کرد، زیرا زندگی شما تغییر خواهد کرد بدون اینکه خودتان بخواهید. هنگامی که از شریک زندگی خودصدمه ببینید، تشخیص و مقابله با مشکلاتآسان نیست.

3. من فقط طلاق می خواهم زیرا ازدواج من مناسب نیست. نگرانی و عصبانیت بسیار زیادی در مورد این تصمیم توسط شریک تان وجود خواهد داشت. اگراین اتفاق رخ دهد، روند طلاق مملو از تنش و درگیری و سرزنش خواهد بود.

عنصر مشترک در هر سه معضل، ترس است. در گروه اول ترس از اشتباه و نادرست بودن وجود دارد، گروه دوم با ترس از قبول مشکلات و پنهان کردن آنها و گروه سوم از هرگونه پاسخگویی می ترسند. نتیجه هر سه شرایط طلاق، مبارزه و درگیری خواهد بود.

برای اینکه طلاق همراه با همکاری و احترام باشد، زوج باید آماده باشند تا زندگی خود را در همه سطوح جدا کنند. از نظر قانونی، عملی و عاطفی. برای انجام این کار هر شخص باید به 10 سوال زیر پاسخ دهد.

سوالات قبل از طلاق
سوالات قبل از طلاق

1. آیا هنوز هم شریک زندگی خود را دوست دارید؟

بسیاری از افرادی که خواهان طلاق هستند، هنوز احساسات شدیدی نسبت به شریک زندگی خود دارند، اما به دلیل یک عدم صمیمیت و نزدیکی در رابطه می خواهند از شریک زندگیشان جدا شوند. اگرشما هم از این دسته هستید، بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد طلاق روی روابط خود کار کنید، در غیر این صورت احساس از دست دادن شما را تحت الشعاع قرار می دهد و ممکن است بعد از طلاق شرایطتان از آنچه اکنون هست بدتر شود.

2. آیا واقعاً ازدواج کرده اید؟

برای اینکه واقعاً ازدواج کنیم یک زن و شوهر باید رابطه ای ایجاد کنند که شامل “ما” باشد. بسیاری از افرادی که طلاق می گیرند، هرگز ازدواج نکرده اند. آنها ممکن است فرزندانی را بزرگ کرده و خانه ای مشترک داشته باشند اما یکپارچه در این فعالیت ها شرکت نکرده اند. اگر شما در روابط تان “ما” واقعی ایجاد نکرده اید، اکنون زمانی است که تعهد را یاد بگیرید.

3. آیا واقعاً آماده طلاق هستید یا فقط تهدید می کنید؟

معمولاً به دلایل زیر تهدید به طلاق می شود، خصوصاً در بحث های زناشویی:

  • از روی عصبانیت و ناامیدی.
  • برای به دست آوردن قدرت و کنترل، وادار کردن شخص به چیزی که شما می خواهید.
  • برای جدی گرفته شدن و اینکه می خواهید تغییر واقعی ایجاد کنید.
  • به عنوان یک بیدار باش که ازدواج متزلزل است.

البته افرادی که دائماً تهدید به طلاق می کنند، اعتبار خود را از دست می دهند.

4- این یک تصمیم آگاهانه است یا این یک تصمیم واکنش عاطفی؟

آماده بودن برای طلاق به معنای قدرت تصمیم گیری شفاف است.. طلاق یعنی اینکه بتوانید از همه دلبستگی های عاطفی محکم به شخص دیگر، افراد دوست داشتنی و همچنین آزار دهنده رها شوید. تصمیمات احساسی دوام ندارند. افرادی که از روی عصبانیت طلاق می گیرند، بعد از پایان عصبانیت پشیمان خواهند شد.

آماده بودن برای طلاق این است که وابستگی عاطفی کمتری به شخصی  که از او جدا می شوید،داشته باشید. به عبارتی دیگر، روند طلاق به خودی خود باعث می شود احساسات شدید از جمله عصبانیت، بی اعتمادی و صدمه از بین برود.

5- قصد شما از درخواست طلاق چیست؟

شاید امیدوارید که با تهدید طلاق شریک زندگیتان تغییر کند و رفتارش عوض شود، اما بهتر است بدانید که طلاق هیچ قدرتی برای درست کردن اشتباهات و تغییر قلب و ذهن مردم ندارد. طلاق تنها می تواند یک کار را انجام دهد، به یک ازدواج خاتمه دهد و با انجام این کار هر فرد آزادانه بتواند دلبستگی های جدیدی به افراد جدید به دست آورد.

6. نقش شما در این مسئله چیست؟

از نارضایتی خود در رابطه با ازدواج به عنوان زمانی برای تعامل استفاده کنید. در مورد کارهایی که انجام داده اید یا گفته اید که می تواند در مشکلات زناشویی شما نقش داشته باشد ، فکر کنید. اگر برخی از روشهای غیر مؤثر در رابطه با همسر خود را تغییر داده اید ، آیا می توان ازدواج را نجات داد؟ به جای اینکه همه سرزنش ها را روی همسر خود تغییر دهید ، سعی کنید درک کنید که چگونه ممکن است برخی از تعارض ها را به روابط خود وارد کرده و سعی در اصلاح الگوی هایی که باعث اختلاف می شود ، کنید.

7. اگر شریک زندگیتان تغییر کند، می مانید؟

برای احساس خوب بودن از ماندن در رابطه چه چیزی برای تغییر شما لازم است؟ اگر فردا از خواب بیدار شدید و شریک زندگی تان متفاوت بود، آیا بازهم می خواهید با او باشید؟ اگر جواب مثبت است ، ازدواج شما هنوز فرصت تلاش دارد. اگر جواب منفی است، دیگر در جایی نیستید که بتوانید شریک زندگی خود را گرامی بدارید. اگر واقعاً تصمیمی گرفته اید که بدون توجه به آنچه شریک زندگی شما می گوید یا انجام می دهید، علاقه ای نخواهید داشت، این خودخواهانه است که نگذارید برود.

8. شریک زندگی من چقدر پاسخگو است؟

آیا شریک زندگی شما از قبول مسئولیت خود در رسیدن به این نقطه خودداری می کند؟ آیا او دارای مشکلات جدی است اما به آنها نمی پردازد؟ اگرچه ساختن اولتیماتوم به طور کلی مفید نیست، اما در برخی موارد ممکن است لازم باشد، خصوصاً در مورد اعتیاد. اگر شریک زندگی شما با مشکلی روبرو است که نیاز به مداخله حرفه ای دارد، ممکن است نیاز به فشار باشد.

“اعتیاد و سایر شرایط روانپزشکی قابل درمان است و هیچ مشکلی در صدور اولتیماتوم” درمان یا روش دیگر “وجود ندارد. اما اگر شریک زندگی تان بارها از کمک امتناع ورزد، ممکن است وقت آن باشد که او را ترک کنید. ”

9. آیا می توانید عواقب ناخوشایند طلاق را مرتفع کنید؟

طلاق تغییر و اندوه را به ارمغان می آورد، زیرا این کار از بین رفتن رویای “خانواده شاد” است. احساس ناراحتی، ناامیدی، تنهایی، شکست، طرد، ناکافی بودن از مشکلات پس از طلاق است که همه می توانند روان فرد را تحت تاثیر قرار دهند. برای آمادگی برای فراز و نشیب های طلاق، به یک پشتیبانی از خانواده و دوستان نیاز دارید تا شما را از نظر عاطفی حمایت کنند.

یکی از سخت ترین عواقب طلاق، نیاز به مواجهه با درد شخص دیگری است، خواه فرزندان، خانواده یا دوستانتان باشد زیرا طلاق زندگی بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر فردی هستید که طلاق می خواهید، باید در مواجهه با این افراد و شرایط، تصمیم خود را حفظ کنید. اگر تنها همسرتان طلاق می خواهد، باید برای پذیرش پیامدهای زیر از ازدواج ناموفق آماده شوید. برای دانستن اینکه آیا شما آماده هستید، از خود بپرسید که آیا شما آماده تغییرات زیر هستید؟

  • اگر نمی خواهید تغییراتی در امور مالی، سبک زندگی یا سنن خود داشته باشید، پس آماده طلاق نیستید.
  • اگر نمی توانید غم و عصبانیت فرزندان خود را بپذیرید، آماده طلاق نیستید
  • اگر نمی توانید ناامنی و تری را بپذیرید، آماده طلاق نیستید
  • اگر حاضر نیستید همسرتان را از نظر ذهنی ، عاطفی و معنوی رها کنید ، دیگر آماده طلاق نیستید.

10- آیا می توانید کنترل زندگی خود را به روشی مسئولانه انجام دهید؟

این که شما کسی هستید که طلاق می خواهید یا کسی که مجبور به اینکار شده اید، هر دو یک موقعیت مشترک با یکدیگر دارند، ازدواج پایان می یابد. نحوه پاسخ مردم به این واقعیت، نوع طلاق و آینده آنها را تعیین می کند. آنها می توانند به موضع تلخی، انتقام جویی یا ناتوانی بروند و یا می توانند برای آینده خود از موضع قدرت، درک و احترام مذاکره کنند. نگرشی که شما انتخاب می کنید نوع طلاق شما را تعیین می کند.

با پاسخ دادن به این سوالات، قادر به برقراری توافق های پایدار با یکدیگر، برطرف کردن مشکلات آنها و تهیه برنامه های فرزندپروری خواهید بود که هم از فرزندان پشتیبانی می کنند و هم به حقوق یکدیگر احترام می گذارند.

اگر شما و شریک زندگی تان باید طلاق بگیرید، اما مشکل دارید؟ ممکن است از صحبت با یک مشاوره طلاق و زوج درمانی بهره مند شوید. او می تواند به شما کمک کند بر روی مسائل کار کنید.

گروه مشاوره نیک همراه تجربه ای گسترده در کمک به زوجین برای بدست آوردن طلاق بهتر از طریق آماده سازی، همکاری و مذاکره مؤثر دارند.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.