زندگی جدید پس از طلاق

راهنمای زوجین برای زندگی پس از طلاق

0 ۱۰۰

هنگامی که زندگی مشترک با طلاق تمام می شود، خو گرفتن به شرایط جدید برای زوجین سخت می شود. اما زندگی پس از طلاق ادامه دارد و امید و شادی باید به آن بازگردد. ممکن است این اتفاق بخاطر مسائلی مانند خیانت رخ داده باشد و شرایط روحی شما قابل درک است. ولی عزاداری برای زندگی از دست رفته و مرور خاطرات دیگر فایده ندارد. باید عزم جدی برای شروعی دوباره داشته باشید. در اینجا راهنمایی برای کمک به بازسازی زندگی جدید پس از طلاق آورده ایم.

راهنمایی برای ایجاد زندگی جدید پس از طلاق

نمی خواهم دروغ بگویم، زندگی پس از طلاق می تواند بسیار سخت تر از زندگی به عنوان یک فرد متاهل باشد. هیچ “فرمول جادویی” برای طی کردن بحران روحی بعد از طلاق وجود ندارد. شما مجبورید زمانی را طی کنید تا این بحران را پشت سر بگذارید و زندگی جدیدی را بعد از طلاق شروع کنید. اما راه هایی وجود دارد که می توانید با انجام دادن آنها روند بهبود پس از طلاق سریعتر طی کنید. در اینجا راهکارهایی آورده شده که با امتحان آنها می توانید زندگی جدیدی را پس از طلاق تجربه کنید.

گریه کن

طلاق گرفتن دومین تغییر دهنده پر استرس زندگی است (اولین مرگ همسر است). بیشتر افراد طلاق را از “دست دادن” می دانند و در واقع نیز طلاق “مرگ” ازدواج است. اگر بعد از طلاق هیچ انگیزه ای برای ایجاد زندگی جدیدی ندارید، توصیه می شود گریه کنید. پس از گریه بهتر می توانید تصمیم بگیرید.

با این حال آنچه بیشتر مردم نمی دانند اینست که طلاق بیش از آنکه فقط مرگ ازدواج باشد، مرگ رویای شما نیز هست و گریه و عزاداری برای آن طبیعی است. اما توجه داشته باشید اگر زمان زیادی را برای عزاداری صرف کنید، هرگز قادر نخواهید بود به جلو بروید و حرکت کنید.

برای یک زندگی جدید برنامه ریزی کن

گریه کردن کاملا قابل درک است، اما زندگی ادامه دارد. در حقیقت، زندگی رو به جلو است. شما نمی توانید تمام وقت خود را صرف افسوس خوردن کنید. درست است که با طلاق گرفتن رویاهای خود را از دست داده اید، اما این لحظه آخر دنیا که نیست. قبول کنید که نمیتوانید گذشته را تغییر دهید. به جای افسوس خوردن بر نقاط قوت و ضعف خود تمرکز کنید و سعی کنید مسیرتان را پیدا کنید.

زندگی جدید پس از طلاق
زندگی جدید پس از طلاق

رویاهایت را دنبال کن

هنگامی که ازدواج می کنید، باید مصالحه کنید. ممکن است رویاهایی داشته باشی که به دلیل نارضایتی شریک زندگیت نتوانسته ای به آنها دست پیدا کنی. اکنون وقت آن رسیده که رویاهایت را دنبال کنید و چیزهایی که دوست نداشته ای ولی مجبور بوده ای انجام دهی را دور بریزی.

همچنین برای خودت رویاهای جدید بساز و اهداف دیگری را دنبال کن. اگر هدف هایی داشته باشی، بهتر می توانی از بحران بعد از طلاق خارج شوی. اگر فرزند داری، بسیار مهم است که از خودت مراقبت کنی تا بتوانید برای آنها وقت بگذاری. می توانی این کار را با اولویت بندی و انجام کاری برای خودت انجام دهی، مانند رفتن به یک کلاس جدید یا انجام یک سرگرمی قدیمی که مدتهاست انجام نداده ای.

خودت را به خاطر بیاور

خیلی از افراد هستند که بیشترین تمرکزشان بر “ما” است و  از “من” چشم پوشی می کنند. هویت آنها به طور کامل به نقش شوهر، زن، پدر یا مادر تبدیل می شود. این کاملا قابل درک است. به منظور ایجاد یک زوج، باید با دیگران سازش کنید.

اما مشکل اینجاست که این افراد وقتی طلاق می گیرند، هویت آنها به عنوان یک زن و یا یک شوهر ناپدید می شود. ناگهان متوجه می شوند که دیگر “ما” وجود ندارد و پس از چندین سال (یا چند دهه) که از ازدواجشان گذشته است، ممکن است احساس کنند دیگر “من” هم وجود نداشته باشد!

تأیید هویت به عنوان یک فرد جداگانه طول می کشد. در این مورد باید به درون خود نگاه کنید و تصمیم بگیرید که خودتان را پیدا کنید. در “من گذشته” خود جستجو کنید، قسمت هایی را که دوست دارید دوباره احیا کنید و بخش هایی را که نمی خواهید به آن برگردید را در گذشته رها کنید.

به مشاوره مراجعه کن

این که طلاق گرفته اید، لزوما به این معنی نیست که آماده اید تنها در جهان زندگی کنید! حداقل برای مدتی یک درمانگر در کنارتان داشته باشید تا برای انتقال به زندگی جدید پس از طلاق شما را همراهی کند. مشاوره طلاق به کسانی که درد و حس حقارت بعد از طلاق را تجربه می کنند، کمک شایانی می کند.

ببخش

بخشیدن تا حد زیادی، سخت ترین بخش زندگی پس از طلاق و در عین حال مهمترین است. خشم و عصبانیت باعث آسیب و ناراحتی شما می شود و روند بهبودتان را به تاخیر می اندازد. سعی کنید اتفاقاتی که در زندگیتان افتاده را فراموش کنید و از قربانی فرض کردن خودتان دست بردارید. احساس شکست، قربانی شدن، تحقیر و … شما را از پای می اندازد. تنها راه خلاص شدن، بخشیدن کسانی است که در طلاق شما نقش داشته اند. ببخشید تا به آرامش برسید.

یاد بگیر به خودت تکیه کنی

هنگامی که زندگی مشترک دارید، طبیعی است که مسئولیت های زندگی بین شما و همسرتان تقسیم شود. زوجین پس از طلاق تنها می شوند و به سختی می توانند به زندگی جدید عادت کنند. همچنین پس از طلاق مشکلات مالی برای زنان بسیار است مخصوصا زنانی که خانه دار هستند. اما شما منتظر نباشید که یک ناجی پیدا شود و شما را حمایت مالی کند. اعتماد به نفس را در خودتان افزایش دهید و سعی کنید استقلال مالی پیدا کنید.

فعالیت های ورزشی و تفریحی را فراموش نکن

حبس کردن خودتان در خانه می تواند شما را به افسردگی مبتلا کند. اوقات فراغت با دوستانتان به تفریح بروید. کلاس های ورزشی ثبت نام کنید. از بین فعالیت های ورزشی یوگا پیشنهاد می شود. این ورزش علاوه بر فواید جسمی، برای روحیه شما بسیار مفید است و آرامش را برای شما به ارمغان می آورد.

شما نمی توانید پس از طلاق زندگی و رویاهای خود را پس بگیرید. اما مهم است که زندگی جدید پس از طلاق خیلی زود ساخته شود و بحران بعد از طلاق را به خوبی طی کنید. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی همراه خوبی برای افرادی است که بحران طلاق را طی می کنند.

021-28424894

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.