دلایل طلاق بعد از 20 سال زندگی مشترک

چرا زوجین بعد از سالها جدا می شوند؟

0 ۱۲۸

هرچه رابطه طولانی تر شود، جدا شدن دشوارتر می شود. ممکن است آنقدر به زندگی مشترک خود عادت کنید که زندگی خارج از آن غیرقابل تصور به نظر برسد. پایان دادن به ازدواجهای طولانی مدت سخت است، اما ممکن است در بعضی موارد اجتناب ناپذیر باشد. طلاق های میانسالی با اشاره به رنگ موی زوجین، “طلاق خاکستری” نامیده می شوند. در این پست موارد مختلفی را برای شما بیان می کنیم که ممکن است دلایل طلاق بعد از 20 سال زندگی مشترک باشند و همچنین نکاتی را برای مقابله با جدایی ارائه داده ایم.

دلایل طلاق بعد از 20 سال زندگی مشترک چیست؟

هر زوج دلایل خود را برای جدا شدن پس از سالها زندگی مشترک دارد. در بعضی مواقع، آنها ممکن است این حس را داشته باشند که بهترین بخش بودن با یکدیگر به پایان رسیده است و بهترین تصمیم جدا شدن است.

در زیر مهمترین دلایل طلاق بعد از 20 سال زندگی مشترک را لیست کرده ایم.

1. از بین رفتن عشق

برخی از زوج ها در کنار هم و فرزندان خود زندگی خوبی داشته اند اما هیچ عشقی بین آنها باقی نمانده است. آنها ممکن است پس از سال ها از هم جدا شوند. مسئولیت ها، چالش ها و شکست های زندگی ممکن است عشق را از رابطه بیرون بکشد. بسیاری از زوج ها سعی می کنند برای چندین سال یا ده ها سال در کنار یکدیگر جلوی طلاق را بگیرند اما یک روز آنرا درک و قبول می کنند و ممکن است در جستجوی خوشبختی از هم جدا شوند.

2. عدم رشد متقابل

رشد شخصی، برای بسیاری از افراد، یک پروسه مادام العمر است و تا زمان مرگ متوقف نمی شود. با این حال، هنگامی که فقط یکی از زوجین آرزوی رشد شخصی دارد، زندگی با یکدیگر دشوار می شود. برای شریک در حال رشد دشوار است که رکود همسرش را ببینید، در حالی که فرد دیگر ممکن است احساس کند که شریک زندگی اش آرزوهای بیش از حد دارد و از زندگی رضایت ندارد. این اغلب منجر به شیوه زندگی، اهداف مالی و برنامه های بازنشستگی متفاوتی شود که باعث جدایی زوج از یکدیگر شود.

3. مسائل حل نشده گذشته

ممکن است برخی از مسائل حل نشده گذشته وجود داشته باشد که پس از چند سال دوباره زنده شوند. زوج ها بخاطر مسائل اجتماعی یا بچه های خود، مشکلاتشان را مخفی کنند، اما زمانی فرا می رسد که دیگر نمی توانند با این شرایط ادامه دهند. چیزهایی مانند دروغ بزرگ، خیانت، درگیری های مداوم، بیماری ناتوان کننده و غیره، ممکن است باعث جدایی پس از سالها شوند.

4- تفکرات قدیمی

یکی از آنها می تواند تفکری قدیمی داشته باشد، و دیگری نه. در چنین مواردی، یکی از زوجین اغلب برای تغییر با تغییر زمان خیلی سفت و سخت است، در حالی که دیگری دوست دارد پویا باشد و با آخرین روند به روز شود. ممکن است همگام شدن با یکدیگر دشوار باشند.

5- کمبود ارتباط

با گذشت سالها، زوجین فراموش می کنند که ارتباطات کلید اصلی ازدواج موفق است. آنها قادر به برقراری ارتباط نیستند. این فاصله بین آنها تا جایی افزایش می یابد که نمی توانند از بودن با یکدیگر خوشحال شوند و ممکن است به طلاق ختم شوند.

6. از دست دادن اتصال در طول سالها

بزرگ کردن بچه ها، تعالی در حرفه و رسیدگی به همه مشکلات بزرگ و کوچک زندگی اتصال دهنده زوجین است. به دنیا آوردن فرزندان، پرورش آنها، فراهم کردن آموزش و تلاش برای زندگی بهتر به آنها در پیوند با همسر اولویت می دهد. ممکن است زوجین فضای و زمان کافی برای عاشقانه پیدا نکنند و در نهایت ارتباط خود را از دست دهند.

7. رفتن بچه ها از خانه

خانه ای که روزگاری با بچه ها سر و کار داشته، خنده ها و دعواهای آنها، به طور ناگهانی وقتی بزرگ می شوند و خانه را ترک می کنند، خالی و کسل کننده می شود. این یک انتقال دشوار برای والدین از یک خانه پر جنب و جوش به یک لانه خالی است. آنها تنها در کنار یکدیگر باقی مانده اند و کل آرایش خانواده باید دوباره طراحی شود. علاوه بر این، کودکان، اتصال دهنده والدین هستند. پس از رفتن از خانه، ممکن است این زوج از هم جدا شوند. این یک عامل بزرگ برای طلاق های میانسالی است.

8- هرگز عاشق نبوده اند

برخی از زوج ها سالها در کنار هم زندگی کرده اند اما ممکن است هرگز عاشق یکدیگر نبوده اند. ممکن است به خاطر وجهه اجتماعی یا فرزندانشان سالها یک زوج خوشبخت باشند. همچنین ممکن است که تحت فشار خانواده ازدواج کرده باشند و هرگز سازگاری لازم را نداشته باشند. در غیاب عشق زندگی مشترک دشوار می شود و خطر طلاق زیاد می شود.

دلایل طلاق بعد از 20 سال
دلایل طلاق بعد از 20 سال

9- اختلالات شخصیتی و بیماریهای روحی

اختلالات شخصیتی مانند عدم توانایی درک حقیقت، رفتار تحریک آمیز، رفتار وسواسی، نوسانات شدید خلقی و غیره، عواقب شدیدی را در رابطه برقرار می کنند. علیرغم درخواست کمک حرفه ای، چنین مشکلاتی ممکن است پابرجا بماند. همچنین، مشکلات سلامت روان مانند اسکیزوفرنی، PTSD، زوال عقل ا مواردی است که ممکن است شریک مراقبت کننده را خسته کند. اگر فردی از نظر سلامتی جسمی دارای مشکلات جدی جسمی باشد و به مدت طولانی به همسر وابسته باشد، ممکن است از دلایلی باشد که همسرش به جدایی فکر کند.

10. عدم اعتماد و دروغ

زندگی با یک شریک دروغگو و کسی که به او اعتماد ندارید، ممکن است غیر ممکن باشد. فقدان اعتماد در طول سال ها ممکن است شریک زندگی دیگر را مجبور کند که به جدایی فکر کند و او را ترک کند، زیرا فهمید که همسر غیرقابل توصیف است.

11. شکست شغلی

استرس در شغل می تواند عشق را از زندگی مشترک دور کند. با این حال، شکست شغلی یا بحران مالی، با وجود همه تلاش ها، می تواند یک تغییر واقعی در رابطه مشترک ایجاد کند. استرس ناشی از چنین شکستهایی ممکن است منجر به طلاق شود.

12. روابط ناهنجار

سوءاستفاده در رابطه می تواند جسمی، روحی، مالی، جنسی یا عاطفی باشد. در بسیاری موارد، چنین سوء استفاده هایی معمولاً 20 سال قابل تحمل نیست. اما برخی از افراد ممکن است بخاطر ترس، وابستگی مالی، تعهدات اجتماعی، عدم حمایت یا عدم شهامت مجبور به تحمل شوند. وقتی فرد مورد آزار و اذیت به آن مرحله از زندگی برسد که دیگر نتواند تحمل کند، آنگاه منجر به طلاق می شود.

13. اعتیاد

اعتیادهای پنهان یا آزاد قمار، جنسی، استعمال دخانیات، مواد مخدر، الکل، خرید، سرقت، احتکار و غیره ممکن است برای همسر سخت باشد. ممکن است فرد به سختی سعی کرده باشد تا با کمک پزشک، مشاوره، تعیین مرزها و موارد دیگر، به شریک زندگی خود کمک کند تا از دام اعتیار رها شود، اما این یک خیابان یک طرفه نیست و اگر شخص دیگر مایل نباشد اصلاح شود، ممکن است منجر به جدایی شود.

14- امور خارج از ازدواج

خیانت علت اصلی ازدواج های نافرجام است. امور خارج از ازدواج می تواند از اشکال مختلفی برخوردار باشد، مانند معاشقه رسانه های اجتماعی، قرار ملاقات و غیره. اینها می تواند برای رابطه مضر باشد. شاید برای همه آسان نباشد که همسر خیانت کننده خود را ببخشند.

15. در درمان و مشاوره با شکست مواجه می شوند

هنگامی که پیوند بین زوجین کمرنگ می شود و ناخواسته جدا می شوند، ممکن است به دنبال زوج درمانی باشند. در طول درمان، آنها ممکن است درک کنند که ناسازگاری آنها دامنه بهبودی ندارد. در چنین مواردی، زوجین می توانند به طور متقابل تصمیم بگیرند که به سمت طلاق بروند و خود را از یک ازدواج ناخوشایند آزاد کنند.

16- ترجیحات مختلف جنسی

ممکن است یکی از زوجین پس از چند سال ازدواج از پیله خود بیرون بیاید. آنها ممکن است سالها ترجیحات جنسی یا گرایش جنسی خود را پنهان کنند تا اینکه در نهایت شجاعت این را داشته باشند که آن را به شریک زندگی خود و اطرافیان بگویند. چنین سناریوهایی ممکن است به طلاق ختم شود.

چگونه بعد از گذشت 20 سال از زندگی مشترک، طلاق خوبی داشته باشید؟

طلاق بعد از 20 سال برای اکثر زوجین می تواند پیچیده باشد زیرا ممکن است مواردی مانند حضانت فرزندان و نفقه را در پی داشته باشد. علاوه بر این، طلاق در هر مرحله از زندگی آسان نیست. این آسیب های عاطفی و تلخی را به همراه می آورد.

در زیر روش های ممکن برای جلوگیری از مشکلات بعد از طلاق وجود دارد.

1. درک و وضوح مالی خود را داشته باشید

  • مدیریت دو خانه خانه و تنظیم مالی ممکن است کمی سخت باشد. در اینجا چند نکته مالی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:
  • دارایی های مشترک و وجوه نقدی خود را به خوبی پیش نویس کنید.
  • تمام اموال مشترک خود را تقسیم کنید.
  • توافق نامه های مربوط به حمایت از کودک را امضا کنید.
  • هزینه های احتمالی آینده مانند هزینه های پزشکی را ذکر کنید و یک صندوق مشخص برای آن اختصاص دهید. برنامه ریزی برای هزینه های غیرقابل اجتناب و غیرقابل پیش بینی می تواند به جلوگیری از درگیری های آتی کمک کند.
  • برنامه ریزی برای آینده ای دقیق مالی می تواند به شما کمک کند نتیجه خوبی کسب کنید.

2. بحث کافی داشته باشید

از طریق روند طلاق با یکدیگر مستقیماً صحبت کنید یا وکیل بگیرید تا این کار را برای شما انجام دهد. در مورد آنچه که هر دو از طلاق انتظار دارید، شفافیت داشته باشید. تصمیم به طلاق اثراتی برای یک عمر دارد و برای طی کردن روند، شما به تفکر زیاد احتیاج دارید. اگر شما و همسرتان توافق دارید، می توانید از درگیری های زیاد جلوگیری کنید. اگر فرزند دارید، با آنها گفتگو کنید و وضعیت و دلایل طلاق خود را توضیح دهید.

3. خود را از نظرات منفی اطرافیان دور نگه دارید

دوران پس از طلاق می تواند دشوار باشد زیرا ممکن است در مورد تصمیم خود برای جدایی پس از 20 سال طولانی از شما سؤال شود. برای چنین سؤالاتی پاسخ آماده کنید. به آنها مؤدبانه اما سختگیرانه بگویید که هنوز برای این گفتگو آماده نیستید. می توانید به آنها بگویید که به نگرانی آنها اهمیت می دهید. مکالمه را به بحث دیگری هدایت کنید.

4- به خود وقت بدهید

طلاق بعد از 20 سال با هم بودن  می تواند تغییر قابل توجهی در زندگی شما ایجاد کند. خود را مجبور نکنید که فوراً خوشحال شوید. اشکالی ندارد که غمگین باشید، گریه کنید، فریاد بزنید و ناراحت شوید. برای حرکت به جلو زمان بگذارید، اما از گذشته خود درس بگیرید.

5- یک سیستم پشتیبانی پیدا کنید

از دوستان یا اعضای خانواده که به آنها اعتماد دارید، حامی پیدا کنید. اگر نمی توانید پشتیبانی کافی در آنجا پیدا کنید، با یک درمانگر یا مشاوره طلاق تماس بگیرید. این می تواند به شما کمک کند دیدگاه جدیدی در مورد وضعیت و زندگی بدست آورید.

6. یک خانه راحت بیابید

ممکن است شما در خانه زناشویی خود چندین خاطره داشته باشید، اما اگر بعد از طلاق باید از آن خارج شوید، آماده شوید. مکانی مناسب برای خود پیدا کنید.

7. در یافتن شغل جدید انعطاف پذیر باشید

اگر وضعیت مالی شما خواستار آن است، پس به دنبال کار بگردید. اگر در حرفه خود شکافی داشته باشید یا قبلاً کار نکرده اید، شاید پیدا کردن کار دشوار باشد، اما هنوز هم می توانید امتحان کنید. رزومه خود را با مجموعه مهارت ها و تخصص های خود به روز کنید.

8- از شروع تازه به عنوان یک فرصت استفاده کنید

از طلاق به عنوان یک فرصت تازه استفاده کنید. این یک شانس خوب برای شماست که بتوانید زندگی ای را که همیشه می خواستید داشته باشید زندگی کنید. برای شرایط جدید انعطاف پذیر باشید و خود را در حالت عادی گنجانید. سعی کنید از نظر جسمی متناسب باشید و در برابر ایده ها و پیشنهادات جدید باز باشید.

در صورت موافقت هر دو طرف، طلاق را می توان به صورت مسوولانه و بالغ اداره کرد. خود را وادار نکنید که یک ازدواج ناخوشایند را ادامه دهید، زیرا همه روابط پایان خوشی ندارند. اگر تصمیم به طلاق گرفته اید، در مورد تأثیر آن بر خود و فرزندانتان فکر کنید. در حالی که هنوز در معضل طلاق قرار دارید تصمیم عجولانه نگیرید زیرا این پیامدهای مداوم نه تنها بر شما بلکه بر فرزندان هم تاثیر خواهد داشت.

گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های آنلاین، حضوری و تلفنی نقش موثری در بهبود روابط زوجین، حل اختلافات زناشویی و یا داشتن طلاقی خوب و کاهش مشکلات پس از آن بر عهده دارد.

021-28424894

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.