ادامه زندگی یا طلاق ، کدام بهتر است؟

چه زمانی باید طلاق گرفت؟

0 ۹۰۳

اگر این سوال برایتان پیش آمده که “آیا باید طلاق بگیرم؟” احتمالا مدتهاست که از زندگی مشترکتان ناراضی هستید و بر سر دوراهی ادامه زندگی یا طلاق قرار گرفته اید. رابطه شما ممکن است تیره شده باشد، اما شاید آنقدر بد نباشد که زمان پایان دادن به آن رسیده باشد. احتمالا در هنگام ازدواج آرزوهای زیادی برای آینده با همسرتان داشته اید. با این حال، با گذشت زمان شرایط تغییر می کند. ولی آیا شرایط آنقدر بد شده است که دیگر امیدی به بهبود نیست یا ممکن است اوضاع بهتر شود. بهترین کاری که می توانید انجام دهید اینست که قبل از طلاق تصمیم خود را با دقت در نظر بگیرید.

ادامه زندگی یا طلاق ، کدام؟

اگر برای ادامه زندگی یا طلاق مردد هستید، توصیه می کنم که ابتدا سوالات زیر را از خودتان بپرسید تا بهتر بتوانید در این مورد تصمیم بگیرید.

با ارزیابی رابطه فعلی خود آغاز کنید

وقتی فکر می کنید که “باید طلاق بگیرم؟” به آسانی ترس از آینده شما را از تصمیم منصرف می کند. از یک سو، شاید فکر کردن در مورد آن بسیار خوشایندتر از فکر کردن در مورد بدبختی های کنونی تان باشد. تنها واقعیت های واقعی که می توانید به آنها اعتماد کنید در اینجا و اکنون اتفاق می افتد.

بنابراین، به اطراف خود نگاه کنید. انگیزه ها، احساسات، افکار و رفتار خود را بررسی کنید. آنچه در مورد رفتار همسرتان می دانید را در نظر بگیرید. سپس، شما بهتر می دانید که آیا وقت آن است که جدی تر در مورد طلاق فکر کنید یا خیر.

آیا در رابطه احساس امنیت می کنید؟

اگر امنیت خودتان و هر کودکی که ممکن است داشته باشید دائما مورد تهدید قرار می گیرد، باید فورا خود را از این وضعیت دور کنید. در برخی موارد ممکن است بتوانید در آینده رابطه خود را با همسرتان بهبود دهید، اما باید به دنبال کمک باشید و تصمیم بگیرید رفتار توهین آمیزش را عوض کنید. شاید قصد نداشته باشید طلاق بگیرید اما در حال حاضر باید جای امنی برای رفتن پیدا کنید و از خودتان محافظت کنید.

آیا این رابطه پاسخگوی نیازهای شماست؟

انتظار نداشته باشید که همسرتان تمام نیازهای شما را برآورده کند و البته از شما هم انتظار نمی رود که همه نیازهای او را برآورده سازید. هنگامی که نیازهای اصلی شما در یک رابطه برآورده شود، شما نیز خواهید توانست نیازهای همسرتان را برآورده کنید و رابطه ای موفق داشته باشید.

اصلی ترین نیازهای هر فرد در ادامه ذکر شده است که در صورت برآورده نشدن، میزان ناراضی شخص در زندگی زناشویی افزایش می یابد. 

  • عشق
  • پول
  • رابطه جنسی و صمیمیت
  • امنیت

آیا رفتارتان کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد؟

درست است که وجود فرزند می تواند یکی از دلایل طلاق نگرفتن باشد اما گاهی جدایی برای کودکان بهتر است و آنها را از آسیب های جدی تر نجات می دهد. به نحوه عملکرد فرزندانتان در شرایط فعلی خود نگاهی بیندازید. آیا به اندازه کافی از آنها مراقبت می کنید و وقت کافی را با آنها می گذرانید؟ یا آنقدر در حال نبرد با همسر خود هستید که بچه ها در حال ترک خوردن هستند؟ سؤالهای زیر را در مورد بچه هایتان از خود بپرسید:

  • آیا وضعیت تحصیل آنها در مدرسه افت داشته است؟
  • آیا از نظر عاطفی پایدار هستند؟
  • آنها از عشق و رابطه زناشویی چه چیزهایی را یاد خواهند گرفت؟
  • آیا بدرفتاری می کنند؟

همچنین صحبت کردن با فرزندانتان در مورد اتفاقات بین شما و همسرتان حائز اهمیت است. لازم نیست که به جزئیات شخصی بپردازید، اما اگر شما و همسرتان به طرز محبت آمیز نسبت به همدیگر رفتار نمی کنید، همیشه باید با فرزندان در تماس باشید تا در صورت لزوم به سؤالات آنها پاسخ دهید و به آنها بگویید که هر دویتان هنوز هم عاشق آنها هستید.

ادامه زندگی یا طلاق
ادامه زندگی یا طلاق

آیا اعتماد و احترام بین شما وجود دارد؟

آیا احساس می کنید همسرتان به شما اعتماد دارد؟ آیا به نظر می رسد بهم احترام می گذارید؟ توجه کنید که چگونه با یکدیگر تعامل دارید. آیا اینگونه است که افرادی که به شما نزدیک هستند رابطه تان را محترم می دانند؟ اگر چنین است، شما باید کداشتن یک رابطه بهتر تلاش بیشتری داشته باشید. در غیر اینصورت باید علت بی احترامی ها و عدم اعتماد را کشف کنید . مشخص کنید که می توانید تغییراتی را ایجاد کنید یا خیر.

آیا یکی از شما بی وفا بوده است؟

مهم نیست که چقدر خود را مدرن بدانید، اما داشتن یک رابطه خارج از ازدواج یک مشکل بزرگ به وجود خواهد آورد. فرقی نمی کند چه کسی بی وفا بوده است. مهم این است که چه کاری انجام داده و چگونه مسئله را حل کرده اید. اگر هنوز آن را حل نکرده اید، اکنون باید روی آن کار کنید. تصمیم گیری در مورد اینکه رابطه تان چگونه تغییر می کند یا چه چیزی برای بهبود آن می تواند مهم باشد بخش مهمی از ارزیابی رابطه است.

چه مدت زمانی است که به فکر طلاق افتاده اید؟

تقریبا هر کس لحظه ای فکر می کند که “شاید من باید طلاق بگیرم!” فکر کردن درباره طلاق بعضی اوقات می تواند چیز خوبی باشد. این موضوع به شما یادآوری می کند که حفظ رابطه تان چقدر اهمیت دارد.

اما، اگر زیاد به طلاق فکر می کنید و مدت آن طولانی است، مطمئنا از برخی جنبه های رابطه ناراضی هستید. اگر به طور مداوم در مورد طلاق فکر می کنید، ارزش تحقیق و تفحص دارد. وقتی همه گزینه های خود را در نظر گرفتید، می توانید شروع جدیدی داشته باشید یا احساس کنید که تصمیم درستی برای ماندن می گیرید.

برای جلوگیری از طلاق چه تلاشی کرده اید؟

وقتی مدتهاست که به طلاق فکر می کنید، احتمالا در جستجوی پاسخ های دیگر نیز بوده اید. چه چیزی را امتحان کرده اید؟ آیا سعی کرده اید نسبت به یکدیگر بیشتر مراقب باشید؟ آیا سعی کرده اید زمانی را به تنهایی سپری کنید؟ از همه مهمتر، آیا شما و همسرتان در مورد طلاق صحبت کرده اید؟ اگر اینطور نیست، آیا حداقل در مورد موضوعات مشکل سازی که بین شما بوده صحبت کرده اید؟ آیا به یکدیگر گوش می دهد؟ اگر به هیچ وجه تلاش نکرده اید و به نتیجه نرسیده اید، بهتر است با یک مشاوره ازدواج صحبت کنید، تا گفتگوی مؤثرتری داشته باشید.

شرایطی که باید قبل از طلاق در نظر بگیرید

دانستن وضعیت فعلی رابطه شما بسیار مهم است، اما این به تنهایی کافی نیست. شما باید به شرایط زندگی بعد از طلاق نیز فکر کنید. برای این بخش از فرآیند تصمیم گیری، شما نیاز به جمع آوری برخی واقعیت ها دارید، در این رابطه برخی برنامه های آزمایشی داشته باشید و مهمتر از همه از تخیل خود استفاده کنید.

چگونه زندگی خود را در آینده تصور می کنید؟

آیا وقتی خود را در آینده تصور می کنی، خوشحال هستی؟ زندگی کاری چطور است؟ چگونه اوقات فراغت خود را می گذرانید؟ هر روز چه کسی را می بینید؟ وقتی خبر خوبی دارید با چه کسی تماس می گیرید؟

یک مشاور ممکن است از شما بخواهد این تمرین را به عنوان روشی برای مشخص کردن خواسته ها، اهداف و ترجیحات خود انجام دهید. اگر زندگی که در آینده تصور می کنید همسرتان باشد، احتمالا آماده جدایی نیستید. اما اگر تنها هستید یا با شخص دیگری، این ممکن است نشانگر این باشد که نمی توانید زندگی کنونی و بودن با همسرتان را تصور کنید.

اگر طلاق بگیرید با چه چالش هایی روبرو خواهید بود؟

طلاق می تواند ساده ترین راه حل باشد. طلاق چالش های جدید بسیاری را ایجاد می کند که ممکن است قبلا هرگز با آنها روبرو نشده باشید. اولین قدم اینست که باید از نظر مالی کاملا مستقل شوید و شغلی بدست آورید.

برخی چالش هایی با طلاق آغاز می شوند. اگر شما هستید که خانه را ترک می کنید، باید مکان جدیدی برای ماندن پیدا کنید. باید اهداف جدیدی برای خود تعیین کنید و راه را برای تحقق آنها بدون حمایت شخصی که در گذشته در کنار شما بوده است پیدا کنید.

اگر طلاق برای شما مناسب است، ممکن است برای یافتن منابع جدید، کنار آمدن با موقعیت های جدید و استرس زا و به کار بردن جزئیات زندگی جدید به کمک نیاز داشته باشید.

ارزش فکر کردن در مورد چالش های پیش رو این نیست که شما را از گرفتن طلاق باز دارد. آنچه مفید است کمک به شما در برنامه ریزی برای مشکلات پس از طلاق و فرصتی برای برنامه ریزی برای انواع احتمالات است.

مسائل مالی چگونه است؟

مسائل مالی یکی از اولین مسائلی است که به آن فکر خواهید کرد. از همه گذشته، آیا عشق مهمتر از پول نیست؟ خوب، اگر مدت زیادی است که به همسرتان وابسته مالی هستید، ممکن است بترسید. به همین دلیل امور مالی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. این تعیین کننده طلاق گرفتن یا نگرفتن شماست و مطمئنا در تعیین زمان مناسب برای طلاق نقش اساسی دارد.

ادامه زندگی یا طلاق
ادامه زندگی یا طلاق

طلاق برای کودکان چه معنایی خواهد داشت؟

شما قبلا به این موضوع توجه کرده اید که فرزندانتان در چه شرایطی هستند و اگر زندگی مشترک تان متلاشی شود، چگونه خواهند بود. اگر می دانید که طلاق انتخاب مناسبی برای همه شماست، می توانید شرایط را فراهم کنید تا با طلاق آنها تا حد امکان از شیوه زندگی جدید و آرام تر بهره مند شوند.

مدتی را صرف این فکر کنید که طلاق چه تاثیری روی فرزندانتان خواهد گذاشت. چه چیزی را می خواهید آنها یاد بگیرند؟ چگونه می خواهید زندگی آنها بهتر شود؟ آیا می خواهید آنها با همسر سابق خود رابطه مثبتی برقرار کنند و اگر چنین است، چگونه این رابطه را تقویت خواهید کرد؟

برای نجات زندگی خود تلاش کنید

ممکن استکه طلاق کار درستی باشد. با این حال، تا زمانی که برای نجات زندگی خود تلاش نکرده اید، دشوار است بدانید که آیا امید به ماندن شما در کنار هم وجود دارد یا خیر. قبل از پایان دادن به زندگی مشترک می توانید چندین روش مختلف برای بهبود رابطه را امتحان کنید.

با همسر خود صحبت جدی داشته باشید

شما و همسرتان زمانی را خلوت کنید و به هم بگویید چه چیزی شما را ناراحت می کند و به نوبه خود به طرف مقابل هم گوش دهید. با اینکار ممکن است بتوانید حداقل برخی از مشکلات خود را با هم و بدون هیچ گونه کمک خارجی حل کنید. حتی اگر نتوانید هرگونه مشکل در رابطه را حل کنید، حداقل ممکن است تصمیم بگیرید که از یک مشاور کمک بگیرید.

احساسات خود را در مورد رابطه بیان کنید

چه احساسی دارید اگر همسرتان بدون هیچ هشداری شما را ترک کند؟ اگر هرگز از او سوءاستفاده نکرده اید، ممکن است بسیار سردرگم باشید که چه چیزی باعث شد که شما را ترک کند. مهربانانه ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به همسرتان بگویید که نسبت به او چه احساسی دارید و چرا می خواهید او را ترک کنید.

کاری که باید انجام دهید این است که احساسات خود را به گونه ای به اشتراک بگذارید که تا حد ممکن قابل احترام باشد. اگر نمی توانید به اندازه کافی برای انجام این کار به او اعتماد کنید و احترام بگذارید، حداقل می توانید به همسرتان بگویید که از زندگی تان ناراضی هستید.

عجله نکنید!

گرفتن طلاق به محض گرفتن تصمیم ایده خوبی نیست. البته این می تواند روند طلاق را سرعت دهد، اما می تواند مشکلات دیگری را نیز برای شما ایجاد کند. ممکن است از نظر جسمی یا مالی آمادگی لازم را نداشته باشید.

زمانی را برای به اجرا گذاشتن تصمیم تان اختصاص دهید.  این ممکن است بین یک جنگ مادام العمر و یا داشتن یک طلاق دوستانه را تفاوت ایجاد کند. کندتر رفتن برای بچه ها نیز راحت تر است و اگر همسر شما بد دهن باشد ممکن است لازم باشد.

مشاوره ازدواج را امتحان کنید

بسیاری از زوج ها بعد از اینکه تلاش های فردی شان برای بهبود رابطه نتیجه نداد، تصمیم می گیرند به مشاوره ازدواج می روند. برخی ها هم تصمیم می گیرند پیشگام باشند و به محض اینکه مشکلی مهم در بین آنها ایجاد شود، یک مشاور را می بینند. در هر صورت، یک مشاور ازدواج می تواند به شما کمک کند روابط خود را به عقب برگردانید یا مسیر خود را برای آینده ای متفاوت تنظیم کنید.

مشاوره زوجین می تواند مهارت های ارتباطی بهتر را به شما یاد دهد، شما را در بحث موضوعات مهم پیگیری کند و به شما یادآوری کند که دلیلی وجود داشته که شما یکدیگر را انتخاب کرده اید و به دلایلی که اکنون احساس اضطراب دارید می توانید یکدیگر را کنار بگذارید.

بدون کمک و مشورت تصمیم گرفتن در مورد ادامه زندگی یا طلاق سخت است. با داشتن مشاوره طلاق و یا ازدواج مناسب، می توانید این تصمیم را راحت تر بگیرید و زندگی خود را بهبود بخشید. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، تلفنی و آنلاین نقش موثری در بهبود روابط و حل اختلاف زوجین دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.