مشاوره روانشناس

با تمام فراز و نشیب ها؛ زندگی می‌تواند شبیه ترن هوایی باشدانسان عموما موجودی عاطفی است و احساس شادی، عشق، غم، عصبانیت و ترس طبیعی است. اما گاهی اوقات، این احساسات به خصوص آن‌ هایی که منفی هستند – می‌ توانند طاقت‌ فرسا شوند و زندگی را طاقت فرسا کنندمشاوره روانشناس نوعی روان‌ شناسی کاربردی است که می‌تواند به افراد در کنترل احساساتشان کمک کند. این نوع روان‌ شناسی بر درمان افراد با انواع مشکلات عاطفی، رفتاری و اجتماعی تمرکز دارد. روان‌ شناسی مشاوره‌ ای یکی از رایج‌ ترین و گسترده‌ ترین تخصص‌ های روان‌ شناسی است.

مشاوره روانشناس کیست؟

روانشناسی مشاوره نوعی روانشناسی کاربردی است که به افراد برای کنترل احساساتشان استفاده می شود. این نوع روانشناسی بر درمان افراد با انواع مختلف مشکلات و اختلالات عاطفی، رفتاری و اجتماعی تمرکز دارد.

بر خلاف دیگر زمینه های تخصص روانشناسی، روانشناسی مشاوره به طور خاص بر ارائه درمان های مؤثر به مشتریانی که در معرض طیف وسیعی از علائم هستند، روانشناسی مشاوره به “عواطف احساسی، اجتماعی، حرفه ای، آموزشی، نگرانی مربوط به بهداشت، مرتبط با رشد، و سازمان” توجه می کند که معمولا به زندگی روزمره ما بستگی دارد.

روانشناسی مشاوره در سراسر مراحل زندگی از دوران کودکی تا بزرگسالی در کنار افراد خواهد بود. رفع مشکلات سازگاری با مدرسه، مشکلات ارتباطی، مشکل یادگیری، مدیریت استرس، مسائل سازمانی و مشکلات شغلی از مسائلی است که به یک مشاوره روانشناس مربوط می شود.

مشاوره روانشناس
مشاوره روانشناس

تفاوت روانشناسی بالینی و مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناس معمولا با روانشناسی بالینی اشتباه گرفته می شود. اگر چه شباهت زیادی به هم دارند، اما تا حدودی با هم تفاوت دارند. روانشناسی بالینی انواع مختلفی از مشکلات جدی روانی و عاطفی همچون اختلال دوقطبی را درمان می کند. در حالی که روانشناسی مشاوره ای بر درمان افرادی که نشانه های کمتری دارند، متمرکز است. مانند کسانی که با استرس های روزمره مقابله می کنند.

دانستن تفاوت های این دو به شما کمک می کند تا روانشناسی ایده آل خود را انتخاب کنید.

مشاوره روانشناختی چگونه به بیماران کمک می کند؟

روان‌ شناسی مشاوره به افراد در بهبود سلامت از جمله کاهش پریشانی، حل معضلات، و مقابله با بحران‌ ها کمک می کند و هدف اصلی آن کمک به افراد در برطرف کردن افکار و احساسات منفی است. به طور کلی، یک روانشناس مشاوره سعی خواهد کرد که بیمارانی که مشکلات مختلف، از جمله افسردگی و اضطراب دارند را درمان کند. با این حال، کسانی که روانشناسی مشاوره می تواند در درمان مشکلات خاصی مانند مشاوره غم و اندوه یا استرس های حرفه ای نیز کمک کند.

اکثر روانشناسان مشاوره هر روز با بیماران خود ارتباط برقرار می کنند. آنها اغلب با طیف گسترده ای از مشکلات روانی و عاطفی که مردم هر روز با آن درگیر هستند، مواجه می شوند. یک روانشناس مشاوره از روشهای درمانی مختلف برای کمک به کودکان، نوجوانان، زوج ها، خانواده ها و بزرگسالان استفاده می کند.

مشاوره روانشناس به منظور درمان، معمولا یک فضای راحت و جذاب ایجاد می کند. آنها همچنین باید مشکلات را درک و به هیچ وجه قضاوت نکنند. سپس بیماران خود را تشویق می کند تا در مورد احساسات و رفتارهایشان صحبت کنند، گاهی اوقات نیز سؤالاتی بپرسند. روانشناسان شناختی با شناخت بیماران خود، می توانند به آنها کمک کند تا مشکلاتشان را حل و حل کنند. مشاوران روانشناس ممکن است به افراد کمک کنند که یک مسیر شغلی را انتخاب کنند، یا با از دست دادن یکی از عزیزان کنار بیایند و … .

چرا من باید یک مشاوره روانشناس داشته باشم؟

یک مشاوره بیشتر بر مسائل عاطفی، اجتماعی و فیزیکی متمرکز است که تنش های معمول زندگی را کاهش دهد و یا مسائل جدی تر مربوط به مدرسه، کار و یا خانوادگی را حل و فصل کند. بنابراین تمرکز آنها بر سلامتی و پیشگیری از مشکلات جدی تر است. روانشناسان مشاوره ممکن است بیماران مختلفی با مسائل مربوط به رابطه، مواد مخدر، مشاوره شغلی، سازگاری با تغییرات زندگی و سایر مسائل دیگر ببینند.

به همین دلیل هر کسی می تواند یک مشاوره روانشناس در کنار خود داشته باشد تا در مواقعی که نیاز به مشورت و یا کنترل احساسات خود را داشت، به او مراجعه کند. بنابراین وجود یک مشاور در زندگی افراد توصیه می شود.

  • یک مشاور مشکلات را از همه جوانب بررسی کرده و بهترین روش برای حل آن به شما ارائه می دهد.
  • ممکن است شما دچار احساسات مختلفی از جمله استرس باشید و نتوانید به درستی تصمیم بگیرید، یک شخص سوم بهتر می تواند موضوع را بررسی کند.
  • صحبت کردن با افراد در کاهش احساسات منفی نقش موثری دارد. اما نمی توان به هر کسی اعتماد داشت. یکی مشاور روانشناس شخصی قابل اعتماد است که هدفش کمک به شماست.

مشاوره روانشناس اغلب در دانشگاه ها، به ویژه در مراکز مشاوره دانشگاه مشغول به کار است. بسیاری نیز در مراکز بهداشت روان، خدمات خانواده و مراکز توانبخشی می باشند. گروه مشاوره نیک همراه با بهترین روانشناسان مشاوره همراه مناسبی برای افراد در زمینه های مختلف زندگی هستند.

021-28424894